2. Dereceden 1. Dereceye düşünce maaş düşüyor

Kodla Büyü

kgunduz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
2.2sinden 1 derece verilirse 1.2 sine düşünce maaşta 150 TL düşüyor neden bilen var mı?

2.2sinden 1 derece verilirse 1.2 sine düşünce maaşta 150 TL düşüyor neden bilen var mı?
2008 yılı Ekim ayından önce memur olanlar eski memurdur ve 5534 sayılı yasaya göre ek gösterge üzerinden emekli olurlar. 1. dereceye düştüklerinde ise emeklilik kesintisi artacağından dolayı maaşları az bir miktar azalır. Bununla birlikte bu memurlar 3600 ek gösterge düzenlemesinden de çalışırken olumsuz emekli olunca ise olumlu etkileneceklerdir.

Son düzenleme:
2008 yılı Ekim ayından sonra ki memurlar ise yeni tip memurlardır ve 5510 sayılı yasaya ve prime esas kazanca göre emekli olurlar. Ek gösterge bu memurların emekliliği için bir anlam ifade etmediğinden 1. dereceye düştüklerinde maaşlarında azalma değil artma olur çok az bir miktar.

Burada önemli olan sigorta girişinin 2008 Ekim'den önce olması mı, Memuriyete 2008 Ekim'den önce başlamak mı önemli

emekli sandığına giriş önemli hocam, bende bu konuda mağdurum 2007 şubat sözleşmeli başladım, emekli sandığına geçiş 2011.
Benzer durumdayım hocam 2008 Eylül'de sözleşmeli başladım, 2009 Mart'ta kadrolu başladım ama 5510 'dan sayılıyoruz. KPSS puanıyla atanıp devlette çalışıyoruz ama yok sen memur değildin diyorlar. Emeklilikte çok ciddi maaş kaybı yaşayacağımız söyleniyor.

Benzer durumdayım hocam 2008 Eylül'de sözleşmeli başladım, 2009 Mart'ta kadrolu başladım ama 5510 'dan sayılıyoruz. KPSS puanıyla atanıp devlette çalışıyoruz ama yok sen memur değildin diyorlar. Emeklilikte çok ciddi maaş kaybı yaşayacağımız söyleniyor.
evet maalesef öyle diyorlar ama bu konuda bilgili bir kişi bulup soramadım açıkçası. Prim gün sayısına göre diye biliyorum ama hesaplamak lazım.

emekli sandığına giriş önemli hocam, bende bu konuda mağdurum 2007 şubat sözleşmeli başladım, emekli sandığına geçiş 2011.
Aynı durumdayız. 65 yaşına kadar çalışmamız gerekecek emekli maaşında fazla kayıp yaşamamak için. Şimdi nasıl EYT mağdurları varsa bizim emeklilik yıllarına yakın 5510 mağdurları furyası olacak sanırım.

Aynı durumdayız. 65 yaşına kadar çalışmamız gerekecek emekli maaşında fazla kayıp yaşamamak için. Şimdi nasıl EYT mağdurları varsa bizim emeklilik yıllarına yakın 5510 mağdurları furyası olacak sanırım.
aynen hocam, sendikayada çok sordum ama kanun değişikliği lazım dediler. sizlerde danışın isterseniz sendikalarınıza.

Şu an memurların ve sendikacıların çoğu Ekim 2008 öncesi göreve başladığı için pek önemsemiyor sanırım
Ekim 2008 sonrası görev başlayan memurların büyük bir çoğunluğu da bu durumdan bihaber maalesef

Son düzenleme:
Herkes 65 de emekli olmayacak. Kademeli 61-62-63-64-65 şeklinde olacak.
Avrupa da 67 ye gidiyor. Ekonomi iyi giderse Türkiye de herşey bir gecede değişebilir

2. Dereceden 1. Dereceye geçiyorum, 3600 ek gösterge nedeniyle artan emekli keseneği yüzünden maaş 113 TL düşüyor

Evet ayrıca 2008 öncesinde başlayanların maaşı da 2008 sonrası başlayan aynı kıdem ve derecelerden daha düşük.

2. Dereceden 1. Dereceye geçiyorum, 3600 ek gösterge nedeniyle artan emekli keseneği yüzünden maaş 113 TL düşüyor
Evet Hocam, maalesef. Bu iş de yarın EYT gibi olacak. Bizim maaşlardan emekli olana kadar kesintimiz çok olacak sonra 5510 kanundaki arkadaşlar maaşımız düşük diye harekete geçecek ve sonuçta aynı maaşı alabiliriz. Olan bize olacak, onca sene fazladan kesinti olacak....

Geri