yüksek lisans'ta özel öğrenci statüsü

Kodla Büyü

aozel

Site Gezgini
arkadaşlar yüksek lisansa özel öğrenci statüsünde kabul edilmek ne demektir?bu konuda bilgisi olanlar aşağıdaki soruları cevaplandırabilirse bana çok yardımcı olacak...

1. tezli midir tezsiz midir??diplomam olacak mı olmayacak mı?
2. kabul edildim ve bir sene aldığım derslerde başarılı oldum diyelim...ikinci senede farklı bir üniversiteye aynı bölüme yüksek lisans için başvurursam denklik sağlanır mı?
3. aynı üniversitede yüksek lisans bölümüne 2.senede kabul edilirsem heralde aldığım dersleri bir daha almam dimi...

aslında kafamda bir sürü soru var da şimdilik bu kdr yeter...

bir de bu statüde olan arkadaş var mı forumda...

yüksek lisansa özel öğrenci olarak kabul edilmek aslında yüksek lisansa kabul edilmek değildir. her ders için para vererek o dersleri almaktır, tekrar bi yüksek lisans kontenjanı açıldığında başvurur ve alınırsanız özel öğrenci iken aldığınız dersleri aynı bölüm için bir daha almak zorunda kalmazsınız. özel öğrenciyken doğal olarak tezde yazmazsınız.

1. diploma olmaz paralıdır sadece katıldığına dair yazı alırsın.
2.denklik sağlanır.
3.aldığın dersleri bir daha almazsın.

ben almıştım daha önce.

aslında mantığıma biraz yatıyor... şimdi özel öğrenci olarak başvursam bahar döneminde olmazsa güz döneminde mutlaka kontenjan açılır die düşünüyorum 2. sene geçerim ancak hocalar kıllık yapar almazlarsa boşuna olacak...
bu konuda deneyimli arkadaşlar var mı die tekrardan sorayım

cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim...gülenelma hocam sizce avantajlı mı die sorayım

Bu öğrenciler, diğer öğrenciler gibi, enstitünün eğitim-öğretim ve disiplin yönetmeliğine tabi olurlar. Ancak öğrencilik haklarından yararlanamazlar.
Bir yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencisi olup, belirli bir konuda bilgisini artırmak isteyenler, ilgili EADB'nın önerisi ve Yönetim Kurulu kararıyla lisansüstü derslere özel öğrenci olarak kabul edilebilir.
Lisansüstü programlara özel öğrenci olarak kaydolan öğrenciler lisansüstü eğitimde alacakları derslerin toplam kredi sayısının en fazla yarısını özel öğrenci olarak alabilirler.

1. Sorunun cevabı: ne tezli ne tezsiz.. Kursa gitmişsin gibi düşün.
2. ve 3. Sorunun cevabı: Başka bir üniversiteye başvurursan belki özel öğrenci olduğunda adığın derslerden muaf olabilirsin. Bir de aldığın derslerin o bölümün ana dersleri olması gerek. Denklik sağlanmaz. Zaten öğrenci olmamışsın. Yine de üniversitelerin hocalarıyla görüşmende fayda var.

Özel öğrenciliği bence hiç karıştırma, direk yüksek yaparsan daha iyi olur. Bu arada yüksek lisansın öğretmenliğe faydasını henüz göremedim. 1 kademe+ çok başarılıysan belki özel öğretimde çalışma şansı. Uluslararası makale çıkartabildiysen doktora yapma şansı.
Dezavantajları ise hakkın olduğu halde ders programını ayarlamıyorlar ya da zorluk çıkartıyorlar. 2, 3 sene hayatın güzelliklerinden yoksun yaşıyorsun. Okulundaki öğretmenlerle aranda acaip bir bilgi ve kültür farkı oluyor. Sonra benim bunların arasında ne işim var diyorsun. Maaşını arttırmıyorlar. 2 kişilik çalışıyorsun, evliysen 3 kişilik oluyor. Böyle devam ediyor işte.

Bir de ingilizcen yoksa bence hiç uğraşma. Bütün yayınlar ingilizce. Türkçe bile olsa bölüm çok zor olur. Bir yandan da ingilizce öğrenmek için uğraşırsın. Benden bu kadar.. Başarılar...

avantajı şöyle: kazanmak istediğin bölümün sınavına girdiğin zaman mülakatta aynı hocalar oluyor ve seni tanıyorlar şansın artıyor yani. Bir de kazanırsan aldığın dersleri tekrar almıyorsun. Tek başına özel öğrencilik bir şey ifade etmiyor yani.

safiye hocam gayet detaylı anlatmış özel öğrenciliği karıştırmamak gerekiyor o zaman...verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

arkaşlar özel öğrenci statüsünde yüksek lisansa başlarsak yine 2 yarım gün izin hakkından faydalanabilirmiyiz

aslında meb 2007 de görüş belirtmiş bu görüşte özel öğrencilerin madde 41 çerçevesinde değerlendirilmesi uygun yazıyo madde 41 dede yüksek lisans öğrencilerine 2 yarım gün izin verileceği yazıyo

Bu görüş yazısına nasıl ulaşabilirim.
Teşekkür ederim

ozkantas19' Alıntı:
aslında meb 2007 de görüş belirtmiş bu görüşte özel öğrencilerin madde 41 çerçevesinde değerlendirilmesi uygun yazıyo madde 41 dede yüksek lisans öğrencilerine 2 yarım gün izin verileceği yazıyo

Gerek kalmadı, buldum.
İleride birinin ihtiyacı olabilir diye koyuyorum.

predatorg' Alıntı:
Bu görüş yazısına nasıl ulaşabilirim.
Teşekkür ederim

ozkantas19' Alıntı:

Ekli dosyalar

• Scan.jpg
    Scan.jpg
    100.7 KB · Görüntüleme: 9,514
arkadaşlar merhaba;
okuduğum üniversite ve bölümde yüksek lisans yapmak istiyorum. yalnız okulum uzadı. okulu uzattığım yıl özel öğrenci olarak yüksek lisansa bas vurabilir miyim? mezun durumuna geldiğimde mülakatı geçersem aldığım dersleri saydırabilir miyim? bu sekilde yüksek lisansı 2 yılda bitirme sansım oluyor mu yani özel öğrenciyken almam gereken derslerin tamamını alabilirmiyim?

Ben yüksek lisans yaparken doktora için özel öğrenci statüsünde ders almıştım(kredi başına 50 tl, 1 ders 150 tl). Doktoraya başlamadım ingilizcem yetersiz şu an ama başlarsam o dersleri saydırabiliyorum. Başvurduğum üniversite için mi geçerliydi bilmiyorum ama bir dönemde veya özel öğrenci statüsünde(hangisi olduğundan emin değilim) 3 ders alınabiliyordu. Fazlası alınamıyordu. Başka üniversitede saydırmak istediğinde de kısıtlama vardı. Yüzde 70ini yüksek lisans yapacağın yerde alman gerekiyor demişlerdi. Yönetmeliğine bakmadım söylenenler bunlardı.
Mebin görüş yazısı da izin için kullanılabilir ama normalde özel öğrenci statüsündeki öğrenciler öğrencilik haklarından yararlanamaz yönetmeliği var. Buna istinaden idare izin vermeyebilir de. Biraz idarenin inisiyatifinde de olabilir. Tabii Mebin görüş yazısı daha bağlayıcı da olabilir o konu hakkında pek bilgim yok.
Bilginize...

Geri