ZORUNDASINIZ. Pardus'a şimdiden alışın.

Kodla Büyü
Bu konuda görüşlerine değer verdiğim duayenlerden biri, Necdet Yücel'in güzel bir makalesi var.

Kahrolsun Windows yaşasın Pardus.
Sen akıl ver ey Allah'ım.

Pardus ne durumda?
Aşağıdaki yazıyı BMO Dergi için yazdım, olduğu gibi buraya da alıyorum. Tek farkı daha fazla bağlantı içermesi.

Pardus başlangıcında kendi özgün teknolojilerini geliştirme hedefinde olan bir GNU/Linux dağıtımı projesiydi. Geliştiricilerinin çok büyük bölümü TÜBİTAK çalışını olan proje kullanıcı tarafında ciddi bir heyecan yaratmıştı. Daha önce hiç GNU/Linux dağıtımı kullanmamış, özgür yazılım kavramından haberi olmayan kullanıcılar bile Pardus’la özgür yazılım dünyasına adım attılar. Bireysel kullanımda bir miktar yaygınlığı olsa bile kurumsal anlamda kayda değer bir yaygınlık elde edemedi, hatta TÜBİTAK kendi bünyesinde bile kullanmadı Pardus’u.

Ülkemizde işletim sistemi ölçeğinde bir yazılım projesinin geliştirilmesi hem özgür yazılım alanında bir bilinç oluşması, hem de bilişim dünyasındaki genç insanlara ‘ben de yapabilirim’ duygusunu vermesi açısından çok önemliydi. Etkinliklerde geliştiricileri görebildiğiniz, hatta katkıda bulunabildiğiniz bir işletim sistemi kullanmak heyecan verici bir şeydi. Proje böyle bir heyecanla devam ederken 2011 yılında geliştiricilerin neredeyse tamamı işten çıkartılınca, TÜBİTAK çalışanı olmayan hiç geliştiricisi kalmamış Pardus’un nasıl sona erdiğini hepimiz gördük. Bu süreçte yaşananlar hakkında çok az yazı yazıldığından tek bildiğimiz projenin durdurulması kararının teknik bir karar olmadığı. 2012 Mart’ında Pardus’un Yarını Çalıştayı adında bir toplantı TÜBİTAK tarafından düzenlendi ve bir şekilde Pardus’la ilgili tarafların fikirleri alındı. Daha sonra bu fikirler değerlendirilmeye alınmadı ama Pardus’un bir işletim sistemi olarak değilse de kendi şemsiyesi altında özgün yazılımlar geliştirilen bir program olarak hayatına devam edeceği mesajını daha o toplantıdan almıştık. [5], [6], [7]

İzlenen yöntem ve geldiği yer açısından çok şey söylenebilecek olsa da Fatih Projesinin ülkemizin en kapsamlı bilişim altyapısı projesi olacağı o zaman da belliydi. Yukarıda bahsettiğim toplantının ardından Fatih Projesi kapsamında okullara verilen etkileşimli tahtalarda Debian paket yöneticisini kullanan bir dağıtımın Pardus adıyla kullanıldığını gördük [8]. Bu Pardus’un o zamana kadar geliştirdiği bütün özgün teknolojilerin kullanılamaz duruma gelmesi anlamına geliyordu. Bu tarihten itibaren Pardus yeni bir yola girdi ve TÜBİTAK bünyesinde yeni çalışanlar işe alarak Debian temelli dağıtımlardan biri oldu.

Mevcut durumda Pardus çok büyük ölçüde Debian paketlerini kullanan bir GNU/Linux dağıtımı. Kendine hedef olarak özgün bir dağıtım hazırlamaktan daha çok kamuda özgür yazılımın kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlıyor ve ülkenin ihtiyacı olan yazılımları özgür yazılımlar olarak geliştirmeyi hedefleyen bir programa dönüşmüş durumda [1]. “Bunun yapılması için Pardus tarafından geliştirilen yazılımlardan vazgeçilmesi gerekiyor muydu” sorusu üzerinde tartışılabilecek konulardan biri ama bundan sonra yapılacaklar için bu tartışmanın öncelikli olmadığını düşünüyorum.

Pardus ülkenin hangi ihtiyaçları için özgür yazılım çözümleri geliştiriyor sorusu üzerinde biraz duralım.

Yukarıda da bahsi geçen Fatih Projesi için geliştirilen Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi (ETAP) [2] geliştirilen yazılımların en geniş kullanım alanına sahip olanlarından biri. Yüzbinlerce sınıfta, milyonlarca öğrencinin karşısına çıkacak ilk işletim sisteminin bir özgür yazılım olması çok önemli bir konu [9]. Pardus’un geliştirdiği ETAP bence çok başarılı bir proje. İlk prototiplerinden [10] bu yana takip ettiğim ETAP Fatih projesinin bütün ihtiyaçlarına cevap verebilen modern bir araç durumunda. Umarım Milli Eğitim Bakanlığı Fatih Projesinde özgür olmayan alternatifleri değil de ETAP’ı kullanır. Bu konu işletim sistemine ve onun üzerinde koşacak yazılımlara ödenecek lisans bedellerinin çok fazla olmasından daha çok ülkedeki özgür yazılım bilincinin artması açısından önemli. İlk işletim sistemi olarak sahipli bir yazılımı çocuklarımıza göstermek hem doğru değil, hem de ülke menfaatlerine uygun değil. [11],

Kurumların Pardus veya başka bir GNU/Linux’u işletim sistemi olarak kullanabilmeleri için ihtiyaç duydukları bir diğer proje de merkezi sistem yönetimi yazılımı olan Lider/Ahenk [3]. Kurumsal politika belirleme ve uygulama konusundaki ciddi bir ihtiyaca cevap veren Lider/Ahenk [12] mevcut durumda oldukça kullanılabilir bir ürün. Engerek [13] ve Ahtapot [14] gibi diğer projelere de Pardus’un sayfasından ulaşılabilir.

Kamuda özgür yazılım kullanımına geçiş hedefinin sadece Debian paketleri ve onun üzerinde koşacak kendi yazılımlarımızla gerçekleşmeyeceğini de bilmemiz gerekiyor. İngilizce konuşan dünyadan farklı bir alfabemiz olduğunu ve tek farkımızın da bundan ibaret olmadığını unutmadan yaygın kullanılan özgür yazılım projelerinin geliştiricilerinin de yetiştirilmesi/desteklenmesi gerekiyor. Bir küçük örnekle bunu netleştireyim. LibreOffice 30 yıllık köklü bir özgür ofis programı. Bir kurumun veya kullanıcının ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumda ve dünyada çok yaygın kullanılıyor. İngilizce konuşan dünyada yüzde ifadesi 50% şeklindeyken biz %50 olarak yazıyoruz. Bu farklı kullanım LibreOffice belgelerinde sorunsuz kullanılabiliyor çünkü bizden bir geliştirici bunu gördü ve düzeltti [4]. Bir özgür yazılım göçü sırasında böyle çok şeye ihtiyaç duyacağımız ve bunların çözümü için sadece Pardus’un yeterli olmayacağı çok açık olmalı. Tek başına TÜBİTAK’ın veya Pardus’un yapabileceklerinin sınırlı olduğunu göz önüne alıp ülkedeki özgür yazılım ekosisteminin büyütülmesinden başka bir çözümün olmadığını düşünüyorum.

Bugün itibariyle Pardus hedeflerine ulaşmış değil. Henüz kendi projelerine kurum dışından katkı alamadığı gibi sürüm politikaları ve geliştirici belgeleri kamuyla paylaşılmış değil. Bunları gerçekleştirmek için çabalar var ama hızlandırılması ve yoğunlaştırılması gerektiği de açık.

Pardus’un kat edeceği uzun bir yol var ama ülkemizde özgür yazılımın kullanımının arttırılması açısından çok büyük önem taşıyor.

Necdet YÜCEL

Makalenin yazılma tarihi: 22 Mart 2017

Link: https://www.nyucel.com/2017/03/pardus-ne-durumda.html

son iki haftada 30 kadar öğretmenin sınıfına girdim. Sadece yukdarıdaki düşüncem pekişti. Etkileşimli tahtaya klavyeyi bağlayıp, dokunmatiğini kullanmayan birçok öğretmen var. tozdan dokunmatik hiç çalışmıyor, darkında değil...
Hocam bizde de öyle. Ama epicPen kurun derim. Öğretmenlerde kullanımı çok yaygın gerçekten.

Arkadaşlar ben pardusla 2008 yılında tanıştım.milli işletim sistemi diye meraklandım. o zamanlar pisi paketi vardı. tabiki bilgisayarcı olmanın verdiği merakla her komutunu denemeye ve her çıkan sorunu çözmeye çalıştım. 10 yıl oldu linuxla uğraşıyorum. ubuntu, mint, fedora , pardus kullandım. Artık okul hariç windows kullanmıyorum. hatta bu satırları pardustan yazıyorum. Hem güvenli, hem ücretsiz hem de bilgisayarcı işi daha ne olsun.
İlk bilgisayarla tanıştığımda dos vardı ve herşeyi komut satırıyla yapardım. Linux hem komut satırı hemde görsel olarak iş yapıyor. işletim sisteminin derinliklerine inebiliyorsun. linuxta kendimi bilgisayar öğretmeni gibi hissediyorum. eğer işleyeceğini bilsem okuldaki bütün makinelere linux kurarım.
Windows'u savunan arkadaşlara şunu söyleyeyim. Eğer windows iyi bir işletim sistemiyse neden cep telefonlarında yaygınlaşmadı. cep telefonlarında android var o da linux.
Windows'a bağımlı olmamızın tek sebebi sadece alışkanlıklarımız ve de yeniliklere kapalı olmamız. tabiki bir sebebebi de piyasada linux işletim sistemi olan bilgisayarların satılmaması. sadece windows alabiliyorsunuz microsoft amcamızın emriyle.
25 yıllık bilgisayar 10 yıllık linux tecrübesiye söyleyebilirim ki her bilgisayar öğretmeninin linux işletim sistemini öğrenmesi gereklidir. kullanın veya kullanmayın sizlere çok katkı yapacağına inanıyorum.

Arkadaşlar ben pardusla 2008 yılında tanıştım.milli işletim sistemi diye meraklandım. o zamanlar pisi paketi vardı. tabiki bilgisayarcı olmanın verdiği merakla her komutunu denemeye ve her çıkan sorunu çözmeye çalıştım. 10 yıl oldu linuxla uğraşıyorum. ubuntu, mint, fedora , pardus kullandım. Artık okul hariç windows kullanmıyorum. hatta bu satırları pardustan yazıyorum. Hem güvenli, hem ücretsiz hem de bilgisayarcı işi daha ne olsun.
İlk bilgisayarla tanıştığımda dos vardı ve herşeyi komut satırıyla yapardım. Linux hem komut satırı hemde görsel olarak iş yapıyor. işletim sisteminin derinliklerine inebiliyorsun. linuxta kendimi bilgisayar öğretmeni gibi hissediyorum. eğer işleyeceğini bilsem okuldaki bütün makinelere linux kurarım.
Windows'u savunan arkadaşlara şunu söyleyeyim. Eğer windows iyi bir işletim sistemiyse neden cep telefonlarında yaygınlaşmadı. cep telefonlarında android var o da linux.
Windows'a bağımlı olmamızın tek sebebi sadece alışkanlıklarımız ve de yeniliklere kapalı olmamız. tabiki bir sebebebi de piyasada linux işletim sistemi olan bilgisayarların satılmaması. sadece windows alabiliyorsunuz microsoft amcamızın emriyle.
25 yıllık bilgisayar 10 yıllık linux tecrübesiye söyleyebilirim ki her bilgisayar öğretmeninin linux işletim sistemini öğrenmesi gereklidir. kullanın veya kullanmayın sizlere çok katkı yapacağına inanıyorum.
Hocam birazdan oynayamam yerim dar diyen arkadaşlar tarafından linç edilirsin.. ;)

Yazdıklarına katılıyorum....
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux' tur.

cenk hocam, bizde amaç eğer işletim sistemi geliştiricilik olacaksa tamam. Ancak şahsen ben sadece araç olarak bilgisayar kullanıyorum.
Gördüğüm kadarıyla windows'u savunan yok.
Sadece itirazımız, (linux fanatiği olmamamız) emir vericilerin birden pardus ısrarı.
Siz olayı hiç anlamamışsınız.

Hocam bizde de öyle. Ama epicPen kurun derim. Öğretmenlerde kullanımı çok yaygın gerçekten.
epikpen kurulu ve Fatih kalemi de kuruyorum. Epik ğene göre biraz havalı :) Nasıl kullanacaklarını görev yaptığım tüm okullarda sınıf sınıf dolanıp anlattım. Anlattığımın ertesi haftası tekrar dolanıp kontrol ettim. Dersin ortasında girip anlattığım için öğrencilerin bir kısmı da öğrenci. Dolayısıyla öğretmenler de öğrenmek zorunda kaldı. .. ::):):)

Olay şu: Pardus da kurarsak, MacOs da kursanız öğretmenlerin bir kısmı için farketmez.. çok az kullanıyorlar. Öğretmenlerin önemli bir kısmı ise benim gibi, ofis, internet vs kullanıyor. hepsi Pardusda var. 1-2 haftada alışırlar..
2003 yılından beri az da olsa Linux sürümlerini denedim. Knoppix, Turkix, Fedora, RedHat vs.. Hatta Fedorayı 4 cd ile kurmuştum, chip/pcnet dergisi sağolsun... Pardusun ilk çıkan hali hala aklımda.. Kaptan masaüstü vs :)
Demem o ki, bilgisayar açıkken biri yanıma geldiğinde hem internette hemde ofis programlarında zorlanmadılar. Ofisde kaydederken MS Ofis (doc, xls, ppt) ön tanımlı olduğu için birçok arkadaşım farklı bir program/işletim sistemei bile olduğunu farketmedi.

Gerçekten ortalama bir öğretmen 1-2 haftada alışır, 1 ay içindede internetteki tüm dosyalar bu duruma göre ayarlanır. %95 sorun çıkmadan çalışıyor.

Etkileşimli Tahtada fotoşop gibi windows temelli program kuran kaç kişi var aramızda?

Birde kurumsal olarak alışmak var tabii.. insanlara seçenek verirseniz her zaman eskiyi, bilfiklerini tercih eder. Zorlarsanız sonuç çıkar..
Hatırlar mısınınız zamanında e-okul sistemi Linuxu bırakın Firefox da bile çalışmıyordu. Chrome daha yoktu :) Wine programı ile açmaya çalışırdım.. Baktılar olmuyor, yaptılar.. Android vs bahsetmiyorum bile... Sadece Microsoft İnternet Explorer kullanarak alış veriş yapabildiğimiz sitelerden (asp) apk sı olan siteler geçtik...
Zorlanınca oluyor...

Deepfreeze, Tooltime Timefreeze benzeri bir program var mıdır Pardus için? Çok aradım ama bulamadım. Sırf bu sebepten bütün tahtalara yüklemedim Pardusu. Birkaç haftada masaüstü karman çorman oluyor bu programlar olmazsa.

Son düzenleme:
Clonezilla, Tooltime Timefreeze benzeri bir program var mıdır Pardus için? Çok aradım ama bulamadım. Sırf bu sebepten bütün tahtalara yüklemedim Pardusu. Birkaç haftada masaüstü karman çorman oluyor bu programlar olmazsa.
https://sourceforge.net/p/lethe/discussion/944269/thread/54a279ec/ diye bir şey var ama ... denemek lazım.
like deep freeze debian diye googleye yazınca..

Bu yıla kadar ne deepfreeze benzeri nede ATAK benzeri programa ihtiyaç duymuştum. Geçen ay görevlendirildiğim okulda ATAK kurmak zorunda kaldım.

Clonezilla, Tooltime Timefreeze benzeri bir program var mıdır Pardus için? Çok aradım ama bulamadım. Sırf bu sebepten bütün tahtalara yüklemedim Pardusu. Birkaç haftada masaüstü karman çorman oluyor bu programlar olmazsa.
Masaüstünü temizlemesi için bir script hazırlayıp her açılışta otomatik çalıştırarak masaüstünü temizletebilirsin ya da diğer dizinler için de

Yeni fark ettim ETAP 5.2 çıkmış. Umarım sorunları çözmüşlerdir.
:)
Yarın denerim artık.

hocam ben 1 yıldır 47 tahtada kullanıyorum hiçbir sorun olmadı. gerek yok oyle programlara.

Kişisel olarak öğrenmeye çalışırım ama “devlet zorunlu tutacak” fikrine inanmakta zorlanıyorum. Bir çok şeyi millileştirelim görüntüsü vermekten başka bir şey değil bu. Sadece milli duyguların kabartılması gibi geliyor bana. İçerik sıfır. Önce ortaokullardan kaldırdığı BT sınıflarını yeniden kursun devlet. Yeni PC göndersin laboratuvarlara. “Akıllı tahtalar yeter” fikrinden kurtulsun önce. Milyarlarca dolar akıllı tahtalara para harcayan devlet biraz BT sınıflarına yatırım yapsın. Kodlamaya ağırlık verilsin diyor ama sadece diyor. Altyapı desteği yok. Akıllı tahtaya hangi öğrenciyi kaldırıp da uygulama yaptırayım. Çalıştığım okul düşük gelirli ailelerin çocukları ile dolu. Evinde PC yok çoğunun.

Yani zorunluluk lafına sadece gülüyorum.

Kişisel olarak öğrenmeye çalışırım ama “devlet zorunlu tutacak” fikrine inanmakta zorlanıyorum. Bir çok şeyi millileştirelim görüntüsü vermekten başka bir şey değil bu. Sadece milli duyguların kabartılması gibi geliyor bana. İçerik sıfır. Önce ortaokullardan kaldırdığı BT sınıflarını yeniden kursun devlet. Yeni PC göndersin laboratuvarlara. “Akıllı tahtalar yeter” fikrinden kurtulsun önce. Milyarlarca dolar akıllı tahtalara para harcayan devlet biraz BT sınıflarına yatırım yapsın. Kodlamaya ağırlık verilsin diyor ama sadece diyor. Altyapı desteği yok. Akıllı tahtaya hangi öğrenciyi kaldırıp da uygulama yaptırayım. Çalıştığım okul düşük gelirli ailelerin çocukları ile dolu. Evinde PC yok çoğunun.

Yani zorunluluk lafına sadece gülüyorum.
Bende çok güldüm. Ama zorundayız. Alpay hocamın sizden önceki mesajında imâ ettiği gibi

Sayın hocam ben pardus karşıtı değilim. Ayrıca şiddetle destekliyorum. Sadece devleti bu konuda samimi bulmuyorum.

Suya girmeden yüzme öğrenilmez. Laboratuarlara PC gönderilmeden bilgisayar ve kodlama öğretmemiz isteniyor. Dersin itibarı ayaklar altında ama pardus da pardus. Birbiriyle çelişen düşünceler.

Sonuç olarak samimi bulmuyorum.

arkadaşlar öğretmenler odasındaki bilğisayarda windows 7 kurulu. bilgisayara usb uzerinden kyocera 6530 mfp fotokopi makinası bağlı. fotokopi makinesinde her öğretmen işin şifre var. şifre girmeden fotokopi yada cıktı alamıyorlar.
bilğisayara ikinci işletim sistemi olarak pardus kurdum yazıcıyı cups üzerinden tanıttım ama çıktı alamadım daha sonra kyoceranın sitesinden linux işletim sistemi için olan driver ı kurdum ama hala çıktı alamıyorum.
pardus üzerinden cıktı alamamamın sebebi fotokopi makinesine tanımlanan şifreler galiba
windowsta iken yazıcı ayarlarından her öğretmene ait şifreleri girebiliyorduk . pardusta iken bu şifreleri nasıl gireceğiz.

bu arada ben bilgisayar öğretmeni değilim. okulda bilgisayar öğretmenide yok. okuldaki arkadaşlar pardusa alışsın diye yükledim ama fotokopi makinesi çalışmayınca kimse kullanmıyor :)

Son düzenleme:
Öğrenciler PArdus oyunu diye araştırıp oyun yüklüyorlar tahtaya, Sonra çözünürlük 640x480'de kalırsa uğraş, kopyaladıklarıyla uğraş, masaüstü arkaplan resimleri ile uğraş.
Gerekli.
kolayı var hocam, şifreli kullanıyoruz biz, bu dediklerinizin hiçbirini yaşamıyorz. öğretmenler şifre tanımlı flash belelkleri ile açıyorlar tahtaları yani öğrenciler açamıyor.

Geri