Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

zeytin yetiştiriciliği yardım

Konu, 'Her Telden' kısmında karekedi tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. karekedi

  karekedi Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  453
  Beğeni:
  3
  Arkadaşlar karamürselde 7.5 dönüm arazim var. İçinde kendi kaynak suyu falan da var. Bu 7.5 dönüm araziye zeytin eksem

  1- 7.5 dönüme kaç tane zeytin ağacı ekebilirim?
  2- bana ne kadar zaman içerisinde ve ne kadar getirisi olur?
  3- bunları ekmek bana yaklaşık kaç paraya mal olur?

  Zeytincilik hakkında tecrübe sahibi arkadaşlardan yorum bekliyorum.
   
 2. halk

  halk Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.604
  Beğeni:
  1
  ben 5 yıl önce ektim. İyi bakmadığım için hala büyümediler. Kendimiz için bir miktar zeytin yağı çıkıyor. Sık dikeyim daha çok olsun mantığı yanlış. Sık dikersen toplaması zor olur artı ağaçlar büyüyemez. Aralıklı dik ki ağaçlar gelişip serpilebilsin. Ekme maliyeti olarak fidan başına düşen maliyeti bul. İşçilik zaten kendinden ve ailenden olacak. Bahçe meyilli ise sulama için suyu yukarından bırakınca hepsine ulaşacak şekilde ayarlayabilirsin zeytinlerin sırasını. Dediğim gibi kısa sürede bir getirisi olmaz. Yazın sıcaklarda sulaman lazım ve budama işini öğren ya da bu işi yapanlar var. Sen veriyorsun 50-100 lira senin bahçeni buduyor. Toplama işinde de ortakla yapabilirsin. Adam gelir ailesiyle toplar. Yarı yarıya kırışılır. Araya 1-2 armut falan da dikki torunların sana dua etsin. 8)
   
 3. uysalhalil33

  uysalhalil33 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  21 Eylül 2011
  Mesajlar:
  461
  Beğeni:
  0
  zeytin her coğrafyada farklı yetiştirilen bir ağaç hocam mesela biz akdenizde zeytinde pek budama yapmaz büyük ağaç haline getiririz yaklasık bir ağaç 20 25 metre kare yer kaplar ama ege budama yapılır onların ağaçları en fazla 10 metrekare yer kaplar sen dikeceğin mevkide nasıl yetistiriyorlar ona göre dik bizim akdenizde dönüme 36 ağaç denk geliyor zeytin fidanıda çok ucuz tanesi 1 ile 3 tl arası değisiyor tarlanda imar sorunu yoksa kepçe ile kazma işi çok para gitmez ancak damlama sulama düsünürser en az 3 000 de ona ayır iyi bakarsan biz akdenizde 3 senede zeytin toplamaya baslıyoruz kolay gelsin
   
 4. mutlu112

  mutlu112 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  844
  Beğeni:
  9
  +1
   
 5. dehencan

  dehencan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2007
  Mesajlar:
  563
  Beğeni:
  8
  ilçe tarım müdürlüğüne git. Her türlü yardımı alırsın.
   
 6. karekedi

  karekedi Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  453
  Beğeni:
  3
  Teşekkürler arkadaşlar. Peki diyelim bu işe başladım hayırlısıyla geniş te yer ayırdım yaklaşşık 250 adet fidanı 3 sene büyüttüm diyelim. 3 senelik ortalama bir ağaç kaç kilo zeytin veriyor (ağacın türüne göre iklime göre değişir tabiiki) ve farzı misal 1 kilo zeytin yağı için kaç kilo zeytin gerekiyor? Zeytini fabrikaya götürüp sıktırıp mı zeytin yağı elde ediyoruz?
   
 7. grandmasterb

  grandmasterb Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2009
  Mesajlar:
  667
  Beğeni:
  0
  öncelikle bakımı düşündüğümüzden daha önemli zeytin.toprağı,iklimi kullanılacam zirai ilaç miktarı(önerilen dozda kullanımı önemli)

  zeytin bahçelerimiz var bazı bahçeleri sürekli suluyoruz damlama (meyve sular gibi),bir bahçemizi ise toprağında dolayı sadece birkaç kez suluyoruz.Ama ağaç sulanmaya alıştıysa sürekli sulamak gerekir.sulanmaya alışmişsa o ağaç sulanmalı.
  budama da çok önemli.
  ayrıca zeytinler çiçek açtığında ve çiçeklerden hemen sornaki küçük küçük çıktıkları dönemde rüzgar,fazla yağmur ve dolu gibi nedenlerle fazlasıyla dökülür.havaya gçre değişir.ayrıca bazen kışlar çok kuvvetli geçtiğinde ve artık ağaçlar göz çıkardığında don olursa ağaçlar yanabilir(kuruyor dallar).komple kesip yeniden patlaması gerekiyor.

  ama mis gibi kendi zeytinin(sele zeytini hmmm) ve mis gibi zeytinyağınız oluyor.

  bu arada zeytinyağ için zeytinler yağ çıkaran fabrika yada küçük işletme gibi yerler var oralara götürülüp kendi malının yağını alabiliyorsun.o yüzden ne kadar iyi zeytin götürürseniz yağı da o kadar iyi olur.

  satın alınan yağların çoğu dip zeytin ve katkı maddesiyle o hale geliyor.o yüzden kendi yağını kendi zeytininden çıkartmak çok mantıklı.


  bu yazdıklarım marmara bölgesi için.ben pek ilgilenmiyorum pederden biliyorum.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal