Yüksek Lisans Yapanlara %5 Ek Ders Farkı

Kodla Büyü
Arkadaşlar Ben Yalovada formatör öğretmenim. Bize ekteki gibi bir yazı geldi. Burada kafamı karıştıran iki durum var.

Birincisi "Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere...."
Ben şu anda Sakarya Böte'de yüksek lisans yapıyorum. Buradaki bu cümleyle halen yüksek lisans yapanları mı yoksa bitirenleri mi kastediyor.

İkincisi "fiilen girdikleri dersler" ibaresi var. Bu ibareden kastedilen tam olarak nedir? Çünkü ben sadece 6 saat derse giriyorum.

Ekli dosyalar

• ekders.rar
    268.5 KB · Görüntüleme: 221
Birincisini ben de çok çözemedim ama ikincisi açık. Formatörlükten, atölye ve alan şefliğinden, planlama vb. aldığın ekders ücretine değil, 15 saatten sonra fiilen girdiğin dersten aldığın ücretine %5 zamlı alacaksın. 20 saat fiilen derse giriyorsan 5 saat alacağın ekdersin zamlı olacak. Bozdur bozdur harca....

icebull1984' Alıntı:
Arkadaşlar Ben Yalovada formatör öğretmenim. Bize ekteki gibi bir yazı geldi. Burada kafamı karıştıran iki durum var.

Birincisi "Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere...."
Ben şu anda Sakarya Böte'de yüksek lisans yapıyorum. Buradaki bu cümleyle halen yüksek lisans yapanları mı yoksa bitirenleri mi kastediyor.

İkincisi "fiilen girdikleri dersler" ibaresi var. Bu ibareden kastedilen tam olarak nedir? Çünkü ben sadece 6 saat derse giriyorum.

vayy ne kadar çok ortak yanımız varmış. bende yalovada formatör öğretmenim ve sakarya böte'de yüksek lisans bitirdim. özelden bir mesaj at telefonu görüşelim hocam.

YL'den mezun olanlar anlamına geliyor. Fakat burada bir üç kağıt var. Fiili girdikleri ders ibaresini sendikacılık oynayanlara sormak lazım. nasıl bir kafa bunun altına imza atar anlamak çok zor.

swanp' Alıntı:
YL'den mezun olanlar anlamına geliyor. Fakat burada bir üç kağıt var. Fiili girdikleri ders ibaresini sendikacılık oynayanlara sormak lazım. nasıl bir kafa bunun altına imza atar anlamak çok zor.
Hele ki bizim gibi bilişimciler için fiilen 15 saat üstüne çıkmak imkansızı başarmak oluyor. Benim 14 saat dersim var seçmelilerle birlikte. Demekki yüksek lisansın yine bi faydasını göremicez

mevzuat derki ;
Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

MADDE 16- (1) Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden;

a) Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir.

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

(2) (Ek fıkra :24/11/2008-2008/14575 B.K.K.) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar
ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

bizi bu maddede değerlendirmek lazım, atölye, şeflik, işletme eğitimi başka kapsamda başka maddelerde açıklanmaktadır.

advena' Alıntı:
swanp' Alıntı:
Hele ki bizim gibi bilişimciler için fiilen 15 saat üstüne çıkmak imkansızı başarmak oluyor. Benim 14 saat dersim var seçmelilerle birlikte. Demekki yüksek lisansın yine bi faydasını göremicez

yok sanmıyorum yaaa. o kadar da olamaz herhalde. valla söyleyeyim benim bedduam tutar.

bilgi edinme ile sormuşlar; fiilen ders ibaresine yöneticilerin aldığı ek ders giriyor mu diye, milli eğitim de yok girmiyor demiş bizimki de idareciler gibi olsa gerek yani zam yok. memurlar.net te okumuştum

ben okumadaım ama
1-yüksek lisans yapmış olanlar alabilir
2-fiilen derken şöyle düşünüyorum mesela seminerde ders girmiyoz ya normal ek ders alıyoz, okul zamanı fiziksel olarak derse giriyorsak onu %5 zamlı alırsın
mesela seminerde eylül başında 10 ekdersin var bu normal ekders, sonra derse falan girdin 10 ekdersin var bu %5 zamlı olur
okumadım yazıyı bence böyledir.

Arkadaşlar bu ayın ek dersi yapıldı ve bana müdür yardımcım yüksek lisanstan dolayı %5 fazla ek ders yazmış. Ama umarım bir yanlışlık olmaz, zira geri ödeme gibi bi saçmalıkla uğraşmak istemem. Sizlerde durum ne?

advena' Alıntı:
Arkadaşlar bu ayın ek dersi yapıldı ve bana müdür yardımcım yüksek lisanstan dolayı %5 fazla ek ders yazmış. Ama umarım bir yanlışlık olmaz, zira geri ödeme gibi bi saçmalıkla uğraşmak istemem. Sizlerde durum ne?
Benim de yüksek lisansım var ama 10 saat dersim var. O yüzden md. yardımcısı %5 fazlasını yazmadı bana.

muhasebatın yayınladığı KBS klavuzundaki ifadede:

master ve doktora yapmış personelden fiilen girdikleri ders saatleri %5 ve %15 zamlı olarak hesaplanır yazıyor.

arkadaşlar benimde yüksek lisansım var 20 saat derse giriyorum ve formatörlüğüm var.bende faydalanabilecekmiyim acaba.?

Rehberlikçilerde hiç fiili derse girmiyor, onlardan yüksek yapanlar hiç alamayacak o zaman ? yanlışmıyım ?

Sözde idareciler, rehberlikçiler, BT Formatör Öğretmenleri, il-ilçe MEMlerde görevlendirilenler alamayacakmış. Ama muhakkak alan da vardır alamayan da...

Bize vermiyorlarmış...

Desenize bizim okuldaki idare yanlış yapmış. Ooof ya zaten fiilen girdikleri ders deseler 15 saat üstü 15 saat bile girilse aylık 10-15 lira ancak farkedecek. Bize onu da vermeyecekler, konuştuğumuzla kalacağız

yüksek lisans yapanların(tezli, tazsiz) ek dersini hesaplarken;
1 - kbs de bordroya girince personel bilgilerinden eğitim durumunu master yapıyor musunuz ?
2 - aktif olarak girdikleri dersleri gündüz, rehberlik ve +10 lardan gelen saatleri "ek ders yerine geçen görev-gündüz" den mi giriyorsunuz. yada tam tersini mi yapıyorsunuz. yada başka bir yönetimi mii var ?

umarım cevap verecek birileri vardır. teşekkürler şimdiden

bu ek ders zammını almak için kuruma dilekçe ile başvurmak gerekiyor mu? ek dersi hazırlayan ve kbs ye giren müdür yardımcısının ne yapması gerekiyor?

poet' Alıntı:
bu ek ders zammını almak için kuruma dilekçe ile başvurmak gerekiyor mu? ek dersi hazırlayan ve kbs ye giren müdür yardımcısının ne yapması gerekiyor?
ben bu yaz 1 ay önce master diplomamı aldım. okuluma dilekçe yazdım. diplomamın fotokopisi ile birlikte.
İşte diplomada ek dersimin mevzuata göre %5 zamlı yapılmasını, kademe derecemin mevzuata göre artırılmasını filan yazdım.
1 ayı geçti hala mebbiste en son gördüğü eğitim bölümü kısmı hala lisans bölümüm duruyor.
yani sanırım değiştirilmemiş. Eee pazartesiden itibaren bifiil dersler başlıyor başlıyor. Bunun çözülmesi için ilçe milli eğitimemi gitmem lazım yoksa okulmu düzelticek bu mebbisteki durumu.

Ekdersi zamlı almak için mutemetliği yapan kişinin sgk sisteminden ekderslerinizi ona göre yapması gerekiyor sanırım. Mebbisteki bilgi ekders ile alakalı değil. Onun da değişmesi için ilçe milli eğitim müdürlüğündeki özlük birimine (onların yetkisi yoksa ildekine) gidip ilgili memura diplomaları göstermeniz lazım. Üst yazıyla iletince böyle güncellemeleri biraz geç yapıyorlar.

2007 yılında Eğitim Yönetimi alanında TEZSIZ Yuksek lisansı bitirmis biri olarak. Arkadaslar son durum nedir acaba???? kendi okulumda 20 saat derse giriyorum + birde BT Rehberliğim var.

Geri