ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZLERİ MTAL'LERE DAHİL OLDU... NORMLAR SİL BAŞTAN...

Kodla Büyü
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ PROGRAMI UYGULAYAN OKULLARDA SIKÇA SORULAN SORULAR
1- Mesleki Eğitim Merkezinde hangi alanlarda eğitim verilmektedir.

33 alan ve 181 meslek dalında eğitim verilmektedir. Bu dalların hepsinde öğrenci kaydı alabilirsiniz.

2- Mesleki eğitim merkezine ne zaman kayıt olabilirim ?

Mesleki Eğitim Merkezinde kayıtlar yıl boyu devam eder. 31 Aralık tarihine kadar kayıt olan öğrencilerin o yılki öğrenim hakkı devam eder. (2021/2022 öğretim yılına özgü olarak 1.dönem sonuna kadar yapılan kayıtlarda bu haktan yararlanacağı ile ilgili yazanın önümüzdeki günlerde yayınlanacağı bildirilmiştir.) Ocak ayının ilk iş gününden itibaren kayıt yaptıranlar ise işletmede mesleki eğitimlerine devam ettirilir, ancak o ders yılı için yılsonu puanı verilmez. Bunlar o yıla ait okuma hakkını kullanmamış sayılır ve teorik eğitimleri yeni ders yılı başında başlar.
3- Mesleki eğitim merkezine kayıt olduğumda mutlaka bir işyerinde çalışmak zorunda mıyım ?

Bir işyerinde çalışmak zorunludur.

4- Mesleki eğitim merkezini bitirdiğimde hangi belgeleri alabilirim ?

Lise 11. Sınıf sonunda Kalfalık, Lise 12. Sınıf sonunda Ustalık belgesi ve Meslek Lisesi diploması alabilirsiniz.

5- Mesleki Eğitim Merkizine Ocak ayında kayıt olan öğrenciler okulda teorik eğitim almadıkları için norm hesabına dahil edilir mi?

Evet dahil edilir. Bu öğrencilerin koordinatörlük saatleri dikkate alınarak öğretmenlere görev verilir.

6- Mesleki Eğitim Merkezine ara sınıflardan nakil nasıl yapılır?

Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi 10, 11 ve 12. sınıfından Mesleki Eğitim Merkezine nakil yapılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken öğrenci meslek lisesinden mesleki eğitim merkezine geçerken, kendi dalına geçiş yaparsa aynı sınıf seviyesinden, farklı bir alan veya dalı seçerse 10.sınıf seviyesinden öğrenimine devam eder. Örneğin, öğrenci meslek lisesinde 11.sınıf yiyecek içecek hizmetleri alanı aşçılık dalında okurken, mesleki eğitim merkezine geçiş yapmak isterse aşçılık dalını seçerse yine 11. Sınıftan öğrenimine devam edecektir. Öğrenci Güzellik ve saç bakım hizmetleri alanı kadın kuaförlüğü dalını seçecekse, mesleki eğitim merkezine 10.sınıftan başlayacaktır.

Ekli dosyalar

• MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ PROGRAMI UYGULAYAN OKULLARDA SIKÇA SORULAN SORULAR.pdf
    474.4 KB · Görüntüleme: 62
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünden: Meslekî Eğitim Kurulu 31. Toplantısı Kararlarına göre sadece Teknik servis dalı var arkadaşlar...
Yani mevcut durumda bu dalımız açık değilse öğrencileri sınıf düzeyi bakılmaksızın 10. sınıftan başlatacağız diye anladım. ayrıca tüm dersler norma dahil. Müthiş norm artışı olacak.

Ekli dosyalar

• 31.MEK Kararlari.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 44
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünden: Meslekî Eğitim Kurulu 31. Toplantısı Kararlarına göre sadece Teknik servis dalı var arkadaşlar...
Yani mevcut durumda bu dalımız açık değilse öğrencileri sınıf düzeyi bakılmaksızın 10. sınıftan başlatacağız diye anladım. ayrıca tüm dersler norma dahil. Müthiş norm artışı olacak.
normların fazla artacağını hiç sanmıyorum, bilişim bölümüne rağbet düştü, mezunlar üç harfli marketlerde çalışıyor, bir de bir milyon yazılımcı diye milleti kandırıyorlar, bilişim bölümünü fen lisesinde aç bakalım, nasıl canavar gibi yazılımcılar yetişiyor gör, akademik olarak en başarısız okullarda bilişimin geleceği yok. bölüme isteyerek gelen öğrenci bir elin parmaklarını geçmez.

bu arada tüm liselere öğrenci yerleşimi sınavla olmalı, Anadolu bölümlerine sınavla öğrenci alınınca seviye farkı bariz olarak görülüyordu. sınavla öğrenci alımı bitirilince (çok az okul sınavla alıyor, bizim ilde bilişim sınavla almıyor, proje okulu olan okullarda da çocuk gelişimi bölümü, makine gibi bilişim dışı bölümler sınavla alıyor) öğrenci seviyesi gittikçe düşmüştü. Meslek lisesindeki arkadaşlar bu durumu dile getirmeli.

normların fazla artacağını hiç sanmıyorum, bilişim bölümüne rağbet düştü, mezunlar üç harfli marketlerde çalışıyor, bir de bir milyon yazılımcı diye milleti kandırıyorlar, bilişim bölümünü fen lisesinde aç bakalım, nasıl canavar gibi yazılımcılar yetişiyor gör, akademik olarak en başarısız okullarda bilişimin geleceği yok. bölüme isteyerek gelen öğrenci bir elin parmaklarını geçmez.

bu arada tüm liselere öğrenci yerleşimi sınavla olmalı, Anadolu bölümlerine sınavla öğrenci alınınca seviye farkı bariz olarak görülüyordu. sınavla öğrenci alımı bitirilince (çok az okul sınavla alıyor, bizim ilde bilişim sınavla almıyor, proje okulu olan okullarda da çocuk gelişimi bölümü, makine gibi bilişim dışı bölümler sınavla alıyor) öğrenci seviyesi gittikçe düşmüştü. Meslek lisesindeki arkadaşlar bu durumu dile getirmeli.
+1

İller arası atamalarda 1.000-1.500 açık var ama son 2 atamada yapılan sayı 50+50

Norm konusunda bu kadar umutlu olmanıza şaşırıyorum açıkçası.

Velev ki norm arttı, bu ilk atama ya da isteğe bağlı atamaya açılacak diye bir kaide yok. Özür durumu olan ya da il içi tayin isteyecek adama yarar sadece.

Arkadaşlara katılıyorum. Zaten bölümde olan okumayan veya devamsızlığı olan mesem e kayacak. Norma etki edecek bir durum olacağını sanmıyorum. Artı bilişim alanı mesem e uygun olmadığı için fazla mesem sınıfı açılmayacak. Bir diğer nokta sınıf farkı olmaksızın 41 çırak a kadar 1 grup sayıldığı için norm da beklendiği kadar artmaz

Norma etki ediyor çıraklık 1 gün ve meslek dersi çok düşük. Giden öğrencide gurup sayısını düşürecektir ki bu da normu etkiler ki zaten şu an 10 ogrencimiz geçti ve makina okuyacak bilgisayar değil. İdarecikerin ısrarla çıraklıga ogrenci devşirmelerinin altında başka bir sebep olmalı ama ne bulamadık daha

Durum artık iyice mide bulandırıcı hale gelmeye başladı. 3 den 4' ü çıkaramayan, öğrenciyi Bilişime yönlendiren içler acısı bir sistemle karşı karşıyayız. Ülkenin zaten sınırlı olan kaynakları boşu boşuna harcanıyor.

Norma etki ediyor çıraklık 1 gün ve meslek dersi çok düşük. Giden öğrencide gurup sayısını düşürecektir ki bu da normu etkiler ki zaten şu an 10 ogrencimiz geçti ve makina okuyacak bilgisayar değil. İdarecikerin ısrarla çıraklıga ogrenci devşirmelerinin altında başka bir sebep olmalı ama ne bulamadık daha
Hocamın dedigi gibi olacak sanki. Bu şekilde giderse normlar patlayacak yerine daha da azalacak diyebiliriz. Başlık yanlış umut veriyor bence.
Artı yıllardır edindiğim tecrübe bu tarz her yeni uygulama hep daha kötü netice verdi. Genç arkadaşlar çok umutlanmayın derim.

Norm konusunda heyecan yapmayın bence.
41 öğrenciye kadar 1 grup ediyor. Büyük şehirlerde bile bu sayılı bizim alanda aşmak çok zor. Teknik serviste usta öğretici olan şirket sayısı İstansulda bile kaç tane acaba merak ediyorum. 24 saat koordinatörlük ve okulda azıcık meslek dersi. Bir çok okul bunun için norm açmaz kendi içinde eritir. Aksine bilişimde mesem bünyesinde işyeri bulmak zor olduğu için öğrenciler diğer alanlara kayabilir.
Bu mesem olayı en çok turizm ve sanayiye yönelik alanların işine yarar

Son düzenleme:
Norm konusunda heyecan yapmayın bence.
41 öğrenciye kadar 1 grup ediyor. Büyük şehirlerde bile bu sayılı bizim alanda aşmak çok zor. Teknik serviste usta öğretici olan şirket sayısı İstansulda bile kaç tane acaba merak ediyorum. 24 saat koordinatörlük ve okulda azıcık meslek dersi. Bir çok okul bunun için norm açmaz kendi içinde eritir. Aksine bilişimde mesem bünyesinde işyeri bulmak zor olduğu için öğrenciler diğer alanlara kayabilir.
Bu mesem olayı en çok turizm ve sanayiye yönelik alanların işine yarar
Evet hocam bir de meslek liselerinde normlar şişti zaten. Oluşacak çok az talep bu şişkin kadrolar içerisinde eritilir.

sanayide ustalar çırak bulamıyor, suriyeli, ıraklı, afganlı olmasa kendileri yurtdışından talep edeceklerdi diye düşünüyorum. bunu bakanlık nihayet gördü. bizim branş için yani bt için bir faydası yok.

Geri