İnternet Bağlantısı Kopma Sorunu

Kodla Büyü

burhaneren

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 11 bilgisayarlık bir laboratuvarım var. Al kattaki switchden laboratvarımdakine kabloyla bağlantıyı alıp ondanda bilgisayarlara dağıtıyorum. Bazen 1 bazen 2 bazende yarım saatte bir bağlantım kopuyor.Sadece laboratuvardaki değil idareninde internet bağlantısı aynı şekilde gidiyor. Modem kapatıp açıldığında bağlantı geliyor ancak yukarıda belirttiğim zaman aralıklarından aynı sıkıntı tekrarlayabiliyor. ben sorunun benim bilgisayarlarımdan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Laboratuvarımdaki switchi değiştirdim ancak bir değişme olmadı. Sorunun virüsten kaynaklanabileceğini varsayarak tüm bilgisayarlara format atmayı düşünüyorum ancak sizden farklı önerilerde almak istiyorum. Acaba okuldaki bazı idare bilgisayarlarına ip elle verildide benim bilgisayarlar devreye girdiğinde çakışmamı yaşıyoruz.yani ben laboratuvarımda interneti sıkıntısız kullanırken idare tarafından açılan bir bilgisayarla ip çakışmasımı yaşanıyor. Dediğim gibi önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.

-Okuldaki tüm bilgisayarların ip'si otomatik olması gerekir. Tek tek tüm bilgisayarları kontrol edin.
-Ağa bağlı Sabit ip almış yazıcı varsa onun ip'sini (mecburen sabit olacaksa) de modem ip havuz aralığından çıkartın.
-Okulda DHCP'si açık olan ve modemle aynı İp (192.168.1---192.168.2) bloğuna sahip access point var mı onu konrol edin. Çünkü bu iki durumda ip çakışması olur.
- Modemden Switchlere giden kablolar kapı üstünde ,pencere altında eziliyor mu onlara bakın.
-Hâlâ da devam ederse modeminize gelen telefon rj11 kablosunun splitter ve bina dışında telefon direğine kadar olan sağlamlığını kontrol edin.
-Modeminizin markası TP-LİNK ise kendiliğinden internet de kopabilir, TP-LİNK eski modemler fabrikasyon hatalı çok sık yapıyor, başka modem deneyin.
-Hâlâ da devam ederse internet servis sağlayıcısını arayın.
(Modeminizi kapatıp açtığınızda switchleri de kapatıp açın.)

mavi85' Alıntı:
-Okuldaki tüm bilgisayarların ip'si otomatik olması gerekir. Tek tek tüm bilgisayarları kontrol edin.
-Ağa bağlı Sabit ip almış yazıcı varsa onun ip'sini (mecburen sabit olacaksa) de modem ip havuz aralığından çıkartın.
-Okulda DHCP'si açık olan ve modemle aynı İp (192.168.1---192.168.2) bloğuna sahip access point var mı onu konrol edin. Çünkü bu iki durumda ip çakışması olur.
- Modemden Switchlere giden kablolar kapı üstünde ,pencere altında eziliyor mu onlara bakın.
-Hâlâ da devam ederse modeminize gelen telefon rj11 kablosunun splitter ve bina dışında telefon direğine kadar olan sağlamlığını kontrol edin.
-Modeminizin markası TP-LİNK ise kendiliğinden internet de kopabilir, TP-LİNK eski modemler fabrikasyon hatalı çok sık yapıyor, başka modem deneyin.
Hocam bağlı bütün bilgisayarları kontrol ettim hepsi otomatik alıyor ve bu aralık 2 ile 254 arasında.okuldada 16 bilgisayar var. Madde 3 te belirttiğiniz hususa kontrol edeceğim. Kafamı kurcalayan nokta şu.ip çakışması yada 3. maddede belirttiğiniz husus şayet var ise okulda bütün bilgisayarlar açık ve internete bağlı iken bir anda ne oluyorda kopma yaşanıyor.Ya da modem (pikatel airmax) kapatılıp açıldığında yeniden bağlantı normal kurulmuşken aradan değişken süreler geçtikten sonra neden tekrar kopma yaşanıyor. Yanıtınız için sağolun hocam.

clglr' Alıntı:
Hocam access point var mı okulda ?

Hocam geçen yıl okulun bir katına diğer arkadaşlar faydalansın diye bir access point taktım.Sorunun ondan kaynaklanabileceğini düşünerek dün internet bağlantısını da güç bağlantısını da kopardım.Ancak bugün 2 defa yine kopma sorunu ile karşılaştım malesef.

hocam kullandığın modemin router kısmında sorun olabilir bir süre sonra çakışma yaşarsın. modemi kapatıp açtığında elle bir tazeleme yapmış olursun belirli bir süre sonra modem sorun oluştuğunda tüm İnternet kesiliyor olabilir. Tüm bilgisayarlarda değil bir kısmında kesilme olsa sistemdeki farklı cihazlarda sorun arana bilir ama hepsinde kesilmesi modemden kaynaklı olduğunu düşündürüyor. Bence imkanın varsa modemi bir değiştirip dene.

TTNet ten de kaynaklanıyor olabilir. Bir arayıp anlatın durumu. Alt yapının yetersiz olması ve yüksek internet hızında da kopmalar oluyor. TTnet e göre 10-12 mbit bile yüksek sayılıyor, alt yapımız kötü demiyolarda :D

Ttnet ile daha önce ben askerdeyken idare görüşmüş her zamanki gibi kendilerinde sıkıntı olmadığını söylemişler :) bakalım arkadaşlar,modem edinip bir daha denemeye çalışacağım.

Aynı sorun benim okulda da oluyor.

Bu iki maddeyi anlayamadım. Otomatik ip ile ilgisi nedir? Yazıcının ip sini neden havuzdan çıkarıyoruz?
Teşekkürler

asege' Alıntı:
Aynı sorun benim okulda da oluyor.

Bu iki maddeyi anlayamadım. Otomatik ip ile ilgisi nedir? Yazıcının ip sini neden havuzdan çıkarıyoruz?
Teşekkürler
Hocam modem bazen yazıcının ipsini bilgisayara veriyor ve ip çakışması oluyor o yüzden.

burhaneren' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
Hocam bağlı bütün bilgisayarları kontrol ettim hepsi otomatik alıyor ve bu aralık 2 ile 254 arasında.okuldada 16 bilgisayar var. Madde 3 te belirttiğiniz hususa kontrol edeceğim. Kafamı kurcalayan nokta şu.ip çakışması yada 3. maddede belirttiğiniz husus şayet var ise okulda bütün bilgisayarlar açık ve internete bağlı iken bir anda ne oluyorda kopma yaşanıyor.Ya da modem (pikatel airmax) kapatılıp açıldığında yeniden bağlantı normal kurulmuşken aradan değişken süreler geçtikten sonra neden tekrar kopma yaşanıyor. Yanıtınız için sağolun hocam.
hocam bulunduğun bölge alt yapısı en fazla 8 mbps destekliyorsa ve ttelekom 16 mbpsye çıkarmışsa tam da bu sorunu yaşarsınız. İnternet varken birden gider, modemin internet ışığı tamamen söner ya da kırmızı olur. Bölge hızını kontrol etmeden yükseltiyorlar bazen.Müşteri hizmetlerini ara bölgenin hızını ve okulun hızını ögren.

mavi85' Alıntı:
burhaneren' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
hocam bulunduğun bölge alt yapısı en fazla 8 mbps destekliyorsa ve ttelekom 16 mbpsye çıkarmışsa tam da bu sorunu yaşarsınız. İnternet varken birden gider, modemin internet ışığı tamamen söner ya da kırmızı olur. Bölge hızını kontrol etmeden yükseltiyorlar bazen.Müşteri hizmetlerini ara bölgenin hızını ve okulun hızını ögren.

Hocam şayet bugün kesilme yaşanırsa ilk işim modemin ışığını kontrol etmek olacak,ancak bütün ışıkların sorunsuz yandığını anımsıyor gibiyim,önceleri santral odasını inip fiziksel olarak kapatıp açıyordum şuan arayüzden yeniden başlatıyorum o yüzden ışık rengini ve durumunu net hatırlayamıyorum. Sorunun laboratuvarımdan kaynaklanma ihtimali bir hayli canımı sıkıyor. Konuyu halletmem gereke çok sağolun :)

Arkadaşlar ne yaptıysam sorunu halledemedim. Altyapı sıkıntısından kaynaklandığına kendimi inandırmışken bugün dikkatimi ibretlik bir olay çekti. Sabah dersim boştu kendime bir bilgisayar açtım geziniyordum. Haber okudum,foruma baktım derken baya takılmışım. Gittigidiyordan bir alışveriş yapmıştım onun durumuna bakıyım diye siteye girdiğimde net koptu.Modemi resetledim tekrar girdim aynı siteye yine koptu.Başka bilgisayara geçtim ondada biraz gezindim denemek için kopma yaşamadım. Sonra yine gittigidiyora girdim koptu. 3-4 bilgisayarda denedim aynı sorunu yaşadım. Neden oluyor fikriniz var mı ? acaba okuldaki neti koparan bahsettiğim ya da buna benzer bir siteye giriş yapılan bir bilgisayar mı ?

Geri