Öğretmenlik Dışında Kariyer İmkanları ve Öneriler

Kodla Büyü
Merhaba, ben şu anda BÖTE 4. sınıf öğrencisiyim ve 2024 KPSS için hazırlanıyorum. Ancak, son zamanlarda duyduğum bir gelişmeyle birlikte Milli Eğitim Akademisi'nin kurulacağı ve ilk mezunlarını yaklaşık olarak 2027 yılını bulacak. Bu durum yüzünden atanma süreci daha da zorlaştı. Şu an İzmir Bornova'da ikamet etmekteyim ve öğretmenlik dışında veya özel olarak öğretmenlik yapabileceğim alternatif kariyer fırsatları hakkında bilgi almak istiyorum. Bu konuda deneyimi olan veya bilgisi olan hocalarımın önerilerini ve yardımlarını bekliyorum.

Hocam mutlaka alanımızda YL okuyup yabancı dil öğrenin.Yurtdisinda çok iş var.Artik memurluğa hem girmesi zor hem de maaşlar az.Yada geçici olarak belediyeye girmek.Bizdeki ücretli öğretmen doktora mezunu.Belediyede kadrolu değil ama servisi, yemeği, ayda 60 bin lira maaşı var.

hepinize teşekkür ederim . Tam olarak demek istediğim okul bittikten sonra iş olarak ne gibi yerlere başvuru yapabilirim zaten çok az bir süre kaldı dönemin bitmesine aktif olarak başvurdugum coğu yerden herhangi bir dönüş alamıyorum

Merhaba, ben şu anda BÖTE 4. sınıf öğrencisiyim ve 2024 KPSS için hazırlanıyorum. Ancak, son zamanlarda duyduğum bir gelişmeyle birlikte Milli Eğitim Akademisi'nin kurulacağı ve ilk mezunlarını yaklaşık olarak 2027 yılını bulacak. Bu durum yüzünden atanma süreci daha da zorlaştı. Şu an İzmir Bornova'da ikamet etmekteyim ve öğretmenlik dışında veya özel olarak öğretmenlik yapabileceğim alternatif kariyer fırsatları hakkında bilgi almak istiyorum. Bu konuda deneyimi olan veya bilgisi olan hocalarımın önerilerini ve yardımlarını bekliyorum.
Yqpqy zekâ ogrenin

Sana bir abi tavsiyesi . Git bir yazılım şirketine başvur her ne ücrete olursa olsun çalış . Sonra ingilizce öğren . sonra bana dua et . Böte atama 0 a yakın . Laboratuvarlar kapatıldı . Atansan bile sittin sene İzmir e dönemezsin .

Yazılımda iyi meraklı iseniz disarida iş var hatta rahat işler var büyük şehirlerde.Bizim müdürün oğlu Türkçe öğretmenliği bitirecek 3 senedir İzmir'e yazilim şirketinde çalışıyor okulu bıraktı

size tavsiyem kamu dan uzak durun. özellikle öğretmenlikten. BÖTE mezunu olarak atanacağınız yerler ortaokul-anadolu lisesi-fen lisesi gibi okullar olacaktır. ders-atölye sorunları bu forumda çokça tartışılıyor, biraz detaylı araştırarak görebilirsiniz. eğer bu alanda ilerlemek istiyorsanız kendininize alt uzmanlık alanı belirleyin. mezun olduğunuzda "ben şunu iyi biliyorum" diyebilin."her şeyden az biliyorum ama hiçbirinden tam bilmiyorum" demeyin. yazılım, gömülü sistem, network, mobil, grafik, web, oyun vb... gibi alanlarda kendinize uyan bir alanda kendinizi geliştirin ve bu alanda iş arayın. başlangıç olarak düşük maaşlara çalışabilirsiniz tabikide ama sonrası, seviyenize bağlı olarak artabilir. yaşınız genç, ikinci bir ünv. okuyun derim. yüksek olabilir. ama ben size yönetim bilişim sistemlerini öneririm. yazılım firmaları konusunda izmir piyasasını bilmiyorum. ama marmara bölgesi(istanbul-kocaeli) bu manada oldukça iş imkanı olan bir bölge.

bu konuda çok git gel içindeyiz. bir iki sorum var bu konuda .
1. Resmi olarak böyle bir yer açmak için ne yapmak lazım, böyle bir yerin resmi sahibi olabiliyor muyuz ( ortaklı ve ortaksız )
2. Başkasına ait ise, böyle bir atölyede resmi olarak ders verebiliyor muyuz ?
#robotikkodlamaatolyesi kurmak

Açık ve net bir şekilde konuşmak gerekirse ;
1.Eğer Lise çıkışlı BT isen , Boşuna kpss ye çalışma.Çok zor ama atansan dahi okullardaki imkanlardan dolayı lanet olsun dersin. Hele de doğuya atanırsan köy okulu vs isyanın doruklarına gelirsin ve o izmiri rüyanda dahi göremezsin.Atandığın yerde( muhtemel doğu anadolu ya da güneydoğu Anadolu) mecburen en az 10 15 sene arası kalırsın .
2.Lise Bt çıkışlı isen kendini bir alanda uzmanlaştırmaya çalış.( Ağ yönetimi , Ağ kurulumu , Network , vs ). Web tasarımı , programlama vs bunları boşver hiç uğraşma .Çünkü çok yakın zamanda hepsi yapay zekaya teslim olacak . Örneğin bundan 10 15sene önce deli gibi web tasarımcı aranırken şu an böyle bir çaba yok.
3. Mezun olur oolmaz 100 bin maaşlı işe girecem diye aklının ucuna getirme.Bir alanda uzmanlaşacaksan büyük şehirlerde 3 5 sene gerekirse asgari ücrete çalış , uzmanlaşınca emin ol aranan adam olursun.Şahsen çok samimi olduğum aynı bölümden beraber mezun olduğum arkadaşım bu şekilde oldu. ilk 5 sene mevzuyu öğrenen kadar az maaşla köpek gibi çalıştı.Şimdi ben 40 bin alıyorsam o 80 bin alıyor. (Ağ uzmanı oldu)
4.Eğer anadolu lisesi çıkışlı pek teknik kısımdan anlamıyorsan Yüksek lisans vs yapıp herahngi bir universiteye girmeye çalış.

Açık ve net bir şekilde konuşmak gerekirse ;
1.Eğer Lise çıkışlı BT isen , Boşuna kpss ye çalışma.Çok zor ama atansan dahi okullardaki imkanlardan dolayı lanet olsun dersin. Hele de doğuya atanırsan köy okulu vs isyanın doruklarına gelirsin ve o izmiri rüyanda dahi göremezsin.Atandığın yerde( muhtemel doğu anadolu ya da güneydoğu Anadolu) mecburen en az 10 15 sene arası kalırsın .
2.Lise Bt çıkışlı isen kendini bir alanda uzmanlaştırmaya çalış.( Ağ yönetimi , Ağ kurulumu , Network , vs ). Web tasarımı , programlama vs bunları boşver hiç uğraşma .Çünkü çok yakın zamanda hepsi yapay zekaya teslim olacak . Örneğin bundan 10 15sene önce deli gibi web tasarımcı aranırken şu an böyle bir çaba yok.
3. Mezun olur oolmaz 100 bin maaşlı işe girecem diye aklının ucuna getirme.Bir alanda uzmanlaşacaksan büyük şehirlerde 3 5 sene gerekirse asgari ücrete çalış , uzmanlaşınca emin ol aranan adam olursun.Şahsen çok samimi olduğum aynı bölümden beraber mezun olduğum arkadaşım bu şekilde oldu. ilk 5 sene mevzuyu öğrenen kadar az maaşla köpek gibi çalıştı.Şimdi ben 40 bin alıyorsam o 80 bin alıyor. (Ağ uzmanı oldu)
4.Eğer anadolu lisesi çıkışlı pek teknik kısımdan anlamıyorsan Yüksek lisans vs yapıp herahngi bir universiteye girmeye çalış.
Anadolu lisesi çıkışlıyım bölümü seçerek aslında yanlış yaptım. Çünkü hem okul hayatımın neredeyse yarısı uzaktan eğitimle geçti hem de teknik anlamda hiç ders alamadık diyebilirim. Okul hayatı hızlı ve kötü geçti. Bu süreçte sadece bir yerde cocuklara blok tabanlı kodlama dersi verdim. Ekstra olarak dediklerinizde de haklısınız ama şu anda hiç iş bilmeden herhangi bir yere girmek çok zor. Benim buraya yazmaktaki temel amacım buralarda yaşayan veya yakın çevrelerde olan kişilerin işte dediğiniz gibi iş öğretebilecek yerler konusunda yardımcı olması şeklindeydi.

bu konuda çok git gel içindeyiz. bir iki sorum var bu konuda .
1. Resmi olarak böyle bir yer açmak için ne yapmak lazım, böyle bir yerin resmi sahibi olabiliyor muyuz ( ortaklı ve ortaksız )
2. Başkasına ait ise, böyle bir atölyede resmi olarak ders verebiliyor muyuz ?
Şirket açmak kolaydır kapatmak zor.
Robotik kodlama için ders anlatmak kolay. Asıl reklamını yapmak öğrenciyi tutmak zor kısmı.
2018 den beri şirket üstünden robotik atölyeleri açıyoruz. Devlet Okullarinda girdik özel okullara gittik kendi yerimizde hala devam eden kurslarımız var. Fakat sadece atölye calismasi ile şirket donderemezsin aylık kira fatura muhasabe stopaj v.s. 30bini geçer masrafın ki İzmir'de rakiplerinde var.
E-ticaret ekle şirketine. mal stoklama toptancı ile anlas komisyonunu al mesela

ARGE çalışması ekle şirketlere hizmet ver

Atoylerinde dersini ver

Yarışmalara yönelik robot tasarla kit olarak sat

Bunlara yeteneğine göre ekle başka işler.

Bir AB projesinden 170bin Euro aldık mesela biz.
Sermayem yok deme ticaret zaten risk işi.
Şu an 1 restoran bir kahveci sahibiyim ilk şirketim sayesinde elde ettim bunları ve şu an robotik benim için sadece hobi 😊

Biraz sermaye varsa risksiz lastikci öneririm yeni yerleşim yerine açarsanız daha da iyi olur. Özellikle soğuk şehirlerde yaz kış lastik kullanımı, lastik otel vb. kazanç artar. İlerleyen dönemde elektrik, akü vb. de ekleyebilirsiniz.

Tarım Bakanlığı'nın güzel hibe programları var. İncelemenizi tavsiye ederim.

iyi derecede Python ve yabancı dil bilgin varsa hiç korkma..

Kusura bakma ve kızma ama gerçekleri şimdiden görmen senin yararına. 2020'de Bitmiş böte'yi yazdığına göre sıralaman 500.000'dir, Kpss kazanıp ilk 50'ye girme şansın az. Memurluk hayal. Hatta imkansız. Anlattığına göre teknik bilgi alt yapın yok, ünivesite de bomboş geçmiş, sanırım bildiğin kodlama dili de yoktur. Kendine başka bir kulvar bulmalısın canım kardeşim, burada ilerlemen çok zor. Başka bir iş, başka bir meslek.

Kusura bakma ve kızma ama gerçekleri şimdiden görmen senin yararına. 2020'de Bitmiş böte'yi yazdığına göre sıralaman 500.000'dir, Kpss kazanıp ilk 50'ye girme şansın az. Memurluk hayal. Hatta imkansız. Anlattığına göre teknik bilgi alt yapın yok, ünivesite de bomboş geçmiş, sanırım bildiğin kodlama dili de yoktur. Kendine başka bir kulvar bulmalısın canım kardeşim, burada ilerlemen çok zor. Başka bir iş, başka bir meslek.
Sert oldu hocam be

Ben 4 kere sınıf öğretmeni olmak için üniversite sınavına girdim.Ne mühendislik ne fen edebiyat.Keske beni uyaran olsaydı ömrüm köylerde yollarda geçti sonuç 41 bin lira maaş.Yazilim ve dil sart.

Doğukan kardeş okulunu bitir, yine kpssye hazırlan ama her zaman hedefin bir yazılım dili ve yabancı dil olsun.Baktın bir fırsat çıkar avrupada 8 aylık dil okuluna gidersin, orada dil öğrenirken yazılım şirketi bulursun çalışırsın.

Geri