zeytin yetiştiriciliği yardım

Kodla Büyü

karekedi

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar karamürselde 7.5 dönüm arazim var. İçinde kendi kaynak suyu falan da var. Bu 7.5 dönüm araziye zeytin eksem

1- 7.5 dönüme kaç tane zeytin ağacı ekebilirim?
2- bana ne kadar zaman içerisinde ve ne kadar getirisi olur?
3- bunları ekmek bana yaklaşık kaç paraya mal olur?

Zeytincilik hakkında tecrübe sahibi arkadaşlardan yorum bekliyorum.

ben 5 yıl önce ektim. İyi bakmadığım için hala büyümediler. Kendimiz için bir miktar zeytin yağı çıkıyor. Sık dikeyim daha çok olsun mantığı yanlış. Sık dikersen toplaması zor olur artı ağaçlar büyüyemez. Aralıklı dik ki ağaçlar gelişip serpilebilsin. Ekme maliyeti olarak fidan başına düşen maliyeti bul. İşçilik zaten kendinden ve ailenden olacak. Bahçe meyilli ise sulama için suyu yukarından bırakınca hepsine ulaşacak şekilde ayarlayabilirsin zeytinlerin sırasını. Dediğim gibi kısa sürede bir getirisi olmaz. Yazın sıcaklarda sulaman lazım ve budama işini öğren ya da bu işi yapanlar var. Sen veriyorsun 50-100 lira senin bahçeni buduyor. Toplama işinde de ortakla yapabilirsin. Adam gelir ailesiyle toplar. Yarı yarıya kırışılır. Araya 1-2 armut falan da dikki torunların sana dua etsin. 8)

zeytin her coğrafyada farklı yetiştirilen bir ağaç hocam mesela biz akdenizde zeytinde pek budama yapmaz büyük ağaç haline getiririz yaklasık bir ağaç 20 25 metre kare yer kaplar ama ege budama yapılır onların ağaçları en fazla 10 metrekare yer kaplar sen dikeceğin mevkide nasıl yetistiriyorlar ona göre dik bizim akdenizde dönüme 36 ağaç denk geliyor zeytin fidanıda çok ucuz tanesi 1 ile 3 tl arası değisiyor tarlanda imar sorunu yoksa kepçe ile kazma işi çok para gitmez ancak damlama sulama düsünürser en az 3 000 de ona ayır iyi bakarsan biz akdenizde 3 senede zeytin toplamaya baslıyoruz kolay gelsin

halk' Alıntı:
ben 5 yıl önce ektim. İyi bakmadığım için hala büyümediler. Kendimiz için bir miktar zeytin yağı çıkıyor. Sık dikeyim daha çok olsun mantığı yanlış. Sık dikersen toplaması zor olur artı ağaçlar büyüyemez. Aralıklı dik ki ağaçlar gelişip serpilebilsin. Ekme maliyeti olarak fidan başına düşen maliyeti bul. İşçilik zaten kendinden ve ailenden olacak. Bahçe meyilli ise sulama için suyu yukarından bırakınca hepsine ulaşacak şekilde ayarlayabilirsin zeytinlerin sırasını. Dediğim gibi kısa sürede bir getirisi olmaz. Yazın sıcaklarda sulaman lazım ve budama işini öğren ya da bu işi yapanlar var. Sen veriyorsun 50-100 lira senin bahçeni buduyor. Toplama işinde de ortakla yapabilirsin. Adam gelir ailesiyle toplar. Yarı yarıya kırışılır. Araya 1-2 armut falan da dikki torunların sana dua etsin. 8)
+1

Teşekkürler arkadaşlar. Peki diyelim bu işe başladım hayırlısıyla geniş te yer ayırdım yaklaşşık 250 adet fidanı 3 sene büyüttüm diyelim. 3 senelik ortalama bir ağaç kaç kilo zeytin veriyor (ağacın türüne göre iklime göre değişir tabiiki) ve farzı misal 1 kilo zeytin yağı için kaç kilo zeytin gerekiyor? Zeytini fabrikaya götürüp sıktırıp mı zeytin yağı elde ediyoruz?

karekedi' Alıntı:
Teşekkürler arkadaşlar. Peki diyelim bu işe başladım hayırlısıyla geniş te yer ayırdım yaklaşşık 250 adet fidanı 3 sene büyüttüm diyelim. 3 senelik ortalama bir ağaç kaç kilo zeytin veriyor (ağacın türüne göre iklime göre değişir tabiiki) ve farzı misal 1 kilo zeytin yağı için kaç kilo zeytin gerekiyor? Zeytini fabrikaya götürüp sıktırıp mı zeytin yağı elde ediyoruz?

öncelikle bakımı düşündüğümüzden daha önemli zeytin.toprağı,iklimi kullanılacam zirai ilaç miktarı(önerilen dozda kullanımı önemli)

zeytin bahçelerimiz var bazı bahçeleri sürekli suluyoruz damlama (meyve sular gibi),bir bahçemizi ise toprağında dolayı sadece birkaç kez suluyoruz.Ama ağaç sulanmaya alıştıysa sürekli sulamak gerekir.sulanmaya alışmişsa o ağaç sulanmalı.
budama da çok önemli.
ayrıca zeytinler çiçek açtığında ve çiçeklerden hemen sornaki küçük küçük çıktıkları dönemde rüzgar,fazla yağmur ve dolu gibi nedenlerle fazlasıyla dökülür.havaya gçre değişir.ayrıca bazen kışlar çok kuvvetli geçtiğinde ve artık ağaçlar göz çıkardığında don olursa ağaçlar yanabilir(kuruyor dallar).komple kesip yeniden patlaması gerekiyor.

ama mis gibi kendi zeytinin(sele zeytini hmmm) ve mis gibi zeytinyağınız oluyor.

bu arada zeytinyağ için zeytinler yağ çıkaran fabrika yada küçük işletme gibi yerler var oralara götürülüp kendi malının yağını alabiliyorsun.o yüzden ne kadar iyi zeytin götürürseniz yağı da o kadar iyi olur.

satın alınan yağların çoğu dip zeytin ve katkı maddesiyle o hale geliyor.o yüzden kendi yağını kendi zeytininden çıkartmak çok mantıklı.

bu yazdıklarım marmara bölgesi için.ben pek ilgilenmiyorum pederden biliyorum.

Geri