Yüksek Lisans ve Öğretmenlik

Kodla Büyü

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar şunu merak ediyorum eğer yüksek lisans yapma hakkını elde etmişsek derslere katılım nasıl oluyor?
Hem okuldaki dersler hem de yüksek lisans dersleri nasıl bir arada olacak?

Görev yaptığın yerde sıkıntı olmaz.Başka bir şehirde ise ben sınıfçıyım her hafta yol 1 gün+ders 1 gün toplamda her hafta bana 2 gün rapor da vermezler.Maddi kayıp çok olur.En iyisi tam uzaktan yüksek lisans.

Şahsen ben de düşünüyorum yapmayı. Hem kendi alanımda hem de Eğitim Yönetim ve Denetim alanında yapmayı düşünüyorum. İlerki mesleki hayatımda bana eminim lazım olacak. Yalnız tabii öncelikle dil ve ales'i halletmem gerekiyor : )

Kendinizi gerçekleştirmek gibi bir kaygınız yoksa,
Tezsiz 1 kademe haricinde hiçbir işinize yaramayacaktır.
Tezli 1 kademe ve fiilen girilen dersler için %5 ekders artırımı haricinde hiçbir işinize yaramayacaktır..

delikatliyam' Alıntı:
Hocam yükseklisanı ne yapaaksın . Boş yere yapıp zaman ve para kaybın olmasın

Kendini geliştirmediği başkasının geliştirmesini istemeyen bir kafa bu.
Tiksiniyorum böyle eğitimcilerden.

aradaugrarim' Alıntı:
Tezli 1 kademe ve fiilen girilen dersler için %5 ekders artırımı haricinde hiçbir işinize yaramayacaktır..

Eğer derdiniz kademe veya para değilse aşağıdakileri okuyun.Değilse bu arkadaşa katılıyorum.

Literatür taramak, bilimsel araştırma yöntemlerini öğrenmek,nicel ve nitel deneyler yapmak çok şeydir.
Okullar labaratuardır.Hem de toplumun her hastalığının tespit edildiği bir labaratuar.
Eğer YL'da öğrendiğiniz bilimsel metotlarla girdiğiniz sınıflarda,kantinde,öğretmenlerle ,ilçe,il arasında her türlü bilimsel çalışmayı rahatlıkla yapabilirsiniz. Kimse size gak guk edemez.
Müthiş bir çalışma sahasınız oluyor.Üniversitede kapalı bir odada makale yazmanın ötesinde bir deneyimdir bu.Sahadasınız ve deneyin içinde yer alıyorsunuz. Masa başı makale yazılmıyor bu bakımdan.

Eeee nolacak yazdıktan sonra?

Yayınlarınızı saygın, itibarlı ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlamanız bilime ve topluma katkı sağlayacaktır. Eğitim,fen veya sosyal boyutta bir soruna çareler aramak,çözüm için ihtimalleri kurcalamak az şey değildir.
Necip Fazıl'ın ifadesiyle buzdağlarını nefesle eritmek gibi birşey.
Cebini düşünmüyorsan durum budur.

Çekip gideceğiz vakti gelince, geride güzel eserler bırakalım değil mi?

suvari58' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:
Hocam yükseklisanı ne yapaaksın . Boş yere yapıp zaman ve para kaybın olmasın

Kendini geliştirmediği başkasının geliştirmesini istemeyen bir kafa bu.
Tiksiniyorum böyle eğitimcilerden.

aradaugrarim' Alıntı:

Eğer derdiniz kademe veya para değilse aşağıdakileri okuyun.Değilse bu arkadaşa katılıyorum.

Literatür taramak, bilimsel araştırma yöntemlerini öğrenmek,nicel ve nitel deneyler yapmak çok şeydir.
Okullar labaratuardır.Hem de toplumun her hastalığının tespit edildiği bir labaratuar.
Eğer YL'da öğrendiğiniz bilimsel metotlarla girdiğiniz sınıflarda,kantinde,öğretmenlerle ,ilçe,il arasında her türlü bilimsel çalışmayı rahatlıkla yapabilirsiniz. Kimse size gak guk edemez.
Müthiş bir çalışma sahasınız oluyor.Üniversitede kapalı bir odada makale yazmanın ötesinde bir deneyimdir bu.Sahadasınız ve deneyin içinde yer alıyorsunuz. Masa başı makale yazılmıyor bu bakımdan.

Eeee nolacak yazdıktan sonra?

Yayınlarınızı saygın, itibarlı ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlamanız bilime ve topluma katkı sağlayacaktır. Eğitim,fen veya sosyal boyutta bir soruna çareler aramak,çözüm için ihtimalleri kurcalamak az şey değildir.
Necip Fazıl'ın ifadesiyle buzdağlarını nefesle eritmek gibi birşey.
Cebini düşünmüyorsan durum budur.

Çekip gideceğiz vakti gelince, geride güzel eserler bırakalım değil mi?

Hayalimdeki öğretmen :)

Arkadaşlar korkarım sorumun cevabını alamadım. Ben tarih alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Yani tavsiye değil de daha çok işler nasıl yürüyor onu öğrenmek istiyorum. Tezli bu arada

only61' Alıntı:
Arkadaşlar korkarım sorumun cevabını alamadım. Ben tarih alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Yani tavsiye değil de daha çok işler nasıl yürüyor onu öğrenmek istiyorum. Tezli bu arada

MEB İzin Yönergesi Madde 18 (1)-d:
"Memurlardan lisansüstü öğrenime devam edenlere, görevlerini aksatmamak şartıyla izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanır. Öğretmenlerin ders programları, lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkan verecek şekilde düzenlenir."

Buna istinaden okuldaki derslerinizin lisansüstü ders programınıza göre düzenlenmesini talep edebilirsiniz hocam.

Kurtkaya' Alıntı:
only61' Alıntı:

MEB İzin Yönergesi Madde 18 (1)-d:
"Memurlardan lisansüstü öğrenime devam edenlere, görevlerini aksatmamak şartıyla izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanır. Öğretmenlerin ders programları, lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkan verecek şekilde düzenlenir."

Buna istinaden okuldaki derslerinizin lisansüstü ders programınıza göre düzenlenmesini talep edebilirsiniz hocam.

teşekkürler hocam yani müdürün insifiyatine kaldık

hocam benim bildiğim kadarıyla http://mevzuat.meb.gov.tr/html/56.html
Öğrenim İzni

Madde 41- Bakanlık personelinden; Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsüne devam edenlere 7163 sayılı Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Teşkilât Kanunu, Devlet Memurları Yabancı Diller Eğitim Merkezine devam edenlere ise Devlet Memurları Yabancı Diller Eğitim Merkezi Yönetmeliği ve Eğitim İç Yönetmeliği hükümleri gereğince eğitim süresince aylıklı izin verilir. Bu izinler, 15 inci maddenin (a) bendinde belirtilen görevlerde bulunanlar ile il milli eğitim müdürlerine aynı bentte belirtilen izin vermekle yetkili amirler, merkez teşkilatında görevli diğer memurlara dairesi amirinin uygun görüşü üzerine Personel Genel Müdürü, taşra teşkilâtında görevli olanlara ise il millî eğitim müdürünün önerisi üzerine vali tarafından verilir.

Yüksek lisans öğrenimine devam edenlere, görevlerini aksatmamak kaydıyla haftada iki yarım gün izin verilebilir. Öğretmenlerin ders saatleri, bu öğrenimlerine devam edebilmelerine olanak verecek şekilde düzenlenir. Bu izin merkez teşkilatında görevli olanlara birim amiri, taşra teşkilatında görevli olanlara il/ilçe milli eğitim müdürü tarafından verilir. İzin verme yetkisi alt kademelere devredilebilir.

Yok hocam genelde sıkıntı çıkarmazlar. Ben bu yıl konyaya gidiş geliş yaptım Gaziantep ten. Haftada bir günümü boşalttılar oda yetiyor.

Geri