Yeni Bakan

Kodla Büyü
ne öğrenci ne de veli okumanın bir anlamı olmadığını düşünüyor. bu düşünce ile okulların kreşten farkı kalmadı. bizler de bakıcı gibi olduk. önce bu düşünce yapısını değiştirecek adımlar atılmalı. okuyan okumayandan daha çok para kaznamalı ki değeri olsun.

ne öğrenci ne de veli okumanın bir anlamı olmadığını düşünüyor. bu düşünce ile okulların kreşten farkı kalmadı. bizler de bakıcı gibi olduk. önce bu düşünce yapısını değiştirecek adımlar atılmalı. okuyan okumayandan daha çok para kaznamalı ki değeri olsun.
Malesef durum dediğiniz gibi. Velisi de öğrencisi de eğitimcisi de okumanın zaman kaybı olduğunu düşünüyor. Hal böyle olunca sistem yavaş yavaş çürüyor. Kök çürüdükten sonra yaprağı değiştirmeniz anlamsız oluyor.

Son düzenleme:
Gün ve ders sayısının artmasıyla eğitim seviyesi yukselmiyor.Ulke ihtiyaçlarına gore ders ve mesleklere göre okullar olmalı.Her şehirde üniversite var.Uzay profesörü var fırlatma rampan yok.Atom mühendisin var nükleer tesisi yapan Rus.20 sene yönetecek Rus.Ogrenmeye çalışma gayreti yok.En yüksek not almak ve ders geçmek var.
Sınıf tekrarı gelsin ve ders kitapları para ile satılsın bu ülke 20 sene ileri gider.
Bugün onlukler geldi imza karşılığı teslim aldık ve giymemiz istendi.3XL yazdırdım bana 2X gelmiş giymiyorum ve almıyorum dedim.Bana yeniden dikilsin dedim.
Bazı şehirlerde sokakta vergisiz denetimsiz şekilde pilavci 80 bin, dürümcü 100 bin, youtuber 200 bin kazanırsa gerçekten 20 sene okumak gereksiz.

Son düzenleme:
MEB, kasım ve nisan aylarındaki birer haftalık ara tatil uygulamasını devam ettirme kararı aldı. Öte yandan 180 olan eğitim iş günü süresi uzatılacak. Öğrencilerin yılda 200 gün okula gidecek şekilde bir takvim oluşturulması için çalışmalara başlandı.

Allah akıl fikir versin. Eğitimi iyice berbat etmek için daha iyi bir adım atılamazdı.

1 haftalık tatillere dokunmadan yapamazlar 200 gün, clickbait...

Kalitenin artmasının büyük bir düşünce tasviyesinden sonra olacağı bellidir. ve insanların yaşayışlardan,anlayışlardan ve rutinlerinden vazgeçmeleri çok kanlı ortaçağ-yeni çağ geçişi gibi olacağı aşikardır.ayrıca,türkiyedeki İnsanların kapasitesi yetersiz.Zamanında adamlar doğru düzgün okumaktan çok sağ-sol particilik ile uğraşmış.Böyleleri iyi niyetli olsa bile saglıklı fikirler sunamaz.Suan sosyal medya inançlarda,anlayışlarda deprem etkisi yaratıyor.Fakat sistematik değildir.Ayrıca sosyal medya tehlikelidir.yeni bir harmanlanmış kültür doğuruyor.eğitim kurumları yeni düzeni kontrol edecek bir kapasitede değil.Bana göre okul suan hapisaneden farksız.Bireyler sonuç odaklı davranıyor.En son yapılacak değişikliği ilk başta yaparak başarısız oldular.Bizim ülkede insanlar sonuç odaklı...

Ara tatil uygulaması devam ediyor:

MEB, 2024-2025 eğitim öğretim yılı takvimini açıkladı
Takvime göre, okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 2-6 Eylül'de uyum eğitimleri gerçekleştirilecek. Birinci dönem ara tatili 11-15 Kasım'da, ikinci dönem ara tatili ise 31 Mart-4 Nisan 2025'te yapılacak.

https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meb-2024-2025-egitim-ogretim-yili-takvimini-acikladi/3233046
IMG_7192.jpeg

Son düzenleme:
"Sokakta gördüğünüz 80 kişiden 1 tanesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maaşı ödenen öğretmen statüsünde. Bakın bu devasa bir rakam. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 30'lu 40'lı rakamlardan şu an 13-14'lere düşmüş durumda. Bunlar dünya ortalamalarının gerçekten üstünde olan rakamlar. Dünyanın hiç bir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi, kamu tarafından fonlandırılmıyor.”

"Sokakta gördüğünüz 80 kişiden 1 tanesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maaşı ödenen öğretmen statüsünde. Bakın bu devasa bir rakam. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 30'lu 40'lı rakamlardan şu an 13-14'lere düşmüş durumda. Bunlar dünya ortalamalarının gerçekten üstünde olan rakamlar. Dünyanın hiç bir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi, kamu tarafından fonlandırılmıyor.”

nerde 13 -14 öğrenci ankaranın göbeğinde merkezi bir okulda şu anda sınıf mevcudu 35-45 arasında geziyor mevcutlar. diğer illerinde bundan aşağı kalacak yanı yoktur.

Nerede acaba bu rakamlar...
Son okuluma 3 sene önce geldim 18 19 olan 6. Sınıf mevcutları 25 26 ya çıktı. Kasaba gibi belediyesi olmayan bir yerde çalışıyorum ilçesinde tam gün olan okullar ikili öğretime dönüyor. Göç veren bir yerde değilseniz dediğiniz pek mümkün görünmüyor.

Koltukta oturup ahkam kesmek en kolayı. Bulunduğum okulda sınıf mevcutları 45-52 bandında. Sınıfta nefes alınmıyor. Özellikle kış aylarında camı açsan bir türlü acmasan havasızlıktan boğulacak hale geliyoruz.

Bakanın gerçekleri görmesi için gelip merkezi okulların içler acısını durumu görmesi bizzat görmesi gerek. Bahsettiği 14-15 kişilik sınıflar ücra İho laridir.

Son düzenleme:
Gözleri kapalı insanların dokunduklari fili farklı tarif etmesi he zaman olur. Gözler açılıp bakilsa sorunlara. Çözüm kolay olacak

Son sınıf öğrencisi bir veliyi aradık. Neden beceri sınavına gelmiyor öğrencimiz diye. Velinin cevabı. 4 yıl boyunca ne verdiniz ne istiyorsunuz. Çocuğumun 4 yılı boşa geçti. Benim yanımda çırak olsaydı şimdiye dükkanın başına geçerdi dedi ve kapattı. Al sana cozum

Gözleri kapalı insanların dokunduklari fili farklı tarif etmesi he zaman olur. Gözler açılıp bakilsa sorunlara. Çözüm kolay olacak

Son sınıf öğrencisi bir veliyi aradık. Neden beceri sınavına gelmiyor öğrencimiz diye. Velinin cevabı. 4 yıl boyunca ne verdiniz ne istiyorsunuz. Çocuğumun 4 yılı boşa geçti. Benim yanımda çırak olsaydı şimdiye dükkanın başına geçerdi dedi ve kapattı. Al sana cozum
4 yıl sonra mı aklına gelmiş. Alaymış yanına çırak olarak o zaman. 4 sene okutup neden vakit kaybetmiş. Perşembenin gelişi zaten belliymiş.

Artı o sınava girerek diplomasını alacaktı. Biz isterse rulo olarakta verebiliriz. Hatta yanında iş yeri açma belgesi de var. İkisini de kullanabilirsiniz demekte lazım aslında.

Evet son vuruşu da yaptı. Öğretmenleri yük olarak gördüğünü ifade etti. Hadi hayırlısı bakalım. 86 milyon insan, 20 milyon okul çağında çocuk olan başka ülke varsa kıyaslayabiliriz. Yoksa öğretmen dilinde söyleyeyim elmalarla armutlari karistirmayalim.

Son düzenleme:
Bakan bize resmen asalak demiş hâlâ öğretmen başına kaç öğrenci düştüğüne takılan arkadaşlar var. Bize mustehak demek ki

Fonlamadan kastı öğretmenin 40-50 kişilik sınıflarda ders verip hakkıyla kazandığı paralar değildir diye düşünüyorum. Sayın bakanın fonlamadan kastettiği garantili köprüler,şehir hastaneleri,hava limanları,silinen vergi borçları vs arkadaşlar. Sizde hemen yanlış anlıyorsunuz. Ne kadar ard niyetlisiniz

Çok yazık ,toplum önünde bu tarz ifadeleri bir bakanın söylemesi , zaten genel anlamda toplumdaki öğretmene negatif bakışı,hatta belki şiddeti bile arttirabilecek ifadelerdir.
Kınıyorum.umarim bir an önce görevden alınır.

Üniversiteler doluyor taşıyor, öğretmenlik bekleyen en az 1 milyon aday var hepsi formasyon aldı çünkü.Seneye öğretmenliğin onu bir 4 sene kesilecek.Universite klasik sınava dönerse elemek çocuk oyuncağını dönecek.Buradan da 4 milyon adayın ayağı kesilir.Universitede okurken bir hocamız demişti artık devlet üretim ve iş odaklı olmayacak herkes basinin çaresine bakacak diye demek ki doğruymuş.

Kendisi 40 harcadık bir 40 daha harcarız denen, mültecilere bile söylenmeyen "fonlanma" ifadesini "kitle" gibi çirkin bir soylemle öğretmenler için kullanıyor. Öğretmenlik mesleği daha ne kadar aşagilanabilir. Ben artık söyleyecek birsey bulamıyorum. 15 kişilik sınıflarda konusuna hiç deginmiyorum

valla ben bu sene isyan ediyorum İstanbul'da sınıf mevcutları 45- 50 ye dayandı. Ekonomi bitince özel okullar ateş pahası oldu. Vatandaş devlet okuluna yazdırmaya çalışıyor. İmam hatiplerde öğrenci mevcudu ve talep düşük, buna rağmen büyük binalar tahsis ediliyor. Şöyle ki okulumda fotokopi odasını sınıf yapmak zorunda kaldık. 15-20 kişilik sınıflar sanıyorum imam hatiplerde var normal ortaokullarda bu rakamlar var mı bilemiyorum bizde asla yok.

İstanbul Avcılar'da meslek lisesi deyim. Ortalama sınıf mevcutları 9-10 sınıflar için 35. Nokta.

Geri