Ziraat Bankası kredi masraflarını mahkemesiz geri ödüyor.

Kodla Büyü

zzh

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Hemen hemen aldığımız komisyonların tamamını geri veriyoruz. Hatta şöyle bir karar aldık, artık mahkemeye gitmesine gerek yok. Talep etsin" dedi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, burada yaptığı konuşmada kredi kullanımından alınan masraf ve komisyonların iadesine ilişkin sorular üzerine şöyle konuştu: "Komisyonlarla ilgili duruşumuz çok net. Bürokrasinden alamadığımız parayı vatandaştan almayacağız. Yeni düzenlemeyi makineye yükleyeceğiz şube müdürlerimizin, müdürlerimizin, yöneticilerimizin, çalışanlarımızın komisyonu indirme yetkisi olacak ama artırma yetkisi olmayacak. Ben aynı zamanda Bankalar Birlği Başkanıyım. Bu konuda çok da eleştiri alıyoruz bunu adam gibi uygulayacağız. Hemen hemen aldığımız komisyonların tamamını geri veriyoruz. Hatta şöyle bir karar aldık, artık mahkemeye gitmesine gerek yok. Talep etsin. Zaten kaybediyoruz, bürokrasiyi de kaldıralım aradan bunu ödeyelim dedik. Bunu talep edilince bir daha mahkeme kararı olmaksızın geri veriyoruz."

Kaynak: http://www.kamudanhaber.com/guncel/zira ... 84876.html

Bazı bankalar dosya masrafını geri isteyince kredibiliteyi olumsuzlaştırıyordu. Geri alınacak 500-1000 TL den daha önemlisi bence kredibilitede olumsuz şerh düşürülmemesi. Bu konu masrafı geri almadan bence daha önemli. Ben sırf bu yüzden uğraşmıyorum. Gün gelir krediye ihtiyaç duyarım. Banka kredi vermeye daha istekli olsun diye dosya masraflarını henüz geri istemedim.

Arkadaşlar bende ziraat ten kullanmıştım karar elime ulaştı ve 1300 tl civarı idi , kararı ziraat bankası genel müdürlüğüne faxladım ve bana yaklaşık 800 tl ödeme yapacaklarını geri kalan kısmın expertiz ücreti ve avukat tahsis ücreti olduğunu söylediler , kabul etmedim ve karardaki rakam neyse onu istiyorum dedim, icraya verecem falan dedim ve tamamını ödediler. Haberiniz olsun , düşmeyin tuzaklarına.

Mart ayında tüketici hakem heyeti kararı bana ulaştı,nerdeyse 5 aydır ziraat bankasının ödeme yapmasını bekliyorum. Tek söyledikleri işleme alacağız demek oluyor. Bu gidişle icraya başvuracağım.

oohooo bu ne ya.. adamlar resmen paranın faizlerinden para mızı veriyorlar.. faizin neden yasaklandığını anlamak lazım..

benimde ziraatden kredim vardı. hakem heyetinden kararı aldıktan sonra soluğu avukatta aldım vekalet verip icra işlemi başlattım. hakem heyetinden ve forumlardan öğrendiğim kadarıyla en kestirme yol bu paramı 1 ay içinde aldım keseme bereket!

Bende izaatten kredı cektım bır bucuk ay once tuketıcı hakem heyetı kararı elıme ulastı ama zıraat hala odemeyı yapmadı bende mı ıcraya versem ne yapsam. Bırde benım ana para 1100 tl bır yılda ne kadar faız olur kı ?

Sayın hocalarım bu konu başlığı beni çok heyecanlandırmıştı.Bankalarda yaklaşık 3000 tl civarı dosya masrafı param vardı. Bu başlıktan sonra girişimlere başladım.Kendim başvuru yapmayı düşündüm karşılaşılan sıkıntıları görünce tereddüde düştüm.Ne yapabileceğimi düşünürken okulumuzdan bir hocamızın avukat arkadaşı varmış.Beni ona yönlendirdi.Sadece vekaletimi verdim. 27.02.2015 tarihinde işlemler başladı.(E-devletten bakabiliyorsunuz)25.06.2015 tarihi itibariyle hiç bir bankada dosya masrafı alacağım kalmadı.Hepsi hesabıma veya avukatın hesabına yattı.Avukatta bana havale yaptı.Bu konuda en iyi banka Akbank olduğunu söyleyebilirim.2 ay içinde dönüş yaptılar.Ziraat ve finans son güne kadar bekledi. İcraya vermeden onlar yatırmadı. Sonradan öğrendim ki avukatlar parayı zaten oradan alıyorlarmış.

alley_upp' Alıntı:
Bende izaatten kredı cektım bır bucuk ay once tuketıcı hakem heyetı kararı elıme ulastı ama zıraat hala odemeyı yapmadı bende mı ıcraya versem ne yapsam. Bırde benım ana para 1100 tl bır yılda ne kadar faız olur kı ?

bak hocam hiç bekleme avukata ver bir vekalet icraya versin çünkü ben araştırdım banka işleme koyduk yapıyoruz ödüyoruz diyerek 6 8 10 ay oyalıyormuş. bu arada bankaya hakem heyeti kararının aslını vermemişsindir umarım!

memduhbey' Alıntı:
alley_upp' Alıntı:

bak hocam hiç bekleme avukata ver bir vekalet icraya versin çünkü ben araştırdım banka işleme koyduk yapıyoruz ödüyoruz diyerek 6 8 10 ay oyalıyormuş. bu arada bankaya hakem heyeti kararının aslını vermemişsindir umarım!

yok hocam vermedım. Pekı vekalet ucretı, icra işlem ücreti vs. gibi ücreti ben kendim karşılıyorum değil mi

alley_upp' Alıntı:
memduhbey' Alıntı:
alley_upp' Alıntı:

yok hocam vermedım. Pekı vekalet ucretı, icra işlem ücreti vs. gibi ücreti ben kendim karşılıyorum değil mi

onların hepsini avukat bankadan alıyor. ama onları dert etme 3- 5 kuruş az al ama başın ağrımasın bankadan gelecek müjdeli telefonu beklemektense yada bankayı arayıp dilekçeniz işleme kondu bekleyiniz lakırdısını dinlemektense bu dediğim daha mantıklı

İnternetten arastırdıgım kadaıyla avukatlarda %10 ıle %20 arası bır para talep edıyormus sanırım. bıde bu cıkarsa masraf bıze bısey kalmaz :) sadece 80 tl vekaletse sıkıntı degılse komısyon sıkıntı olur

ziraatbank ta benimde var. 1yıl ı aşkın hakem heyeti kararı bekliyorum. 8400 kişi vardı önümde karara bağlanacak dosya sayısı tahmini ağustos 15 de karar çıkmasını bekliyorum. inşallah oyalamaz banka beni.

6 ay önce ziraatten çektiğim konut kredisi için dilekçe verdim. Ben krediyi 29/05/2014 tarihinde çekmiştim. Ardından aralık 2014 de yapılandırmaya gittim. Bu 2 işlem için yüklü miktarda kredi tahsis ücreti ödedim. Bugün sabah hesabı kontrol ettiğimde 37,5(evet yanlış okumadınız) iade gözüküyordu. Bankaya gittim bugün müşteri temsilcisiyle görüştüm onlarda bişey anlamadı bu durumdan. Hatta bu konu ile ilgili biriyle görüştüler verilen miktar bu hakem heyetine gitsin dedi. Ben de bir dilekçe yazıp yatırılan paranın iadesini istedim. Alın sizin olsun diye. Daha önceki dilekçede tüketici hakem heyetine gitmeyeceğim diye imza atmıştım. Verdiğim dilekçenin iptalini ve bana verilen parayı istemediğimi, tüketici hakem heyetine gideceğimi belirttim. Sonra sendikamın avukatını aradım bankadan dekontları ve noterden vekaletnameyi getirmemi istedi. Bütün işlemleri bugün hallettim. Gelelim soruna. 28 Mayıs(bu tarih önemli) 2014 itibariyle bir yargıtay kararından bahsetti avukat ama tam emin değilim dedi. Bu tarihten veya yakın tarihten itibaren Binde 5 oranında tahsis ücretine izin varmış gibi birşeyler okudum internette. Sizlere sormak istediğim şu: 28 Mayıs 2014 tarihinde konut kredisi kullanıp tüketici hakem heyetine veya ziraate başvurup para iadesi alan var mı?

2013 eylülünde çekmiştik krediyi
bugün davasız sadece dilekçe ile hesaba 687 lira yattı 1200 TL kesmişlerdi
kesilen tutar nedir, nedendir bilmiyorum daha müşteri hizmetlerini aramadım
ama bizede krediyi çekerken kendi el yazımızla dava açmayacağımıza dair yada buna benzer birşey yazdırıp imzalatmışlardı

Kritik tarih 28 Mayıs 2014. Bu tarihten sonrası için tam net bilgi bulamadım. Avukat bayramdan sonra ilgileneceğini belirtti. Ayrıca banka tarafından yazdırılan şeylerin istenmediğinde iptal edilebileceği ile ilgili bir kararı vardı. Ben de ziraate bu şekilde bir dilekçe verdim, dilekçeyi mail olarak gönderdiler fotokopisini de avukata verdim. Kazanamayacak durum varsa uğraşmayalım dedim. 6 ay bekleyip 37.5 biraz şaşırttı açıkçası. :eek: Kutsal damacanadaki sahne aklıma geldi ben bu işin parasında değilim dediği :oops:

Hocam bankaya gidin dilekçe verin. Dilekçe örneği kendilerinde var. Süreç biraz uzun 2 ay belki biraz daha fazla sürüyor ama dosya masrafları hesabınıza aktarılıyor. Nereden biliyorsunuz derseniz arkadaşım dilekçe verdi dosya masrafları hesabına yatırıldı. Çok uzun sürmez bankaya gidin dilekçenizi verin 2 -3 ay içinde para hesabınıza yatsın

ridade' Alıntı:
Hocam bankaya gidin dilekçe verin. Dilekçe örneği kendilerinde var. Süreç biraz uzun 2 ay belki biraz daha fazla sürüyor ama dosya masrafları hesabınıza aktarılıyor. Nereden biliyorsunuz derseniz arkadaşım dilekçe verdi dosya masrafları hesabına yatırıldı. Çok uzun sürmez bankaya gidin dilekçenizi verin 2 -3 ay içinde para hesabınıza yatsın
Hocam zaten dilekçeyi mart ayında verdim. Süreç öyle kısa da sürmüyor ve istediğin gibi de sonuçlanmayabiliyor

Arkadaşlar bende Ziraat e gidip başvurdum beş ayın sonunda parayı hesaba yatırdılar keşke diğer bankalarda böyle yapsa...

Ben daha önce kullanmış olduğum 3 adet kredinin dosya masraflarını toplam olarak incelenmesi ve tarafıma ödenmesi şeklinde dilekçe ile başvurdum.
ziraat bankası 3 kredide.
toplam meblağ : 1080 TL olarak hatırlıyorum.
görüştüğüm arkadaşım (ziraat çalışanı) kardeş 7-8 ay'a netleşir dedi.
netleşmedeki kastı ise yatar yatmaz demedi, direkt yatar dedi.
eski olacak yanlız krediniz. 2011 ve öncesi, benim de öyle idi.

Geri