Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

17sn ile ceza olur mu?

Konu, 'Sınav Görevi Başvuruları' kısmında zodiac tarafından paylaşıldı.


Etiketler:
 1. zodiac

  zodiac Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.549
  Beğeni:
  60
  Hocam ben geldiğimde 10:57'di, uygulayıcı dışarda konuşma yapmaya başladığında ben görevime gelmiştim, 3-4 dk orada bekledim, öğrencilerin hiçbiri daha içeri girmemişti, yani görevime geldiğimde hiçbir şeyi eksik yapmadım, ihmalde etmedim. Öğrencilerin içeri girmesini de ben yaptım, görevimde hiçbir eksikliğim olmadı, tek sorun hemen giriş yapmış olsaydım böyle bişi olmazdı. Pazar günü olmasa zaten hastaneye giderdim.
   
 2. amip33

  amip33 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.504
  Beğeni:
  182
  Hocam geçmiş olsun olan olmuş. Biz ne dersek diyelim içine su serpemeyeceğiz. Resmi evrağın(rapor sevk vs.) olsaydı belki yırtardın ama bu durumda düzeltmen biraz zor olsa da sen yinede durumunu anlatan bir dilekçe yaz okula. Okul milli eğitime göndersin. Bakarsın af falan gelir. Takmamaya çalış artık yapacak olmuşla ölmüşe çare yok.
   
  misskinn bunu beğendi.
 3. omerfd

  omerfd Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Mart 2008
  Mesajlar:
  110
  Beğeni:
  18
  17 saniye değil hocam 1 dakika 17 saniye ile ceza almışsınız. Sistem cezayı otomatik yazar. Sınav saatinden 15 dakika öncesinde 1 sn bile geçse otomatik ceza gelir. Mazaretiniz varsa okulunuz aracılığı ile il yada ilçe MEM e başvuru yaparsanız, mazaretiniz uygun görülürse cezaniz kaldırılabilir.
   
 4. yenersonmez

  yenersonmez Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  461
  Beğeni:
  98
  kamera kayıtları var, göreve vaktinde geldiğinizi ama giriş yapmak için saati kaçırdığınızla ilgili bir dilekçe yazın okulunuza.
  eger haklı görülürseniz cezanız kalkar. yok göreve gelmek değil sisteme girmeyi baz alırlarsa cezanız devam eder.
   
  bilgisayarmax ve netman bunu beğendi.
 5. bilgisayarmax

  bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.224
  Beğeni:
  210
  Tüm cevaplar aşağıdaki resimde mevcuttur . Salona erken gelseniz Bile sisteme giriş saati baz alınıyor geçmiş olsun.
   

  Ekli Dosyalar:

  zodiac bunu beğendi.
 6. pinarceylin

  pinarceylin Site Gezgini

  Kayıt:
  22 Ekim 2007
  Mesajlar:
  35
  Beğeni:
  4
  universite sınavları lgs ve diger sınavlar için 1 saat 15 önceden sınav yerınde olmamız isteniyor. e-sınav için de 30 dk önce gelmek (15 dk diyorsunuz) makul bir istek. ve eee-sınav. yani elektronik kayıtlar geçerli. ( Siz yine de rapor alın.)
   
  zodiac bunu beğendi.
 7. botebocuu

  botebocuu Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  220
  Beğeni:
  8
  18 saniyeye ile bana da verildi hocam. Dalgınlıkla yanlış yola girdim o yüZden geçiktim. Görevi yapmamıza rağmen hiç gelmemiş muamelesi görmek hiç hoş değil
   
  Buralp86, vgm ve zodiac bunu beğendi.
 8. zodiac

  zodiac Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.549
  Beğeni:
  60
  Hocam görevimi eksiksiz yaptım, ceza aldım, insanın çok zoruna gidiyor. Görevimi ihmal etsem eksik yapsam anlayacağım, sesim çıkmayacak.
   
  vgm bunu beğendi.
 9. zodiac

  zodiac Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.549
  Beğeni:
  60
  Hocam çoğu kişi zaten 20-25 dk önce geliyor, 3odk olayına bakılırsa göreve gelen çoğu kişinin ceza alması gerekiyor. Girer girmez imzamı atsaydım ceza almayacaktım. Bana yılda 1 kere görev çıkıyor hocam, o günde aksilik rahatsızdım insanlık hali değil mi, herkesin başına gelebilir, bana bişi olmaz diyerek büyük konuşmamak gerekli.
   
 10. acipinarli

  acipinarli Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  541
  Beğeni:
  183
  Öncelikle geçmiş olsun hocam. Canınızı sıkmayın. Demek ki bu sistemin ceza vermesi yeni başlamış. Ben geçen yaz (2019) da şehir dışından sınava yetiştim 5 dakika vardı başlamasına ceza gelmedi. En azından ben öyle biliyorum. Zira geciktim evet ama ve savunacak bir şeyim de yoktu ancak oradaki uygulayıcı arkadaşın tavrı, azarlar şekilde konuşması sebebi ile artık görev almıyorum bundan sonra dedim. Uygulayıcı kursuna da gitmemiştim zaten. Sonrasında mebbise girip tüm isteklerimi sildim. E-sınav kolay oluyor diye 1 yıl kadar görev aldım ama o da sıktı artık uygulayıcı ve bina sorumlusunun keyfi uygulamalarından dolayı. Sen uygulayıcısın uyarırsın hocam tamam aman dikkat sıkıntı yaşarsın bak vs diyerek nedir sanki parasını sen veriyormuşsun gibi azarlama edaları.

  Başka bir sınavda da bina sorumlusuna bizden önceki sınavın bitişinde bir aksilik oldu açıkladılar ettiler yok öyle olurdu olmazdı derken aman dedim bu nedir isteyen yapsın, isteyen alsın görevi diye düşünürken uygulayıcının o tavrı son noktayı koydu.

  2011'den beri hiçbir sınavda görev almıyorum. 1 kez resen çıktı üniversite görevinde 2012'de. Geçen kışta ÖSYM verileri güncelleyin demiş okula müdür yardımcısı çağırdı benim bilgileri açacak aktif değilsin hocam açayım dedi. Hemen müdahale ettim yok kalsın diye. Sınav çıkmaz ama dedi. Ben de istemiyorum zaten çıkmasın, öyle kalsın dedim. Sistem de görmüyor beni.
   
  zodiac bunu beğendi.
 11. coderfree

  coderfree Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  403
  Beğeni:
  17
  Sizin oturumdaki uygulama izleme sorumlusunun tavırları hakkında yorum yapmam doğru değil ancak uygulayıcının başkan ve gözetmeni yeri geldiğinde doğru bir üslupla uyarması veya yönlendirmesi gayet normaldir çünkü sınavın düzgün işleyişinde doğrudan yetkili ve sorumlu kişi.
  Şöyle bir durum da var, ÖSYM sınav görevine giden bir arkadaş ÖSYM 'nin yönergesini okuyup gidiyor yani gözetmenin görevi nedir, başkanın nedir, en son ne zaman sınav binasında olması gerektiğini, yaka kartı takması gerektiğini vs. önceden bilip gidiyor ve bina kapısından içeri telefon, anahtar vs. girilmeyeceğini, girilse bile idareye teslim edileceğini biliyor ve kuzu kuzu sorumluluklarını yerine getiriyor, itiraz ederse bina sorumlusu: "hocam görevin iptal" diyip geri gönderebiliyor. Sözlerim yanlış anlaşılmasın, genel olarak bir disiplin söz konusu. E-Sınav görevinde ise görevlilerde genel bir rahat tavır sergileniyor, başkan ve gözetmenler çoğu zaman ilk defa bu sınav görevine gelmiş oluyor ve kuralları bilmiyorlar. Uygulayıcı olarak başkan-gözetmen görevlerini tam olarak bilmedikleri için tek tek anlatmak/yönlendirmek zorunda kalabiliyoruz örneğin; hocam siz giriş belgesini kontrol eder misiniz, siz isim listesini okuyup çağırabilir misiniz vs. Görevli bazen nasılsa sınav daha başlamadı diyip çıkarıyor cebinden telefonu kurcalıyor sonra uyarıyoruz yasak/ceza alırsınız şeklinde ve bazen "ben çocuk değilim" şeklinde tepki alıyoruz. Uyarmasanız bu sefer kamera kayıtlarından tespit edilip 1 yıl cezalı duruma düşüyorlar.
  Sonuç olarak benim şahsi görüşüm; ya görev alabilecek başkan ve gözetmenlere de (uzaktan eğitim vs. de olur) bir eğitim verilmeli ya da başkan ve gözetmenlik iptal edilip 2 adet uygulama izleme sorumlusu yer almalı.
  Son olarak şunu eklemek istiyorum arkadaşlar e-sınav dışarıdan kolay gözüküyor nasılsa 45 dk girip kolayca para kazanılıyor gibi duruyor da işin içinde olunca özellikle bu joker aday meseli çok stresli ve yorucu bir mesele; jokeri tespit edip sınavı iptal etsen ayrı dert, tespit edemezsen ayrı bir dert. Birçok arkadaşım bu joker meselesinden görev almak istemiyor.
   
  elrond bunu beğendi.
 12. acipinarli

  acipinarli Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  541
  Beğeni:
  183
  Dediklerinize aynen katılıyorum. Bir görev almışsanız her şeyi zamanında ve doğru şekilde yapmamız gerekli. Benim demek istediğim uygulama izleme sorumlusunun tavrı hoş değildi. Hocam zamanında neden gelmiyorsunuz? İşinizi aksatmayın az daha gecikseniz sistem kabul etmeyecekti dedi. Bunu demesi gayet normal ve sonuna kadar da haklı ama bunu deme şekli olay sanki kendisinde bitiyor, görev ücretini kendisi ödüyor tavırlarında azarlama şeklinde hitap etmesi ve bunu derken de arkasını dönüp gitmesi idi canımı sıkan. O kadar görev aldım sadece birisine şehir dışına çıkmam gerektiği için sınava biraz geç kaldım. Bu mazeret olamaz o ayrı bir konu farkındayım. Pek ala geciktim acile gideyim de sınava gitmeyeyim deme gibi bir girişimde de bulunmadım. En azından sınav başlamadan yetişip oradaki arkadaşları da zor durumda bırakmayayım eksik kalmasın diyerek yetişmeye çalıştım. Dediğiniz gibi uyarılması gerektiği halde karşı gelip aklınca kendini ezdirmediğini düşünen çocuk değilim diye cevap veren ama görevi alırken neler yapması gerektiğini kabul eden ve yaptığının suç olduğunu bilen de insanlar var. Başkan ve gözetmen iptal edilir iki adet izleme sorumlusu verilirse görevli bulamayabilir milli eğitim. Bizim burada sıkıntı yaşanıyor ara ara. Diğer uygulama izleyicilere telefonla rica ettikleri oluyor görevli bulamadıkları için.
   
 13. yuci81

  yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  898
  Beğeni:
  145
  30-35 tane e-sınavda uygulama izleme sorumlusu olmuşumdur, telefonunu açanlar mı, kitap okuyanlar mı dersiniz neler neler. Güzelce salondaki kameraları gösteriyorum, çoğunluk da hemen olması gerekeni yapıyor. Problem başkan ve gözetmenlerin sınav içeriği ile ilgili bilgilerinin yetersiz olması. Başkan ve gözetmenler de bence sertifikalı olmalı bu sınavlarda görev alabilmek için.
   
  muratbedel, elrond ve Unis bunu beğendi.
 14. acipinarli

  acipinarli Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  541
  Beğeni:
  183
  Üslup önemli. İlk kez görev alanlar genelde kuralları bilmiyor. Öncesinde dediğiniz gibi seminer vs olsa tüm öğretmenlere en güzeli. Seminer almayana görev verilmediği zaman iş çözülür. Sizin yaptığınız gibi gerektiği şekilde uygun dille söylenince sorun çıkmayacaktır zaten. Hala da sorun çıkartıyorsa kişi gerektiği şekilde işlem yapmak en mantıklısı.
   
 15. zodiac

  zodiac Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.549
  Beğeni:
  60
  Salona girdiğimde imzamı atsaydım hemen ceza almazdım.
  Çok sağolun hocam, çok düşüncelisiniz, empati yapabilmek önemli bence. Yazdıklarınızın hepsine imzamı atarım. Bende hiçbir sınavda görev almıyorum, e-sınavda yılda 1 kez çıkıyordu.
  Bence mebbiste 15 dakiyayı 1sn bile gecikseniz sistem otomatik ceza veriyor gibi kesin ifade olmalı, tamam yazıyor 15 dk önce giriş yapmanız gerekiyor ama ceza konusunda da açık olmak gerekiyor eğer bu kadar hassas ise, ceza verirken hemen anında veriliyorsa cezanın da açıkça belirtilmesi gerekiyor. Bu kadar hassas bir sistem varsa adı da e-sınav ise 15dk'yı 1sn bile geçirirseniz sistem tarafından otomatik cezalandırılırsınız diye yazılmalı.
   
  Son düzenleme: 21 Temmuz 2020
 16. malcolmx64

  malcolmx64 Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  157
  Beğeni:
  105
  Hocam siz geç kaldığınız için ceza almışsınız.. geç kaldığınız için sınavda görevinizi yerinize getirmezse birdeabirde onun için de ceza alabilirsiniz.. e sınav onaylanirken 30 dakika önce orda olun yaziyor.. şimdi uygulamacı arkadaşa kabahat bulacak bir durum yok.. sınava gelip ye MEBBİS şifresini giremediği için ceza alan birsuru vatandaş var..
   
 17. bilgisayarmax

  bilgisayarmax Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.224
  Beğeni:
  210
  Hocam zaten eklediğim fotoda açılan mebbis sayfası orda ceza yazıyor . Ama kimse orayı okumuyor okeyleyip geçiyor . 1 yıl görev verilmicek demek=1 yıl ceza
   
 18. elrond

  elrond Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.712
  Beğeni:
  173
  Mesela ben. Arkadaşlarımın başına bir kaç kez joker olayı başına gelip karakola gitmek zorunda kaldıklarından ve joker diye gösterilen kişi ailesiyle karakola gelip gövde gösterisi yapmaya çalıştığından çoğu kişi istemiyor ve telefonla arıyorlar sınav var alır mısın diye. Almıyorum. Şartlar düzeltmeden yani covid 19 da yapılan algoritma gibi müdahale tablosu olmalı. Kim hangi soruna nasıl müdahale edeceğini bilmeli. Yoksa keyfi davranışlar olup eksik işlemden ceza alınabiliyor. 2 uygulayıcı bence de yeter. Başkan ve gözetmene gerek yok. İşin mutfağından iki kişi çok rahat götürür
   
  bilgisayarmax bunu beğendi.
 19. yuci81

  yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  898
  Beğeni:
  145
  Salon başkanı bayan öğretmenin salona çantası ile girdiğini tespit eden bakanlık öğretmen için soruşturma açtırdı. Ne kadar tesadüf (Allah'ın lütfu desek daha doğru) bina yöneticisi de il me müdürü. Bayan kesin ceza alacak ama milli eğitim müdürü uyarmadığı için ceza ya da uyarı alır mı bilmiyorum.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal