2006 Eğitek Eğitici Formatör Sınavı Soruları...

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.

nisay

Aktif Üye
İlköğretim 6-7-8. Basamak seviyesindeki bir öğrencinin kolaylıkla çoğu soruyu çözebileceği açık. Tabi bu seneki böyle olmayacak...

Ekli dosyalar

• Egitici_bilgisayar_formatoru_secme_sinavi.rar
    53.1 KB · Görüntüleme: 812
bir bilgi olması açısından eski arşivlerimi karıştırıken buldum ve sizlerle paylaşmak istedim. en azından bir fikir edinmenizi düşünmüştüm. keşke olsada yollasam yeni yapılacak sınav sorularını. ama şunu unutmayalım biz bilgisayar öğretmeniyiz. işin algoritmasını biliyoruz liseden beri eğitim alıyoruz. 01011101 ne anlama geldiğini araştırabiliyoruz. ne demek istediğimi anlamışınızdır inşallah. herkese şimdiden başarılar... :D

ben bilgisayar öğretmeni değilim ama
bende ikilik sekizlik 16 lık çevirmeyi çok iyi biliyorum.ukalalık yapanlara duyurulur.
hatta 4 e giden oğlumda sizin kadar biliyo

cinoemre' Alıntı:
bende ikilik sekizlik 16 lık çevirmeyi çok iyi biliyorum.ukalalık yapanlara duyurulur.

Yani şunu mu demek istiyorsun
Vatandaş 4 sene lisede bu eğitimi alsın, 4 senede Üniversite, ama genede benim 4 'e giden oğlum da aynı bilgilere sahip.....

Tuncay ŞANLI' Alıntı:
cinoemre' Alıntı:

Vatandaş 4 sene lisede bu eğitimi alsın, 4 senede Üniversite, ama genede benim 4 'e giden oğlum da aynı bilgilere sahip.....

:+1:

+

Peki sayın çok bilmiş hocam Lojik tasarımdan, Multiplexer, Visual Basic veya C programlamadan da anlarlarmı!!!

cinoemre' Alıntı:

Allah'da seni güldürsün...

anlamaz da sen bunları ilköğretimde nerede kullanıyon bi anlatıversen
üstelik ben arkadaşın sayısı sistemlerini örnek vererek aşağılayıcı yazısına tepki verdim.bilgisayar öğretmenleri boşuna havalanıyo ..şölekiiii
anlattığınız bütü bilgiler oturup tek başınıza bilgisayar başında pek ala öğrenilebilir biri 1 senede öğrenir diğeri 4 senede..
ammaa
tek başına ne fizik ne kimya ne matematik öğrenebilirsin...kendini bulunmaz hint kumaşı zannederek bilgisayar konusunda herşeyi bildiklerini zanneten bilgisayar bölümü mezunlarına duyurulur.bu arad unutmadan bu alim derecede bilgisayar öğrenip mezun olan arkadaşlara burada formatörler öğrtti web tasarımını ve diğer programları.üstelik başından beri formatörlüğün bilgisayar öğretmenlerinin hakkı olduğunu savunuyorum.ama adece tepkim arkadaşın ukala yazısına idi..

gökalp' Alıntı:
Tuncay ŞANLI' Alıntı:
cinoemre' Alıntı:

:+1:

+

Peki sayın çok bilmiş hocam Lojik tasarımdan, Multiplexer, Visual Basic veya C programlamadan da anlarlarmı!!!

ayrıca ben sadece sayı sistemleri ile ilgili yazmıştım...şahsen bilgisayar öğretmeninin de okuldaki çocuklara hiçir katkısı yok....bunuda unutmayın...

cinoemre' Alıntı:
sen sadece wordde yazı yazmayı bilirsin :p :p

cinoemre' Alıntı:
ayrıca ben sadece sayı sistemleri ile ilgili yazmıştım...şahsen bilgisayar öğretmeninin de okuldaki çocuklara hiçir katkısı yok....bunuda unutmayın...

hocam bu tip şeyler söylemekte sonuna kadar haklısınız çünkü internet en geniş demokratik alandır. ama eleştiri dozunu kaçırdığınızın farkındasınızdır umarım. unutmayın o bilgisayar öğretmenleri olmasaydı tek başınıza oturup tıklamayı, yazmayı, internete girmek için önce telekoma gidip abonelik açtırmak gerektiğini, adsl modemdeki kullanıcı adı ve şifre ayarlarını yapmayı, internet explorer gibi tarayıcıların nasıl kullanıldığını, dahası tarayıcının içine kağıt kitap konup bilgisayar ortamına aktarmaya yarayan donanım değil sizi dış dünyaya bağlayan bir yazılım olduğunu, sonra bu tarayıcıda nasıl internet adresi yazılması gerektiğini, sonra MEB sitesine nasıl girileceğini, oradan ilsise geçip tayin istemek için nerelere tıklamanız gerektiğini, e-okula girip öğrencilere not girişi yapılacak kısımlarda hangi işlemlerin yapılabileceğini, bu işlemler sonrasında kayıt işleminden önce girilmesi gereken güvenlik kodunun ne demek olduğunu ve neden gerekli olduğunu tek başınıza bir ay içinde öğrenip uygulamanız ve ocak ayının 20sine kadar bu işlemleri yetiştirmeniz gerekecekti. tabi bu arada çıkabilecek donanımsal ve yazılımsal aksaklıklarla bunlara karşı üretmeniz gereken çözümleri saymazsak.

okulda öğrencilere belki ders anlatırken katkımız olmuyor, kabul edin bir saat ders olsa siz de pek bişey veremezsiniz. haftada bir saat matematik anlatarak öğrencileri oksye hazırlayın da o zaman konuşalım isterseniz. yine de kendi adıma konuşayım şu anda okulda oks ve sbs için özel derece grupları belirledim ve rehber öğretmenle beraber her hafta deneme sınavı olmalarını anlayamadıkları konuları kendi açtığım ve kendi ders verdiğim matematik, fen sosyal türkçe kursunda anlayabilmeleri için ders görmelerini sağlıyorum.

son bir şeyi daha belirteyim. eğer ki bilgisayar öğretmenleri topluca istifa etseler tüm sistemini bilgisayara bağlamış olan Milli Eğitim Bakanlığı koca bir pelte haline gelir ve yıkılır. okuldaki bilgisayarlar en kısa zamanda bozulur. ilsis ve e-okulda gerekli girişler yapılmaz. ek ders için hazırlanan excel vb dosyalardaki formüller tahrip edildiği için her ay eksik maaş alırsınız. dahası yeni teknolojiler hakkında sizi aydınlatan, wordde bir türlü çizemediğiniz tabloyu çıkartmanız için yardım eden, excel de hazırlayıp da çıkartamadığınız dosyanızın çıkması için yazıcıyı tamir eden vb vb vb yardımlarını gördüğünüz arkadaşlarınızı kaybettiğiniz için hem bilgisayar okuryazarı imajınızı kaybedersiniz hem de MEB için gerekli işlemleri zamanında yetiştiremezsiniz ve uyarı cezaları alabilirsiniz.

ben bilgisayar öğretmeni olarak haftada 30 saatimin 35ini öğrencilerim için harcıyorum ve söylediğiniz sözlerle sizi başbaşa bırakıyorum ve benim kadar şey bildiğini iddia ettiğiniz ultrazeki çocuğunuza hayatta başarılar dilerken sizin gibi bir ebeveyni olduğu için Cenab-ı Allah'tan sabır telakki ediyorum.

YAŞASIN BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLERİ ve FORMATÖR BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLERİ

Allah aşkına şunu da söylemeden geçemeyecem.

Amacı tamamen bir sınava hazırlanan arkadaşlarına faydalı olmak için sisteme dosya yüklemek olan bir kişinin eklediği konuyu nereye sürüklediniz. sanırım Türkiye'nin neden geri kaldığını, birilerinin gereksiz tartışmalarla ortamı nasıl gerdiğini açıklayan en iyi örneklerden birisiniz.

cinoemre' Alıntı:

büyük ihtmal sınıf öğretmenisin ve içinde bilgisayar öğretmenlerine karşı komplex var yoksa bu lafı demezdin

önce arkadaşlardan bi özür diliim
ama ba2khan arkadaşım sınıf öğretmeni değilim ve neden komplex duyiim..yüksek lisans yapmış ve LES ten 84 almış biriyim.yukarıda rkadaşımın anlattığı bütün işleri ben ve arkadaşlarım çok rahat yapıyoruz ve bilgisayar öğretmenlerinin yardımı olmadan..siz daha ilkokuldayken biz üniversitede bilgisayar dersi görüyoduk..anlattıklarınız ın hepsini çokdaha iyi yapan ve sadece bilgisayar başında kendini geliştiren akadaşlar var..
yaptığınız işe saygım sonsuz tahrik olmadıkça.ama kompleks deyip güldürmeyin insanı...

untmadan ibetay kardeşim gerçekten çok özür dilerim.konuyu saptırdığımı belirtmişsin..tamamen üzerime alıyorum.hakkını helal et....

cinoemre' Alıntı:
ama ba2khan arkadaşım sınıf öğretmeni değilim ve neden komplex duyiim..yüksek lisans yapmış ve LES ten 84 almış biriyim.yukarıda rkadaşımın anlattığı bütün işleri ben ve arkadaşlarım çok rahat yapıyoruz ve bilgisayar öğretmenlerinin yardımı olmadan..siz daha ilkokuldayken biz üniversitede bilgisayar dersi görüyoduk..anlattıklarınız ın hepsini çokdaha iyi yapan ve sadece bilgisayar başında kendini geliştiren akadaşlar var..
yaptığınız işe saygım sonsuz tahrik olmadıkça.ama kompleks deyip güldürmeyin insanı...

Valla şimdi sen beni güldürdün.. bende 10 senelik öğretmenim..
Son 8 senedir tonla kurs verdim ( En az 3000 öğretmen)
nerede o bilgisayar dehası öğretmenler...
O zaman meslek liselerine gerek yok hatta Üniversetedeki bilgisayar bölümlerinede
nasıl olsa Öğretmen olunca herkes bilgisayar dehası oluyor..
Ayrıca buradan YÖK'e sesleniyorum Bilgisayar Bölümleri kalksın, hepsi düz öğretmenlik olsun
:eek: :eek: :eek: :eek:

mehmetakif' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler

bu konu hakkında söylenmesi gereken tek sözü hocam gibiler söylemiş zaten bence tartışmayı uzatmanın kimseye yararı yok bu nedenle susup branşsal farklılık ve emeklere saygı gösterelim, dil uzatmadan sadece yapıcı eleştirilerle...

cinoemre' Alıntı:
Tuttum tuttum da kendimi dayanamadım yahu.
Öncelikle İbetay kardeşim, hem yazdıklarının içeriği hem de kullandığın Türkçe için seni kutlarım. Bir bilgisayar öğretmeni olarak Türkçe'yi de çok iyi kullanman gerektiğini kavramış ve bunu başarmışsın. Senin cevap verdiğin şahsiyetin yazdıkları ise, işte yukarıda... "diliim", "duyiim" vb... Bir de LES'ten 84 almış... Neye yarar???
Şimdi gelelim meselenin özüne. Yine İbetay kardeşim yazısının sonunda durumu güzelce özetlemiş. Konu, nereden nereye çekilmiş... Yazık yahu...İnsanların içinde bir şeyler yapmak için heves varsa, onu bile köreltir bu zihniyetler...
Ayrıca, biz ilkokuldayken arkadaş bilgisayar dersi görüyormuş ya, sözüne ettiği ders "GW Basic" ya da "Cobol" vb. dillerdir. Yüzbinlerce insanın aldığı bir bilgisayar eğitimi o... Kim ne kazanmış acaba? Yani istisnalar vardır mutlaka ama hiç bir işe yaramayan eğitimler olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir de sevgili cinoemre arkadaş, şimdi içindekini açık açık söylemekte çekiniyor gibi geldin bana. Söylesene, sen Bilgisayar Öğretmenliği diye bir kavramın varlığından mı rahatsızsın??? Neymiş bilgisayarı 1 senede öğreniyormuş insanlar,ama otursak matematik, fen, fizik öğrenemezmişiz vb. Yani bilgisayar öğretmenliği diye bir bölüm olmasın mı Türkiye'de? Bu mudur fikrinin özü? Böyle diyorsan hiç konuşmayalım. Değmez çünkü. Yok öyle değilse tam olarak nedir derdi anlamadım. Her lafın ardından "ukelalık" diye bir şey çıkartıyorsun. İşte, kimsenin bu "ukelalığı" görmediği yerde sen bundan söz ediyorsan, bu yüzden bazı arkadaşlar sana kompleks sahibi olarak bakıyorlar. Ben de dahil. Kusura bakma ama, arkadaşımın ikili sayı sistemini bildiğimizden dem vurarak, kolay bir şekilde bu sınavda başarılı olabileceğimizi ima etmesinden (kaldı ki adı bilgisayarbilisim.net olan bir sitede, hadi matematikçilerin sitesi olsa neyse!) alınıp ukelalık diyorsan buna, bunun adı düpedüz KOMPLEKSTİR...
Ha bu arada benim de mesleğimde yani BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ'nde 12.yılım. Bugüne kadar branşım dışında kimseden birşey öğrenmedim dersem yalan olur ve bundan da gocunmam. Çünkü bizim işimiz, o sözü edilen matematik, fizik, kimya gibi oturup öğrendikten sonra ver yıllarca aynı bilgilerle özel dersi, kendini hiiiç geliştirme şeklinde yapılabilecek bir iş değil. Ha pardon rant kapısı OKS, SBS, LGS, ÖSS vb..SSS'lere göre kendilerini geliştiriyorlar haklarını yemeyelim. Biz istesek de istemesek de değişimin içindeyiz. Bizim yakalayamadığımız, kaçırdığımız bir konuyu bir başkasından öğrenmemiz söz konusu olabilir. Bir de insanların kendi "küçük" dünyalarında yaşadıkları bir iki olayı genele yaymaları var ya, bu da sanırım aynı kompleksin ürünü...

enginniyazi arkadaşım ağzına sağlık.. ben de sakin sakin okurken tam patlama durumuna geldim, o sinirle kafamda cümle kurmaya çalışırken senin yazın kafamın içindekilere iyi tercüman olmuş. neyse ki önce sen yazmışsın yoksa benim yapacağım yorum daha sert olabilirdi. kimsenin kalbini de kırmayı istemem..

Yorumları okumasam benimde cevabım da sert olacaktı ama keskin sirke küpüne zarar. Hem Bilgisayar öğretmenlerini beğenmez. Hemde bilgisayar öğretmenlerinin sitesinden çıkmaz. O saydığım şeyler bilgisayarın mimarileridir. Bunlar İnsanı Paylaşım yapma zevkinden mahrum etmek için doğmuş insanlar sanki !

enginniyazi arkadaşım ( ağzına sağlık ) zaten herşeyi iyice özetlemiş.

Bu arada aklıma daha şimdi geldi ben aslında bu konuıya şöyle bir yorum yapacaktım (arkadaşın tahrik edici yorumunu okumadan önce):
Ben bu sınava girdim.75 mi 85 mi almıştım. Ama şaşırmıştım çünkü daha yüksek bekliyordum.

Nisay hocam kusurumuza bakma. Ellerine sağlık. Paylaşıma devam...

en başında yazmıştım aslında ne demek istediğimi. benim yazdığım cümleleri okuyanlar ne demek istediğimi anlar. ukalalık değil bunlar. ama hakkımı savunan arkadaşlara teşekkür ederim. bu konunun buraya gelmesini sağlayan arkadaşımada hayatta başarılar dilerim.

evet saldırın bakalım..zaten okula gelen veliler bile kuyruk olmuş branş öğretmenlerini görmezden gelip yana yana bilgisayar öğretmeni veya formatörleri arıyolar...benim çocuğumun durumu ne olacak ya bilgisayarı öğrenemzse diye.bıoş ver hocam matematik fen b. türkçe fizik kimya diyolar ..illede bilgisayar..
bu arada kullanılan dili eleştirenler burda yazdıklarım 84 almamı ve sizinde alamayacağınız gerçeğini değiştirmez...

Hocam hangi branştan olursanız olun biz bütün branşlara saygı duyarız ama maaalesef aynısını sizden göremiyoruz. Özür dileyip susacağınıza hala tartışmaya devam ediyorsunuz.
Meslek seçmek hayat seçmek demektir. Ben Özel de de çalıştım MCP kursları da verdim. .NET Studio da anlattım. Yeri geldi Network yeri geldi Veri tabanı anlattım. bunların hiçbirini sizin deyiminizle ukalalık yapmak için söylemiyorum. Bunları size yaptıgımız işin aslında ne kadar da zor olduğunu ifade etmek için yazıyorum. Fen bilgisi hergün değişmez Matematik hergün değişmez ama Bilgisayar bildiğiniz gibi her yıl hatta her gün değişebilecek bir teknolojidir. Ve biz bunları öğrencilerimize sizlere(öğretmenlere) anlatmak için sürekli kendimizi de yenilememiz gerekiyor ve bir çok arkadaşımız da bunu hakkıyla yerine getiriyor.
Benim çocuğumun durumu ne olacak diye sormazlarsa veliler ben velileri toplayıp çocuklarının internet ve bilgisayar konusunda nasıl davranmaları gerektiğini anlatırım.
Umarım anlatabildim !!!

sayın cinoemre hocam, bende bilgisayar öğretmeniyim ve söylediklerinizi şiddetle kınıyorum.branşınızın matematik veya fen ve teknoloji olduğunu düşünüyorum.yani söylediklerinizden bunu çıkarıyorum çünkü bu genelde bu branştaki arkadaşlar kendilerini eğitim sisteminin olmazsa olmazlarından görüyorlar.genelleme yapmıyorum yanlış anlaşılmasın sakın.yalnız şu kadarını söyleyeyim siz ne demek istediğimi anlarsınız. ben 4 yıllık ünv. hayatımda bilg. değil matematikten özel ders verdim.oks'ye sayısız öğrenci hazırladım. Ales'ten 88 aldım.yani demekki matematik öğrenmek için de illaki bölümünü okumak gerekmiyor.ve şu anda da çok iddalıyım birçok matematik öğretmeninden bu işi daha iyi yaparım.ama benim branşım bilgisayar ve hiç kimsenin branşında da gözüm yok.siz ne demek istediğimi anlarsınız artık!

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri