Ücretli Bulut Uygulamaları

Kodla Büyü

cgg*seco

Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Malumunuz veriler büyüdükçe saklamakta ayrı bir zahmet olmaya başladı. Harici disk veya ek sabit disk yerine bulut uygulamalarını kullanmak son zamanlarda daha mantıklı gelmeye başladı. Kullananlardan fiyat performans gizlilik güvenlik süreklilik gibi konularda bilgi almak istiyorum.
Yada farklı önerileriniz varsa onlara da açığım.
Verileri nerelerde saklıyorsunuz yani cancağızlarım?

Fotoğraflarımı bulutta saklamıyorum. Bu nedenle google one 200GB işimi görüyor.

google one 2tb kullanıyorum. telefondaki tüm resim ve videoları orjinal formatında yedeklemesini yapıyor wifi bulunca. aile hesabı da izin veriyor yani eşiminkileride atıyor tek hesapta. o resim atınca ben görüyorum bildirim geliyor ben atınca da o görüyor. henüz 300gb doldu. ayrıca imajlarım belgelerim dosyalarım hep burada. flash belleği lazım olmadıkça genelde kullanmıyorum

Son düzenleme:
Ben de google 100 gb aldım. Şu anda 34 gb dolu. Önümüzdeki yıl ücretli devam etmezsem durum ne olur acaba? Normalde 10 gb ücretsizdi. Devam etmediğim için 10 gb den sonra yüklediklerimi siler mi acaba ?

Bir ara Yandex'de iyi bir bilişim ve ingilizce arşivim vardı el koydular herşeyim gitti.Şu anda 10 TB WD disk aldım buna depoluyorum.

Yani ücret ödemedim bir gün baktım içeriğine giriş yapmama izin vermediler.Tekrardan manuel sisteme geçtim.
YL projem de 150 sayfalık bulut sistemlerin avantaj ve dezavantajları konulu idi😀

Google Öne için ücret kısmı şimdilik makul gibi ancak telefon ve internet tarifeleri gibi 1 yıl sonra fahiş bir fiyat olur mu acaba? Her zaman herkese standart tarifeler mi uygulanıyor?

Google Öne için ücret kısmı şimdilik makul gibi ancak telefon ve internet tarifeleri gibi 1 yıl sonra fahiş bir fiyat olur mu acaba? Her zaman herkese standart tarifeler mi uygulanıyor?
Google one fiyatları yıllardır uygun. en son bu yılbaşında zamlandı. Galiba 100 TL olmuş. Bu zamdan önce bir kaç yıllık almıştık.

Google One kullananlara birde şunu sormak isterim. Şuanda AI Premium (2TB) paket, 2 ay ücretsiz ve sonrasında aylık 720 tl. Ben 2 ay bunu kullansam ve sonra normal premium pakete geçsem ne olur? İstediğimiz zaman iptal etme seçeneği var galiba. Böyle birşey yapabiliyor muyuz? Hem Gemini'yi de test etmiş oluruz.

Yıllık 99.99₺ google drive kullanıyorum. Yetiyor. Memnunum. Hızlı olması önemli.

Google One kullananlara birde şunu sormak isterim. Şuanda AI Premium (2TB) paket, 2 ay ücretsiz ve sonrasında aylık 720 tl. Ben 2 ay bunu kullansam ve sonra normal premium pakete geçsem ne olur? İstediğimiz zaman iptal etme seçeneği var galiba. Böyle birşey yapabiliyor muyuz? Hem Gemini'yi de test etmiş oluruz.
Siz söyleyince baktım, Yıllık paket alımında AI desteği yokmuş. Sadece aylık alımlarda var diyor.

Ben 4 yıldır Google One Premium 2 TB kullanıyorum. 4 yıldır yıllık ücreti 289 TL idi hiç değişmedi. Benim ödeme dönemim Ekim ayı, bu geçtiğimiz kasımda yıllık fiyatı 500 TL oldu. Ara arada ilk 2 ay falan indirim kampanyası yapıyorlar. 1 TB civarı alan kullanıyorum. Tüm dosya ve fotoğraflarım sistemde. İster orjinal kalitede istersen daha düşük kalitelerde buluta yükleyebiliyorsun. Alanın yeterliyse orjinal kalite kullanabilirsin benim gibi. En güzel tarafı istediğin her yerde telefonundan bilgisayardan ulaşabiliyorsun. Üstelik fotoğraflarda örneğin havuz diye aratıyorsun içinde havuz olan tüm resimleri buluyor. yada pasta diyorsun tüm pasta olan resimleri buluyor. Kişileri tanıyor istediğin kişinin fotoğraflarına bakabiliyorsun. Yani çok detaylı fotoğraf ve video filtreleme özelliğine sahip. Bana göre tek eksiği akıllı tv uygulaması yok. fotoğraf ve videoları akıllı tv de izlemek daha keyif verici olurdu.

1 yıl alırsanız 2. yıl tanımladığınız ödeme yöntemi ile ödeme yapıyor. ben sanal kart numaramı giriyorum . sanal kartıma da 1 aylık para tanımlıyorum yenileme tarihi yaklaşınca oradan çekim yapıyor. yenileme tarihi kaçırırsanız ödeme yapamayınca 1 hafta boyunca her gün çekim yapmayı deniyor. çekemezse parayı telefona mesaj geliyor. sonrasında ne oluyor bilmiyorum siler gibi hissediyorum :)

Bir ara Yandex'de iyi bir bilişim ve ingilizce arşivim vardı el koydular herşeyim gitti.Şu anda 10 TB WD disk aldım buna depoluyorum.
Hocam sözlerimden ötürü baştan özür diliyorum. Allah o yandisk'in belasını versin. Ücretsiz diye fotoğraflarımın bir kısmını oraya yedeklemiştim. Yandisk kendiliğinden alan kotasını düşürmüş. Bununla ilgili yandex.mail'e bilgilendirme maili atmış. Sanki ben yandex.mail kullanıyorum ya. Neyse sonra 5gb'a yakın çoğunluğu video olmak üzere fotoğraflarımı silmiş. Kurtarmak için mail yoluyla iletişime geçtim. Ek kota satın almam gerektiğini söylediler. Satın aldım ama videolarım ve fotoğraflarımı kurtaramadım. Allah bin türlü belalarını versin uzak durun.

Ne yandex ne de diğer bulut uygulamalarına pek güvenmeyin.En iyisi evde kaliteli bir depo disk kullanmak.

Ne yandex ne de diğer bulut uygulamalarına pek güvenmeyin.En iyisi evde kaliteli bir depo disk kullanmak.
disklerin hiç bir garantisi yok birden çalışmayabilirler. Tek diskte yedek saklamak hiç mantıklı değil. aynı anda 3 diske yedek almanız gerekiyor ki garantili olsun. ve bu diskleride belli bir yıldan sonra yenilemen gerekiyor. Google veya icloud ücretli bulut yedeklemelerinde hiç bir sıkıntı olmaz. Bulut un tek sıkıntısı güvenlik olabilir. Eğer ünlü biri değilsen sıradan insanların güvenlik endişesi olmasına gerek yok.

Geri