2024 Yaz Okulları - Bilişim Kursları

Kodla Büyü

isikayhan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullar yaz boyunca cıvıl cıvıl olacak. Bu yıl ilk defa 81 ilde açılacak yaz okullarında 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12 nci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler Spor, Görsel Sanatlar, Bilişim ve Müzik alanlarında kurslara başvurabilecek.

Yaz Okulu kapsamında açılan kurslar saat 13.30'dan sonra ve haftada 5 gün olarak planlanacak.

Yaz dönemi kurslarında ve yaz okullarında öğretmen ve öğrenciler bulundukları yerleşim biriminde kurslara katılabilecek.

Yaz okulu derslerinin alt alanlarında şunlar bulunuyor:

.
.
.

Bilişim: Yazılım, Robotik Kodlama, Ofis Programları, Arduino Programlama, Bilgisayarda Doküman Hazırlama, Bilgisayara Giriş

bu iyiye işaret olabilir. Yaz okulunda bizi hatırladılarsa kışın ders döneminde belki haftasonlarına filan bile olsa koyabilirler tekrar dersi.

Sanırım aynı şey. Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün web sitesi.

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ İÇİN İLK KEZ "ZANAAT OKULU" AÇILACAK​

aynı şey değil hocam, zanaat okulu pilot seçilen 10 ildeki pilot seçilen meslek liselerinin bölümlerinde yiyecek içecek, elektronik, bilişim gibi meslek lisesi öğretmenlerinin meslek lisesi atölyelerinde açacağı 7 ve 8 lerin başvuracağı kurslar açılıyor. yani mesleki eğitimi yaygınlaştırma, mesleki eğitime hazırlık gibi. pilot bir uygulama.

az önceki arkadaşın bahsettiği ise DYK kursu, ilkokul, ortaokul ve liselerde 2-12. sınıfa kadar tüm şubelerde DYK mantığında açılacak, müzik, bilişim, resim, beden eğitimi branşlarında. ikisinin yönergesi ve kapsamı farklı uygulamalar.

Bence çok güzel haber kurs açan olur mu nasıl olur bilemem ama yaz kurslarında bilişim derslerini görmek beni çok mutlu etti. Sporun sanatın yanında kodlamanın da önemi anlaşılır umarım.

Yaz okulu derslerinin alt alanlarında şunlar bulunuyor:

Spor: Atletizm, Basketbol, Okçuluk, Futbol, Yüzme, Voleybol, Hentbol, Masa Tenisi, Halk Oyunları, Satranç

Görsel Sanatlar: Resim, Ebru Sanatı, Sanat ve Tasarım, Hat Sanatı, Fotoğrafçılık

Müzik: Gitar, Keman, Piyano/Org, Bağlama/Saz, Ud/Kanun, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Melodika

Bilişim: Yazılım, Robotik Kodlama, Ofis Programları, Arduino Programlama, Bilgisayarda Doküman Hazırlama, Bilgisayara Giriş

Bana bu derslerin alt alanları, çocukların hobileri ve ilgi alanları ile ilgili aktiviteler olarak geldi basitçe
Yani zorunlu eğitim kapsamında olmayan, not kaygısı ve ilgisi olmayan öğrencilerle aynı sınıfta bulunmaktan veya teknik donanım eksikliklerinden etkilenmeden serbest ve eğlenceli etkinlikler yapmayı vaad ediyor öğrencilere gibi
Bu durum sanki normal eğitim döneminde uzak kalabileceği etkinliklere ulaşma fırsatı sunuyor...
Uzun lafın kısası, yaz kurslarında dersimizin adını görmenin,hatırlanma ve zorunlu ders saatinin artması anlamına geldiğini düşünenler ters köşe olabilir. Benim ilk aklıma gelen maalesef tam tersi bir durum, zorunlu ders saatleri ile ilgili olarak...

Arkadaşlar Kılavuza baktınız mı detaylara:
1715930247187.png

1715930615535.png

1715930642103.png

Bu yaz kursu adı altında açılan DYK kapsamında mı ödeniyor.
Ben tam olayı çözemedim. Ben ortaokuldayım kurumum dışında , başka bir ilkokulda Yaz kursu açabiliyor muyum. Bu klavuzda ilkokul kademeleri de Bilişim dersine dahil edilmiş.

kamuda tasarruf açıklanmışken kursları dyk ile ödeyeceklerini sanmıyorum

saati 90 liraya yapılmaz. 100 gram et döner olmuş 200-300 lira. özel dersler olmuş 500 lira. kim gider yaz sıcağında saati 90 liraya çalışmaya? sanayide 2 cm rötuş boya için ki 10 dakika sürmez 500 lira istiyorlar, berber 15 dakikalık tıraş için 200 lira alıyor. en az 250 lira filan olmalı ki öğretmen istekli olsun.

saati 90 liraya yapılmaz. 100 gram et döner olmuş 200-300 lira. özel dersler olmuş 500 lira. kim gider yaz sıcağında saati 90 liraya çalışmaya? sanayide 2 cm rötuş boya için ki 10 dakika sürmez 500 lira istiyorlar, berber 15 dakikalık tıraş için 200 lira alıyor. en az 250 lira filan olmalı ki öğretmen istekli olsun.
özel ders için çok iyi niyetli dediniz. 1000 tl civarında trabzon bölgesinde dersinden dersine göre değişiyor ama 750 altında veren yok ağız birliği yapmışlar. bence haktır öğretmenlik zor meslek hele ki bu zamanda

1- İster kendi okulunda ister başka okulda açabilirsiniz.
2- En fazla iki ders açılabilir.
3- Yaz Okulu kapsamında açılan kurslar saat 13.30’dan sonra ve haftada 5 gün olarak planlanır. Bir dersten günlük 2 saatten fazla planlama yapılamaz.
4- Haftada en fazla 6 ders saati en az 4 hafta en fazla 8 hafta ile sınırlı. Kurs süresince 1 dersten en fazla :24 saat ders açabilirsiniz.
5- Günde en az 2 az ders saati en fazla 8 ders saati. (en az 4 hafta olacağı
6- Yaz Okulu kapsamında bir dersten haftada 6 saat destekleme ve yetiştirme kursu açılabilir.
7- Haftada 3 gün 2 şer saat derse girebilirsiniz. Okulda grup sayısı fazla olursa daha fazla derse girebilirsiniz. 3 kurs grubu olursa günde 6 saat derse girersiniz, haftada 18 saat yapar.
8- Geçen yıl DYK ücreti haftaiçi geceden ödendi.

1715949910004.png

1 grup 2 ders onay örneği.

3- Yaz Okulu kapsamında açılan kurslar saat 13.30’dan sonra ve haftada 5 gün olarak planlanır. Bir dersten günlük 2 saatten fazla planlama yapılamaz.
4- Haftada en fazla 6 ders saati en az 4 hafta en fazla 8 hafta ile sınırlı. Kurs süresince 1 dersten en fazla :24 saat ders açabilirsiniz.
6- Yaz Okulu kapsamında bir dersten haftada 6 saat destekleme ve yetiştirme kursu açılabilir.
7- Haftada 3 gün 2 şer saat derse girebilirsiniz. Okulda grup sayısı fazla olursa daha fazla derse girebilirsiniz. 3 kurs grubu olursa günde 6 saat derse girersiniz, haftada 18 saat yapar.

Ekli dosyayı görüntüle 76157

En az kaç öğrenci olmalı peki?

Ücreti tek ya da çift fark etmez. Olayı sadece ek ders olarak görmeyin. Aylık 0,5 puan mı ne hizmet puanı veriyor sanırım. Bu bile değerlendirilebilir.

Kaldı ki, ön hazırlık, ısınma anlamında da telafi anlamında da öğrencilerle kaynaşma adına fırsatı olan değerlendirsin.

Yoksa yarın öbür gün ya kaldırırlar ya da başka branştan öğretmenlere verirler. Sahip çıkmak lazım. Sonra bedenci, müzikçi bile kurs açabiliyor biz neden açamıyoruz diye dövünürüz.

Ekli dosyayı görüntüle 76157
Günde en fazla kaç saat ders olabiliyor anlamadım. bi yerde 2 bir yerde 8 yazıyor?

Günde en fazla kaç saat ders olabiliyor anlamadım. bi yerde 2 bir yerde 8 yazıyor?

1. Yaz döneminde açılan kurslar 4 haftadan az 8 haftadan fazla olamaz.
2. Öğrenci sayısı 16dan az 24den çok olamaz. 16 sayıya ulaşmaması halinde il/ilçe onayı ile 5 öğrenciden az olmamak üzere açılabilir.
2. Saat 13:30dan sonra haftada 5 gün planlanır. Bir dersten günlük en fazla 2 saat. o günün derslerin toplamı 8 saatten fazla olamaz. (örneğin okulunuzda 5 grup oldu. İngilizce öğretmeni bir gruptan bir dersten 2 saat verebilir. 5 grubun dersine girerse haftada 10 saat alabilir.

Geri