15 tatilde koordinatörlük

Kodla Büyü

hayrabolulu

Site Gezgini
Arkadaşlar, 15 tatilde işletmeye giden öğrenciler varsa koordinatör öğretmen görevlendirilip ücret alınır mı ?

Hocam, öğrenci işletmelerde beceri eğitimine gidecekse, eğer staj kastetmediyseniz, 3308 sayılı kanuna göre öğrenciler yarıyıl tatilinde izinli sayılırlar deniyor. Madde kesinlik belirtiyor. Yani işletmelerde beceri eğitimi gören öğrenciler yarıyıl tatilinde izinli sayılıyor. Kanunen izinli olan birinin nesini kontrol edebiliriz ki.
Yalnız Ticaret Meslek Liseleri bu maddeye uyumayıp, öğretmenlerden bir dilekçe alıyor, yarıyıl tatilinde öğrencilerimi kontrole gideceğim, diye. İdarelerde ödeme yapıyor.
Ticaret meslek de çalışırken, muhasebeci bir müfettiş geldiğinde sormuştum bu durumu, "çok basit" demişti. "tatilde öğrencinin iş yerine gidiyor mu" demişti. Ben de işyeri gel dediği için gidiyor çoğu demiştim. "Eee sen hiç gidip çocukları kontrol etmiyor musun" dedi. Ben de arada gidip bakmaya çalışıyorum demiştim. O zaman neden ücret almayacaksın demişti. Ben de bu maddeyi söyleyip, yani ücret almak için dilekçe verelim mi dediğimde, "kanuna yönetmeliğe uygun davranın" demişti. Muhasebeciler yine aldı. Biz doğru bildiğimizi yaptık, almadık.

Benim bildiğim doğrudur demiyorum tabiki.

Yarıyıl tatilinde sigorta odemesi yapılmayacak diye resmi yazı var. Sigortası ödenmeyen öğrenci nasıl çalışacak ki. Bu yüzden bizde öğrenci calismiyor.

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi MADDE 88-
b) (Değişik: RG 16/9/2017-30182) İşletmelerde mesleki eğitim ders görevi verilmesinde işletmelerin okula uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısıyla bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır. Hangi güzergâhtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ders görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır. Okul yönetimince, bu planlama da göz
önünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. Bu kapsamda bir öğretmene aynı gün için 8 saatten fazla ders görevi verilmez. Yarıyıl ve yaz tatilinde staj yapan öğrenciler ile varsa mesleki eğitim gören öğrenciler için işletme ve öğrenci sayısı dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılır ve belirlenecek program çerçevesinde öğretmen görevlendirilir

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi MADDE 88-
b) (Değişik: RG 16/9/2017-30182) İşletmelerde mesleki eğitim ders görevi verilmesinde işletmelerin okula uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısıyla bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır. Hangi güzergâhtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ders görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır. Okul yönetimince, bu planlama da göz
önünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. Bu kapsamda bir öğretmene aynı gün için 8 saatten fazla ders görevi verilmez. Yarıyıl ve yaz tatilinde staj yapan öğrenciler ile varsa mesleki eğitim gören öğrenciler için işletme ve öğrenci sayısı dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılır ve belirlenecek program çerçevesinde öğretmen görevlendirilir

staj ve beceri eğitimi birbirinden farklı kavramlardır. staj:atp programlarının yarıyıl tatili ve yaz tatillerinde iş yerinde gördükleri eğitimi, beceri eğitimi ise amp programlarının 11. ve 12. sınıfta veya sadece 12. sınıfta eğitim yılı boyunca iş yerinde gördükleri eğitimi kapsar. 15 tatilde staj yapılbilir ve öğretmen görevlendirilir. ancak beceri eğitimi yapılamaz ve öğretmen görevlendirilemez.

staj yapan öğrenciler ile varsa mesleki eğitim gören öğrenciler için işletme ve öğrenci sayısı dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılır

Geri