Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

25. Kare ya da Sübliminal Mesaj

Konu, 'Her Telden' kısmında lavinia_7 tarafından paylaşıldı.


 1. lavinia_7

  lavinia_7 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  277
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar geçenlerde katıldığım bir hizmetiçi eğitim seminerinde hocamız sübliminal mesajlardan bahsetti. Duyanlar bilenler vardır bu konuyu mutlaka ben biraz geç kalmışım. çok masum sanılan çizgi filmlerde çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek mesajlar içerdiğini anlatmıştı.
  Nette bu konu ile ilgili ufak bi araştırma yaptım ve şok oldum. birçok reklamda filmde çizgi filmde hatta en çok da müzikte varmış bu 25. kare olayı. 1 saniyede 14 kare izliyormuşuz ve 25. karede de örneğin sigara içen adam görüntüsü ya da cinsel içerikli bi görüntü geliyormuş fakat biz bunu görmüyormuşuz daha doğrusu farketmiyormuşuz ancak beyin bunu algılıyormuş. ve hedef kitle çocuklarmış çok şaşırdım. :eek:
   
 2. xendane

  xendane Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2010
  Mesajlar:
  141
  Beğeni:
  0
  Özellikle Disney yayınlarında çok bulunuyor. Bende bir ara araştırmıştım. Türk yapımı yayınlarda bile var. O yüzden ilerde çocuğum olursa TRT'den başka kanal izletmeyi düşünmüyorum.
   
 3. SİRE

  SİRE Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2011
  Mesajlar:
  1.054
  Beğeni:
  42
  Evet çizgi filmlerde oluyormuş epey. Dövüş Klübü filminde de olduğu söyleniyordu. Reklamlarda, filmlerde, amblemlerde...
   
 4. yuca

  yuca Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2009
  Mesajlar:
  918
  Beğeni:
  0
  facebook daki dünya haritasında da ona benzer bişi yazmışlardı. noktaları birleştirince bişiler çıkıyor
   
 5. zech

  zech Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.088
  Beğeni:
  236
  trt haberde bunun belgeseli vardı. Bazı ülkelerde hatta bizim ülkemizde de yasakmış. Ama denetleyecek mekanizma yokmuş.
   
 6. bilgisayarmax

  bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeni:
  410
  çok abartılı birşeyler aramaya gerek yok arkadaşlar.tv de izlediğimiz tüm reklamlarda,çizgi filmlerde bunlar mevcut.üniversite son sınıfta ödev konum subliminal mesajlardı.iyi ki de böyle bir konuda ödev almışım.çok şey öğrenmiştim.en aklımda kalan mesela camel sigara kutusunun üzerindeki devede cinsel anlamlar içeren simgeler mevcutmuş.çok çok ilginç şeyler okumuştum.renklerle ve resimlerle bizleri etkiliyorlar.
   
 7. yu_cin

  yu_cin Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  103
  Beğeni:
  0
  dövüş kulübünü de mi izlemedin hocam.
   
 8. skymoon

  skymoon Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  22
  Beğeni:
  0
  bilgisayarda izlersen durdurup 25.karelerini yakalarsın :)
   
 9. gelişimci

  gelişimci Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Ocak 2011
  Mesajlar:
  582
  Beğeni:
  0
  pembe mezarlık şarkısının klibine bir dikkat edin hep tek göz ü simgeleyen hatta şeytana yanlı hatırlamıyorsam Allah yazılı bir kolye takmışlar ve 25.karede bunu gözteriyor aynı şekilde atiye nin bir klibinde de tek göz çok fazla ön plana çıkmış
  not: tek göz masonluğun simgesi
  peki akşamları belli bir saatten sonra kanallarda çıkan haydi çocuklar uykuya reklamlarında da tek gözlü çizgi karakter kullanmışlar :eek:
  face de 25.kare diye bir sayfa açmışlardı oradan takip ediyordum
   
 10. yildiray75

  yildiray75 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.205
  Beğeni:
  50
  hocam onların konması zorunlu artık hiçbir sanatçı oyuncu sinemacı itiraz edemez tv kanalı reklamlar albüm kapağından tutun giydiğiniz adidas şapkaya kadar heryerde görebilirsiniz. ama bazı ülkelerde cinselliğe savaşa korkuya yönelik tir insanları boşuna tv başına kitlemiyorlar . tabi bunun sonucunda toplum daha sinirli daha agresif daha hayvancıl haline geliyor. bugün açın tv yi herhangibir maçtan sonra çıkan olayları izleyin o onu kesiyo o onu öldürüyor doktoru bıçaklayan mı ararsın öğretmeni linç edenimi trafiğe çıkın arabalar insanları ezecek yemin ederim çık git en yakın kıbrısa yaya geçerken arabalar 50 metre yaklaşmadan duruyor 1 tane korna çalan bi tane hareket yapan yok. kıbrıs dediğimiz aha şurası demekki yaptıkları işe yarıyo apaçık ortada ülkeleri istediklerini yapabiliyorlar. off neyse sallayın gitsin. bence her zamanki gibi daha beter olalım yola devam...
   
 11. cefecan

  cefecan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  715
  Beğeni:
  0
  :+1:
  Dikkat edersek yani biraz şüpheci yaklaşırsak bir çok medya yayınlarında subliminal mesajlara ulaşırız. Gizli örgütler çok büyük kaynaklar harcıyor bu reklamlar için.
   
 12. ilk3r

  ilk3r Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.257
  Beğeni:
  10
  Artık tv lerde gizli cinsel mesaj aramaya gerek yok. Bizim türk dizilerinde öpüşme sevişme sahnelerini çok rahat yayınlayabiliyorlar. Ulu orta bunları gösterebiliyorsak gizli mesajlar bunun yanında masum kalır.
   
 13. mystreous

  mystreous Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.377
  Beğeni:
  18
   
 14. lastdracula

  lastdracula Site Gezgini

  Kayıt:
  6 Ekim 2007
  Mesajlar:
  76
  Beğeni:
  0
  adam dizilerde amcasının karısını bilmem ne yapıyo. bide binbir gece diye dizi vardı orda da neymiş kadın çocuğu için bi herifle yatmayı kabul ediyor. işin ilginci bunun tvlerde haber konusu olması ve siz olsaydınız bu teklifi kabul edermiydiniz diye sorulması. milleti zehirliyorlar böylece. en güzeli tv izlememek. kaç öğrencim varsa tv izlemeyen, evinde yasak olan. en başarılı öğrencilerim onlar. Allah sonumuzu hayır etsin.
   
 15. lastdracula

  lastdracula Site Gezgini

  Kayıt:
  6 Ekim 2007
  Mesajlar:
  76
  Beğeni:
  0
  bi olay daha paylaşayım. abd de sinema salon sahibi adamın birisi. seans aralarında kola ve patlamış mısır patlaması olmus. çunku film içinde arada cola ve patlamış mısır resimleri geçiyormuş. tabi izleyiciler bunu farketmiyor. ama acayip bir cola ve patlamış mısır yeme ihtiyacı duymuşlar.

  birde bugs bunny den tutun çoğu çizgi filmde bulutlara, ağaçlara dikkat edin. hep cinsel içerikli yazılar var.


  son olarak bir buzlu coca cola resminin yakınlaştırılmış halini bir görün

  ne demek istediğimi anlarsınız
  saygılar
   
 16. msconfig

  msconfig Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2007
  Mesajlar:
  265
  Beğeni:
  2
  konuyu gerçekten araştıracam çok merak ettim
   
 17. acer50

  acer50 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.519
  Beğeni:
  245

  hocam o yazıların olduğu fotoları veya buzlu fotoyu buradan paylaşsan da ne demek istediğini tam bi anlasak
   
 18. hbasdereli

  hbasdereli Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.454
  Beğeni:
  0
  Dövüş Kulübü filminde mizahi yollarla anlatılmıştı bu olay gerçekten enteresan..
   
 19. egkhan

  egkhan Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Kasım 2010
  Mesajlar:
  106
  Beğeni:
  0
  Komplo teorileri daha eğlenceli tabi de biraz da bilimsel-eleştirel baksak nasıl olur? Bilinçaltı kavramının kendisi bile gayet tartışmalıyken, pratikte ne gibi bir etkisi, yansıması vardır. Nasıl bir mekanizması vardır? soruları halen ortada tam anlamıyla cevaplanamamış gizemler olarak dururken...

  Bir defa burda sözü geçen veya geçmeyen ama bu konu her ele alındığında sıklıkla gündeme gelen birçok örnek sadece "seçici algıya güzel bir örnek" veya "tamamlama"dan ibaret. Bunların dışında özellikle reklam amaçlı bu yöntemin kullanılması ne çok yeni ne de çok gizli bir şey. Fakat şu soruyu kimse sormuyor. Subliminal mesaj olarak bir cinsel obje göstermek veya falanca firmanın logosunu sergilemek pratikte ne kadar işe yarar? Birçok kulaktan dolma bilgi var, sinema pop-corn gibi. Oysa rahatlıkla bunun grup psikolojisi, gelenek kaynaklı bir dürtü, sosyal kabul görme arzusu kaynaklı bir hareket olduğunu da söyleyebilirim. "Sinemada mısır yenir. Kola içilir" bu bir klişedir. Subliminal mesaj gizlenecek kadar detaylı görüntü işleyecek teknoloji yokken de insanlar sinemada patlamış mısır yiyip kola içiyorlardı. Aynı şekilde çocuklara müstehcen görüntüleri sublimal mesaj olarak vermek mesela ne gibi bir pratik etki doğurur? Bu bahsettiğimiz çocuk kaç yaşında? Eğer henüz cinsellik kavramını tanımamış, öğrenmemiş bir çocuktan bahsediyorsak böyle bir resim görse ne olur görmese ne olur. Çok klasik bir örnek var malum. Şu paylaştığım resimde sizler bizler "samimi bir çift" görüyoruz oysa küçük çocuklar orada yalnızca yunuslar görüyor. Cinsel içerikli bir kare resim görse ne olacak? Henüz zihninde buna dair bir şema, bir tanımlama yok ki. Gördüğü şeyi ya başka bir şemaya başka bir şekle benzetip kodlayacak ya da anlamsız bulup hiç belleğine almayacak. Yok eğer bahsettiğimiz cinsellik kavramını bir şekilde tanımış, şematize etmiş yaşta bir çocuksa yine aynı soruyu soruyoruz, böyle bir imge görmesi onda ne etki bırakacak? Sapık mı olacak bu çocuk? Nedir yani? Zaten çocuk o kavramı bir kez tanıdıktan sonra subliminal mesajların çoook masum kalacağı birçok çağrışıma, bir çok imaya dayanan görsel-işitsel medyanın bombardımanı altında büyüyor. Ne anlam ifade eder ki bu?

  Hepsini geçtim. Diyelim ki evet bu tür simgeleri bilinçaltına hitap edecek şekilde vermek anlamlı olsun. Kabul ettik. Bunun etkisi ne kadardır? Bizi gerçekten bir şeylere sevk edebilecek kadar güçlü bir mekanizma mıdır? Buna dair tek bir somut delile, akademik çalışmaya rastlamadım ben. Sadece komplo teorilerine ve laf-ü güzaf sınıfından muhabbetler var bolca. Kısacık bir süre içinde anlamlı kodlamaya tabi tutamadığımız veriler bile bir daha geri çağrılamayacak şekilde uçup giderken görme duyumuzun ve görme merkezimizin işleme kapasitesini aşan bir aralıkta sunulan bir görsel uyarıcının irademizi etkileyecek kadar etki üretmesi gerçekten mümkün mü?

  Subliminal mesaj aktarmak gerçekte ne gibi bir pratik getiri sağlar mesajı üretene? Bu soruya gerçekçi ve delillere dayanan bir cevap aramak sanki daha anlamlı gibi geliyor bana.
   

  Ekli Dosyalar:

 20. empati52

  empati52 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  343
  Beğeni:
  1
   

  Ekli Dosyalar:

  • 86.jpg
   86.jpg
   Boyut:
   25,7 KB
   Okunma:
   661
  • 314.jpg
   314.jpg
   Boyut:
   51,5 KB
   Okunma:
   661

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal