İstanbulEv almak konusunda...

Kodla Büyü

yeşil24

Üye
Merhabalar, forumla pek alakalı bir konu değil biliyorum ama belki birileri yardımcı olur diye yazdım . Yıllardır çalışıp biraz birikim yapıp bir ev ya da araba almak istedim. Bir türlü olmadı malum her sey uçuyor ben bu ekonomiye yetişemiyorum. Şimdi elimdeki de iyice değer kaybetmeden bir daire almak istiyorum(kredisiz olmaz tabi). Öncelikle nerden araştırma yapmamı önerirsiniz ?
İnternet siteleri, satış ofisleri, inşaat firmaları...
Nasıl bir yol izlemeliyim ?
İstanbul; Yakuplu, Kavaklı, Gürpınar civarlarında güvenilir inşaat firması biliyorsanız o da olur.

2019 Mart ayında aldığım 345 binlik 10 yıllık dairenin piyasası şuanda 1.5 milyona yaklaştı hocam. Kesinlikle şuanda bu evi ne alabilirdim nede kredi işine girebilirdim.
Araştırma yaparken önce kredi araştırması yaptım. Bankalar aylık maaşının yarısına kadar kredileri olumlu sonuçlandırılır. Örnek olarak ek ders ile beraber geliriniz bordroda 7000 ise aylık 3500 e kadar ödeme olan krediye kesin onay veriyor (Ziraat bankası). Eşinizde çalışıyorsa toplam maaşınızın yarısına kadar. Ödeme gücünüze bakarak bir fiyat belirleyin ona göre ev bakın. Ama şuanda gerçekten çok zor.

Evim var ama ev almayı tavsiye etmiyorum. Kirada otursanız bile 40 sene yine ev parası etmiyor. Ayrıca paranız varsa dolar ve altın daha çok kazandırıyor maalesef. Kirada oturun birikmiş paranıza da dolar yada altın alın. Her hafta %10 kazandırıyor zaten.

Evim var ama ev almayı tavsiye etmiyorum. Kirada otursanız bile 40 sene yine ev parası etmiyor. Ayrıca paranız varsa dolar ve altın daha çok kazandırıyor maalesef. Kirada oturun birikmiş paranıza da dolar yada altın alın. Her hafta %10 kazandırıyor zaten.
Hocam evsiz olmuyor İstanbul un bahsettiğim yerlerinde site iç bir daire de 4-5bin gideriniz oluyor. İstanbul un en kötü semtlerinden biir olan Esenyurtta ancak oturabiliyorum.

Ev almak mantıksız olmaya başladı bana göre 40,50 senede kurtarıyor kirasını. Çok yüksek fiyatlar.

Hocam ödeyeceğiniz faiz önemli, Eğer 15-20 yılı geçiyorsa kira karşılığı ben almam ki 2010ların başında hesapladım almadım. Ben hesapladığımda 17 yıl kiraya vereceğim para faize gidiyordu, yani ben ancak 17 yıl sonra o verdiğim kiradan kar etmeye başlıyordum. Bu hesabı günümüze uyarlayabilirsiniz. Eğer kafanıza uygun bir ev bulduysanız ve ailecek içinize sindi, komşulardan yana problem olmaz idare ederim dediğiniz evi bence kaçırmayın. Ama yine bu kira-faiz dengesine bakın. Faiz yüksek bile olsa düşünce faiz, borcunuzu yapılandırma fırsatınız, ara ödemelerle taksiti düşürme fırsatınız var.

Bana göre TL bu hızla değer kaybetmeye devam ederse ödeyeceğiniz kredi pul olur zaten. Son günlerde 500-600 olan evler 1 milyona çıktı İstanbul'da. Bu artışta almak mantıklı mı diye aklınıza gelebilir fakat 300binlik arabaya 500 bin istemeye başladılar son 1 ay içinde. Buna göre ev fiyatları araç balonuna göre hala ederinde görünüyor. Başınızı sokabileceğiniz bir eviniz olsun, kafanız rahat olur. Belki bir kaç sene sıkıntı yaşarsınız ama zamanla ödeyeceğiniz kredi sabit kalacağı için gözünüze görünmeyecek. 1-2 ay öncesinde alabilseydiniz mükemmel olurdu ama artık trene nerden binerseniz kar diye düşünüyorum. Araştırma için de sahibinden'den başlayabilirsiniz. Civarınızdaki evleri tarayın listeleyin, uygun görünenleri arayın, görüşün, evi görün, sonra istedikleri fiyatın aşağısını teklif edin, tok alıcı görünün kısacası. Küçük çaplı inşaat şirketlerinin yaptığı evleri de görmeye gidebilirsiniz. Genelde onların avantajı tapu harcı ödenmemesi oluyordu, durum hala öyle midir bilmiyorum. Umarım yazdıklarımın faydası dokunur.

İşiniz zor. O bölgede ev fiyatları birkaç kat arttı. Ancak belki o bölgelerde site olmamak şartıyla yapılan evlerden bulunabilir. Onda da online emlak siteleri hiç güvenilir değil. Beykent'in göbeğinde dedikleri ev kıraç'ta çıkabilir :D ya da buyrun gelin gösterelim derler büroya gittiğinizde size o evde sorun çıktı şu oldu bu oldu kuş uçtu vs deyip başka evler göstermek isterler. Bazıları daha evi göstermeden kapora filan ister, aman diyeyim. Dolandırıcı dolu piyasa. Kapora verdiğiniz parayı medeni yollarla geri alma şansınız yok o adamlardan. Aramızda "3-5 liranın lafı olmaz, sen fazla vereceksin" kafasında bu adamlar. İşi gücü bırakıp gezmek lazım oralarda. Mümkünse site ve apartmanlardaki görevlilere sorun ve telefon bırakın. Civardaki hareketlilikleri en iyi onlar bilir genellikle.

Hocam bizde de sıkıntı büyük. Her gün fiyatlar artıyor. Kimsenin umurunda değil. 1,2 milyonluk ev 1.65 milyona 3 ayda çıktı. Kredi çeksem aylık ödemesi 14 bin tl çıkıyor. Çok şey söyleyesim var da kimin umurunda olacak?

Size son günlerde tapu çalışanı tanıdıklardan aldığım bilgiyi paylaşayım. Müthiş bir kalabalık var % 90'a yakını yabancı uyruklu ve gurbetçi vatandaşlarımız. Buda demek oluyor ki fiyatlar artmaya devam edecek, talep yüksek bozdur euroyu al evi dönemi olmuş. Özellikle deniz kenarı bölgeler yaza kadar asla bir memurun alamayacağı düzeye çıkabilir.

İnsanların iştahı kabarmış ki milletin gözü dönmüş. Allah afetinden korusun. Ev alma işi çok çok zor artık. Ben de baktım bi ara. Bi evi takipe aldım. 335 lira istiyordu. Biraz bekleyim dedim gidip tekrar konuştum.390'a çıktı. Zaten de niyetim yok dedi bekledikçe yükseliyor. Bende kızdım dedim almıyorum. Sonra baktım fiayatlar iyice arttı, yahu dedim aslında 390 a alınırmış. Gidip tekrar konuştum bu sefer 450 dedi. Yine aynı döngü başladı kızdım almıyorum dedim. Tanıdık birine sordurdum şu an da da 500 civarı istiyormuş :)

:( serbest piyasa ekonomisi herkes kafasına esen fiyatı biçiyor. Yabancıdan başkası ev, araba sahibi olamıyor en temel ihtiyacımız barınma onu bile yapamayacak hale geldik. Bir tek yabancıya mı var hak her şey ! Ben artık kaldıramıyorum bu durumu ...

Hocalarım serbest piyasa da değil aslında enflasyonu fiyatlıyor evler. Her geçen gün bir şeye daha resmi enflasyon rakamlarının üzerinde zam geliyor. Ev sahipleri de hayrına evini verecek değil ya :) Sizin benim gibi zamanında mal mülk edinememiş olanlar da böyle sıkıntılı dönemlerde daha çok eziliyoruz. Yapacak birşey pek yok. Mümkün olduğunca enflasyona karşı ezilmeyecek konumları araştırıp birikim-yatırım yapmalıyız. Ev alma niyeti varsa sınırları zorlayarak 3-4 sene sıkıntılı da olsa dayanabileceğiniz yüke uygun bir ev bulup almak lazım. Birkaç ay sonra aynı fiyatlara bulamayacaksınız o evleri çünkü.

Geri