Zorunlu Hizmet Yükümlülüğü İle İlgili Bir Sorum Olacaktı

Kodla Büyü

akdenizkanki

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar,
merkez ilçeye bağlı köyde zorunlu hizmet yükümlüsü olarak görev yapıyorum. Köyde 14 saat dersim var. 10 saati bilişim 4 saat başka dersler. Kulubüm var, nöbet filanda tutuyorum. 2 gün okula gidiyorum. 3 gün merkez ilçede bir okulda btr'yim. Neyse kasım ayı ortası gibi birileri müdürüme, hem zorunlu hizmet yükümlüsü hemde ilçede görev yapamaz öğretmenin demiş ilçeden. Bende, nette araştırdım, zorunlu hizmet çalışma süresinden sayılmayacak sürelerle ilgili maddeler buldum.1. Madde bizim yaptığımız btr sürelerini kapsıyor mu? yoksa ilçedekiler bu maddeyi yanlış mı yorumlamış olabilirler.Gerçi ben tam zamanlı görevlendirme çalışmıyorum 3 gün. Bu maddeyi yorumlarsanız sevinirim, bir yerde gözümden kaçan birşey var mı:)
Zorunlu çalışma süresinden sayılmayacak süreler
(1) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden hizmet bölgelerinin zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görev yapanların;
a) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları dışında vekâleten ya da görevlendirme suretiyle geçen geçici görev süreleri,
b) Askerlik hizmetini temel askerlik eğitiminden sonra zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında öğretmen olarak yerine getirenler hariç olmak üzere aylıksız izinli olarak geçirdikleri süreler,
c) Millî Eğitim Akademisi ve Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde geçirdikleri süreler,
ç) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (C) bendi kapsamında kısmi zamanlı geçici öğreticilikte geçirdikleri süreler, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında ek ders ücreti karşılığı görevlendirme suretiyle geçirilen süreler ile vekil öğretmenlikte ve usta öğreticilikte geçirilen süreler,
d) Bakanlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile diğer personel kanunları kapsamında geçirilen hizmet süreleri,
e) Özel öğretim kurumlarında öğretmen ve yönetici olarak geçirilen süreler,
f) Yurt dışında görevlendirilenlerin yurt dışında geçirdikleri süreler,
g) Görevden uzaklaştırılan, görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 143 üncü maddesinde sayılan durumların gerçekleşmesi durumunda zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları dışında geçirdikleri süreler
zorunlu çalışma süresinden sayılmaz.

a) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları dışında vekâleten ya da görevlendirme suretiyle geçen geçici görev süreleri maddesi dikkat çekici.
Ancak şöyle bir durum var sayın hocam. Siz ders görevinizi okulda yerine getirip ders görevinden kalan zamanlarda BT Rehberlik görevini yapıyorsunuz. Bunu ders tamamlama kapsamında düşünebiliriz. Bu madde sizin tamamen -ders görevi içinde- zh olmayan bir okula görevlendirilmeniz durumunda uygulanacaktır.
Zaten BT Rehberlik mebbise genelde işlenmez, işlenirse de ders tamamlama olarak işlenmesi gerekir. Bu asli görevinizi kadronuzun bulunduğu okulda yapmanızdan dolayı ZH kapsamında çalıştığınız anlamına gelir.
Gelelim bunu müdüre anlatmaya görevlendirme yazınızda okulda ki branş derslerinize girdikten sonra ifadesini gösterip öğretmenin ilk görevinin ders görevi olduğunu belirtmeniz yeterli olacaktır. Olmazsa öğretmenin görevleri ile ilgili mevzuatı da gösterebilirsiniz.

Hocam. Bunı zamanında cok araştırdım. Her mem farklı yorumluyor ama imza attıgımız kagıt görevlendirme kagıdı. Bu yuzden 90 günü geçen görevlendirmelerde gittiginiz yere taabi olursunuz. Oranın puanını alır ve z.hizmet oraya göre hesaplanır. Belki ilçe mem sizde farklı yapmışlardır. Mebbisden hizmet puanı hesapla kısmına girin eger görevlendirme yapıldıysa görevlendiriliginiz okuldan puan aldıgınızı göreceksiniz. Meslegimin ilk yılında bilmedigimden dolayı almıstım bir dönem. Sonra bir daha da almadım.

Bugün ilçe mem'e gittim. İlçe formatörüne durumumu anlatınca atama bölümünde şefi aradı. Durumumu anlatınca, mebbise görevlendirmemin işlenip işlenmediğini sordu, Btr görevlendirmemiz mebbise işlenmediği için sıkıntı olmaz, fakat işlenirse sıkıntı olur dedi. Yani, zorunlu hizmetten sayılmaz filan. İlçe formatörüde işlemiyoruz sen btr için başvur zaten ihtiyacımız var dedi. İkilemde kaldım. Başvurup mebbise işlenirse zorunlu hizmetten sayılmaz, başvurmayıp kimseninkini mebbise görevlendirmlerini işlemezlerse oda zoruma gider. Bakalım artık 1-2 gün içinde 2. dönem btr için başvurup başvurmuyacağım belli olur :)

Arkadaşım ne yaptınız başvurdunuz mu BTR ye bende de aynı problem oldu. orada yılda 90 gün diye bahsedilen acaba eğitim öğretim yılı mı yoksa takvim yılı mı ?

sayın hocam mebbiste btr görevlendirmesi olarak işlenirse o okulun şartları geçerli olur.
siz mebbise ders tamamlama olarak işlem yaptırın :+1:

Geri