256 mb ram li bilgisayarlara virüs bulaşırsa ?

Kodla Büyü

aysegul_

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Labtaki tüm bilgisayarlara büyük ihtimalle çocukların flashlarından (sadece satranç kursundaki öğrenciler kullanıyor) virüs bulaşmış. Ama sorun şu ki, bu bilgisayarlar 256 mb Ram e sahip, oldukça eski bilgisayarlar. zPharaoh.exe diye bir truva atı, bir de mabezat adında bir solucan kaplamış durumda hepsini. AVG falan bu virüsleri temizliyor. Ama ben bu bilgisayarlara bu programları kuramıyorum ki. Hafıza yetersizliğinden Combofix bile tarama yapamadı.
Denediğim basit programlar da bunları silemedi.

Bu virüsleri silebilecek ve 256 mb ramli PC lere kurulabilecek bir program önerir misiniz?

malwarebytes dene hocam yada live cdden kurmadan bir antivirüs ile tara

Hocam XP makina kolay kolay iflah olmaz. En iyisi temiz bir imajdan yükleyip Deepfreeze gibi bir programla sürücüleri dondurmak.

Combofix i hiç Güvenli Kipte çalıştırmadım ama pc güvenli kipte açılıyorsa deneyebilirsiniz.
CD ROM sürücüleri çalışıyorsa https://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk gibi CD den boot edilip kurulum gerektirmeyen bir antivirüs ile deneyebilirsiniz.

Bende de aynı bilgisayarlar var. xp ve office kurup imaj alıp hepsine atttım. antivirüs falan kurmadım sadece Drive Vaccine kurdum. Başka türlü başa çıkılmıyor. Hem böylelikle bilgisayarlar kasmıyor.

önerileriniz için teşekkür ederim hepinize, yarın denerim. Cd sürücüler sağlam değil ama harici dvd kullanıyorum mecburen zaten.

Hiren's BootCD içersinde antivirüsler var bununla da tarama yapabilirsin.
Ayrıca Cdleri flash ile boot edebilirsin Easy image yazılımı bu işi yapabiliyor. Her ihtimale karşı aklınızda bulunsun. :)

Geri