Yurt Dışı Hizmet İçi Eğitim Faaliyeti Başvuru Kılavuzu

Kodla Büyü
Arkadaşlar bu başvurularda ÜDS puanı geçerli mi?
Benim çıkardığım sonuç ÜDS ile KPDS 'nin eşdeğer kabul edildiği yönünde.
Ama ÜDS puanı ile başvurup kabul edilen veya bu konuda herhangi bir teyit alan oldu mu merak ettim.

selam arkadaşlar ben bu nisanda praga gidiyorum hizmetiçi eğitim için ancak eşimde öğretmen ve onun masraflarını kendimiz karşılamak üzere nasıl bir izin almalıyız, nasıl bir yol izlemeyiz, daha önce bu şekilde eşiyle birlikte giden var mı? şimdiden çok teşekkürler...

nakman' Alıntı:
selam arkadaşlar ben bu nisanda praga gidiyorum hizmetiçi eğitim için ancak eşimde öğretmen ve onun masraflarını kendimiz karşılamak üzere nasıl bir izin almalıyız, nasıl bir yol izlemeyiz, daha önce bu şekilde eşiyle birlikte giden var mı? şimdiden çok teşekkürler...

Hocam pasaport alırken bir bölüm var aile bireyleri diyor ancak sizin eşiniz öğretmen olduğundan valilikten izin alınması gerekecek. Valilik için izin alınırken bildiğiniz gibi silsile yolu işliyor. Siz okula, okul ilçeye, ilçe ile ve en son il valiliğe yazıyor yazıyı ve izin valilikten çıkıyor yurt dışı olduğu için. İzin istemeniz için ulusal ajanstan gelen yazıyı istiyorlar o yazıda da eşinizin adı yok maalesef. Hadi bakmakla yükümlü olduğunuz biri olsa (çocuk gibi) belki olabilir ama eşinizin öğretmen olduğunu düşünürsek bu izin valilikten çıkmaz gibime geliyor, valilikten izin çıkmadığı için hizmet pasaportu alamazsınız...

Diğer yöntem, normal pasaport başvurusu, normal vize yolunu izlemek olabilir ancak bu durumda 1 hafta nasıl izin alacaksınıuz okuldan onu düşünmek lazım ve izinsiz yurt dışına çıkacağınız için sıkıntı daha büyük olacak. Kısaca eşinizi bir şekilde ikna etmek en mantıklı çözüm hocam. Bizde düşündük bu işi,bu ay sonu ispanya ya gideceğim, benimde eşim bayağı bir ekşidi bende geleceğim diye ama durum bu.

Mitto hocam hızlı cevap için öncelikle teşekkür ederim, size bir konuda danışmak istiyorum. Şimdi benim izin yazım valilikten geldi ancak izin günlerini kursun günlerini belirterek yol hariç demişler. Benim anlamadığım yol için de okul idaresi mi bana izin verecek, ben ulusal ajansa 2 gün önce 2 gün sonra gidip gelsem sorun olur mu diye sormuştum onlarda sorun olmaz dediler, okula dilekçemi verirken bu 2 gün yol durumunu da ekleyerek izin isteğimi belirtmiştim ancak valilikten gelen izinde yol hariç kurs günleri izinli demişler. Bir diğer sorum siz İtalya'ya giderken gri pasaport almışsınız, hizmetiçi eğitimlerde gri pasaport şart mı, yoksa bordo pasaportla da olur mu? Gerçi çek cumhuriyeti gri pasaporta vize istemiyormuş dolayısıyla gri pasaport işime gelecektir, ancak bu gri pasaporta da ülke vize istemiyorsa en erken 15 gün önceden vize isteniyorsa 25 gün evvelden başvuru şartı var, siz gri pasaport almış biri olarak bu süreler yetiyor sanırım, stres olmaya gerek yok diye düşünüyorum :S Ayrıca gri pasaport randevumdan önce yapmam gereken bir şeyler daha var mı?

son sorum ise bu turna siteminde benim başvuruma sağ tıkladığımda bir de europass hareketlilik başvuru belgesi diye bir dokuman var bunu doldurmak zorunlumudur onu anlayamadım, sizin bir bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim..

Bu arada eşim izin almak için şansını deneyecekmiş, gerekirse izinsiz çıkarım dedi :) bakalım nolacak ;)

Merhaba... Ticaret Meslek Lisesi'nde çalışıyorum ve Halk Eğitime bağlı kurs veriyorum. Grundtvig Hizmetiçi Eğitime başvurabilmek için Halk Eğitimden kurs açtığıma dair bir belge mi almam lazım yoksa kendi okulumdan onaylatmam yeterli mi?

Kaymakamlıktan alınan kurs onayı yeterli olur sanırım hocam.

merhaba bizde şubat 19 da italya ya gidiyoruz bir sorum var ben normal hususi pasaport aldım 2 yıl sürecek proje 2 yıllık pasaporta 250 tl gibi bir para ödedim.bu pasaportla italya ya gitmem de sorun olur mu onlar davetiye gönderecekler bildiğim kadarıyla birde bu parayı da projeden karşılayabiliyor muyuz ?

PM ile cevaplamıştım ancak buraya tekrar yazayım dedim. Bu tip projelerde gri yani hizmet pasaportu almak lazım. Gri pasaport çoğu ülkede vizeden muaf ve sadece pasaport bedeli ödenerek alınabilmekte...Tabii bunun için valilik izni alınması gerekiyor. Kişiden kişiye değişiyor ancak hizmet pasaportu almak için giderken valilik onayının aslı elinizde olsun... Varsa eski pasaportunuz yanınızda olsun...

mitto' Alıntı:
PM ile cevaplamıştım ancak buraya tekrar yazayım dedim. Bu tip projelerde gri yani hizmet pasaportu almak lazım. Gri pasaport çoğu ülkede vizeden muaf ve sadece pasaport bedeli ödenerek alınabilmekte...Tabii bunun için valilik izni alınması gerekiyor. Kişiden kişiye değişiyor ancak hizmet pasaportu almak için giderken valilik onayının aslı elinizde olsun... Varsa eski pasaportunuz yanınızda olsun...

Mitto hocam, pm ile gelen bir mesaj yoktu, cevap için teşekkürler. Ancak valilikten gelen izin yazısının bana fotokopisini verdiler, nyse aslını alırım o zaman okuldan. İnşallah gri pasaportun süresini de tam eğitim süresine göre vermiyorlardır, işte o zaman sıkıntı, çünkü ben 2 gün öncesi gidip,1,5 gün sonrası dönücem ve bileti ona göre alıcam. Gri pasaport için de randevu en erken 15 gün öncesinden veriliyor, dolayısıyla önceden alamıyorsunuz:S bakalım hayırlısı artık..

nakman' Alıntı:
mitto' Alıntı:

Mitto hocam, pm ile gelen bir mesaj yoktu, cevap için teşekkürler. Ancak valilikten gelen izin yazısının bana fotokopisini verdiler, nyse aslını alırım o zaman okuldan. İnşallah gri pasaportun süresini de tam eğitim süresine göre vermiyorlardır, işte o zaman sıkıntı, çünkü ben 2 gün öncesi gidip,1,5 gün sonrası dönücem ve bileti ona göre alıcam. Gri pasaport için de randevu en erken 15 gün öncesinden veriliyor, dolayısıyla önceden alamıyorsunuz:S bakalım hayırlısı artık..

Hocam aynı soruyu başka birisi daha sormuş o yüzden cevapladım demişim şimdi kontrol ettim o mesajı başkasına atmışım ama iyi oldu zira aynı şekilde yapan daha fazla kişi olabileceğini gördük. Gri pasaport en az 6 aylık veriliyor hocam yani sıkıntı olmaz.

Bu arada valilikten gelen yazıyı ben ilçede buldum geçen hafta pasaport alan arkadaşımdan kurumnet çıktısını kabul etmişler aslını istememişler. Hakikaten hiç bir işin standartı yok bu memlekette... Eğer sizde ben gibi il merkezine uzak çalışıyorsanız pasaport şubesini öncelikle arayıp sorun aslını mı istiyorlar yoksa fotokopisini kabul ediyorlar mı? Bende bugün tekrar gidip almaya çalışacağım pasaportu.

nakman' Alıntı:

Nisan programı için başvurular ne zamandı hocam? Ben de başvurmayı düşünmüştüm ama kaçırdım tarihlerini heralde:/

bt^' Alıntı:
nakman' Alıntı:

Nisan programı için başvurular ne zamandı hocam? Ben de başvurmayı düşünmüştüm ama kaçırdım tarihlerini heralde:/

www.ua.gov.tr adresini konrol edin ama bugün kargoya verilmesi gerekiyordu evrağın bildiğim kadarıyla... :)

mitto' Alıntı:
bt^' Alıntı:
:) http://www.abgs.gov.tr/index.php?p=48037&l=1 şimdi ulaştım bu linke bugün son günüymüş evet, harika ..
erasmus kurslarına başvurabiliyor muyuz ki :)

Hocam bildiğim kadarıyla erasmus üniversite öğrencileri için geçerli. :)

Peki, kış günü soğuk su da yok evde oda sıcaklığında su içicem mecbur üzerine :) nisan tarihi de çok uygun olacaktı, nisanda başvurulan hizmetiçi eğitimlere eylül gibi gidiliyor heralde değil mi?

bt^' Alıntı:
mitto' Alıntı:
bt^' Alıntı:
:) http://www.abgs.gov.tr/index.php?p=48037&l=1 şimdi ulaştım bu linke bugün son günüymüş evet, harika ..
erasmus kurslarına başvurabiliyor muyuz ki :)

Hocam bildiğim kadarıyla erasmus üniversite öğrencileri için geçerli. :)

Peki, kış günü soğuk su da yok evde oda sıcaklığında su içicem mecbur üzerine :) nisan tarihi de çok uygun olacaktı, nisanda başvurulan hizmetiçi eğitimlere eylül gibi gidiliyor heralde değil mi?

Hocam başvuru tarihi üzerine en az 3,5 ay koyarak kurs tarihinizi belirlemenizi öneririm. Ağustos itibariyle olan kurslara başvurabilirsiniz bence...

Teşekkür ederim hocam cevaplarınız için, ilerisine bakacağım artık bakalım :)

mitto' Alıntı:
nakman' Alıntı:
mitto' Alıntı:

Hocam aynı soruyu başka birisi daha sormuş o yüzden cevapladım demişim şimdi kontrol ettim o mesajı başkasına atmışım ama iyi oldu zira aynı şekilde yapan daha fazla kişi olabileceğini gördük. Gri pasaport en az 6 aylık veriliyor hocam yani sıkıntı olmaz.

Bu arada valilikten gelen yazıyı ben ilçede buldum geçen hafta pasaport alan arkadaşımdan kurumnet çıktısını kabul etmişler aslını istememişler. Hakikaten hiç bir işin standartı yok bu memlekette... Eğer sizde ben gibi il merkezine uzak çalışıyorsanız pasaport şubesini öncelikle arayıp sorun aslını mı istiyorlar yoksa fotokopisini kabul ediyorlar mı? Bende bugün tekrar gidip almaya çalışacağım pasaportu.

merhaba mitto hocam,
öncelikle eşim kaymakamlık onaylı yurtdışında geçirmek üzere mazeret iznini aldı, haber vereyim ;)
bunun dışında kafama takılan bir sorun var bu gri pasaportla ilgili, internetten araştırdığım kadarı ile görev süresi 6 aydan az olan kişilere gri pasaport görevin başladığı ve bittiği tarihler arasında geçerli, bu durumda benim 2 gün önce yola çıkarak ve 1,5 gün sonra dönmek üzere yaptığım plan suya düşüyor sanırım :S bir de ua.gov.tr de vize deneyimleri bölümünde şöyle bir yazı var "VİZE İŞLEMLERİ KONUSUNDA OLMASA DA GRİ PASAPORTA GİDİLECEK TARİHLERİ KAYDETTİRMEK ÜZERE İL MİLLİ EĞİTİM DEN ALINAN EVRAK İŞLEMLERİ SON DERECE YAVAŞ İŞLEMEKTE VE ‘YOL HARİÇ’ İBARESİ HİÇ DİKKATE ALINMAMAKTA. IL MİLLİ EĞİTİM – ÖZLÜK ŞUBELERİNDE ÇALIŞAN PERSONALİN BU KONUDA BİLGİLENDİRİLMESİ ÇOK FAYDALI OLACAKTIR." bu yazı da beni düşündürdü. Ama ulusal ajans bana uygun uçak bileti vs. gibi sebeplerle 2 gün önce 2 gün sonra gidp dönebilirsin dedi. şimdi kafam çok karışık uçak bileti alma aşamasındayım, şimdi bu gri pasaportun geçerlilik tarihini verirken üzerine atılan tarih görevin başlama tarihi veya 1 gün öncesimidir? Siz daha önce tecrübe etmiş biri olarak sizin nasıl olmuştu?

Nakman Hocam, eşiniz bayağı ısrarcıymış. :) Ben kolayca ikna etmiştim. Şaka bir yana erken gitme planınızda sıkıntı yok. Ben ptesi günü İspanya'ya gidiyorum. 15 gün önce başvuru yapıyorsunuz gri pasaport için ve o gün düzenleme tarihi olarak pasaporta yazılıyor ve o günden itibarn 6 ay geçerliliği oluyor. Örneğin benim pasaportta 14 0cak - 14 temmuz arası geçerli diyor. Eşinizin durumu için üşenmeden gidin il pasaport şubesine sorun bence gri alıp alamayacağınızı. Başvuru evrağında eşi diye bir bölüm var ama en iyisi gidip onlara sormak. Pasaport şubesi çok pimnpirikli. Benden ısrarla yurt dışı çıkış iznimin orjinalini istediler, benden 1 hafta önce giden arkadaşım kurumnet çıktısıyla işlem yaptı, geçen sene İtalya'ya giderken kurumnet çıktısıyla işlem yapmıştım bu sene orjinal belge istediler...

mitto' Alıntı:
Nakman Hocam, eşiniz bayağı ısrarcıymış. :) Ben kolayca ikna etmiştim. Şaka bir yana erken gitme planınızda sıkıntı yok. Ben ptesi günü İspanya'ya gidiyorum. 15 gün önce başvuru yapıyorsunuz gri pasaport için ve o gün düzenleme tarihi olarak pasaporta yazılıyor ve o günden itibarn 6 ay geçerliliği oluyor. Örneğin benim pasaportta 14 0cak - 14 temmuz arası geçerli diyor. Eşinizin durumu için üşenmeden gidin il pasaport şubesine sorun bence gri alıp alamayacağınızı. Başvuru evrağında eşi diye bir bölüm var ama en iyisi gidip onlara sormak. Pasaport şubesi çok pimnpirikli. Benden ısrarla yurt dışı çıkış iznimin orjinalini istediler, benden 1 hafta önce giden arkadaşım kurumnet çıktısıyla işlem yaptı, geçen sene İtalya'ya giderken kurumnet çıktısıyla işlem yapmıştım bu sene orjinal belge istediler...

Merhaba Mitto hocam, cevabınız içimi rahatlattı çok teşekkür ederim. Evet eş içinde gri pasaport olabiliyormuş eşim içinde gri pasaport çıkartıcaz. Bunun dışında ödenen hibe de uçak parası kısmında kullanmadığımız paranın geri kalanını teslim ediyoruz değil mi hocam, bir de kurs ücretinin faturasını ve uçak bileti dışında saklamamız gereken bir evrak var mıdır? ayrıca harcırah için ayrılan miktarı istediğimiz gibi kullanıyoruz ve kalacak yer ve yemek masraflarını oradan karşılıyoruz di mi?

İspanyaya iyi yolculuklar diliyorum, barcelonada dikkatli olun çok yan kesici var özellikle metrolarda (tecrübeyle sabit:( ) Bunun dışında harika bir yere gidiyorsunuz keyfini çıkarın :)

nakman' Alıntı:
Merhaba Mitto hocam, cevabınız içimi rahatlattı çok teşekkür ederim. Evet eş içinde gri pasaport olabiliyormuş eşim içinde gri pasaport çıkartıcaz. Bunun dışında ödenen hibe de uçak parası kısmında kullanmadığımız paranın geri kalanını teslim ediyoruz değil mi hocam, bir de kurs ücretinin faturasını ve uçak bileti dışında saklamamız gereken bir evrak var mıdır? ayrıca harcırah için ayrılan miktarı istediğimiz gibi kullanıyoruz ve kalacak yer ve yemek masraflarını oradan karşılıyoruz di mi?

İspanyaya iyi yolculuklar diliyorum, barcelonada dikkatli olun çok yan kesici var özellikle metrolarda (tecrübeyle sabit:( ) Bunun dışında harika bir yere gidiyorsunuz keyfini çıkarın :)

Hocam 550 Euro Uçak parası olarak size yattı. Siz kendi uçak paranızı o rakamdan düşeceksiniz. Atıyorum ben 960 lira verdim uçağa 410 euro diyelim. Döndükten sonra 140 euro yollamam gerekiyor ancak onlar size %80 yatırdılar biliyorsunuz. Onların size borcundan sizin onlara uçak parası borcunu düşüyorsunuz sonuç olarak genelde UA size para yatırıyor. (Eğer uçağı çok ucuza almadıysanız genelde size bir kere daha para yatar.)

Hangi evrakları lazım. (Hatırladığım kadarıyla yazıyorum, ya ilk sayfada yazdıklarımda vardır ya da UA sayfasından kontrol edin)
- Uçak bilet faturası
- Uçak biniş kartları (olmazsa olmaz muhakkak saklayın)
- Yurt dışı çıkış harcı pulu
- Gidiş ve dönüş günleri havaalanına - havaalanından ulaşım için kullandığınız otobüs-metro biletleri
- Kurs bitirme belgesi
- Kurs ücreti faturası

Harcırahı istediğiniz gibi kullanın hocam. Ama öncelikle kurs organizatörü ile irtibata geçin bence. Geçen sene kaldığımız otel şehrin dışındaydı ama her şey dahil idi fiyata. Şehir merkezinde bir yerdeyseniz yeme içme rahat olur ama kalacağınız otel uzaksa bence otelde yeme içme daha cazip olur. Organizatörden bu konuda detaylı bilgi isteyin, isteklerinizi gitmeden önce bildirin...

kpds 57.5 puanım var comenius olur mu? Okulla beraber gidebileceğimiz kurslar var mı?

genzo' Alıntı:
kpds 57.5 puanım var comenius olur mu? Okulla beraber gidebileceğimiz kurslar var mı?

Hocam comenius 70 puan istiyor bildiğim kadarıyla bunun yanında kurslar bireysel başvuru olduğundan okulla beraber değil bireysel başvuru gerektirmekte...

mitto hocam merhaba,
bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, bu hizmet pasaportu başvuru formunu doldurduktan sonra okula imzalatıp, mühürletiyoruz, sonra kendimiz elden ilçe-il şeklinde onaylatarak elden mi dolaştırıyoruz. şimdi benim 1 nisana randevum pasaport için, gidiş tarihimde 19 nisan , eğer bu evrakın dolaşması onlara kaldıysa ben çok geç kaldım bu iş için, ben bu formu sadece okul onaylayacak diye üzerinde durmuyordum ama sizin yazınızı tekrar okuyarak kontrollerimi yaparken farkettim. Sizce bu iş cumaya kadar hallolur mu? ne yapmalıyım?

Geri