yüksek lisans mülakatlarında sorulan sorular

Kodla Büyü

bilerzen

Seçkin Üye
Seçkin Üye
yüksek lisans mülakat sınavlarında Bilgisayar ile ilgli bölümlere başvururken neler sorabilirler?
herkes bir soru yazsa bilgilerimizi tazeleriz yeni gireceklere faydalı olur diye düşünüyorum..

ben bir kere başvurmuştum harddiskin yapısını sormuşlardı mesela...

rizarikan79' Alıntı:
h264 standartı nedir?
sorsalar o neymiş derdim bilmiyodum hemen baktım teşekkürler hem akılda kalıcı oluyo

"H.264 gibi modern video biçimleri HD filmlerden tutun da web videolarına varıncaya dek her alanda kullanabiliyor. H.264′ün performansı ve sunduğu özellikler, kodeklerin dinozoru MPEG2′inkinden çok daha iyi.

Apple’ın iPod videolarında, Adobe’nin Flash Player’da kullandığı, YouTube’da görmeye başladığımız, HDTV yayınlarında ve IPTV’de karşımıza çıkan H.264 adlı kodek, AVC (Advanced Video Coding) adıyla da biliniyor ve MPEG2′nin yerini alma yolunda hızla ilerliyor. Bu elbette şaşırtıcı değil, çünkü teknoloji cephesinde çok daha fazla şey sunabilen H.264, yüksek tanımlı filmler ve dijital TV’lerde, taşınabilir film oynatıcılarda ve web’deki düşük veri oranlarında bile kullanılabiliyor."

benim bildğim
mulakat genellikle torpilin çok döndüğü üniversitelerde oluyor ama bu kadar da soruları abarttıklarını bilimyodum.

Burada ne işin var?
Java nedir?
Uzaktan eğitim ile ilgili birkaç soru...

5. cumhurbaşkanının adı nedir?
Hangi gazeteyi okuyorsun?
yüksek lisans başvurundan müdürünün haberi var mı?
şayet yüksek lisansa kabul edilirsen yüksek lisans derslerine girmene müdürün izin veriyor mu?

2 yıl önce başvurduğumda sorulmuştu.

hacounter' Alıntı:
bencede %90 mülakat = torpil
yüksek lisans %80-90 oranında torpil zaten. mülakat olmazsa klasik bilim sınavı ve dil sınavı oluyor. istediği adama istediği puanı verebiliyorlar. yaş kararı gibi dönüşü yok.
kontejanların sahipleri belli genelde...

unlem' Alıntı:
şayet yüksek lisansa kabul edilirsen yüksek lisans derslerine girmene müdürün izin veriyor mu?

ilginç sorular? :eek:

evet bence de torpil var ama olsun yine de belki soracakları sorularla burada karşılaşırız:)

Böte'de yapmak istersen:

Bana sorular sorular:
- Hangi konuda çalışmak istiyorsun?
- Flashla ilgili bir kaç soru.
- Geçerlik-güvenirlik nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?
- Uzaktan eğitim

çoklu ortam ilkeleri nelerdir?

nicel gözlem nitel gözlem nedir?

bilişim etiğini açıklayınız..

arkadaşlar çok gerekli bir başlık açmışsınız. teşekkür ederim.
gerçekten merak ettiğim bir konu. daha fazla paylaşım olursa çok sevinirim.
bir arkadaştan duymuştum.
"bu üniversiteyi neden seçtiniz?" diye soruyorlarmış. soru makul mantıklı ama bekledikleri cevap....

GYTE de Strateji Biliminde Teknoloji üzerine YL yapmak istedim. Ama olmadı. Çağdaş ve yansız sistemlerde mülakat %10-20 aralığında tutuluyor. Ama GYTE gibi kimi yerlerde %50 ve daha fazlası. Ben elenenlerdenim. Bilemediğim tek soru Know-How du. 5 dakikada beni ya da yeterliliklerimi nasıl anladıysa elediler. Torpil vardı kullanmadım, o kadar emindim ki.. Bir daha da aynı yere başvurmayı düşünmüyorum.
Diğer sorular;
Bilim
Teknoloji
Strateji
Yönetim nedir?
Yönetimin Unsurları?
Bakkal Yönetici midir?
:))

Torpilin falan döndüğü yok ortada, eskidenmiş onlar. Siz kendinizi ifade edebilirseniz, Bunun yanında Ales ve dil puanınız varsa alınamama diye birşey olamaz. Mülakat aktif insanlar için vardır. Sonuçta araştırmacı ve sorgulayıcı bir kimliğiniz olmalı...

cleversahin' Alıntı:
Torpilin falan döndüğü yok ortada, eskidenmiş onlar. Siz kendinizi ifade edebilirseniz, Bunun yanında Ales ve dil puanınız varsa alınamama diye birşey olamaz. Mülakat aktif insanlar için vardır. Sonuçta araştırmacı ve sorgulayıcı bir kimliğiniz olmalı...
hocam sen Türkiye'de yaşamıyor musun? gözlerini mi kapatıyorsun gerçeklere? öğretim üyelerinin kalitesizliğini görmüyor musun?
87 ales puanıyla hatay eğitim bilimlerine kabul edilmedim! daha ne olsun...
tam da tahmin ettiğim gibi. beyefendi yüksek lisans yapıyor. kendini aklamak için hikaye anlatıyor bize. post423046.html#p423046

evet illaki torpili olmadan yüksek lisans yapan arkadaşlarımız vardır ama genelde oluyor ben 2 kez şansımı denedim olmadı ve mülakata girenlerin torpilleri bile yanındaydı:)

ama şu anda bunu tartışmak anlamsız bu başlığı soruları paylaşmak için açtık; sorulan sorulara mahcup olmadan en azından ben cevapladım diyebilmek için, ne tip sorular sorulduğunu görebilmek için paylaşım yapıyoruz ... paylaşıma devammm.. :+1:

Hocam konuya teşekkürler..ihtiyacımız olan bir konu.
torpi olayına gelince yoktur diyemeyiz ama bizler elimizden geleni yapalım da :) :tr:

Mülakat sırasında nasıl davranmalıyım?

Mülakat sırasında her zaman özenli ve dikkatli profesyonelce davranmalısınız; tanıştığınız herkese karşı saygılı ve nazik olun. Birkaç ipucu vermek gerekirse:

Saygılı olun ve konuyla ilgili sorular sorun – konunun dışına çıkmamaya özen gösterin.
Mümkün olduğunca çok fakülte üyesiyle ve lisansüstü öğrenciyle tanışın. Onların özel ilgi ve işlerini sorun, soruşturun.
Kendinize güvenin ama ben merkezci olmayın.
Olumlu ve istekli görünün. Bölüm üyelerine, mülakatta olmaktan memnunluk duyduğunuzu gösterin. Şikayetçiliği seven veya kolay dağılan birisi görüntüsünü vermeyin.
Ne bildiğinizi ve nelerle ilgilendiğinizi vurgulayın, kimleri tanıdığınızı değil.
Argo ve küfür kullanmayın.
Çok az bildiğiniz ya da hiç bilmediğiniz konuları tartışmayın.
Yanıtını bilmediğiniz soruları “bilmiyorum” diye yanıtlamakta tereddüt etmeyin.
Belirli teorik fikirler lehinde ya da aleyhinde çok emin olmadıkça konuşmayın. Sizin görüşlerinize katılan bölüm üyeleri olabileceği gibi bu görüşlere karşı kişiler de olacaktır. Bu kişileri, kendinize ve başvurunuza karşı çevirmenin hiç gereği yoktur. Ayrıca çok iddialı görünürseniz, öğretim üyeleri büyük olasılıkla sizden daha fazla bilgiye sahip oldukları bu teori hakkında bilgilerinizdeki boşlukları yakalamaya karar verebilirler ve bu canınınızı fena yakabilir.
Bölüm hocalarını, lisansüstü öğrencileri ve diğer adaylara tüm hayat hikayenizi anlatmayın. Sıkılabilirler!
Düşüncesizce konuşmayın, kesinlikle küstah olmayın. Mülakat süresince dolaylı olmayan ve açık yanıtlar verin. İstekli, içten ve açıksözlü olmaya çalışın. Göz kontağı kurun, yani sorulara yanıt verirken veya soru yöneltirken yere ya da başka yerlere bakmayın.
Geçmiş başarılarınızı temcit pilavı yapacak şekilde yinelemeyin. Mülakat sırasında yapmanız gereken, övünerek diğer adaylardan iyi olduğunuzu göstermek değil, bunun yerine profesyonel konuşmanın ve davranmanın ne demek olduğunu gayet iyi bilen, akademik ve kişisel ölçütleri yüksek bir birey olarak kendinizi ortaya koymanızdır.

Mülakatta ne tür sorularla karşılaşacağım?

Size sorulacak sorular programdan programa ve bölümden bölüme değişecektir. Yine de, genel olarak, aşağıdakiler gibi soruları beklemenizde yarar olabilir:

1. En çok hangi öğretim üyeleri ile çalışmak istersiniz?

2. İyi bir öğrenci ve psikoloji alanında çalışmaya aday bir profesyonel olmak dışındaki kişisel birikimleriniz nelerdir?

3. Akademik geçmişiniz nedir ve hangi dersler sizi özellikle çok etkiledi?

4. Bu programa sizi çeken ilgileriniz nelerdir?

5. Psikolojide ve kariyerinizde belirgin beklentileriniz nelerdir?

6. Lisansüstü eğitiminizin kariyer olasılıkları anlamında sizi nereye götüreceğini düşünüyorsunuz?

7. Bu programın sonunda ne alarak ayrılmış olmayı bekliyorsunuz, yani lisansüstü eğitim ve bu bölüm dünyaya bakışınızı nasıl değiştirecek?

8. Psikoloji dışındaki hobileriniz ve ilgi alanlarınız nelerdir?

Mülakatta ne çeşit sorular sormalıyım?

Mülakata hazırlıklı olduğunuzu ve bu işe ciddi baktığınızı ortaya çıkaracak sorular yerinde olacaktır. Bu, şu anlama da geliyor: yanıtını büyük ölçüde önceden bilmeniz gereken “Almam istenen dersler nelerdir?”, “Ne kadar araştırma yapmalıyım?”, ve “Lisansüstü program dahilinde tez hazırlamam gerekiyor mu?” gibi sorulardan kaçınmalısınız.

Mülakat sırasında sormanızın yerinde olabileceği soruların şunlar olabilir:

1. Ne kadar süre sonra araştırmalara dahil olabileceğim?

2. Lisansüstü öğrenciler için bölümünüz ne gibi mali destekler sağlıyor?

3. Bölümde öğrenciler danışmanlarını nasıl seçiyorlar?

4. Klinik psikoloji gibi uygulamalı bir programa başvuruyorsanız, şöyle sorular da sormak isteyebilirsiniz: “Klinik (veya diğer) becerilerimi geliştirebileceğim ne tür asistanlık ya da uygulama olanakları mevcut?” “Klinik asistanlığı ya da klinik uygulamaları için ne kadar beklemem gerekiyor?”

5. Öğrencilerinizin çoğu lisansüstü programı ne kadar sürede tamamlıyorlar? Lisansüstü öğrenciler bölümdeki faaliyetlere katılabiliyorlar mı? Bölüm ve program toplantılarına katılıyorlar mı, bölümde bu öğrencilere genç meslekdaşlar gibi mi davranılıyor? Öğrencinin profesonel gelişimi için özel uygulamalar var mı?

6. Gerek bölümde gerekse üniversitede öğrencilerin bilimsel toplantılara katılmaları için mali destek sağlanıyor mu?

7. Lisansüstü öğrencilerin araştırmaları için, tez ve bitirme projesi de dahil olmak üzere, bilgisayar erişimi nasıl sağlanıyor?

8. Programınızdan yeni mezun olmuş öğrenciler ne tür işler edinmede başarılı oldular?

Alıntı: http://www.egitimim.com/Rehberlik/Unive ... ulakat.htm

cleversahin' Alıntı:
Saygı değer hocam kusura bakma ama sana katılmıyorum.Ne yani mülakatta elenenler kendini ifade edemiyor mu?
Ne kadar cingöz olursan o kadar iyi bir akademisyen mi olacaksın???
Benim dayı oğlu yüksek lisans mülakatına giriyor.Ve soru şu
Türkler için en önemli iki öğe nedir ?
Dayı oğlunun cevabı: kadın ve silah

Cevap:Birincisi doğru ikincisi yanlış ,kadın ve demir olacaktı.

Neymiş efendim Silahın hammaddesi demirmiş.Bu ne saçma şey ya.
O zaman kadının hammaddesi dedikodu o zaman cevap dedikodu ve demir olmalıydı.
Abidik kubidik şeyler.
Bunun adı TORPİL değilde kendini ifade edemememidir hocam.
SAYGILARIMLA

unlem' Alıntı:

İyi bari annenin başı açık mı, hacıya gittiler mi diye sormamışlar :)

sağlam bi dil puanı ve ales puanı varsa hiçbir üniversite seni elemeyi göze alamaz. o işler o kadar basit değil, o kadar şaibeyi kaldıramazlar. mülakatta cingözlükten ziyade kendini ifade etme ve meraklı ilgili bir insan olduğunuzu ortaya koymalısınız. gidip de insanlar zihninizi okuyacak değil.

bilogt55' Alıntı:
sağlam bi dil puanı ve ales puanı varsa hiçbir üniversite seni elemeyi göze alamaz. o işler o kadar basit değil, o kadar şaibeyi kaldıramazlar. mülakatta cingözlükten ziyade kendini ifade etme ve meraklı ilgili bir insan olduğunuzu ortaya koymalısınız. gidip de insanlar zihninizi okuyacak değil.

katılmamak elde değil.

ALEs:99
kpds-üds:95 ise kesin girersin tabi torpilin yoksa. :)))

Ama torpilin varsa dert etme. Mülakata katılman yeterli.

70 üstü bir dil puanı ve 80 üstü bir alesin açamayacağı kapı yok eğer ki mülakatta bir aksilik çıkmazsa, yani çok saçma sapan davranılmazsa.

Bilgisayar müh. için başvurmuştum. 2 soru sormuşlardı
1. Özgeçmişimde yazılı olanlardan bahsetmemi istemişlerdi.
2. Neden yüksek lisann yapmak istiyorsun.

20 kişi falan başvurdu 10 kişi aldılar. (Başvuran herkese hemen hemen aynı şeyler sorulmuş.)

Bende birkaç kez farklı üniversitelere başvurdum.Bir üniversite son dakikada yazılı sınav çıkardı ve bizi apar topar yazılı sınava aldı.3 tane eğitimle ilgili yoruma açık soru sordular.Fakat yazılı sınavlar açıklanmadan alınanların ismi açıklandı.Aynı zamanda mülakat ta vardı.Mülakkatta tavırları o kadar kötüydü ki son katıldığım bu tecrübeden sonra bir daha başvuruda bulunmadım.Niçin y.lisans yapmak istiyorsun favori soruları herhalde, eğitim yazılımlarıyla ilgili bir sorunun da sorulduğunu hatırlıyorum.Kolay gelsin herkese umarım gönlünüze göre olur?

Geri