190 x 90 cm karelik alana yetecek çözünürlükte resim lazım

Kodla Büyü

ilhan79

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, din kültürü dersi öğretmeni bir arkadaşımın bana danıştığı bir şey var. Ben de sizlere danışma ihtiyacı hissetim. Sorun şu şekilde, öğretmenimiz sınıfın kapısına resim kaplama yapacak. Kapıyı tamamen kapatacak şekilde ölçü almışlar. Öğretmenimiz dersiyle ilgili olarak OKU yazısını kapıya geçirecek. Bir reklam - afiş firmasına gitmişler. Ellerindeki resimi göstermişler fakat resim düşük çözünürlükte olduğu için çıkarmamışlar. Elinde bu yoğunluğu kaldıracak oku yazısı resmi var mı veyahut böyle bir yazıyı nasıl hazırlarız, şöyle şekilli falan bir şeyler olsun :)

İlgilenen arkadaşlardan cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

photoshop bilmiyorlarmıymış. onu yapamayan firmaya gitsen baksan ne para kazanıyordur. biz de ek ders alamazsak resmen fakiriz. 100 tl ye sen yapsaydın hocam. benim elimde hazır 190*90 cm oku yazısı yok.. :lol:

illustrator'de yaz sorun çıkmaz.
Dahada sorun çıkarırlarsa onların matbaacılığıdan şüphe ederim.

cevaplar için teşekkürler, yarın arkadaştan detaylı bir şekilde öğreneyim tam olarak ne çıkarmak istiyor düz yazı şeklinde mi yoksa renk - resim vs. içeren bir şey mi.
Çözünürlük bozulur demişler arkadaşa, benim aklıma da şöyle bir çözüm gelmişti. pixel yoğunluğu kaybolmayacak bir büyüklükte çıktı alınıp, en az 400 dpi ile tarayıcıda taratılırsa daha büyük ve net bir foto elde ederler o fotoğrafı büyüttüğünde bozulma çok daha az olur gibi düşünmüştüm. detayları öğreneyim de en azından arkadaşa fikir veririz. Cevaplar için tekrar çok teşekkürler.

hocam photoshop, fireworks veya illustrator tarzı bi programla kendin yapabilirsin. tasarımı yaparken dpi değerini 300 falan yaparsan hiç bir sıkıntı çıkmaz. ben eski okuluma 5m*2m afiş tasarlamıştım hiç çözünürlük sorunuda çıkmamıştı.

Baskı işleri ile hiç uğraşmadım ama Photosohopta yeni belge oluştururken boyutlarını girebiliyoruz. Boyut 190*90 cm, çözünürlük 300 DPI girilip CMYK modunda yeni bir belge oluşturularak tasarlanabilmesi lazım.

Geri