BTR olarak is bırakma eylemine katılma

Kodla Büyü

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar malum BTR olarak valilik görevlendirmesinde calışıyoruz. Yarın ki is birakma eylemine katılsak sıkıntı olur mu ? Sendikalıyım. Tereddütte kaldım.

Dersim var bende katılıyorum. Ama eşimin okulunda öğretmenler, okula gelip bahçede oturacaklarmış derse girmeyeceklermiş. Bizim okul genel olarak okula gelmeyip, basın açıklamasına katılacaklar.

Hocam peki sendikası olmayanlarla ilgili bilginiz var mı acaba? Katılmamız durumunda sıkıntı olur mu acaba?

TAM DESTEK, EYLEME KATILACAĞIM.
KADROLU ÖĞRETMEN NİYE KORKAR HİÇ ANLAMIYORUM. BİRAZ CESARET.
ESKİDEN TÖS SENDİKASI 3 GÜN ÜLKE GENELİNDE EYLEM KARARI ALMIŞ, ONDAN SONRA ŞİMDİ ALDIĞIMIZ EK-DERSLER VERİLMEYE BAŞLAMIŞ.
HEPSİNDEN ALLAH RAZI OLSUN.
BİZDEN SONRA GELENLERE NE BIRAKACAĞIZ???

Doktorlar kaç kez eylem yaptı kim ne dedi? Onlar değerli, sayısı az, yeri dolmuyor demekle bu iş çözülmez. Öğretmenin yapacağı eylem fiiliyatta yine etkili olmaz ama bir yerden de başlamak lazım. Dersim var girmeyeceğim derse.

Sendikalı olup katılana da birşey denirse demek kş sendikanın bir hükmü yok denir. İstifa işi çözer. Kaldı ki yetkili sendika da katılmaya karar verdi. O sendika bu sendeki ayrımı olmamalı bu sefer bence. Herkes desteklemeli. Önceki 2 eyleme katılmadım bana raz keyfi gelmişti ama bu kez bir can söz konusu.

ben de katılacağım. Yetmez, kurtarmaz, bişey değişmez ama burdan bir yol açılır daha sonra değişir her şey.

Biz okul olarak çok az fireyle katılacağız. Pek çoğumuz basın açıklamasına katılacak. Okula gitmeyeceğiz. Yetkili sendika bile eylem kararı aldıysa ki sormadan almamışlardır hiç bir sıkıntı olmaz. 2 kere iş bırakma eylemine katıldım ikisinde de hiç bir şey olmadı. En fazla mimlenirsiniz. zaten yetkili sendikada değilseniz mimlisinizdir.

Hocam peki sendikası olmayanlarla ilgili bilginiz var mı acaba? Katılmamız durumunda sıkıntı olur mu acaba?

" ——-BİLGİLENDİRME——-
1-Sendikalar 10 Mayıs günü iş bırakma kararı aldı
2-Cuma günü okula/kuruma gidilmeyecek.
3-önceden iş bırakma dilekçesi verme zorunluluğu yok.
4-iş bırakma sonrası (sonraki günlerde ) okul /kurum idaresi isterse verilecek dilekçe iş bırakma sonrasında siteye konulacak .
5-üye olmayan eğitim çalışanlarıda iş bırakabilir .
Bununla ilgili dilekçe de iş bırakma sonrasında siteye konulacak
6- iş bırakılan günün ek dersi kesilir/ödenmez.
———————————————-
SENDİKALI-SENDİKASIZ
İŞ BIRAKMA CEZALANDIRILAMAZ.
———————————————-
Danıştay 12. Dairesinin 2013/10057 E. ve 2013/10231 K. Sayılı kararında; “ davacının sendikal eylemin yapıldığı tarihte SENDİKA ÜYESİ OLMAMASININ EYLEMİN SUÇ TEŞKİL ETMEDİĞİ sonucunu değiştirmeyeceği, sendikal eylem destek niteliğinde görevi terk etme eyleminin de kabul edilebilir bir mazeretle işlendiği sonucuna ulaşıldığından aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmamıştır.” Şeklinde kararı yer almıştır ve yine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararında (Urcan ve Diğerleri – Türkiye Başvuru no: 23018/04, 23034/04, 23042/04, 23071/04, 23073/04, 23081/04, 23086/04, 23091/04, 23094/04, 23444/04 ve 23676/04) sendikal eyleme katkıda bulunan sendikasız ya da farklı sendika üyesi çalışanların eylemlerinin de sendikal faaliyet kapsamında değerlendirileceği ve ceza verilemeyeceği de açıkça ifade edilmiştir. "

Edit: Alıntıdır...

Son düzenleme:
Şu durum bile suistimal ediliyor. Bizde eylem için derslere girmeyeceğiz. Ama olması gerektiği saatte okulda olacağız. Öğretmenler odasında oturacağız. Bu forum dışında bazı arkadaşların paylaşımları çok üzücü. Cuma günüm zaten boştu, perşembe niye eylem yapılmıyor diyen ve sadece kendi rahatını düşünen arkadaşlar da çok fazla sayıda.

Her öğretmenin öğrenci velisinin okula ahkam keserek konuşmasını yaşamayan öğretmen yoktur. Tehditte edildim yolumda kesildi vs. Sıradaki biz olmayacağımız ne malum. Eylemdeyiz...

Asıl şimdi herşeye rağmen katılmak gerekiyor. Sıradaki siz veya sevdiğinizin mi olmalı? Bizden sonrakilere daha iyi bir gelecek için en azından şimdi katılmalıyız. Yarın ki eylem en geniş katılımlı eylemdir. Herkesi katılmaya davet ediyorum.

Her sendikanın farklı düşünceleri veya istekleri olabilir ama bu sefer ki herkeste 1 tane bulunan ve geri gelme olasılığı olmayan can konusu. Bu eyleme de katılmayan ne bahane bulacak çok merak ediyorum. Daha ortak başka hangi konu olabilir?

Dersim var bende katılıyorum. Ama eşimin okulunda öğretmenler, okula gelip bahçede oturacaklarmış derse girmeyeceklermiş. Bizim okul genel olarak okula gelmeyip, basın açıklamasına katılacaklar.
hocam okula gidip derse girmemek mazeretsiz olarak derse girmemek demektir cezası vardır(aylıktan kesme) ama sendika kararına uyarak eyleme katılmak yani okula gitmemek ceza alsanız bile mahkemeden geri döner.

BTR yim, katılıyorum. Artık hakkımızı almak için taşın altına elimizi sokmamız gerekiyor. Biz sustukça velisi, öğrencisi, idarecisi daha fazla üstümüze geliyor ve nihayetinde canımızdan bile oluyoruz. Bu gidişe dur demek için hep birlikte derslere girmiyoruz.

Son düzenleme:
Ekders kesilmesin diye katılmayanlar vardır..
Sadece o olsa. İdareci öldürüldü ilk idarenin katılması lazım bana ne onlar yoksa ben neden katılacağım diyenler bile var.

Serbest kıyafetle gelmek kanunen daha resmi değil ama sendikam öyle karar verdi deyip katılmak kolayken zor olup paraya mal olana katılmak zor geliyor demek.

Son düzenleme:
Geri