1.2 TSİ MOTOR HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Kodla Büyü

00yunus00

Site Gezgini
Değerli forum üyeleri bir çok kez forumdaki arkadaşlarımda dahil bana 1.2 tsi motorun nasıl olduğu soruldu. Muhtemelen bu motora sahip araçlardan almayı düşünenler var. Öncelikle bu motor Wolksvagen, Skoda ve Seat markalarında kullanılıyor (Jetta, Octavia, Toledo, İbiza, Rapid) Benim kendi aracım 1.2 Tsi Octavia. Size şöyle söyleyeyim çekiş konusunda ön yargılarınızı bir kenara atın. Bu motorun torku 182 olması lazım. 1.6 eski motor araçlarda tork 150-160 arasını geçemiyor. Çoğu 6 vitesli bu araçlar kesinlikle rampada sizi üzmüyor. Eğer beklentileriniz çok fazla ise o halde 1.6 tdi ve üstü motorlara bakmalısınız. Ki bunların torku 240 ile 320 arasında değişiyor. Eğer aile aracı olarak düşünüyorsanız mutlaka tavsiye ederim. 1.2 TSİ turbo benzinli motor gerçekten beklentilerinize fazlasıyla karşılık verecektir. Piyasada bu motorun 150.000-200.000 km arası satılanlarını görüyoruz. Özellikle de Jetta modelinde. Bu araç ile normal kullanımda 6.5 LT/100km hafif kullanımda 4.5LT/100KM performanslı kullanımda 8.0LT/100KM değerlerini görüyorsunuz. Sollamalarda gerçekten güven veriyor. Ben şimdiye kadar motordan yana olumsuz bir yanını görmedim. Sessiz çalışan bir motor. Yağ eksiltme vs. gibi sorunları yok. (Benim aracım 91.000 km de) 50 LT deposu var şehir içi 800 şehirler arası 950-1000 km arası görüyorum. Ha şunu unutmadan belirteyim gaza yüklendiğiniz zaman eğer vites 5 yada 6 da ise maksimum torku üretip 1-2 sn gecikmeli olarak hızlanmaktadır. Buda bu motorun özelliği bazı arkadaşlar arızamı var diye sordular çünkü. Umarım faydalı olmuştur. Sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.

Geri