Zinciri Kırma!

Kodla Büyü

yakuphan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Bu hafta 16 günlük bir tatile gireceğiz. Öğrencilerimle birlikte bu tatili verimli geçirmek amacıyla Zinciri Kırma! etkinliği düzenleyeceğiz.
Öncelikle zinciri kırma'nın ne olduğunu öğrenmek için Barış Özcan'ın
adresindeki videoyu izleyiniz.
Etkinliğe katılmak gönüllülük esaslı olup, ortak bir hedef belirleyerek işe başlıyorsunuz. Biz herkesin ortak yapabileceği "Tatilde her gün en az ................ sayfa kitap okuyacağım" hedefini seçtik. Böylece okumayan öğrencilerimiz için belki okuma alışkanlığını başlatmış, belki de öğrencinin seçtiği sayfa sayısına göre en az bir kitabı bitirmesini sağlamış olacağız.
Bu etkinlik için ekteki zinciri hazırladım. Katılmak isteyen öğrencilere birer tane verdim ve odalarında her gün görebilecekleri bir yere asmalarını istedim. Tatil boyunca her gün belirledikleri kadar sayfa kitabı okuduktan sonra o günün zincir halkasını istedikleri şekilde boyamalarını ve tatil sonunda getirmelerini istedim. Etkinliğin dürüstlük ve güvene dayalı olduğunu özellikle belirtmek gerekiyor. Tabi ki sadece öğrenciler değil kendiniz de etkinliğe katılmalı ve siz de bir zincir oluşturmalısınız.
Bu yıl (2019) için sonsuzluk sembolü şeklinde 15 günlük bir zincir daha oluşturdum. İsteyenler onu da kullanabilir.
Geçen yıl da iki sınıfımda uygulamıştım. İstediğim hedefe tam olarak ulaşamadım, ama o zaman böyle bir belge hazırlamamıştım. Ancak yine de bazı öğrencilerimde farkındalık yarattığını gördüm. Bazı öğrencilerimin bunu farklı hedefler için de uyguladığını görmek (örneğin her gün 5 ingilizce kelime öğrenmek gibi) sevindirmişti.
Etkinliği anlatmak için isterseniz yukarıdaki videoyu indirip, sınıflarınızda izletebilirsiniz. Siz daha farklı bir hedef belirleyebilirsiniz.
Umarım faydalı bir etkinlik olur.

Ekli dosyalar

• Zinciri Kırma.zip
    31.5 KB · Görüntüleme: 180
  • Zinciri Kırma - Sonsuzluk.zip
    31.1 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleme:
Tebrikler hocam yine size yakışan bir eğitim öğretim etkinliği. Sizi takip ediyor, çalışmalarınızdan ilham almaya gayret ediyorum. İnşallah zümrelerimiz de şu bitcoin vb. işlerden sıyrılıp azıcık sizin gibi araştırmacı-üretken olacaklar yakında diye umuyorum:))

ne güzel biz de hergün Barış Özcan'ın bir videosunu izleyip 20 sayfa kitap okuyacağız :)
iki tane zincir oluşmaya bu haftasonu başlıyor.

edit: yazım hatası düzeltmesi ve 10 yerine 20 sayfa

Son düzenleme:
Geri