çıktı almak mı, fotokopi çekmek mi?

Kodla Büyü

acer50

Süper Üye
Süper Üye
yazıcı olarak kullanıllabilen fotokopi makinesinde, yazıcı olarak kullanarak 30 tane çıktı almak mı, yoksa tek çıktı alıp, ondan fotokopi çekmek mi avantajlıdır?

Re: çıktı almakmı, fotokopi çekmek mi?

fotokopi daha avantajlıdır yazıcı mürekkebi o kadar dayanmaz

yazıcı ve fotokopinin ortak toneri yokmuydu all in one yazıcılarda?

acer50' Alıntı:
yazıcı olarak kullanıllabilen fotokopi makinesinde, yazıcı olarak kullanarak 30 tane çıktı almak mı, yoksa tek çıktı alıp, ondan fotokopi çekmek mi avantajlıdır?

Toner anlamında aynı sarfiyat fakat, fotokopi işlevinde daha fazla mekanik parça çalıştığı için kullanım ömrünün uzun olması için print özelliğini kullanmak daha mantıklı.

bence çıktı almak avantajlı, fotokopi ne varsa onu tarar yani kağıdın birçok yerine toner bırakabilir.. tabi fotokopinin netliğini düşürürsen o ayrı.

bencce de kullanılan toner ortak ve aynı. çıktı almak daha mantıklı ve pratik(kullanıcı için de makine için de).

senjizu' Alıntı:
acer50' Alıntı:

Toner anlamında aynı sarfiyat fakat, fotokopi işlevinde daha fazla mekanik parça çalıştığı için kullanım ömrünün uzun olması için print özelliğini kullanmak daha mantıklı.
Ayrıca print edildiğinde sadece yazılar çıkarken, fotokopiyle çoğaltırken istenmeyen lekelerde kağıda çıkabilir.

Ben daha farklı değerlendirdim.
500e yakın öğrencim var. O yuzden yazıcıdan tek çıktı alıp, 60 kuruşa önlü arkalı fotokobi çektiriyorum.

Reyhanli' Alıntı:
Ben daha farklı değerlendirdim.
500e yakın öğrencim var. O yuzden yazıcıdan tek çıktı alıp, 60 kuruşa önlü arkalı fotokobi çektiriyorum.
aynı makineden bahsediliyor hocam.o yüzden toner açısından hiçbirşey farketmez

kullandığınız makine zaten ortak toner kullanır, bi fark yok.

toner aynı ama bence yukarda söylenenlerin aksine fotokopi maliyeti daha ucuz olur. print ederken komut bilgisayardan dijital olarak geldiği için yazıcı gönderilen herşeyi tam olarak basmak zorundadır. ama fotokopide ne kadar güzel çekerse çeksin tarama esnasında mutlaka kayıplar olur.

Ben de fotokopinin daha az mürekkep harcadığını düşünenlerdenim. Yazdırma işlemi daha kaliteli olarak baskı yapar. Fotokopi daha az mürekkep harcar.

Fotokopi çektiğinizde yazıların dışında da lekeler ya da hafif gri alanlar görürsünüz. Hele de kağıt tam olarak yerleştirilmemiş ise boydan boya siyah bantlar ortaya çıkar ki harcanan toner sayfadaki yazıdan fazla olacaktır.
Doğrudan yazdırdığınızda sadece yazılar yazdırılacağından ekstra toner harcamamış olacaksınız.

yakuphan' Alıntı:
Fotokopi çektiğinizde yazıların dışında da lekeler ya da hafif gri alanlar görürsünüz. Hele de kağıt tam olarak yerleştirilmemiş ise boydan boya siyah bantlar ortaya çıkar ki harcanan toner sayfadaki yazıdan fazla olacaktır.
Doğrudan yazdırdığınızda sadece yazılar yazdırılacağından ekstra toner harcamamış olacaksınız.

bence de çıktı almak daha mantıklı. O siyah bantlar 10 sayfa çıktıya bedel oluyor zaten...

canon bitmeyen kartuşlu yazıcıları var ortalam 20 bin renkli çıktı alıyor maliyeti ise 60 tl kartuşalrı kendiniz doldurabiliyorsunuz ben kullanmadım kullanlar varsa bilgi veririse daha ayrıntılı olur

ortalama bir lazer yazıcı toneri veya dolumu, ortalama bir fotokopi makinasının toneri veya dolumuna göre daha masraflıdır. bu yüzden fotokopi veya print özelliği olan fotokopiyi öneririm.

Aynı makinesi ise;
Çıktı almak genelde zaman avantıjlıdır, nedeni ise çıktıyı alıp fotokopiye başladığınız zaman ışık ayarından dolayı , fotokopisi ne kadar iyi olursa olsun, kağıtta siyah lekecikler, silik bir şekilde çıar, daha çok toner harcarsınız. Çıktı aldığınıda ise sadece gönderdiğiniz bilgiler için toner harcasınız..

Geri