4 yıl oldu; böyle bu bilgisayar..!

Kodla Büyü

..LysimakhoS..

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Reboot and Select proper boot device
or Insert Boot Media in selected Boot device and
press a key

kullancığım masa üstü bilgisayar açılşta bu hatayı veriyor, bilgisayarı defalarca yeniden başlattıktan sonra ise normal bir şekilde açılıyor ve 3-5 gün kullanılabiliyor sonra yeniden aynı durum. bilgisayarı açabilmem bazen 1 saat sürebiliyor. iyice bunalıp format atıyorum enteresandır 10 gün kadar kitlenmeden kullanabiliyorum bilgisayarı sonra yeniden. 4 yıldır böyle bu bilgisayar, defalarca gönderdim servisine format atıp geri gönderdiler. nedir arkadaşlar sizce bu bilgisayarın problemi?

Kardeş bende de oluyordu. harddisk kablosunu değiştim düzeldi. bi dene istersen. kolay gelsin.

Defalarca aynı kişi aynı cdden formatlamışsa böyla kalması doğaldır. Hocam muhtemelen HDD SATAdır BİOS'unu iyice bir kurcala ve HDD Sata özelliğini ya kapat ya da Raid entegreli bir XP bul ve onunla format at format atarken hızlı biçimlendirmeyi kullanma.
Eğer öncesinde sen bunları denemişsen ve çözüm alamamışsan BİOS'un güncel versiyonun bul ve BİOS'unu güncelle. Buna rahmende sorun devam ediyorsa senin HDD değiştirme zamanın çoktan geçiyordur en iyisimi başka HDD bul ve onu kullan. :)

hocam,

termal macunla ilgili bir sıkınt olabilir....
aslında bu tarz macun problemleri genelde yazın baş gösterir ama,

siz yine de bir macunu yenileyin derim ben......

ozgurgitarim' Alıntı:
hocam,

Hocam Allah aşkına ne termali ne macunu arkadaşın bilgisayarın boot ile ilgili sıkıntısı var muhtemelen bios ve ayarları ile ilgili bi sıkıntı var bi ihtimalde hd kablosu
bu arada forumun saati geri alınmamış galiba

hem44' Alıntı:
ozgurgitarim' Alıntı:
hocam,

Hocam Allah aşkına ne termali ne macunu arkadaşın bilgisayarın boot ile ilgili sıkıntısı var muhtemelen bios ve ayarları ile ilgili bi sıkıntı var bi ihtimalde hd kablosu
bu arada forumun saati geri alınmamış galiba

Öyle deme hocam. Dişlerini fırçalamayanların kalp hastalıklarından ölme oranları yüksekmiş. Sanırım arkadaş bu tarz bir bağlantı kurdu.

Büyük bir ihtimalle hard diskinizde "Bad Sector" hatası oluştu. Kurtarma ihtimaliniz düşük olsada internetten bu hatayı düzeltebilecek biçimlendirme programları kullanarak, daha sonrasında da temiz bir kurulum ile hdd nize kavuşabilirsiniz... :)

benim tahminimde HDD den yanaydı. çünkü bilgisayar açılışında bazen uzun süre bekleyip disk bulunamadı yazısıylada karşılaşıyordum siyah ekranda. bazen de açılıyor ve masaüstü görünüyordu; 1 dakika içinde de kitlenip kalıyordu bilgisayar ne fare çalışıyor ne klavye.. bahsetmiş olduğunuz işlemleri sırasıyla gerçekleştireceğim umarım problem ortadan kalkar..

hknky' Alıntı:
Büyük bir ihtimalle hard diskinizde "Bad Sector" hatası oluştu. Kurtarma ihtimaliniz düşük olsada internetten bu hatayı düzeltebilecek biçimlendirme programları kullanarak, daha sonrasında da temiz bir kurulum ile hdd nize kavuşabilirsiniz... :)
Hafta sonu buna benzer bir hata ile bende karşılaştım Harddiskte bad Sector oluşmuş. Arkadaşın tavsiyelerini göz ardı etmeyin.

bu sorun IDE kablosu ile çalışan harddisklerde meydana geliyor...
harddiskte kesinlikle bir problem yok... formatla da bir alakası yok...

1. IDE kablonuzu değiştirin...
2. Anakart üzerinde 2 adet IDE yuvası vardır... şu an kullanmadığınız yuvayı kullanmaya başlayın... IDE yuvasından da kaynaklı olabiliyor bu sorun...

Molex güç kablosunu veya IDE/ SATA kablolarında gevşeklik varsa olabilir.Yani HDD bir görünür bir görünmez.Aslında Sistem başlamak için uygun ortam bulamıyor hepsi bu, 1. boot aygıtı olarak HDD ni seçilirse herşey düzelir.Ama bu durumda ikende aynı uyarı belli bir süre sonra geliyorsa HDD güç veya data bağlantısında temazsızlık veya badsector ilk akla gelen şeyler. kablo kontrolünden sonra HDD nizi Hirens içindeki HDD tools bölümünde bulunan HDDreg veya HDAT2 ile tartmanızı tavsiye ederim.

Geri