Özel Hizmet Tazminatı Hakkında

Kodla Büyü
Merhabalar. Meslek Lisesinde Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. 4/3 derece kademem. Benimle her şeyi aynı olan bir arkadaşım daha var. ( eş-çalışma durumu, çocuk sayısı, kıdem vb )

Bana yatan Özel Hizmet Tazminatı 7600

Ona yatan Özel Hizmet Tazminatı 8300

Bu fark neden kaynaklanır ? Maaşım da ona göre eksik oluyor haliyle.

Bilgisi olan var mıdır ?

maaş bordrolarınızı karşılaştırın hocam. bazen bazı tazminatların içine başka değerleri karıştırıyorlar fark oradan belli olur.

en sağlam cevabı maaşınızı yapan mutemet verebilir.

Merhabalar. Meslek Lisesinde Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. 4/3 derece kademem. Benimle her şeyi aynı olan bir arkadaşım daha var. ( eş-çalışma durumu, çocuk sayısı, kıdem vb )

Bilgisi olan var mıdır ?
Özel hizmet tazminatı şöyle hesaplanır:
9500*maaşkatsayısı*(105,56 veya 115,56 veya 120,56)/100
Ocak-Haziran(2024) arası maaş katsayısı.........: 0,760871
-1-2 derecelerden aylık alanlar................: 120,56
-3-4 derecelerden aylık alanlar.............. : 115,56
-Diğer derecelerden aylık alanlar.......... : 105,56
Sizin dereceniz 5 olursa özel hizmet tazminatı: 9500*0,760871*105,56/100 = 7.630,16 olur
Sizin dereceniz 4 olursa özel hizmet tazminatı: 9500*0,760871*115,56/100 = 8.352,99 olur
Dolayısıyla sizin tazminatınız eksik ödeniyor.

Bilgisi olan var mıdır ?
Hocam 7600 olan 2008 sonrası göreve başlayan 5510 sayılı kanuna tabi olan çalışan
8 binin üzerinde 9 a kadar olanlar 5434 sayılı kanuna tabi çalışanlar yani devletin sigorta olarak sizin için yatırdığı pirimler farklı olduğu için hakediş farklı oluyor.2008 öncesi 5434 55510 a göre avantajlı (pek) çok yatar emeklilikte emekli ikramiyesi ve maaşı 5510 a göre fazla olacak

Hocam 7600 olan 2008 sonrası göreve başlayan 5510 sayılı kanuna tabi olan çalışan
8 binin üzerinde 9 a kadar olanlar 5434 sayılı kanuna tabi çalışanlar yani devletin sigorta olarak sizin için yatırdığı pirimler farklı olduğu için hakediş farklı oluyor.2008 öncesi 5434 55510 a göre avantajlı (pek) çok yatar emeklilikte emekli ikramiyesi ve maaşı 5510 a göre fazla olacak

Yazdıklarınızda yanlışlık var
Gelir kalemlerinde bahsettiğiniz ayrım yok
Sosyal güvenlik kesintilerinde farklılık var iki kanuna göre

5. Dereceden 4. Dereceye indiğinizde mutemediniz özel hizmet tazminat puanınızı 105,56 dan 115,56'ya güncellememiş gibi anlaşılıyor. Maaşınızı aşağıdaki bağlantıdan erişebileceğiniz maaş hesaplama excel tablosu ile kontrol edebilirsiniz.

Ek tazminat 1084,24 TL olarak görünüyor mu?

Öyleyse size hala 5. Derecedeymiş gibi bırakmışlar.
4. Derece olduğunuz zamandan beri eksik alıyorsunuzdur. Düzeltilip, geriye dönük eksik aldığınızın geri ödenmesi için okula dilekçe yazın.

Ek tazminat 1084₺ alıyorum hocam.
Hocam dün biraz bordroları inceledim okuldakilerle karşılaştırdım. Ben 2023 Ocaktan beri özel hizmet tazminatını 5.derecedeki biri gibi eksik almışım. Geriye dönük hesaplayıp ödenecek inşAllah.

5. Dereceden 4. Dereceye indiğinizde mutemediniz özel hizmet tazminat puanınızı 105,56 dan 115,56'ya güncellememiş gibi anlaşılıyor. Maaşınızı aşağıdaki bağlantıdan erişebileceğiniz maaş hesaplama excel tablosu ile kontrol edebilirsiniz.

Hocam işin ilginci 4.dereceye indiğimde özel hizmet tazminatım artmış ama ne olduysa sonraki aylarda 2023 Ocakta oranım düşmüş. Ben de anlamadım. Şimdi hesaplanıp geriye dönük alacağım inşAllah.

Merhabalar. Şimdi bende eşimin bordroyu incelediğimde ek tazminatta hata görünüyor. Tabi ne zamandır hatalı detaylı bakmadım henüz. Nasıl bir yol izlememiz lazım. Bir dilekçe örneği var mı?

Merhabalar. Şimdi bende eşimin bordroyu incelediğimde ek tazminatta hata görünüyor. Tabi ne zamandır hatalı detaylı bakmadım henüz. Nasıl bir yol izlememiz lazım. Bir dilekçe örneği var mı?
Ek tazminatının Ay 20xx’ten beri eksik aldığını belirten ve topuca tarafına ödenmesini talep eden bir dilekçe yazabilir

Bilgisi olan var mıdır ?
2008 öncesi ve 2008 sonrası diye bir durum var. fazla olan 2008 sonrası geliba. o yılardan hatırladığım. ancak o kalemden alınan ücreti diğer bir kalemden yine yatırıyorlar.

Geri