2 ethernet kartı ile 2 ayrı çalışma grubu çalışabilir mi?

Kodla Büyü

mystreous

Süper Üye
Süper Üye
Okulumuzda iki adet internet hattı var. Biri MEB'in verdiği hat diğeri ise TTNET hattı.
Bilgisayarımda iki adet ethernet var. Biri MEB hattına diğeri ise TTNET hattına bağlı.
Ağ bağlantılarından hangisi etkinleştirirsem o çalışıyor. İkisini aynı anda çalıştıramadım.
İstediğim TTNET ağından sadece interneti çekeyim, MEB hattından da diğer hattaki idare bilgisayarlarına bağlanayım.
yani MEB ağındaki bilgisayarlara ulaşayım, yazıcılarından istifade edeyim ama internetini kullanmayayım, TTNET ağından da sadece interneti kullanayım.
Bu mümkün müdür?
Umarım anlatabilmişimdir.

önce ttnet aktif olsun internete bağlan sonra diğerini de aç olur belki. ben laptopa wireless stick takmıştım onun bağlı olduğu ağı görebiliyordum İnş. olur :)

yok öyle olmuyor :) Dediğin gibi yapınca,
İkisi de aktifmiş gibi görünüyor ama en son açtığın hangisi ise aslında aktif olan o oluyor.

meb hattının ağ bağlantısındaki TCP/IP ayarlarını değiştirirsen (internete bağlanmayacak şekilde bozarsan) olur.

denizlerb' Alıntı:
meb hattının ağ bağlantısındaki TCP/IP ayarlarını değiştirirsen (internete bağlanmayacak şekilde bozarsan) olur.
Evet mantıklı. Denemedim bi deneyeyim bakalım. Elle ip verip, dns leri yazmazsam sanırım olur.

denizlerb' Alıntı:
Hocam teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yapınca amacıma ulaştım. İkide bir bağlantıyı devre dışı bırak, etkinleştir komutlarından bıkmıştım.
Mebin internetinden kurtuldum...

peki ip ayarlarını bozarsam yerel bağlantı bozulmaz dimi? yani yazıcı, dosya paylaşımı, netop programı ile öğrenci bilgisayarlarını kontrol falan devam eder mi?

peki şöyle bir sonuç ortaya çıkmaz mı acaba: bilgisayar hala kabloludan internete girer ve "sayfa görüntülenemiyor" derse.. ???

enesaskar' Alıntı:
peki şöyle bir sonuç ortaya çıkmaz mı acaba: bilgisayar hala kabloludan internete girer ve "sayfa görüntülenemiyor" derse.. ???

Evet, bu fikir daha mantıklı görünüyor malesef. :(

Dns ayarlarını değiştirmenin sorunu çözeceğini sanmıyorum. Laptoplada aynı şeyi denedim, iki ağ bağlantısını da bağladığımda öncelik kablolu ağın oluyor(kablolu ağ 100/1000 Mbps, kablosuz 54 Mbps). Ve etkin olan ağ bağlantısının dns si bozuksa internet te yok demektir.

ymb' Alıntı:
enesaskar' Alıntı:

Aklıma başka bir fikir geldi, Bağlantıları köprüle yaparak, kablolunun dns ayarlarını internete girmeyecek şekilde ayarlarsan belki bir ihtimal olabilir, denemek lazım.
Hatta belki de bt sınıfına da ttnet internetini dağıtmış olursun :)

Hocam biz de müdür muavini pc sini aynı anda iki ethernetle iki ağa bağlamıştık. Sadece ip leri elle gireceksiniz hepsi bu. Gerçi zaten yapmışsınız.

ymb' Alıntı:
ymb' Alıntı:
enesaskar' Alıntı:

Aklıma başka bir fikir geldi, Bağlantıları köprüle yaparak, kablolunun dns ayarlarını internete girmeyecek şekilde ayarlarsan belki bir ihtimal olabilir, denemek lazım.
Hatta belki de bt sınıfına da ttnet internetini dağıtmış olursun :)
ttnet ağını dağıtmak sorun değil hocam. o en kolay çözüm. kablo hazır zaten ama takmıyoruz bt sınıfının ağına. yönetmeliğe aykırıymış. ilçe mem uyardı. illa filtreli olcakmış bt sınıfı. sorun da ordan kaynaklanıyor. yoksa heryere tek ttnet vermiştim ben ama ikiye ayırmak zorunda kaldım işte...

bende de aynı durum var.

( örtmen bilgisayarında iki ağ kartı + bir meb hattı + bir ttnet hattı + örtmen bilgisayarında nete ttnetten girme ama aynı zamanda öğrencilerin ttnet hattını kullanamaması ve örtmen bilgisayarının sınıf içinde bir çalışma grubuna dahil olabilmesi isteği :) )

sonuç olarak nasıl yapıcaz bunu şimdi?

İpleri değiştirmeyi denediniz mi? Denizlerb hocamızın yöntemiyle yapabilirsiniz

denizlerb' Alıntı:

bu şekilde yaptım olmadı, zaten de olmazdı çünkü mebi bozduğumuz zaman ttnet modemi ile ağa bağlanıyor, doğal olarak meb hattı ile bi ilgisi olmadığı için net suppurt ile öğrenci bilgisayarına da bağlanmadı...

Başka başlıklarda bu konu tartışılmıştı. Ethernet kartlarının MEB hattına bağlı olana IP ve alt ağ maskelerini verir ancak Varsayılan ağ geçidi bölümünü boş bırakırsanız, bilgisayar öğrenci bilgisayarlarına bağlanır ama internete diğer ethernet kartı üzerinden çıkış yapar. Tabi ki ağlarda kullanılan IP havuzu farklı olmalı. Yani MEB tarafındaki 192.168.1.xxx ise diğeri 192.168.2.xxx şeklinde olmalı, alt ağ maskeleri de 255.255.255.0 şeklinde olmalıdır.

7 yılda sonrasında ilk mesajım hiç heyecanlanmadım. sonraki mesaj kısmetse 2021 de :DD Öncelikle eleştiri ile başlayayım. Hatalı bir konu başlığı olmuş. 2 çalışma grubu (çok fazla teknik bilgi ister) anlattığınızdan çok farlı bir durumdur. Sizin amacınız 1.ethernet ile internete çıkmak ve 2. ethernet ile ağ üzerinde kontrol sağlamak ise bu işi en hızlı ve en pratik şekilde yapmanız gerekir. ip veya alt ağ maskesi ve dns gibi ayarları oynamak her iki ethernetin çalışmasını devam ettireceği için ağda çok büyük hız kayıpları ve gecikmelere neden olur. Serverların bunu sağlaması farklı oturum arayüzleri kullanabilmeleri ve kullanıcıları denetlemelerinden kaynaklanır. Zaten tasarımları bunun üzerinedir. Eğer modem kontrollerini düzgün yaparım diyorsanız. Sabit ip veya mac adresi ile istediğiniz etherneti bloklayabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz pcnin ip'si internete çıkmaz veya ağda gezinemez. Bu kadar goy goydan sonra hala bu yazıyı okumaya devam edecek sabrınız varsa işinize yarayacak ve çok pratik bir çözümü açıklayayım :) internete çıkmasını istemediğiniz ethernetin ayarlarına giriniz ağ özelliklerindeki tcp/ip özelliğinin önündeki tik'i (okey işaretini) kaldırın. 2. ethernetin ağ özelliklerindeki (seçime bağlı kaldırmasanızda olur) Qos paket zamanlayıcı ile NWlink ipx/spx önündeki tik i kaldırın. hem internete çıkış hemde ağ paylaşımı süper hızlı olacaktır. :)) bu durumda 1. ethernet ağda takılırken 2. ethernet sadece internete çıkacaktır. 1. ethernet ip almayacağı için her 2 ethernetteki nwlink netbios sekronize çalışacaktır bu sayede ve netbios üzerindeki ağ pclerine erişim sağlanacaktır. (netbios tikini herhangi bir ethernette kaldırınca ağ paylaşımı tamamen biter internet devam eder) yazıcı ve diğer donanımlar netbios üzerindeki pclerde ise kullanımı sorun olmayacak ancak ağda bulunan işletim sistemleri farklı ise o pclere erişim olmayacağı (farklı işletim sistemendeki erişimler ip tabanlı olduğu için) gibi üzerindeki donanımlarada erişim olmayacaktır. Umarım yardımcı olmuştur.

çözüm 2 : 1. ethernet inetrnete çıkacaksa ayarları kurcalanmaz. 2. ethernet ağda dolaşacak ama internete çıkmayacak ise ip adresine ve alt ağ maskesi girilir gateway boş bırakılır. gateway girilmediği için sadece o ağda gezilir internete çıkılamaz. örneğin ağdaki modem 192.168.1.? (burası bilgisayarımız ağımız. bu ağdaki bildisayarlar 1 ile 254 arası ip alıyordur. mesala a bilgisayarı 192.168.1.50 alıyor, yazıcı 192.168.1.195 alıyor gibi) bizim ip numarası 192.168.1.253 olacak. (modemler genelde bu uzaklıkta ip vermez.) alt ağ maskesi 255.255.255.0 olacak, gateway ise boş bırakılacak. bu sayede internete çıkmayan ama 192.168.1.? ağındaki tüm pc lere erişim sağlanacak. 1. ethernetteki internet kesilirse 2. ethernet yinede internete çıkmaz.
Eğer gateway girersek internete çıkmaya başlarız. burda verilecek gateway 192.168.1.1 şeklinde olmalıdır. bu gateway girilince internete çıkmaya başlayacak.
eğer ağ dışından bir pc ile örneğin evdeki pc ile erişmek istersek route -p add 10.223.5.0 255.255.255.0 10.0.0.1 komutu ile routelama yapacağız, yaptığımız işlem:
evdeki pc sabit ip değildir diye aralık verdik bunuda 10.223.5.0 diyerek 1-254 aralığındaki tüm ipleri kabul et demiş olduk. sondaki 0 bu anlama geliyor. 255.255.255.0 alt ağ maskemiz. 10.0.0.1 ise hangi internet ağından çıkacaksak onun gateway adresini yazıyoruz. bu gateway 1.ethernetin bağlı olduğu modeme ait olduğunu varsaydık.

@cagatay2
2007 yılında kayıt olmuşsun ve 2 mesajın var. İyi sömürmüşsün.
2009 yılında yazılan bi başlığa yorum yapmışsın. Hatalı bulmuşsun bi de. Çoktan çözüldü o sorun. Sizin anlattığınız kadar karmaşık değil durum.
İyi çalışmalar..

mystreous' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:
Hocam teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yapınca amacıma ulaştım. İkide bir bağlantıyı devre dışı bırak, etkinleştir komutlarından bıkmıştım.

bunu denedim ben olmadı hocam

fernandito' Alıntı:
mystreous' Alıntı:
denizlerb' Alıntı:

bunu denedim ben olmadı hocam
Hocam çözüm o değil.
Kısaca anlatayım;
İki modemi birbirine bağlıyorsun.
Birinin ayarlarıyla hiç oynamıyorsun otomatik ip alıyor yani (MEB hattını öyle yaptım ben. Hiç ayar yapılmayan bilgisayar sadece MEB'e bağlanıyor)
Diğer modemin DHCP sini kapatıyorsun. Otomatik ip almasın. Böylece İkinci modemin ipini ve varsayılan ağ geçidi yazdığın bilgisayar normal internete giriyor ayrıca MEB'in ağına da bağlı oluyor.

Geri