İki farklı ağı birleştirip interneti kullanma

Kodla Büyü

acipinarli

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Okulda fiber internet var. Fatih kurulu değil. Bina yeni yapıldı ve taşındık. Şu an aktif olarak tahtalarda idare ve öğretmenler odasındaki bilgisayarlarda internet sıkıntısız çalışmakta. Bende artık labaratuvarda da internet kullanılsın dedim ve switch ile bilgisayarları bağladım. İnternet olan prizden switche kablo çekip bağlayınca labaratuvara internet gelmiyor. Bİlgisayarlar IP alamıyor. Diğer bilgisayarlar vs interneti kullanıyor. Ertesi gün her şey kapalı iken sırayla bilgisayarları açınca ilk açılanlar interneti alıyor sona kalanlar bir türlü bağlanmıyor. Tahta, idare bilgisayarları da dahil.

Muhtemelen modemin ip havuzu yeterli değil dedim modeme gireyiö istedim ama arayüz şifresini değiştirmişler ve bilen yok. Modemi sıfırlamak istedim ama internet sorunu yaşar mıyım diye korkuyorum. Ders sırasında internet kesilmesin. Derste kullanılıyor çünkü.

Bunun çözümü ne olabilir? İnternete bağlanan modemin arayüz erişim ip adresi 192.168.1.1. Aklıma eski bir adsl modemi alıp ip adresini 192.168.2.1 yapsam sonra onu bilgisayar labaratuvarıma bağlasam ve dhcp açık şekilde repater yapsam diye geldi. İp adresini değiştirdim. Metodu bride olarak ayarladım. DHCP açık yaptım ki kendisine bağlı olan makinelere bu aralıkta ip versin. Sonra gelen internet kablosunu modeme bağladım ama maalesef olmadı. Bunun çözümü nasıl olabilir.

Umarım anlatabilmişimdir.

Onu da deneyeceğim. Okuldan çıkınca aklıma geldi ama modem başka bilgisayara aynı ip'yi verirse ve bende bilgisayarı sonra açarsam diye aklıma geliyor.

1- Elle ip verin
2-%90 modemdendir. Modeme reset atın. İşinizi halledin. Telekom vs bir şekilde halledilir...

Modeme reset atmadan çözüm buldum. Öncelikle bilgisayarları zaten birbirin bağlamıştım. Gelen internet ucunu switch'e bağlamadan araya bir Router koydum. Ana modem 192.168.1.1 ipsini dağıtıyordu. Router 192.168.0.1 dağıtıyor. Labaratuvara gelen portu Router'ın wan portuna bağladım. Kablosuz olarak bağlanıp ayarını yaptım. Bağlandığım bilgisayar internete girdi ve 192.168.0.100 adresini aldı. Sonra Router'ın lan çıkışını switch'e bağladım. Bilgisayarların hepsi ve tahtalar şimdilik şükür sorunsuz şekilde bağlanıyor.

Tek sıkıntı tahtalardaki netsupport'u göremiyordum onu da boştaki bir portu kablo ile bilgisayara bağladım. O da modeme bağlı hat. Şimdi kablosuzdan labaratuvardaki bilgisayarları, kablo ile de tahtaları görebiliyorum.

Geri