1 modem+4 access point ayarı nasıl olmalı?

Kodla Büyü

mirxas

Aktif Üye
Arkadaşlar bir modeme bağlı farklı markalarda 4 access pointimiz var. Şu an bağlı cihazlara elle ip verince internete bağlanabiliyorum. Sistemin daha sağlıklı olması için access pointlerde nasıl bir ayarlama yapmam gerekiyor acaba?

Acces pointlerin DHCP sunucusunu kapatıp İP adreslerini 192.168.1.241 -242 - 243 - 244 olarak yapılandırın.Modemin İP dağıtma aralığını da 192.168.1.2 ve 192.168.1.240 yapın.SSID adlarını ve şifrelerini aynı belirleyin.

Merhaba. Katlarda access point cihazlar var. Sorularım şunlar:

1. Modeme Web arayüzden ulaşabiliyorum. Bu arayüzden AP'leri nasıl görürüm?
2. AP'lerin kurulumu nasıl oluyor? Yayın adlarını, şifrelerini vb. bilgi ve ayarlara nasıl erişirim? (Bunları bir bilgisayarcı bağlamış, ben BT Rehber Öğretmeni olarak ağ haritası dahil, şifrelere, ip numaralarına vs. erişmek istiyorum.)

Buyurunuz.

Not: Fatih altyapısı yok. Adsl meb hattı.

2. AP'lerin kurulumu nasıl oluyor? Yayın adlarını, şifrelerini vb. bilgi ve ayarlara nasıl erişirim? (Bunları bir bilgisayarcı bağlamış, ben BT Rehber Öğretmeni olarak ağ haritası dahil, şifrelere, ip numaralarına vs. erişmek istiyorum.)
Ne yazık ki modem üzerinden bahsettiğiniz bilgilere erişemezsiniz. Modem üzerinden belki ağ istemcileri kısmından ya da bağlı cihazlar kısmından AP'lerin IP adreslerini öğrenebilirsiniz.
AP'lerin marka modelini google üzerinden aratarak kullanım klavuzlarını bulun, kullanım kılavuzlarında anlatıldığı gibi AP'yi bir bilgisayara kablo ile bağlayıp, varsayılan kullanıcı adı ve şifresi ile ara yüzüne giriş yapmayı deneyin. Olursa ne âlâ olmazsa, AP'lerin kurulumunu yapan kişiye ulaşmanız gerekir ya da AP'leri resetleyip, kılavuzuna göre kendiniz kurulumu gerçekleştirmeniz gerekir.

Buyurunuz.

Not: Fatih altyapısı yok. Adsl meb hattı.
Öncelikle acces pointin arayüzüne girip DHCP sunucu kapalı olacak.Böylece Acces Point ip dagıtmayacak.Acces Pointe 192.168.1.240 gibi bi ip verin.Gateway yerine de modemin ip adresini yazın.Genelde 192.168.1.1 oluyor.Kablosuz ag adı ve şifreyi de hepsine aynı verirseniz hangisi iyi çekiyorsa ona bağlanır.Her katta ayni ağı görürsünüz.Fatih ağı gibi.
Daha sonra tarayıcıdan hangi acces Pointe bağlanacaksanız ip adresini yazıp baglanabilirsiniz.

4 access point 1 modem var. Bunlara bağlı tahtaları ağda bağlanamíyorum. Access pointlere elle ip verince lan ve wan ağları aynı blokta bulunamaz diyor. Bu sorunu nasıl çõzebilirim.

Geri