20+1 BT sınıfı ana makine dvd-rw sorunu

Kodla Büyü

turan64

Site Gezgini
iyi günler arkadaşlar. görev yaptığım okulda "tekstil sanayicileri isverenleri sendikası katkılarıyla kurulan 20+1 EXPER marka BT sınıfı var. ana makinede bir dvd rom ve bir de dvd-rw var. dvd r-w bilgisayarımda görünüyor fakat açılmıyor, ışığı yanmıyor bir türlü acamadım. bilgisayarımda sağ click ten "çıkar" komutuna yanıt vermiyor. toplu iğne-ataş ile de denedim fakat açılmıyor. ne yapabilirim. bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz acaba. tesekkurler..

Hocam kasanın içini açıp ide kablosunu kontrol edin, hatta başka bir ide kablosu ile bir deneyin..Eğer hiçbir şekilde yanıt vermiyorsa, yapabiliyorsanız bir format atın.... en son çare servise gönderin...

ya belki beni yanlış anlarsın ama aynı sorunla bende karşılaştım hatta neredeyse ana makinanın kasasını geri gönderecektim ama müdürden korkumdan sesimi çıkarmamıştım.kasayı acmayı bile göze almıştım.fakat daha sonra kasayı incelediğimde dvd-rw cd tablası olmadığını farkettim cdyi direk sokuyorsun yani herhangi bir tabla yok ışıkta yok.disket sürücü gibi.benim labtakilerde experdi.belki aynı sorundur diye yazdım.bunu farkedince kendime çok gülmüştüm. ve utanmıştım istersen sende bir bak...

tesekkur ederim fakat daha önce defalarca kullandım. bu dvd rom ile dv dvd-rw taplalı yani kızaklı. senin bahsettiğin modelden değil. bir ide kablosu ile her ikisi de ana karta bağlı. dvd-rom çalışıyor fakat aynı ide kablosu ile bağlı olan dvd-rw bilgisayarımda görünmesine rağmen açılmıyor hiç tepki vermiyor.. eğer ide kablosu bozuk olsa bilgisayarımda görünmez diye düşünüyorum. arıza mekanik olabilir mi acaba. yani kapak sıkışmış olabilir mi? bunu nasıl ayırd edebiliriz? mekanik arıza ile software arızasını? tesekkurler...

turan64' Alıntı:
eğer ide kablosu bozuk olsa bilgisayarımda görünmez diye düşünüyorum. arıza mekanik olabilir mi acaba. yani kapak sıkışmış olabilir mi? bunu nasıl ayırd edebiliriz? mekanik arıza ile software arızasını? tesekkurler...

Hocam siz yinede güvenmeyin IDE kablolarına..bozuk olmasa bile sisteminize uygun olmayabiliyor...Sizin yapacağınız iş, dediğiniz gibi madem dvd rom çalışıyor, dvd rom a takılı aynı ide girişini ve elektrik girişini dvd rw ye takarsak onunda çalışması gerekir... dvd rw kablolarını çıkarın ve dvd rom un kablolarını takın (birebir takın)...dvd rom u takmayın o boşta beklesin...

Bu şekilde çalışmazsa sorununuz mekaniktir, olmasa bile dvd rw nizden kaynaklanır..içini açarsanız garantisi gider.Eğer çalışmazsa servise gönderin hocam.Biraz geç geleceğini bende biliyorum ama burdan risk faktörlerini tam olarak değerlendiremiyorum.Çünkü kendi laboratuarımda ne varsa açmış durumdayım,cd rw , kasa, klavye, power supply, :) çünkü gönderdiğimde gelmesi takip edildiği takdirde, 4 ayı buluyor.

umarım yardımcı olabilmişimdir.

DVD RW a elektrik gelidiginden emin olun. ghost hocamın dediklerini aynen uygulayın ilave oarak şunu da deneyebilirsiniz DVD RW ın kasaya monte edilmesi için gerekli vidaları biraz gevşetin. kasıyorsa şıkışmadan dolayı DVD RW ı çıkarmıyor olabilir. bunun haricinde mekanik bir sorun olsa igneylede çıkmaz.

ilginiz için tesekkur ederim . dvd r-w ı kasadan söküp başka kasada denedim. yine aynı. bilgisayarımda ve biosta görünüyor. yani ide kablosu ve power kablosu sağlam. ama yine açılmıyor. açma tuşuna basınca içinden motorun çalışma sesi duyuluyor ama boşa dönüyormuş gibi açamıyor. kapak yerinden bile oynamıyor. deneme yaparken kasaya monte etmedim. bu durumda civataların kasması da mümkün değil. galiba tek ihtimal kaldı mekanik... acaba içindeki kayış yerinden çıkmış olabilir mi? diye düşünmeye başladım. garantiye göndermekten başka seçenek kalmıyacak diye korkuyorum. zira geç gelebiliyor. başka çözüm öneriniz varsa bekliyorum arkadaşlar. kolay gelsin ....

hocam içini açarsın kayışı takarsın yine olmaz en iyisi garanti artık :)

bahsettiğiniz plextor dvd'ler için benim pc'ime dvd takmamasınız bu tepsiyi vermiyor diye günde 10 çağrı geldiğini biliyormuydunuz??? hocamon bahsettikleri tepsili, ve dvd'nin powerı yanmış.Serviste değiştirlmesi gerekiyor.

Geri