Ziya Selçuk ile Bilişim Zümresi Toplantısı

Kodla Büyü

Unis

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Yarın Bakanlikla zoom üzerinden bilişim Zümresi toplantısı olacağı duyruldu. Sizce bu toplantıda (süre kısıtlaması olacağını düşünüyorum) dile getirilmesi gereken en önemli konu nedir bilişim Zümresi olarak. Alanımızın bir çok sorunu var. Bunları uzun uzun konuşacak fırsat olmayacaktır elbet. Kısa ve hap şeklinde soru ve önerileriniz alalım.

Bu toplantıya katılacak olan var mı ?

Öncelikle bilişim Teknolojileri Laboratuvarı çoğu okulda olmadığı, olanlarında 2006-2008 yılları arası kurulduğu yani teknolojinin çok gerisinde kaldığı bunların yenilenmesi gerektiği. Okullarda Eba destek noktası oluşturulması istendiği ancak bunun için okullardaki bilişim teknolojileri lab. larının yetersiz olduğu. Kodlama eğitimi için önce öğretmenlerin eğitime alınıp sonra da okullara kodlama eğitimi için gerekli malzemelerin gönderilmesi gerektiği söylenebilir. Bazı illerde btr görevlendirilmelerinin geç yapıldığı o illerde çalışan arkadaşların mağdur olduğu söylenebilir. Benim sabah sabah aklıma ilk gelenler bunlar idi.

1. Bu toplantiya katilacaklar zaten secilmis oluyor
2.toplatiya katilirken zaten fiks sorular yaglamalar yikalamalar yapilacagi icin ve sizinde anlayacaginiz uzere ayni konular konusuluyor
3.sohbet havasinda gececegi icin herhangi birsey talep edemezsiniz basit seyler talep eden cok sizin gibi ulusal talep isteyeceklere soz hakki verilmez demedi demeyin.
4.tamamen sazli sozlu cocuklu findikli fistikli yemeli icmeli zumre toplantilari gordum ben sanki tum zumrelerin derdi buymus gibi.
Saygilarimla.

Katılacak olan varsa bilsin ki herkese konuşma şansı tanınmıyor
Bakan yanında çocuğu olanlara pozitif ayrımcılık yaparak söz hakkı veriyor
Ben il görüşmelerine katılmıştım, o gün de şansa e-sınav görevim vardı. Boş bir sınıfa geçip, telefon ile katılmak durumunda kalmıştım

Şimdi haber yaparlar yarın, işte 15bin (sayımız kaç oldu tam bilmiyorum ama bu civarda sanırım) BT öğretmeni Ziya öğretmenle zümre yaptı! He he, yaptı, haberimiz bile yok. Umarım sorunların dile getirildiği bir zümre olur, zira biz zümre toplantılarında sorunları konuşur bu sorunların nasıl çözülebileceğine kafa yorarız. Bu toplantıyı özellikle takip edeceğim, bakalım ne sorunlar konuşulacak?

Yarın Bakanlikla zoom üzerinden bilişim Zümresi toplantısı olacağı duyruldu. Sizce bu toplantıda (süre kısıtlaması olacağını düşünüyorum) dile getirilmesi gereken en önemli konu nedir bilişim Zümresi olarak. Alanımızın bir çok sorunu var. Bunları uzun uzun konuşacak fırsat olmayacaktır elbet. Kısa ve hap şeklinde soru ve önerileriniz alalım.

Meslek liselerinde olduğu gibi, teknoloji ve tasarım dersinde olduğu gibi sınıfı gruba bölme işlemi yapılabilmeli, şart ise 15-20 gibi bir sayı değil, okul labtaki bilgisayar sayısı olmalı, bilgisayar sayısı belli bir sayının altında ise (bazı okullar toplama sınıf oluşturmuş daha önce mesela 8 bilgisayar var) en fazla 2 grup oluşturulabilir gibi ya da en fazla 2 grup oluşturulur bilgisayar adedine göre denilmeli.

Benim yeni okulumda 27 kişilik sınıflar var, 15 tane ise bilgisayar, sandalyeleri saydım 25, o bile yetmiyor. 27 kişiye ders anlatmak sorun değil ama uygulama yapmak çok büyük sorun.

Meslek liselerinde olduğu gibi, teknoloji ve tasarım dersinde olduğu gibi sınıfı gruba bölme işlemi yapılabilmeli, şart ise 15-20 gibi bir sayı değil, okul labtaki bilgisayar sayısı olmalı, bilgisayar sayısı belli bir sayının altında ise (bazı okullar toplama sınıf oluşturmuş daha önce mesela 8 bilgisayar var) en fazla 2 grup oluşturulabilir gibi ya da en fazla 2 grup oluşturulur bilgisayar adedine göre denilmeli.

Benim yeni okulumda 27 kişilik sınıflar var, 15 tane ise bilgisayar, sandalyeleri saydım 25, o bile yetmiyor. 27 kişiye ders anlatmak sorun değil ama uygulama yapmak çok büyük sorun.
BT sınıfları ve yuci81 hocamızın söylediği grup olayına özellikle deyinilebilir.

1. Bu toplantiya katilacaklar zaten secilmis oluyor
2.toplatiya katilirken zaten fiks sorular yaglamalar yikalamalar yapilacagi icin ve sizinde anlayacaginiz uzere ayni konular konusuluyor
3.sohbet havasinda gececegi icin herhangi birsey talep edemezsiniz basit seyler talep eden cok sizin gibi ulusal talep isteyeceklere soz hakki verilmez demedi demeyin.
4.tamamen sazli sozlu cocuklu findikli fistikli yemeli icmeli zumre toplantilari gordum ben sanki tum zumrelerin derdi buymus gibi.
Saygilarimla.

Aynı şeyleri yazmaya gelmiştim...
Birkaç ay önce çalıştığım ilde toplantı yapıldı, YouTube da izleyeyim dedim, meğer MEB de hiç sorun sıkıntı yokmuş... biri bağlanıyor türku söylüyor, biri şiir okuyor, biri yerel ürünlerden bahsediyor derken süre bitti

Ben de il toplantısına katıldım hocam, söz hakkı verilmesi için kesinlikle yanınızda bol çocuk olsun,mutlaka söz hakkı verilir.Diğer türlü imkansız söz almanız.
Sizden ricam bu sorunları lütfen dile getirmeniz
1. Ders sayımız artırılmalı, Derslerimiz her sınıf düzeyinde zorunlu olmalı. (5 leri dil sınıfı yapan okullarda ders sayımız çok sıkıntıya giriyor)
3.Ders kitabımız olmalı ve diğer dersler gibi okullara gönderilmeli
4.Bütün okullara BT/Robotik sınıfı kurulmalı...
5.Okullara teknik servis personeli alınmalı,BT öğretmenlerine tamirci muamelesi yapılmamalı.(EN ÖNEMLİSİ BENCE)

Ben de il toplantısına katıldım hocam, söz hakkı verilmesi için kesinlikle yanınızda bol çocuk olsun,mutlaka söz hakkı verilir.Diğer türlü imkansız söz almanız.
Sizden ricam bu sorunları lütfen dile getirmeniz
1. Ders sayımız artırılmalı, Derslerimiz her sınıf düzeyinde zorunlu olmalı. (5 leri dil sınıfı yapan okullarda ders sayımız çok sıkıntıya giriyor)
3.Ders kitabımız olmalı ve diğer dersler gibi okullara gönderilmeli
4.Bütün okullara BT/Robotik sınıfı kurulmalı...
5.Okullara teknik servis personeli alınmalı,BT öğretmenlerine tamirci muamelesi yapılmamalı.(EN ÖNEMLİSİ BENCE)
5.madde için üstüne alınmayinca.kimse karışmıyor:)

Tahminimce katılacak olanlar bellidir. Arkadaşlar yaptıkları icraatları ballandıra ballandıra anlatır. Şöyle robotu uçurdum şu yarışmaya katıldım falan

Sanki bakanlık sorunları bilmiyor mu sanıyorsunuz. İldeki buluşma toplantısını YouTube üzerinden izledim. Biz bu coğrafyada öğretmenlik yapmıyoruz dedim. Bakanı memnun edecek tüm optimum şartlar sağlanmıştı. Eba mobil aracına kimin gideceği bile...
Meb YouTube ekibi tekrarını izlememiz için gizli video yapmasa da bu buluşmaları herkes izleyebilse.

Bunun harici olursa zaten tartışılacak konular bellidir zümre adına. İnşallah biz yanılırız da zümre gibi zümre olur faydası olur.

Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin haberi olmadan bir zümre düzenleniyor...! İnşallah katılacak arkadaşlardan vicdanı ve cesareti olan birisi çıkar ve gerçek sorunlarımızı dile getirir.

Hocam çok kısa, öz: MIŞ GİBİ YAPILMASIN ARTIK. Lafa gelince bilişim çağı, dijital çağ, uygulama gelince lab.a para yok, materyale para yok, , basit bir kitap bile yok, bilişim yetenek dersiymiş gibi herkese 100 verilme beklentisi gibi gibi... Örnekleri herkes biliyor. Ben yöneticilerin samimiyetlerine inanmıyorum. Aksi halde kabiliyet ve yeterliliklerini eleştirmem gerekiyor ancak ben samimiyetlerine inanmamayı tercih ediyorum.
Branşımızı lafta değil de özde önemserlerse, onlar da gayet iyi biliyor sorunlarımızı...
(Toplantıya katılacakları nasıl seçtiler merak ettim doğrusu)

Tahminimce katılacak olanlar bellidir. Arkadaşlar yaptıkları icraatları ballandıra ballandıra anlatır. Şöyle robotu uçurdum şu yarışmaya katıldım falan

Sanki bakanlık sorunları bilmiyor mu sanıyorsunuz. İldeki buluşma toplantısını YouTube üzerinden izledim. Biz bu coğrafyada öğretmenlik yapmıyoruz dedim. Bakanı memnun edecek tüm optimum şartlar sağlanmıştı. Eba mobil aracına kimin gideceği bile...
Meb YouTube ekibi tekrarını izlememiz için gizli video yapmasa da bu buluşmaları herkes izleyebilse.

Bunun harici olursa zaten tartışılacak konular bellidir zümre adına. İnşallah biz yanılırız da zümre gibi zümre olur faydası olur.

Enver Paşa Kafkas Cephesine orduyu yönlendirmeden önce olması gerektiği üzere orduyu denetler. Paşanın denetlediği tüm birlikler kış şartlarına uygun techizatlıdır. Çünkü Paşa gelmeden evvel komutanlar "-mış gibi" hazırlamıştır denetlenecek birimleri. Sonrası malum, Sarıkamış faciası. Burada tüm suç Enver Paşa'ya atılır fakat koskoca Paşa en kaba tabirle salak mı ki yazlık kıyafetle kara kışta harekat başlatacak? Tabii ki Paşa'nın da hataları vardır ama burada vurgulamak istediğim konu anlaşıldı sanırım.

Maalesef ki bu coğrafyanın kaderi midir, yoksa tüm dünyada bu hep böyle mi işler bilmiyorum ama "-mış gibi" yapma huyundan vazgeçmeliyiz. En basit biz öğretmenler müfettiş gelecek diye "-mış gibi" yapmadık mı/yapmıyor muyuz? Ne yapacak müfettiş darağacında sallandıracak mı seni? Sevigili öğretmen arkadaşım; okulun, kurumun, öğrencinin, bakanlığın, vs eksiklerini niye kapatmaya çalışıyorsun müfettiş/milli eğitim müdürü/bakan vs geliyor diye? O makamdaki kişilerin görev ve sorumluluğu eksikleri gidermek, problemleri çözmek, vs değil mi? Niye problem yok"-muş gibi" gösterme gayretindeyiz?

Makam/koltuk sahiplerine de "tebdil-i kıyafet" nedir tekrar hatırlatmak lazım...

Online zümre toplantısı sonrası alınan kararlar:

1- Kervan yolda düzülür.
2-...

Bu kervan muhabbetini bizim branşla ilgili her konuda yetkililerden defalarca duydum.

Son düzenleme:

Toplantı saat kaçta hocam?

Toplantı saat kaçta hocam?
Saat 16:00'da imiş. youtube mebbasin kanalında. az önce sms geldi.

Bakanlıktan burayı takip edenler var sanırım, arkadaşım sana diyorum, sayın görevli, ortaokullarda kitap yok, bilişim teknolojileri ve yazılım öğrenci kitaplarını bakanlık basılı olarak göndermiyor. il mem kaynak kitap aldırmayın diye yazı gönderiyor, buna istinaden aldıramıyoruz da, saygılar, hürmetler, çaya az şeker koyun, maske, fiziki mesafe ve temizliğe dikkat edin.

Ziya Öğretmen'le Zümre Toplantıları Bilişim Öğretmenleri Buluşması ile devam ediyor. Bilişim öğretmenlerimizi ve okul yöneticilerimizi bugün saat 16.00'da https://youtube.com/mebbasin kanalımıza bekliyoruz. Yayın linki: bit.ly/2WrBMTg

birileri kaydetse de sonradan izlesek, o saatte dersim var, katılamayacağım canımcım bakancım.

Sorular veya konuşmacılar ayarlanmış olsa bile Milli Eğitim Bakanı'nın branşımıza önem vermesi çok güzel, neler gördük bu zamana kadar. Cumurbaşkanlığı danışma kurlunun eğitim hakkında hazırladığı raporunda da bilişim teknolojileri üzerine güzel söylemler vardı; yavaş yavaş hak ettiğimiz değer veriliyor gibi her şeyin olumsuz tarafına bakmayalım lütfen, olumlu ve yapıcı olmak hayatın her evresnde kazanmamızı sağlar diye düşünüyorum...

toplantıya katılıp söz hakkı alabilecek arkadaş varsa bizlerin tamirci değil öğretmen olduğumuzu ve bunu bakandan duymak istediğimizi söylemesi bile bizler için ufakta olsa faydalı olacaktır.
Benim şahsi önerim de şu olacaktır: Artık dersimizin değişmesinin zamanı gelmiştir. Kodlama ve algoritma olarak değişmeli ve okullara gerekli materyaller gönderilip bu konu her kademede zorunlu tutulmalıdır. Hatta bakanlığın sınavlarında algoritma ile ilgili bir bölüm bile olabilir ileride.

iyi de okul yöneticileri ne alaka? Hizmet farklı,kulvar farklı. İdareciler yıkama yağlama yapacağız diye birbirleriyle yarışırken biz arada kaybolup gideceğiz şimdi

Geri