Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

15 Tatilde sistem odası kabloları kurcalanmış, lütfen yardım

Konu, 'Fatih Projesi | Görev, Teknik Sorunlar ve Çözümler' kısmında cingozcemal tarafından paylaşıldı.

1. cingozcemal

cingozcemal Seçkin Üye Seçkin Üye

Değerli hocalarım, 15 tatilden önce okulumuzda fiber internet gayet iyi çalışıyordu. Dün okula geldik internet gitmiş. Ttnet, İnnova vs. gerekli yerleri aradım. Genel bir sorun vardı sabah ama halledildi dediler. Okulumuzun fiber sinyallere felan baktılar gayet güzel sinyal görünüyor dediler. Sizin fiziksel ağınızda sorun vardır dediler.
    Bende sistem odasına girdim kablolarla kurcalandığını gördüm. CİSCO Ap lerin kabloları sarı renkli aynı zamanda switch den elekrik alıyor. Yani internet kablosu ile hem internet hem elektrik alıyor. Zaten Kabinde AP lerin switch inde diğerlerinden farklı olarak PWR yazıyor. Bunları düzenledim. Diğer switchlerin hepsi aynı zaten giden kabloları düzenledim. Ama bir yerde işin içinden çıkamadım.

SORUNUM ŞU ARKADAŞLAR
    Turuncu Fiber kablo ilk başta mavi renkli türk telekom cihazına giriyor. Oradan Altta bulunan HUAWEİ AR1200 router a giriyor.
    Router in arkasında CONSOLE, FE0, GE0, FE1 vs. şeklinde girişler var.
    Bunların birine mavi kablo ile takılmış birine beyaz kablo ile,
    ama hangisi hangi switche girecek bulamadım. Çok deneme yanılma yaptım ama olmadı. Ayrıca Switchlerdede Console girişi var.

OKULUNDA FİBER OLAN ARKADAŞLAR Bİ ZAHMET BAKIPTA SÖYLERLERSE SEVİNİRİM.. :+1: :(

2. cingozcemal

Arkadaşlar 45 kişi bakmış bi cevap yok???

Yok mu bi Allah'ın kulu yardım edecek.

3. ilyas33

ilyas33 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

idare 15 tatilde bakanlıktan birilerinin geldiğini ve sistem odasına gridiklerini kabloların yerlerinin yanlış takıldığını ve düzelttiklerini söyledi.ayrıca 23 tahtadan sinyal alınamıyormuş onları da halletmişler.ama dün geldiğimizde internet yoktu.şimdi ise kör topal ilerliyor.

4. er55

er55 Aktif Üye

Okulumda henüz kurulmadı hocam yardımcı olamadığım içiz üzgünüm...

5. cingozcemal

Hocam Allah Razı olsun :alkis:

Arkadaşlar yokmu bi fiberi bağlı Fatih Projesi Okulu. Sadece iki kelime yazacaksınız oraya bakıp bana söyleyeceksiniz.

Bu kadar zor değil lütfen... :scared: :eek: :lol:

6. muratbedel

muratbedel Seçkin Üye Seçkin Üye

maalesef hocam bizde de yok (Tahta fiber falan)

7. ayvazoglu_17

ayvazoglu_17 Üye

hangi kablonun hangi sınıfa gittiğini nasıl buluyoruz hocam. sınıfın birtanesinde internet yok. kabloya hiç gelmiyor sinyal

8. g.cetin.66

g.cetin.66 Süper Üye Süper Üye

hocam kabinetin üstünde yada okulun fatih proje dosyasında kabinetin planı vardır hangi numaral kablonun sınıflar yada idaredeki hangi uca denk geldiğini belirtir.bu planı bulmalısınız önce

9. ayhangunes

ayhangunes Seçkin Üye Seçkin Üye

https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

Benim bulunduğum okulda panel bu şekilde.

Koç Sistem uzaktan erişerek okul içi ip yapılanmasına müdahale edebiliyor. O yüzden ! hatası bile olsa onları aramak gerekiyor.

Eğer bir değişiklik yapmanız gerekiyorsa. Mutlaka bir port değişim tablosu (eski yeri -yeni yeri) oluşturmanız gerekiyor. Hakikaten kafa karıştırıcı bir durum.

10. ayvazoglu_17

ayvazoglu_17 Üye

kabinde her kablonun üzerinde numara var. kabinin kapağındada numaralar var. sınıftaki kablonunda üzerine numara yapıştırıldığını söylediler fakat sınıftaki kablonun üzerindeki etiket yırtılmış . bişekilde çıkmaya çalışıcaz işin içinden olmadı firmayı arıycam. cevaplayan herkese teşekkürler

11. egitimci34

egitimci34 Seçkin Üye Seçkin Üye

cağğrı merkezini aradınız mı , onlar kabloların yerini söyleyebilir belki
    444 7 555

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal