3d yazıcı tavsiyenize ihtiyacım var.

Kodla Büyü

alpaygunes

Süper Üye
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar.

7 . sınıf öğrencisi tinkercad vb. projelerini çıkartmak için 3D yazıcı almak istiyor.
8-10 bin TL fiyatlı ürünler iş görür mü ?
Kalite ve hız önemli derecede fark edecekse 10-15 TL ürün alabilir.
Uzak durmam gereken marka modeller varsa onları da yazabilirsiniz :)

Dikkat etmem gereken hususlar nelerdir ?
Teşekkürler

1- Öğrencinin 3d yazıcı bilgisi
2- Öğrencinin sla mı yoksa fdm mi kullanmak istediği
3- Öğrenci fdm kullanacaksa tpu pla petg hangisini kullanacağı

bu üçü önemli hocam

gelelim bütçeye. Tavsiye edebileceklerim
1- Elegoo neptune serisi
4- Ender 3 s1 Serisi
3- Creality k1 serisi(ama versiyona dikkat etmeli eski versiyon problemli)
4- Artillery sidewinder serisi
5- Creality cr-6 SE
6- Creality cr-10 serisi
7-bambu lab a1 mini combo

yazıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenlere bakarsak

1- Otomatik tabla seviyeleme
2- Kapalı veya açık cihaz olması
3-Update çok fazla gerekmesi veya gerekmemesi durumu
4- en önemlisi zamanla tecrübe kazanacak ve buna hem maddi imkan hem zaman ayırması gerekecek

Örnek vermek gerekirse benim ilk yazıcım two trees bluer ile bütün süreçleri sancılı geçirdim ve sök tak upgrade et sinir ol yazıcıyı parçalamaya niyetlen şeklinde geçti.. en son olarak cr 10 smart pro aldım ve geçmiş tecrübelerim sayesinde çok rahat kullanıyorum. unutmaması gereken birşey var yazıcı değil operatör önemli. en iyi yazıcıyı bile acemiye versen birşey yapamaz ama en dandik yazıcıyı iyi bir operatör şahane kullanır.

Kutudan SD kart çıkıyor mu?
Açıklamalarda göremedim
Evet kart ve kart okuyucu içinden çıktı benim yazıcıda. Driver, slicer programı ve örnek baskı var içinde. Yalnız ufak bir sorun var bende.

Kart muhabbeti çıkınca aklıma geldi. Usb üzerinden bilgisayara bağlayınca baskı süresi atıyorum 2 saat ise aynı dosyayı stl olarak karta atıp oradan yazdır dersem çok daha uzun sürüyor.

Sorun nedir bilen var mı?
Linux sürücüsü derken? sürücüye ihtiyaç yok ki hocam sd karta atacak dosyaları slice edip

Evet kart ve kart okuyucu içinden çıktı benim yazıcıda. Driver, slicer programı ve örnek baskı var içinde. Yalnız ufak bir sorun var bende.

Kart muhabbeti çıkınca aklıma geldi. Usb üzerinden bilgisayara bağlayınca baskı süresi atıyorum 2 saat ise aynı dosyayı stl olarak karta atıp oradan yazdır dersem çok daha uzun sürüyor.

Sorun nedir bilen var mı?
Ssd okuma hizi ile hdd okuma yaza hizindaki fark gibi dusunebilirsin hocam veya wifi ile kablolu internet farki gibi sd karttan okuma yaparken daha yavas yapıyor. Daha hizli yazdirma islemi icin klipper vs kullanilabilir.
Teknik olarak isterseniz cevabi:
Yazicilarin anakart 32 bit veya 8 bit o yuzden islem hizi yavas ama klipper veya bilgisayar kullandiginizda 64 bit islemci kullaniyorsunuz mesela bu yuzden gcode u okumasi daha hizli oluyor yazici sadece mekanik gorev goruyor o yuzden daha hizli ve kisa surede islem yapiyor

kullanılacak malzeme çok önemli daha önce yazılmış
PLA
ABS
TPU
Reçine
ne kullanacaksın önce buna karar vermen lazım mesela bendeki yazıcı ile abs tpu alamıyorum açık kasa olduğu için olmuyor o yüzden pla kullanıyorum
servis durumu önemli çevrende iyi bilen birileri olmalı sökme takma değiştirme konularında yoksa ilk günler çok sıkıntı çekebilirsin
flament markası kalitesi önemli
sık sık tabla ayarı yapman gerekebilir ilk zamanlar bu konuda otomatik olanlar belki yarar sağlayabilir ben hiç otomatik tabla ayarı kullanmadım yorum yapamayacağım

unutmadan bol bol video izle cura ayarları, flament değiştirme, nozle tıkanıklığı, tabla ayarı vb. bunları bol bol izlemen faydalı olacaktır

Ssd okuma hizi ile hdd okuma yaza hizindaki fark gibi dusunebilirsin hocam veya wifi ile kablolu internet farki gibi sd karttan okuma yaparken daha yavas yapıyor. Daha hizli yazdirma islemi icin klipper vs kullanilabilir.
Teknik olarak isterseniz cevabi:
Yazicilarin anakart 32 bit veya 8 bit o yuzden islem hizi yavas ama klipper veya bilgisayar kullandiginizda 64 bit islemci kullaniyorsunuz mesela bu yuzden gcode u okumasi daha hizli oluyor yazici sadece mekanik gorev goruyor o yuzden daha hizli ve kisa surede islem yapiyor

Teşekkürler cevap için. Karta kaydederken farklı birşey mi yapmak gerekli diye düşünüyordum bende.

kullanılacak malzeme çok önemli daha önce yazılmış
PLA
ABS
TPU
Reçine
ne kullanacaksın önce buna karar vermen lazım mesela bendeki yazıcı ile abs tpu alamıyorum açık kasa olduğu için olmuyor o yüzden pla kullanıyorum
servis durumu önemli çevrende iyi bilen birileri olmalı sökme takma değiştirme konularında yoksa ilk günler çok sıkıntı çekebilirsin
flament markası kalitesi önemli
sık sık tabla ayarı yapman gerekebilir ilk zamanlar bu konuda otomatik olanlar belki yarar sağlayabilir ben hiç otomatik tabla ayarı kullanmadım yorum yapamayacağım
Ender 3 neo var bende ve otomatik tabla ayarı var. Yazıcıyı açıp kalibre et diyorum. Bilgisayarı açıp modeli hazırlayana kadar yapıyor ayarı. Bitmese bile yazdır dediğimde işlem bitince otomatik başlıyor basmaya. Manuel ayarda bir türlü anlaşamadık kendisi ile. Bende dedim işin ne ayarla kendini.

Peki eaun filament nasıl? Yazıcı ile almıştım. İlk katmanı basıyor sonra katman attıkça köşelerden kırılıyor yukarı doğru. Baskı bitince köşelerde eğiklik oluyor büyük ve uzun süreli baskılarda. Bu filament kaynaklı mi acaba yoksa tablayı çok ısıttığımdan mı bilemedim. Baskıyı bozmuyor ama tablaya yapışan zeminin köşeleri hafif kalkık oluyor baskı bitince.

Ender 3 neo var bende ve otomatik tabla ayarı var. Yazıcıyı açıp kalibre et diyorum. Bilgisayarı açıp modeli hazırlayana kadar yapıyor ayarı. Bitmese bile yazdır dediğimde işlem bitince otomatik başlıyor basmaya. Manuel ayarda bir türlü anlaşamadık kendisi ile. Bende dedim işin ne ayarla kendini.

Peki eaun filament nasıl? Yazıcı ile almıştım. İlk katmanı basıyor sonra katman attıkça köşelerden kırılıyor yukarı doğru. Baskı bitince köşelerde eğiklik oluyor büyük ve uzun süreli baskılarda. Bu filament kaynaklı mi acaba yoksa tablayı çok ısıttığımdan mı bilemedim. Baskıyı bozmuyor ama tablaya yapışan zeminin köşeleri hafif kalkık oluyor baskı bitince.
Saç spreyi kullanım kalkmalar icin

Saç spreyi kullanım kalkmalar icin
ben hiçbir zaman saç spreyi ile başarılı olamadım prit kullanıyorum birde 3m mavi yazıcı bantı tavsiye ederim köşelerden kalkma çok sıcak ile ilegilide olabiliyor ama bende genelde iyi yapıştırıcı kullanmazsam oluyor sadece 1 kere yaz günü sıcaktan dolayı kenardan kalkma oldu

ben hiçbir zaman saç spreyi ile başarılı olamadım prit kullanıyorum birde 3m mavi yazıcı bantı tavsiye ederim köşelerden kalkma çok sıcak ile ilegilide olabiliyor ama bende genelde iyi yapıştırıcı kullanmazsam oluyor sadece 1 kere yaz günü sıcaktan dolayı kenardan kalkma oldu
Sıcaklık aklıma geldi o sebeple İlk katmadan sonra tabla sıcaklığını 50 dereceye indiriyorum ama yine de oluyor. Okulda zaxe var hiç bana mısın demiyor. Tablası cam. Acaba birde cam mı koysam diye aklıma gelmedi değil.

Hocalarım bana da 3d yazıcı gerekiyor, ayrı baslik olmasın, buradan devam edeyim.
Mtal düzeyinde okul için alacağım, robotik yarışmalara da tekerlek belki gövde vs.. tasarlamak istiyoruz.
Acaba en uygun modeller nedir?
Özellikle silikon tekerlek oluşturmak için yazıcı türünü farklı seçilmeli?
Yoksa baskı yapacak malzememi önemli?

Hocam hepsi ile olmuyor zaten okulda markası var yazarım buraya en ucuzu hatta ben cam tablalı yazıcımda da diğer yazicilarimda dav sprey kullanıyorum sadece ve tüm tabladan atma sorunlarım çözüldü açıkçası.

Hocalarım bana da 3d yazıcı gerekiyor, ayrı baslik olmasın, buradan devam edeyim.
Mtal düzeyinde okul için alacağım, robotik yarışmalara da tekerlek belki gövde vs.. tasarlamak istiyoruz.
Acaba en uygun modeller nedir?
Özellikle silikon tekerlek oluşturmak için yazıcı türünü farklı seçilmeli?
Yoksa baskı yapacak malzememi önemli?
Tekerlek için yazıcıdan çok petg kullanıyorum ben hocam ama tekerlek için iyi slkon bulmak zordur. Bende 8 farklı yazıcı var hepsinde de aynı kalite baskı alıyorum acikcasi fakat enciyisi hangisi deseler ya coremax 300 pro yada zaxe derdim.
IMG-20231207-WA0005.jpeg

Hocam hepsi ile olmuyor zaten okulda markası var yazarım buraya en ucuzu hatta ben cam tablalı yazıcımda da diğer yazicilarimda dav sprey kullanıyorum sadece ve tüm tabladan atma sorunlarım çözüldü açıkçası.
Markaya bakabilir misiniz yarın? Tabladan atmalar başladı anlamadım ne oluyor. 2 gündür küçücük bir parçayı basamadım. Kenarlar kalkıyor sonra kafaya takılıp atıyor aşağıya. Detaylı bir parça da değil. U şeklinde 35x150 mm lik bir parça. 35 mm yüksekliği var. Duvarı 4 mm kalınlıkta u şeklinde bir parça. İçi boş dolu bile değil.

Tüm yüzeyi soğuklen pritleyip baskıyı öyle mi başlatıyorsunuz.

Tüm yüzeyi soğuklen pritleyip baskıyı öyle mi başlatıyorsunuz.
baskılarım ufak olduğu içinde genelde tablanın yarısını pritliyorum o şekilde alabildiğim kadar baskı alıp yeniden pritliyorum prit belli bir kalınlık olunca tablayı cevirip karsı tarafı kullanıyorum orasıda olunca temizleyip sürece bastan baslıyorum priti tabla sıcak iken sürüyorum

Geri