2023 Eğitim Vizyon Belgesi

Kodla Büyü

ersan3333

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılıyor.
Sözleşmeli öğretmenlerin görev süresi 4 yıldan 3 yıla iniyor
Ücretli öğretmenlerin maaşı artırılıyor
Okullara gelişim bütçesi veriliyor
5 yaş erken çocukluk eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınıyor
Özel yetenekli öğrenciler için mevzuat geliyor
İlkokullarda not yerine beceri temelli değerlendirme geliyor
İlkokullarda Teneffüs süreleri artırılıyor.
Liselerde ders saatleri yarıya yakın azalıyor
Çocukların mesleki yönelimi için yeni yapı kuruluyor
Çocukların ilgi alanı ve mizacına yönelik seçmeli dersler geliyor
Bilişimle ilgili çocuklara serfika eğitimi geliyor
Yaz döneminde okullarda oyun temelli program uygulanacak
Tüm okullarda tasarım-beceri atölyeleri kuruluyor

Görünüşe bakılırsa iyi gibi ama sözleşmeli öğretmenlerin artık süre dolunca kadroya alınmayacağı yenileme yapılacağı bunun kararınınıda okul yönetimi ve mem'ler vereceği konuşuluyor.öğretemenlik meslek kanununda öğretmen aleyhine bir çok düzenlemeye gidileceği söyleniyor sizce doğru mudur arkadaşlar.

Çocuklar bilgisayar kullanmayı biliyor denilerek okullarda bilişim sınıfı bırakmadılar, olanlar da çöp. Neyin sertifikası verilecekmiş. Her şey göstermelik, yalan dolan.

Ders çeşitliliği azaltılacak ne demektir yaw bir kaç dersin ipi mi çekilecek

Branşım diye söylemiyorum. Bu ülkenin gelişmesi için derhal kodlama derslerine büyük önem verilmeli. yoksa hayatta hiç bir tekonlojiyi yakalayamadığımız gibi hiç bir üretim de yapamayız. mekatronik denilen şey ile üretim yapılır ve bunu sağlayan şey yazılımdır. bunu yapacak öğrencilere ezber ders yaptırırsan batan bir ülke olursun. Bana bunların altı boş çıkacak gibi geliyor. Ülke ekonomisini borsa ve merkez bankasından faiz arttırayım. şu ülkeden para alayım geçici ile düzeltemezsin. şu an başlasa nesil 10 yıla anca öğrenir seri üretim sistemleri yapmayı o da dandik bişey olur başta. Her gün geç kalıyoruz.

Meslek liselerine önem kazandıracak bir karar gelir diye düşünmüştüm ama yok. mesleki yönlendirme yapılacak kararı çıkıyor bakınca. Ama düz liseye öğrenci göndermek mesleki yönledirmeye terstir. Tüm okulların eğitim şartlarını denk yapmak mesleki eğitime darbedir. yazılacak çok şey var. her zamanki gibi yine boşa yazmış olacağız.

Çok farklı şeyler bekliyordum. Hiç beklentileri karşılamayan bir belge oldu. Hayal kırıklığı açıkçası benim için.

Geri