Yüksek lisansı tez aşamasında bırakmış Yeniden istiyor

Kodla Büyü

can-inlife

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar.

Yüksek lisans için yardım ve danışmanlık lazım.

Bu yüzden biraz sorundan bahsetmek isterim.

Teknik eğitim bitirince aynı yıl atandım ve bilgisayar muhendisliginde yüksek lisansa başladım.

Tez aşamasında biraktim/hoca degistirmem istendi
Nedeni:

+O süreçte ilk defa gonul işlerine başladım. Bu beni dağıttı bjlirsiniz.
+Uzun bilgisayar başında oturmaktan bel fıtığı çıktı sonra 3oldu. Ve 5dk oturmaz duruma geldim.
+Ve ana ataman danışman grafik yazılımları üzerine çalışıyor. Ve ben duyar duymaz itiraz Edip degistirmek istedim. Bölüm başkanı bı dene diyerek ikna etti. Hocaya gittim itiraz ettigimi ama yine de yonlendirildigimi anlattım. O da sorun yok yardım ederiz hangi konu üzerine çalışırsan yaparız vs dedi..bu söz ve tutum sonradan değişecekti..

-- okula geldiğim an bı memur gibi ve işine düşkün seven biri oluyordum.
-- üniversitenin kapısından girdiğim an bı akademisyen araştırmacı gibi bilgiye aç biri oluyordum.
Ama bunun ortası yoktu. Evde akademik çalışma yapamiyordum.

Bilgisayar muhendisliginde tez yazacak bir moral motivasyona ve iş planlamasına ve iş kabiliyetine ulaşamadım.

Bu sefer diye kaC kere denedim. Ne iş beğendim ne de beğenecek bişey çıktı açıkçası..

Uzattım. Hala bişey çıkmadı.
2saatlik yolu kaç yıl gittim geldim. Ne bişey öğrendim ne bişey yaptim..

....
Maalesef bu kötü deneyim sonraki heveslerimi de hep engel oldu.

79luk dil puanım ve ALES puanların uçtu gitti..

Özgüven kırılması sonucu başka yerlere de basvuramadim.

Aslında teknik eğitimler,boteler ya da eğitim fakültesinde başka branşlarda yapabileceğime hep inandım. Çünkü hayalim yonelecegim konu ve sürecin türk eğitim sisteminde olumlu katkılar sunmasiydi... Ki bunu mühendislikte ben bulamadım belki benim ve cevremin kisitligindan...

muh fak. dekani 2den erken bitirmemi önermişti.
Rektör meslek yüksek okulunda başla bırak MEB i dedi kabul etmedim kaç hafta bekledi kararımin değişmesi.
Reddettmis.seviyordum MEB i.ogrencilerimi.
Herkes pişman olursun dedi.
Sanırım artık baya oluyorum. Zira bırakın sinifi bölümü okuldan bı iki öğrenci bı fakülte kazanabiliyor artık. Kalburun altı öğrenci profiliyle.
.....
4-5yil gecti
Gecen yil alese girdim.
...

Bolgem batı Karadeniz.

Soru şu:
* Hangi bölüm önerirsiniz ??
* Hangi üni ??
* Uzaktan yuzyuze ??
* Hatta hangi konular.

Ve başka onerileriniz varsa.
Teşekkürler.

Sayın hocam üniversitede akademisyenlik bir düşünceniz var mı?Benim olmadığı için uzaktan tezsiz 1 senede bitirdim. Mebbise işlendi şu an kademe de verdi.Hocanın kapris mobbing v.s. bu işlere kafa yormuyorsun.Gelelim doktora işine şu anda bir sürü yök listesinde yine uzaktan doktora programları var.Hatta isterse yök denklik vermesin ve tanımasın.YÖK'e gidiyorsun işte diplomam 150tl'yi yatırıyorsun 100 üzerinden 40 puan aldın mı senin diplomanı tanıyor ve denklik veriyor.Normal git gel yaparak 5 yada 8 senede bitirileceğine 3 senede doktora diploması alanlar var.

Bazı üniversiteleri inceleyin "ücretli öğretim görevlisi" diye birşey var enstitü dışından bile hoca tutuyorlar.YL ve doktora işlerini en güzeli dışardan bitirmek.Geçen yıllara yazık.

Yönetim bilişim öneririm hocam yönetim ağırlıkşı. Benim de doktora planım bu bölüm. Tabi iyi bir üniversite olsun istiyorum ya da hiç olmasın modundayım. Bu kadar Mühendislik Fakültesi olmasına gelince, bence tamamen komedi. Sanki teknoloji üreten bir ülkeyiz de

Merhaba arkadaşlar.

Yüksek lisans için yardım ve danışmanlık lazım.

Bu yüzden biraz sorundan bahsetmek isterim.

Teknik eğitim bitirince aynı yıl atandım ve bilgisayar muhendisliginde yüksek lisansa başladım.

Tez aşamasında biraktim/hoca degistirmem istendi
Nedeni:

+O süreçte ilk defa gonul işlerine başladım. Bu beni dağıttı bjlirsiniz.
+Uzun bilgisayar başında oturmaktan bel fıtığı çıktı sonra 3oldu. Ve 5dk oturmaz duruma geldim.
+Ve ana ataman danışman grafik yazılımları üzerine çalışıyor. Ve ben duyar duymaz itiraz Edip degistirmek istedim. Bölüm başkanı bı dene diyerek ikna etti. Hocaya gittim itiraz ettigimi ama yine de yonlendirildigimi anlattım. O da sorun yok yardım ederiz hangi konu üzerine çalışırsan yaparız vs dedi..bu söz ve tutum sonradan değişecekti..

-- okula geldiğim an bı memur gibi ve işine düşkün seven biri oluyordum.
-- üniversitenin kapısından girdiğim an bı akademisyen araştırmacı gibi bilgiye aç biri oluyordum.
Ama bunun ortası yoktu. Evde akademik çalışma yapamiyordum.

Bilgisayar muhendisliginde tez yazacak bir moral motivasyona ve iş planlamasına ve iş kabiliyetine ulaşamadım.

Bu sefer diye kaC kere denedim. Ne iş beğendim ne de beğenecek bişey çıktı açıkçası..

Uzattım. Hala bişey çıkmadı.
2saatlik yolu kaç yıl gittim geldim. Ne bişey öğrendim ne bişey yaptim..

....
Maalesef bu kötü deneyim sonraki heveslerimi de hep engel oldu.

79luk dil puanım ve ALES puanların uçtu gitti..

Özgüven kırılması sonucu başka yerlere de basvuramadim.

Aslında teknik eğitimler,boteler ya da eğitim fakültesinde başka branşlarda yapabileceğime hep inandım. Çünkü hayalim yonelecegim konu ve sürecin türk eğitim sisteminde olumlu katkılar sunmasiydi... Ki bunu mühendislikte ben bulamadım belki benim ve cevremin kisitligindan...

muh fak. dekani 2den erken bitirmemi önermişti.
Rektör meslek yüksek okulunda başla bırak MEB i dedi kabul etmedim kaç hafta bekledi kararımin değişmesi.
Reddettmis.seviyordum MEB i.ogrencilerimi.
Herkes pişman olursun dedi.
Sanırım artık baya oluyorum. Zira bırakın sinifi bölümü okuldan bı iki öğrenci bı fakülte kazanabiliyor artık. Kalburun altı öğrenci profiliyle.
.....
4-5yil gecti
Gecen yil alese girdim.
...

Bolgem batı Karadeniz.

Soru şu:
* Hangi bölüm önerirsiniz ??
* Hangi üni ??
* Uzaktan yuzyuze ??
* Hatta hangi konular.

Ve başka onerileriniz varsa.
Teşekkürler.

:) anlattıklarınızın çok benzerini bende yaşadım. MEB e bilgisayar öğretmeni olarak atandıktan sonra bilgisayar mühendisliği yüksek lisansa başladım. hemen sonra gönül işleri devreye girdi. intibak eğitimini geçip akabinde eğitimi 1 yıl dondurarak askere gittim. gelince haftada 2 gün 1 saat gidiş 1 saat geliş yaparak 2 yılda dersleri ve seminer i hallettim. içinden çıkamadığım bir tez konusuyla 2 yıl kadar boğuştuktan sonra pes ettim ve danışmanıma bir daha gelmeyeceğimi, devam etmeyeceğimi söyledim :) aradan 1 yıl geçti. verdiğim emeklerim yüzünden içim içimi yedi. Farklı özel üniversitelerdeki bilgisayar mühendisliği bölümlerindeki hocalarla, enstitülerle derslerimin saydırılması ve tezsiz yüksek lisansa tamamlamak için gittim görüştüm. sonuç hep olumsuzdu. gururumu ayaklar altına alarak tekrar kendi üniversiteme gittim. danışman değiştirmek için bölüm başkanı, enstitü müdürü vs ne kadar kişi varsa görüştüm. yönetmelikleri bilmemneleri okudum ve bir çıkış yolu aradım. Sonuç olumsuzdu. bölümdeki diğer hocalarla görüştüm fakat mevcut danışman hocamla aralarının bozulmasından korktukları için kimse danışman olmak istemedi. TEZ yazım siteleriyle vs ile görüştüm. 10 bin TL istediler. rakam çok uçuk geldi. Akademik etiğede uymadığını düşündüm . tek ve son çare 2. danışman istedim. çift danışmanla ve yeni tez önerisiyle 2 senelik çok sıkı bir çalışmanın ardından tezi verdim. toplamda 8 yılda tezli yüksek lisans yaptım :) beraber başladığımız arkadaşım bu süreçte doktorayı bitirdi :)

önemli nokta aşağıdaki hikayede gizli :)

TEZ YAZAN TAVŞAN
Bay Tilki bir gün ormanda dolaşırken bir Bay Tavşan' a rastladı. Bay Tavşan bir şeyler yazmakla meşguldü.
"-Kolay gelsin, Bay Tavşan. Ne yazıyorsunuz?"
"-Doktora tezimin 1. bölümünü yazıyorum.
"-1. bölümde teziniz ne?"
"-Tavşanlar tilkileri nasıl parçalar ?"
"-Yapma! Bu doğru değil! Bu bir bilim adamına yakışmayacak ciddiyetsizlik! Teziniz kökten yanlış."
"-Yaa!" dedi Bay Tavşan, "peki, gel de deneysel kanıtı gör öyleyse."

Bay Tavşan önde, Bay Tilki arkada, çalılığın arkasına doğru ilerlediler.
Bir sure sonra Bay Tavşan, yüzünde gülümsemeyle çalılıktan çıkıp geldi ve yerine oturarak yazmaya devam etti.
Bir zaman geçti. Bay Kurt' un yolu Bay Tavşan 'in bulunduğu yere düştü. Bay Kurt sordu:
"-Kolay gelsin, Bay Tavşan. Ne yazıyorsunuz?"
"-Doktora tezimin 2. bölümünü yazıyorum.
"-2. bölümde teziniz ne?"
"-Tavşanlar kurtları nasıl parçalar?"
"-Yapma! Bu doğru değil! Bu bir bilim adamına yakışmayacak ciddiyetsizlik! Teziniz kökten yanlış."
"-Yaa!" dedi Bay Tavşan, "peki, gel de deneysel kanıtı gör öyleyse."
Bay Tavşan önde, Bay Kurt arkada, çalılığın arkasına doğru ilerlediler.
Bir sure sonra Bay Tavşan, yüzünde gülümsemeyle çalılıktan çıkıp geldi ve yerine oturarak yazmaya devam etti.

Eh, biz de neler olduğunu merak ettik tabi. Çalılığın arkasına dolanarak bir göz attık. Bir de ne görelim? Ormanlar kralı aslan haşmetle oturmuş ve etrafında parçalanmış kurt ve tilki.
* * * * * * * *
Bu hikayeden ne ders çıkardınız?
Tez “konusunun” ve “içeriğinin” bir önemi yoktur, önemli olan tez danışmanının kim olduğudur."
ALINTIDIR.

Üniversiteye geçmemenizi anlayamadım. MEB deki gibi bürokrasi yok. Öğretim görevlisi olarak tek işiniz derse girmek. bunu söylememdeki amaç MEB de bizlere Bilgisayar öğretmeni değil adeta bilgisayar teknisyeni gibi davranılması. MYO Yönetimiylede iyi olduğunda çok rahat ve MEB den her ay nerden baksan 1000 TL fazla ücret var. yada dışarıdan bize öyle görünüyor.

Yalnız değilsiniz hocam merak etmeyin. geçen sene mühendislik tamamlamayı bitirdim. daha öncesinde kazanmış olmama rağmen bilgisayar mühendisliğinde yüksek lisansım devam ediyor. bizde tez konusu ve danışman hemen belirleniyor o yüzden 3 yıldır aynı zamanda tez öğrencisiyim. tezim ile ilgili yazılım ve uygulama aşaması çoktan bitti. makaleyi yazdım ufak tefek eksikler var. seminerini verdim güzel yorumlar aldım.

ALDIM DA...

Gelgelelim 3 yılda tez ile ilgili 5 sf anca yazdım. Yazmak bir işkence gibi geliyor erteleyip duruyorum adapte olamıyorum. Her yazdığını kaynaklandırmak atıf vermek durumunda olmak çok ağır geliyor. çoğu zaman keşke tezsiz yapsaymışım diyorum

1 sene boyunca hiç ders kaçırmadım.Her akşam yanıma çayımı aldım internet üzerinden izledik sorulara cevap verdik tartıştık örgünde olduğu gibi okula gidip de hoca karşısında dinlemekten daha zevkli.Bir mesaj atıyorsun hoca anında dönüyor.Ödevlerini internetten yolluyorsun düzeltip sana öneride bulunuyorlar.Benim ki tezsizdi ama tezli gibi 150 sayfa dönem projesi verdik hoca ile en az 6 defa toplantı yaptık.1 senede onur derecesiyle bitirdim.Yani ingilizcem olsun dünyanın en iyi üniversitelerinde uzaktan doktora yaparım.Bugün dünyanın çoğu yerinde doktora 2,5 yada 3 sene.

Hocam Ankara ve İstanbulda bazı kurumlar yurtdışındaki üniversitelerden bunu sağlıyor.Arkadaşım mMBA Kanada York üniversitesinden 3 senede doktora aldı.

Geri