Zoom ile ders anlatan ortaokul bilişim öğretmenleri

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar zoom ile ders anlatıyormusunuz? Tüm 5 leri 1 gün 6 ları 1 gün mü alsam tek tek mi alsam hiç mi yapmasam nasıl yapsam çok kararsız kaldım, sizler ne yapıyorsunuz?Bugğn kendi sınıfımla bir görüşme yaptım çok isteksiz gibi geldiler

youtube canlı yayını çözersem oradan düşünüyorum. tüm 5 lere. yada o tarz canlı yayın yapan bir sistem. katılabilen katılır. zaten video kaydı da olacağı için katılamayan sonradan izler.

bence ana dersler varken öğrencileri fazla kasmamak gerek çünkü evde zaten hiç bir spor etkinlik vs yok herkeste bir stres hali var uzun süredir evde kapalı kalmaktan.

işte hocam bizim derste çocuklara bir farklılık olacaktır. zaten 2. dönem kodlama üzerine konular. code.org, mobilkod, kodlabüyü, compute.it gibi zevkli konular çocukların hoşuna gitmez mi?

hocalarım da bahsetmiş. siz de haklısınız tüm ümidini yitiren bir bilgisayar öğretmeni olarak.
bizim dersimizi gördüğümüz gibi ve verdiğimiz değeri kimse göremiyor veremiyor.
ana dersler eba tv de yayınlanınca dersimizin yerini anladım. eba tv den kodlama mantığı çok güzel gösterilebilirdi. o zaman değerimiz anlaşılırdı.
dersimiz 7 ve 8.sınıflarda da zorunlu olmalı mı kesinlikle olmalı.
onu geçtim 5 leri proje sınıfı yapınca bizim dersi gözden çıkarıyorlar daha.

düşündüm ama sınıfta bile tek tek tepelerine gidiyorken canlı ders de ne kadar verim alıp ne öğretebilrim emin değilim.blocky games önerdim 5lere ve 6lara zaten yarım dönemdir labaratuarımız vardı toplama .yeni tanıştılar bilgisayarla.

Bir yandan ana ders branşları bunları yaparken biz de birşeyler yapmalıyız diye düşünüyorum, sonuçta hepimiz öğretmeniz. Bir yandan önemsenmeyeceğini ve dediğiniz gibi evde yoğunluk olacağından sıkılacaklarını düşünüyorum.Ebadan bende çalışma kağıtları ödevler gönderiyorum, kendi sınıf velilerimi tek tek aradım çözebildiğim sorunlarını çözmeye çalışıyorum ama. Bir standart getirseler şu işe de böyle ikilemde kalmasak

Biz dün toplantı yaptık..
Sadece LGS ye yönelik derslerin canlı verilmesini bunlara ek olarak da Görsel Sanatlar ve Beden Eğitimi dersleri de olsun dediler.
Ben EBA üzerinden ders notu gönderdim.

Ben 2 haftadan beri zoom üzerinden yapıyorum. Bilgisayarda oyun oynayacaklarını faydalı bir şeyler yapsınlar istedim. Ama okulda isteksiz olanlar yine aynı şekilde isteksizler. Bir de zoomun güvenlik ile sorunları ortaya çıkınca bu hafta ne yapayım diye düşünüyorum.

hocam örnek veriyorum a sitesindeki online testi gönderiyorum çocuklar çözüyorlar
hocam ben şimdi ebaya özgür şeremet hocamın bir testini yukledim. pdf dosyası halinde cevap anahtarı da oluşturdum. yani eba da yetkili kişilerce yuklenmiş test gibi şık falan seçip sonunda kaç kişinin çözdüğünü doğru yanlışlarını görebileceğim.

tabiki açıklamada özgür şeremet hocamın olduğunu belirttim bu arada. kendi çalışmam gibi yuklemedim.
en azından hangi öğrencilerin çözdüğüjnü takip edebilirim diye düşündüm.

Açıkcası o kadar detaylı yapmıyorum hocam ben çocuklar zaten dersimi seviyorlar ve çözüyorlar zaten gönderdiğim testler yazarlık yaptığım kendi oluşturduğum sitedeki testler olunca sıkıntı olmuyor altına bir sürü yorun yapıyorlar hocam 3 yanlışım var ben Ahmet Mehmet diye

Zoom programına ne kadar güvenilir?
Zoom programının firması, MEB ile anlaşması olan firmalardan, geçtiğimiz günlerde adobe connect ile yapılan toplantıda ilimizin milli eğitim müdürü de önermişti. Hatta EBA da mesleki gelişim kısmında yer alan, EBA ile uzaktan eğitim kursunda, Öğretmen- Canlı dersimi nasıl yönetirim kısmında anlatılan program zoom. yalnız modifiye edilmiş hali (Türkçeleştirilmiş vs) Diğer taraftan firma bir takım sıkıntıların olduğunun da farkında, bu sıkıntıları çözemezse bir süre sonra çöp olur
https://www.donanimhaber.com/zoom-u...anin-popularitesi-kadar-hizli-artiyor--120335
https://www.donanimhaber.com/zoom-y...-guncellemesi-ile-sikintilari-cozecek--120445
https://www.cnnturk.com/teknoloji/zoom-cloud-meetings-ne-kadar-guvenli

Zoom programına ne kadar güvenilir?
Zoom programının firması, MEB ile anlaşması olan firmalardan, geçtiğimiz günlerde adobe connect ile yapılan toplantıda ilimizin milli eğitim müdürü de önermişti. Hatta EBA da mesleki gelişim kısmında yer alan, EBA ile uzaktan eğitim kursunda, Öğretmen- Canlı dersimi nasıl yönetirim kısmında anlatılan program zoom. yalnız modifiye edilmiş hali (Türkçeleştirilmiş vs) Diğer taraftan firma bir takım sıkıntıların olduğunun da farkında, bu sıkıntıları çözemezse bir süre sonra çöp olur
https://www.donanimhaber.com/zoom-u...anin-popularitesi-kadar-hizli-artiyor--120335
https://www.donanimhaber.com/zoom-y...-guncellemesi-ile-sikintilari-cozecek--120445
https://www.cnnturk.com/teknoloji/zoom-cloud-meetings-ne-kadar-guvenli

Güvelik çok önemli ve son zamanlarda ülkemizde kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında ciddi adımlar atıldı. Şu an bir çok okul müdürü, öğretmen ve öğrenci bizim okulumuz şöyle yaptı böyle yaptı diye zoom ile yapılan bu görüşmelere ait fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyor. Yarın bir gün bir veli çıksa ve bu kanun kapsamında benden izinsiz kızımın/oğlumun görüntüleri internette sosyal medyada geziyor dese ve şikayette bulunsa savcılığa kim haklı olur acaba? Gecesini gündüzüne katıp çocukların eğitimi için iyi bir şeyler yapmaya çalışan öğretmen mi? Yoksa veli mi?
Bu işi zoom vb uygulamalar ile yapacaksanız mutlaka veli izin dilekçesi alın arkadaşlar. Bir taslak hazırlayın whatsapp üzerinden veliye atın, o da aynısını el yazısıyla yazsın imzalasın ve whatsapp üzerinden fotoğrafını size geri atsın. Okul açıldığında da bu dilekçelerin asıllarını alacağınızı söyleyin atmasın, saklasın. Malum virüs nedeniyle evdeyiz dilekçe toplayamayız...

Son düzenleme:
Şöyle bir haber var...

BAKAN “ACİL” TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaşanan durum üzerine bu sabah 81 il milli eğitim müdürünü acil toplantıya çağırdı.

Bakanlığın, zoomla bir anlaşması olmadığı gibi bir talimatı da bulunmadığının altı çizilirken, bir anda EBA dışındaki programlara öğretmenleri zorlayan eğitim yöneticilerinin takibe alınacağı öğrenildi.

Sorumlular hakkında MEB’in soruşturma açması ve Bakan Selçuk’un toplantısı sonrası öğrenci ve öğretmen güvenliği için uygulama üzerinden canlı ders anlatımına yasak getirilmesi talimatı verilmesi bekleniyor.

Şöyle bir haber var...

BAKAN “ACİL” TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaşanan durum üzerine bu sabah 81 il milli eğitim müdürünü acil toplantıya çağırdı.

Bakanlığın, zoomla bir anlaşması olmadığı gibi bir talimatı da bulunmadığının altı çizilirken, bir anda EBA dışındaki programlara öğretmenleri zorlayan eğitim yöneticilerinin takibe alınacağı öğrenildi.

Sorumlular hakkında MEB’in soruşturma açması ve Bakan Selçuk’un toplantısı sonrası öğrenci ve öğretmen güvenliği için uygulama üzerinden canlı ders anlatımına yasak getirilmesi talimatı verilmesi bekleniyor.
Bu haber nerede hocam kaynak site neresi paylaşırsanız daha doğru olur.

Yeni konu açtım zoom vb programlar ile kişisel verilerin korunması. Link aşağıda.

https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/zoom-vb-programlar-kisisel-verilerin-korunmasi.173078/

Son düzenleme:
Ben jitsi.org ile düşünüyordum. Şimdi ne yapayım bilemedim. Masaüstü bilgisayarda tarayıcıdan çalışabiliyor.
Bakanlıkta o kadar özel okul, devlet okulu satın aldıktan sonra harekete geçiyor. O kadar para ödeyenler ve sistemi onun üzerine kuranlar ne olacak?

Geri