12.Sınıf Grup Sorunu

Kodla Büyü

ozen74

Üye
Merhaba, 12.Sınıfta 11 öğrencimiz var 1 tanesi Bep'li. 24 saat İME yazılıyor. Bepli öğrenci 1 grup olabileceğinden dolayı bu sınıfa 24+24 olarak 2 grup yapıp 48 saat koordinatör görevi yazılabilir mi?

İme dersini öğrencileri işletmeye göndererek yapıyorsanız gruba ayırmak yok, dersi Okulda yapıyorsanız bep li öğrencinin grubunu ikiye ayırmak var. Bir de şefliği eklemiyor musunuz?

öğreciler staja gidiyor 24 saat ime yükü çıkıyor. 10 ve 6 saat şeflik var tabi. bizim alabileceğimiz en fazla ime 24 sanırım bep li olsa dahi.

İme ders yükü 24+10+6=40 saat eder. 11 ogrenci için işletmenin okula uzaklığı, işletmedeki ogrenci sayısı vb kıstaslara göre koordinatörlük saatini en fazla 40 saat üzerinden dağıtabilirsiniz

İme ders yükü 24+10+6=40 saat eder. 11 ogrenci için işletmenin okula uzaklığı, işletmedeki ogrenci sayısı vb kıstaslara göre koordinatörlük saatini en fazla 40 saat üzerinden dağıtabilirsiniz
Hocam bunun mantığını ben anlamadım. İlgili yazıyı da okudum ama kafama yatmıyor. 12.sınıflar için İME ders yükü hesaplanırken ders saati * grup + şeflikler yazılıyor. Ama ayrıyeten daha sonra bir daha şeflik ekliyoruz.
Kafam karışık

Hocam bunun mantığını ben anlamadım. İlgili yazıyı da okudum ama kafama yatmıyor. 12.sınıflar için İME ders yükü hesaplanırken ders saati * grup + şeflikler yazılıyor. Ama ayrıyeten daha sonra bir daha şeflik ekliyoruz.
Kafam karışık
Dikkat edilmesi gereken nokta işletmede beceri eğitiminde dagitilabilecek ders saati hesaplanırken grup sayısı * 24saat çıkan sayıya Sefliklerin toplam saati de eklenir. Bu ekleme sadece işletmede beceri eğitiminde dağıtılacak üst sınırı ders saatinin bulmak için kullanılır. Norma eklenirken seflikler sadece bir kere yazılır. İşletmede beceri eğitimde kullanılan +seflikler norm saatine eklenmez.
Diğer kısımda dogan hocanın dediği gibi Bepli öğrenciler okulda olduğu sürece ek bir grup yapılabilir. İşletmeye gittiği taktirde ek grup olusturulmaz.

24 saat ime, 1 alan şefi ve 2 Atelye şefi var diyelim.
İME hesaplanırken 24+10+6+6=46
Öğretmenlere 46/3=15 15 16
Yüz yüze dersleri de 20 22 22 olduğunu varsayalım.
1 Atelye şefine:
İME 16
Yüz yüze 22
Atelye şefi 6

2 kere 6 saat Atelye şefliği yazmış olmuyor muyuz?

Ya DA
48 saat ime, 1 alan şefi ve 3 Atelye şefi var diyelim.
İME hesaplanırken 48+10+6+6+6=76
Öğretmenlere 76/4=19
Yüz yüze dersleri de 20 22 22 22 olduğunu varsayalım.
1 Atelye şefine:
İME 19
Yüz yüze 22
Atelye şefi 3

İME nin içinde 1 kere 6 saat Atelye şefliği yazmış oldum ve 3 saat tekrar Atelye şefliği yazmış olmuyor muyuz?

Yok be hocam. Bir hatırlatma yapalım. Fiili dersleri dagittiniz diyelim. Meslek öğretmeni 24 saat ek ders alacaktır. Sefin alacağı koordinatörlük saati: 24 - Şeflik saati formülüyle bulunur. Yani her öğretmen eşit sayıda koordinatörlük alamaz. Bölüm şefi en fazla 14 saat, laboratuvar şefi en fazla 18 saat, öğretmen en fazla 20 saat alır. Tabi burada şehrin büyük sehir olup olmadığını dikkate almak lazım. İme nin ders yüküne seflik saatlerinin toplamı eklenir. şeflik saati 10 veya 6 dir. Önce şeflik saati ekle Kalan kısım için koordinatörlük yaz

Hocam önceden işletmede beceri eğitiminde dagitilabilecek ek ders saati hesaplanırken grup sayısı * 24ten çıkan sayının iki katını geçmeyecek şekilde hesaplama yapılıyordu. Daha sonra iki katını geçemez ibaresini kaldırdılar ve grup sayısı * 24 olacak dediler eskisine göre çok fazla bir ek ders kaybı olduğu için seflikleride ekleyelim ozaman gibi kendilerince bir çözüm buldular ama yarım yamalak bir iş oldu. İdareciler kafasına göre takılmaya başladı. Dediğiniz gibi olmaz iki kere yazılıyor denilmeye başlandı. Aslında olay basit Norm hesaplanırken şeflikler bir kere yazılacak ama işletmede beceri eğitiminde dağıtılacak ek ders sayısı hesaplanırken bir daha yazılabilir.

Aynen norma esas alanın toplam ders yükü ayrı, ime ders yükü ayrı. Birbirine karıştırmamak lazım.

Şöyle misal verelim: tek grup olan 12. Sınıfta ime nin norma katkısı: 1*24=24 saat olacak. Ek ders hesabında ise 1*24+10=34 olacak.

Geri