2008 UBAK CASPER Bilgisayarların Garip Sorunları

Kodla Büyü

ilk3r

Süper Üye
Süper Üye
Her dönem hatta her hafta ben bu bilgisayarların yeni sorunlarıyla uğraşıyorum.

İlk önce power supplyler ardından cd rom lar bir bir arızalanmaya başladı. Sanki 3. senede bozulacak gibi ayarlanmış.

Mesela Bazı bilgisayarların ağ kablosu takılı iken güç düğmesine bastığında açılmıyor. Yani ışık yanması fan çalışması vs hiçbir tepki vermiyor.

ethernet kablosunu çıkartınca 30 sn sonra açma tuşu ile çalışıyor.

Yada ethernet kablosu takılı olmadan da prize takınca 30 sn ye bekletiyor.

Varmı bugibi sorunlarla karşılaşanlar.

nasıl üç yıl hocam biz 5 yıldır o bilgisayarlardan bıktık değiştirmediğimiz ram harddisk kalmadı

Hocam bilgisayarlar 2 yıl sadece beklemiş ders işlenmemiş. Bu laboratuarı gören kullanan ilk bilişim öğretmeni benim bende sadece 3 sene kullanabildim.

sizler benim gibi sorunlarla karşılaştınız mı?

arkadaşlar bu UBAK exper bilgisayarlardaki problemler Fujitsu Siemens marka anakart üzerindeki kondansatörlerden kaynaklanıyor. Sorunu başka yerde aramayın.
RAM slotlarının yanındaki uzun mavi 3 adet konsansatörlere bakın şiştiğini göreceksiniz, bu kondansatörleri aynı değerdeki kondansatörlerle değiştirin problem kalmaz. Kondansatörleri takarken - + uçlarına dikkat edin. Bu işle daha önce uğraşmamışsanız bir elektronikçiyle tanışın çünkü alet edavat gerekli bu iş için.

peki hocam casper bilgisayarlar foxconn mx41 anakart kullanmışlar aynısı değil yani. Bunun çözümüde aynımıdır.

ilk3r' Alıntı:

İlk önce power supplyler ardından cd rom lar bir bir arızalanmaya başladı. Sanki 3. senede bozulacak gibi ayarlanmış.

Mesela Bazı bilgisayarların ağ kablosu takılı iken güç düğmesine bastığında açılmıyor. Yani ışık yanması fan çalışması vs hiçbir tepki vermiyor.

bu tip arızalar yeni mi çıkmış kullandığın makine bilgisayar mı :D

Toplanabilecek en kötü bilgisayar toplanmış adeta. Problemler yumağı gerçekten. Geçen sene ve bu sene ben de çok uğraştım arkadaşlar. Ama en büyük problem arkadaşın da dediği gibi şişen kondansatörlerde. Onlar değiştirildiğinde sorun ortadan kalkıyor. LAB işlerinde kolay gelsin herkese :)

k45abalı' Alıntı:
ilk3r' Alıntı:

bu tip arızalar yeni mi çıkmış kullandığın makine bilgisayar mı :D
Bu mesajı yazmanda ki amacini anlamadim.

evet aynı sorunu casper ubak 2008 lerle bende yaşıyorum Ethernet kablosunu çekince biraz bekliyoruz açılıyor çözüm bulabildiniz mi

1, ramleri bozuluyo tek ramle calisiyo cogu hatta ramlerin yuvalari bile bozulabiliyo
2, power suplyler ilginc zaten bizulan bozulana
3, şişen kondansatorler
4, ag kablosu takiliyken acilmayanlar
5, statik elekrtrik toplamalari
6, acilmadan once beklemeleri
7, hdd bozulmalari
Hepsinde bu sorun cok sik yasaniyo vallaha biktim bu bilgisayarlardan tamir tamir nereye kadar

aynı problemler, aynı problemler... :x Şuan da da 2 pc de sıkıntılar var. Statik elektrik mi, kondansatör şişmesi mi bilemedim. Pek şişmeye benzemiyor gibi ama. Bir bakabilir misiniz? Bahsedilen Ram yanındaki 3 kondansatör bunlar mı?

Ekli dosyalar

• 20150303_120126.jpg
    20150303_120126.jpg
    281.2 KB · Görüntüleme: 1,003
Üstelik bu ethernet kablosunu çıkarınca açılma-açılmama sorunu bulaşıcı sanki. En son kendi kullandığım bilgisayarda aynı sorun olmaya başladı. Yok mudur bir çözümü...

Problem Power suply'lerde. Powerın içini açacaksınız ve sorunlu 3 kondansatör üstünden sarı bir sıvı akıtarak kendini gösterecektir. Bunların aynı değerde yenileri ile lehimlenerek sorunu çözebilirsiniz.

ilk3r' Alıntı:
Problem Power suply'lerde. Powerın içini açacaksınız ve sorunlu 3 kondansatör üstünden sarı bir sıvı akıtarak kendini gösterecektir. Bunların aynı değerde yenileri ile lehimlenerek sorunu çözebilirsiniz.
benim lab da exper pc lerden oluşuyor ekrana görüntü gelmemesi sorunu ve power tuşlarının çalışmaz hale gelmesi sorunlarıyla karşılaşıyorum klavye fareleri saymıyorum bile... şu kondansatör değiştirme işi zor bir iş mi hocam? çıkarırken direk söküyor muyuz? yoksa bi tekniği var mı?

Geri