Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

ZAMAN SABİTESİ [T=R*C] C ile T Arasındaki İlişki

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında Hacker tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. Hacker

  Hacker Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeni:
  1
  ZAMAN SABİTESİ [T=R*C]’DE ‘C’ İLE ‘T’ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ

  C’nin Artma Durumu C’nin Azalması Durumu

  [​IMG]

  [​IMG]

  Zaman sabitesi T=R*C C’nin kapasitesi ile doğru orantılıdır.Kondansatör beş zaman sabitesi sonunda uçlarına uygulanan batarya geriliminin değerine tam olarak dolar. Burada kondansatörün dolma süresini arttırma için C’nin değerini arttırıyor ve kondansatörün dolma süresini azaltmak için C’nin değerini azaltıyoruz.


  [​IMG]
   
 2. tunash

  tunash Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  102
  Beğeni:
  0
  flaşör mantığıda denebilir..arkadaşların gözünde canlanması için arabaların sinyalleri kondansatör değerine göre aralıklarla yanar.....
   
 3. gökhankeven

  gökhankeven Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  108
  Beğeni:
  0
  hocam elinize sağlık güzel olmuş ama keşke devrenin ikinci basamağı olan boşalma kısmını anlatmak için devreye anahtar çizilerek c ye uygulana gerilimi kaldırmış olsaydınız.ikinci durumda sanki dc gerilim varken deşaj oluyor gibi mantık oluşabilir.ayrıca dc gerilimin boşalması için c ye seri olan yük paralel hale geririlmeli vaya ek bir yük takılmalı.eş zmanlı fakat ters çalışan iki anahtar ile bu durm çözülebilir sanırsam.ekta sizin yaptığınız resmi haddim olmayarak düzelterek gönderdim.kusura bakmayın.
   

  Ekli Dosyalar:

  • 3.jpg
   3.jpg
   Boyut:
   25,3 KB
   Okunma:
   5.228
 4. Hacker

  Hacker Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeni:
  1
  gokhanevren hocam düzeltme için teşekkür ederim. EWB den kopyala yapıştır yapınca oluyor böyle eksiklikler. Aslında çok önemli bir problemde değil ewb için. ewb yi stop ettiğinde kondansatör sıfırlıyor zaten. bundan dolayı ekstra bir sıfırlama anahtarınada gerek yok ama olsada zarar etmez.
  devrenin ewb deki gerçek şeması aşağıya ekliyorum. C ye seri olan R paralel oluyo demişinde o iş biraz karışık işte serimi -paralelmi mevzusu... bence yine seri kalıyo zaman zabitesinde R-C her zaman seridir çünkü. C kendisine seri olan bir yük üzerinden boşalır ya... bahsettiğiniz ek yük bağlanırsada R değeri (R1+R2) değişeceğinden kondansatörün boşalmasındaki zaman sabitesi değişir ve zaman sabitesi değişincede grafikteki zaman ekseni 5-10-15-20-25 diye gitmez.

  [​IMG]

  Netice güzel ama sonuçta tekrar teşekkürler.
  not:ewb dosyası ekte.
   

  Ekli Dosyalar:

 5. filatros

  filatros Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  187
  Beğeni:
  1
  hocam kondansatörün boşalma eğrisinde bir hata var. eğri artan değilde azalan şekilde olması gerekir.
  Dikkat ederseniz şekil 2 boşalma eğrisi 0 dan 12V a ilerlemiş. aslında tam tersi 12 den 0V a düşmesi gerekir.
   
 6. Hacker

  Hacker Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeni:
  1
  hocam şekli iyi inceleyin kondansatörün boşalma eğrisi yok orada. oradaki grafikler C değerinin 1(F) dan 5 (F) a 1 er faratlık artışla çıkışındaki kondansatör gerilimlerini ayrı ayrı gösteriyor. gokhanevren hocam sizin kafanızı biraz karıştırmış sanırım.

  bakınız orada C değeri
  1 F iken kırmızı
  2F iken lacivert
  3F iken yeşil
  4F iken eflatun
  5F iken mavi
  renk ile grafiği çizdirilmiş.

  2 bölümmdeki (sağ tarafta) ise kondansatör değeri 5 Farattan 1 Farat a 1 er Faratlık azalışındaki değerlerin grafiğini ayrı ayrı gösteriyor

  yani bu sefer C değeri
  5F iken kırmızı
  4F iken lacivert
  3F iken yeşil
  2F iken eflatun
  1F iken mavi

  renkli çizgilerle grafikleri çizdirilmiş.

  Sanırım grafiklerin üzerinde yazan C nin artması durumu ve C nin Azalması durumu yazılarını okumanız olayı daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.
   
 7. gökhankeven

  gökhankeven Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  108
  Beğeni:
  0
  galiba filatrosa göndericeken bana yazdın hacker hocam.o değilde ikinci şema çok iyi anlatıyor.k anahratının konum değişmesi ile c yükü direnç üzerinden boşalabilir.ama seri ve paralel isimli konu beni taaaa yıllar öncesine götürdü.ünv de tartışmıştım bu konuyu en son.
  c nin yükü boşalması için bir yük gerekli.şarj devresinde r direncimiz seri bağlı çünkü dvred enerji kaynağımız var.desaj devresinde ise k anahtarı ile gerilim kaynağı devreden(mantıkan kısa devre edilerek)çıkarılmış.bu şekilde r direnci her iki noktadan c kapasitesine bağlı.
  benim bildiğim iki elemanın birbirine seri mi paralel mi olduğu konusunda (iki bacaklı elemanlar için)eğer sadece tek bağlantı noktasından temas varsa seri,iki bağlantı noktasından da temas ediyorsa paraleldir diyebilirim.
   
 8. Hacker

  Hacker Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeni:
  1
  bu iş tavuk yumurta meselesi gibi oldu hocam....

  aynen bir yük direncinin üzerinden akım geçtikten sonramı geirlim düşer yoksa gerilim düşümü olduktan sonramı akım geçer hikayesi gibi.

  normalde gerilim düşer sonra akım geçer ama nedense hesaplamalarda hep akım geçtikten sonra akımla direnç çarpılır ve gerilim bulunur... gibi.

  kısaca elektronik malumunuz varsayımları çok olan bir alan. EWB dede hiçbişey olmuyor her türlü çalışıyor. flatrosa yazdım evet şekilde deneyde kondansatörün farklı C değerleri ile nasıl sarj oldugu izleniyor ( C nin artış ve azalış durumları incelenmiş) desarj bölümü yok yani orada :) siz anahtar çizincede hocamın aklı desarj bölümüne gitmiş sanki ;)
   
 9. gökhankeven

  gökhankeven Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  108
  Beğeni:
  0
  katılıyorum elektronikte terimler zaten bir şekilde birbiri ile bağlantılıdır.ama hesaplamalarda akım geçişini baz alırız.sonuçta akım.oradan geçen elektron miktarını belirttiği için belkide.
  sonuçta elekrik alanı ,alekrik akımı neticesinde olur.diye bilinir.ama tam terside var yani elektrik alanı ile akım oluşurda var.
   
 10. gökhankeven

  gökhankeven Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  108
  Beğeni:
  0
  not elektronik konusuyla ilgili bilginiz çok iyi galiba sizde benim gibi elektronik mezunusunuz ünv den yanılıyormuyum.hangi ünv .ben gazi tef elktronik mezunuyum
   
 11. Hacker

  Hacker Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeni:
  1
  Süleyman Demirel Ünv. TEF Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği
  Ana Bilim Dalı Elektronik Bilgisayar :)

  Elektronikle uğraşsam belkide şimdi zengindim. Siemens in 500 $ a sattıgı inverteri 150$ maliyetle çalıştırdım. hemde tek fazdan doğrultup istenilen genlik ve frekanslarda manuel olarak ayarlanabildiği gibi bir 3 fazlı elektrik motorunun milinden alınan takodinamo ile geri beslemeyle otomatik olarak sabit devir yapmasını sağlamıştım. ( yani motorun miline yük binsede motorun güç sınırları çerçevesinde sabit devir yapıyordu hey gidi gençlik hey... ;) )
  Şu anda sansansörlerde olmayan bir sistem bu mesela. 5 kişi bindiğinde asansör yavaş çıkıyor :)
  benim sistemde 1 kişide binsen aynı hızda 3 kişide binsen aynı hızda 5 kişide binsen aynı hızda çıkıyodun :)
   
 12. gökhankeven

  gökhankeven Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  108
  Beğeni:
  0
  valla bence mükemmel bende şimdi mühendislikte yüksek lisanstayım.benzer bir konu sayılır.yarı iletken üretimi yapan bir cihaza güç kaynağı yapıyorum.500Vdc ve 1 amper bunlar sabit olacak şekilde akım ve gerilim korumalı bir güç kaynağı.bakalım son aşamalara yaklaştım ama daha son testleri yapıp cihaza bağlamadım.
  keşke diyorum bende senin gibi bazen öğretmen olmayıp özel sektöre mi dalsaydım.elekronikle uğraşınca rahatlıyorum.bilgisayar başında ise anca sigara içiliyor.
  2003 Yılında gelmiştim SDÜ ye havacılık-yamaçparaşütü şenliği için güzel ünv kampüsü güzeldi yani.
  bence elektroniği bırakma yinede benim yaptığım sistemin yurt dışı satışı 15-25 bin dolar arası ddeğişiyor.ben tabi devreye pic ile kontrol edip standardizosyon kazandıracağım sonra belli mi olur belki birilerine çalışmamayıı satarız.
  :D
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal