Yönetmelik Hazırlanıyormuş! (Fatih BTR)

Kodla Büyü
Bu yazı sadece buz dağının görünmeyen yüzü eğer bir yonetmelik olacaksa bizi cok daha agir gorevler bekliyor. Anladigim kadari ile yegitek bizlere iyi niyetle yaklasmiyor ve daha iyiyr gitmeyecegi kesin.

gececi' Alıntı:
""Yani varsa enerjinin; sınıf içi uygulamalarda öğretmene sürekli rehberlik faaliyetinin projenin hedefe varması için elzem olduğu ve yapılan 18 saatlik görevin normdan sayılmasına harcayın gerisi kendiliğinden gelir zaten.""

Önemli ve Mantıklı....

Evet bence de mantıklı.. Önemli olan norm kadro ve özlük haklarımız... Ancak yeni yazıyla iş yükümüz baya artacak gibi ve sürekli Rehberlik yapacaksak okul okul dolaşmak bize zulüm olur... Ayrıca web sitesi pratikte genel olarak BTR Öğretmenlerinin üstüne kalıyor ve etkinliği bol olan okullarda oldukça önemli bir zaman alıyor... Yani buna benzer bir sürü ekstra iş, teknolojiden anladığımız için, insani ilişkileri yıpratmamak için ve vicdanen okulu sahiplendiğimiz için üzerimize kalıyor.. Bu benim işim değil diye her zaman kestirip atamıyorsun. Müdür insani bir üslupla bu iş okulun/devletin işi senden başka da adam gibi anlayan yok özelden adam mı çağıralım diye damardan girince nereye kadar hayır diyebilirsiniz.. Bakanlık bu anlamda da halimizden anlamalı..

Ayrıca kişilere saldırmadan ve kimseyi rahatsız etmeden hakkımızı savunalım. Çocukça sataşmalardan kaçınalım. Bizim derdimiz kavga yapmak gürültü çıkarmak değil. Biz daha adil, daha insancıl, bize norm kadro verilmiş, özlük haklarımız iyileştirilmiş ve taşrada öğretmenlerin önüne adeta ateşe atılır gibi atılmadığımız bir Yönetmelik istiyoruz... İyi niyetli olduğumuzu hissettirebilirsek Necdet SARI da dahil olmak üzere Bakanlık yetkilileri daha ılımlı daha insancıl daha anlayışlı daha adil yaklaşacaklardır diye ümit ediyorum... Bürokratik veya siyasi gücü olan arkadaşlar geç olmadan insani bir yaklaşımla harekete geçebilir. Gönülleri fethedersek güzel bir sonuca varabiliriz diye düşünüyorum. Bu arada yanlış anlaşılmasın hükümet yanlısı değilim ama eğitimi siyasete alet etmeyelim. Sırf muhalefet etmek için muhalefet etmeyelim. Eleştirelim ama yapıcı olalım.. Ülkemizin geleceğine sahip çıkalım. Hakkımızı da arayalım Norm kadro olayının çözülmesi ve özlük haklarımızın iyileştirilmesi için çalışalım.. Aslında BÖTE bölümü mezunu arkadaşların %70-80'i olayı sahipleniyor ama sessiz bir çoğunluk bu.. Bir de %20-30 gibi daha aktif daha protest bir kesim var. Bu arkadaşlar gerçekçi çözümlere yanaşmamakta biraz ısrarcılar ve basında felan seslerini daha çok duyuruyorlar.. Bakanlık da bu arkadaşlarla zıtlaşıyor ve genelleyerek bütün BÖTE mezunlarına ve BTR Öğretmenlerine bunu olumsuz ve sert bir şekilde yansıtıyor.. Yoksa Bakanlık da biliyordur EğitimBirsenliler de dahil olmak üzere oldukça büyük oranda öğretmenin özünde değişime ve dolayısıyla EBA'ya tepkili yaklaştığını... Yani olay genel anlamda siyasi bir mesele değil değişime karşı bir direniş.. Yoksa teknolojiden anlayan bir çok öğretmen de EBA'yı kullanmama noktasında direniyor.. Öğretmenleri yaklaşık 2 yıldır EBA'ya yönlendiriyoruz ama EBA'da da birçok sistemsel problem var.. Mesela EBA Derste bütün branşlar yok ayrıca 11 ve 12. Sınıf içerikleri hazırlık aşamasında diyordu uzunca bir süre daha yeni aktif hale geldi.. EBA Ders'te sınıfım modülü sağlıklı çalışmıyor; EBA'ya hiç giriş yapmamış öğrenciler şubede gözüküyor ancak sınıftaki öğrencilerin çoğu giriş yapmış ilginçtir onlar sistemde gözükmüyor mesela.. Hatta birçok öğrenciyi bizzat sisteme sokup sonucu gözlemledim bir düzelme göremedim. Bunun dışında örneğin öğrencilere şifre verebiliyordum ama 1-2 haftadır problem var şifre veremiyorum ama müdürün şifresi ile verebiliyorum; oysa değişen birşey yok.. Öğrencilerden EBA Sunumu kullanmalarını istedim performans görevleri için ama yaklaşık 2 ayda ancak bir öğrenci sistemi çalışır vaziyette bulmuş ve evde sunumu hazırlamış ancak sınıfta sistem yine hata verdi. Mecburen video hazırladı çocuk.. Powerpointi değil de EBA Sunumu tercih edin diye yönlendiriyordum ama mecburen 'EBA Sunum ve İçerik Üretimi modülü öncelikli ama EBA'da sistem sürekli güncellenip geliştirildiği için zaman zaman problem çıkabiliyor serbestsiniz dedim. Yani motive ediyoruz, rehberlik yapıyoruz hatta gerekirse EBA için zorluyoruz ama böyle aksaklıklar direk muhattap olan bizleri mahçup ediyor ve zor duruma sokuyor.. Sonrada yok şöyle olursa "ivedilikle görevine son verilir" gibi incitici, tehditkar bir ifade hoş olmuyor en iyi ifade ile... Ayrıca bu ders içi gözlem formuna Müdür, Ders Öğretmeni ve Fatih BTR Öğretmeni imza atacak... Bir iş var 3 kişi sorumlu ama bir sorun oldu mu cezayı sadece 1 kişiye hem de geçici görevli olana keseceksin. Bunun neresinde adalet... Ayrıca mesai arkadaşınla seni düşman edebilecek bir düzenleme ne kadar doğru.. Tamam EBA'ya ve Fatih Projesine sahip çıkalım. Zaten bizler bunu en azından mesleğimiz gereği ve daha önemlisi ülkemizin geleceği adına istiyoruz... Ama daha yumuşak ve insani bir geçiş olmalı..

Klasikleşmiş ifademi tekrar yazıyorum...
"BTR aşıklarına selam olsun!!!"

Mevcut şartlar altında BT Öğretmenlerinin sorunu 3 ayrı alanla çözülür..

Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği,
Bilişim Teknolojileri Teknik Öğretmenliği,
Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği...

Bakanlık bu alanların çalışma şartlarını ve görevlerini net bir şekilde belirler. Alanlar arası geçiş hangi şartlar sağlandığında yapılabilir ortaya koyar. Ve atamaları bu alanlara göre ayrı ayrı yapar... Herkes de ne yapacağını bilir.. Herkes de başkasının görüşüne saygı duyar. Bakanlık şartları ve ihtiyaçları da hesaba katarak ortaya herkesi memnun edebilecek bir çözüm koyabilir. Mevzuatı değiştirmek bu kadar da zor değil herhalde...

Merhaba,,,
Perşembenin gelişi Çarşamba dan belli olur derler ya...Adamların dandik ürünlerini alanlarda bir sorun yok...Ama günah keçisi BTR...Vurun abalıya..Altyapı sürecinde neler yaşadık..Adamların sorun çıkardığı hususlarda tepeden birileri arıyor ve sorun çıkarmayın diyor...Uygula emir eri Ramazan...Sonra sorumlu BTR öğretmen İL İLçe Koordinatörü...Ama kimsenin adamlara taviz verenlere birşey dediği yok...(Örn. Altyapıda tamamen halletmeden onay vermezken şimdi %95 i tamamsa onayla koçum..(%95 kime ve neye göre ise). Söylenecek çok şey var ama....Neyse La HAvle...

Yönetmelik çıkacağı kanaatinde değilim. Eğer çıkacak olsaydı bu tarz bir yazı yayınlanmazdı.

Necdet Hocanın açıklaması

Ekli dosyalar

• 10262048_875371192580397_8650290060325500822_n.jpg
    10262048_875371192580397_8650290060325500822_n.jpg
    67.9 KB · Görüntüleme: 379
Üç yıldır btr görevi almıyorum. Allahım ne kadar da huzurluyum. Önceliğim ders diğer işlere canım isterse yardımcı oluyorum. Allah bi daha btryle -formatörlükle sınamasın.

necdet sarının mesajdaki norm kadrodaki cümle dediği şeyi tahmin edebiliyorum . oda aynen şöyle olacak:" Fatih projesi bilişim teknolojileri rehberliği norm kadrosunu milli eğitim bakanlığı belirler" bu zaten geçmişte vardı ve şöyleydi sanırım: "bilgi teknoloji sınıflarındaki öğretmen normunu bakanlık belirler ibaresiydi sanırım. buda demek oluyorki .bir arpa boyu yol alınmamış . :eek:

norm kadro yönetmeliği değişmeden önce de böyle madde vardı ve bakanlık belirler yazıyordu. hala belirleyemedi.

Btr ye norm olayına girmiyorlar çünkü işin boyutu maddi. Şimdi diyeceksin kac milyon tl lik proje ama öğretmene vermeye gelince iş değişiyor görünen o yakın zamanda memur işçi kavramının kalmayacağını düşünüyorum ayrıca beğenirseniz yapın filan. Beğenmezseniz kurs açar dikeriz birini diyorlar tıpkı rehber öğretmenlere yaptıkları gibi.

bizim yönetmelikleri yazan, fatih projesinin basında, elektrik öğretmeni, böte düşmanı....

Habip Hocam, Necdet Hocanın ekteki cevabında ise sanki yeni bir Yönetmelik hazırlanıyormuş algısı oluşuyor ilk bakışta.. Farklı ortamlarda o şekilde yorumlandığı için ben de burda o duyumu gündem ettim. Sizin eklediğiniz cevabında ise genel bir yönetmeliğe bizimle ilgili bir ibare ekleneceği algısı oluşuyor.. Anladığım kadarı ile Norm kadro ile ilgili bir yönetmelik hazırlanıyor ve bu yönetmeliğe BTR ile ilgili bir ifade eklemeye çalışıyorlar.. BTR'ye yönelik özel bir Yönetmelik çalışması yok şu an için olursa bile yönetmelik değil de genelge veya yönerge ile bir düzenleme yapılacak.. Hadi hayırlısı artık.. BT Öğretmenlerinin ve BTR Öğretmenlerinin geleceği ancak 5 belki de 10 yılda netleşir bu gidişle.. Birçoğumuzun Ruh ve Akıl sağlığı tehlikede...

Ekli dosyalar

• PSX_20160101_133905.jpg
    PSX_20160101_133905.jpg
    120.2 KB · Görüntüleme: 359
zilal' Alıntı:
bilişim4000' Alıntı:
necdet sarımı ? necdet sarıyı araştırdım tam bi böte düşmanı. bu adama mı inanıcaz :p :roll:
aşağıdaki linkleri tıklayın anlarsınız.

https://twitter.com/necdet_sari/status/ ... 4230620160
https://twitter.com/necdet_sari/status/ ... 6189480960
https://twitter.com/necdet_sari/status/ ... 5749555200

adam böteci diye takmış kafaya.. ne alıp veremediği varsa.. :scared:

Fatih projesine bakmak lazım önce teknolojinin satın alınmayacağını kiralandığını bilmeyen biri büyük ihtimalle de bide utanmadan senkron ve asenkron arasındaki farkı soruyor. Senkron yazılım yazmayı bilgisayar mühendislerine veya otomasyon mühendislerine sorması gerektiğini bilmeyen biri. Kimsin ki sorguluyorsun. Cahile laf anlatmak zordur.

Eş zamanlı yazılım ile eş zamansız yazılım arasındaki farkı bilmek zorunda değliz. Nedir bunlar derseniz. Eğer bilgisayarda bir program yazarsak bu eş zamansız bir yazılımdır. Eş zamanlı yazılım ise robotlar için filan gerekir mesela araba fabrikasındaki robot kolu belli bir zamanda belli bir yere kaynak yapmak zorundadır. Bu nedenle program ile robot kolu eş zamanlı çalışmak zorundadır. Bilgisayar kastı kaynak yanlış yere yapıldı seçeneği yok yani. Ki ben bunu da üniversitede öğrenmedim. Öğretilmedi de. Öğretildiyse bilirdim.Çünkü üniversiteye gitmeden önce bu yazılımlar arasındaki farkı biliyordum. Ki Boteciye eş zamanlı yazılım öğretmek yanlıştır. İhtiyacımız olmayacak.

Ama bunun anlatmak istediği galiba Senkron(Eş zamanlı ) ve Asenkron(Eş zamansız) İletişim ki bu da üniversite de uzaktan eğitim dersinde gösterilmedi.
http://www.academia.edu/4091638/Senkron ... ti%C5%9Fim

Aaa eş zamanlı yazılım ile eş zamanlı eğitim farklı kavramlarmış. Acaba hangisinden bahsediyor. İki kavram öğrenip sonra insanları bilmediği için itham etmek yanlıştır. Kafası çalışan zaten bişey bilmediğini bilir.

İllaha üniversite de gösterilmek zorunda mı hayır. Atam Türk Dil Kurumu'nu iyiki kurmuş. Yoksa senkron ve asenkron gibi fransızca kelimelerin ne olduğunu bilmek zorunda kalacaktık. Eş zamanlı ve eş zamansız ne güzel dediğin zaman anlıyorsun.

Sınıflara akıllı tahta kurup öğrencilere tablet dağıtarak teknolojiye sahip olunmayacağını bilmeyen eğitmenim siz eğitek de ne yapıyorsunuz merak ediyorum.

Soru:arkadaşlar okul da 32 saat ders var zümrem norm fazlası oldu gitti. kendisi btr idi ben derslere giriyorum. kurs ta açtım. İkinci dönem başka bir okuldan btr gelir mi yoksa :( :( :(
30 saat ders + btr + kurs + nöbet+.... mi olur.

Tahminen başka okuldan gelir. Gelmese de sen 30 saat dersine girersin.

okyay' Alıntı:
Soru:arkadaşlar okul da 32 saat ders var zümrem norm fazlası oldu gitti. kendisi btr idi ben derslere giriyorum. kurs ta açtım. İkinci dönem başka bir okuldan btr gelir mi yoksa :( :( :(
Hocam eğer istanbulda iseniz
30 saat dersiniz varsa dilekçeyle illa BTR istiyorum deseniz bile (ki var öyle sevimliler) reddediliyor.
30 saat ders varsa bitmiştir. ders+nöbet
81 il adına konuşamam ama bildiğim illerin çoğunluğunda kaide budur.

pisagorean' Alıntı:
mse' Alıntı:
Kişiliğe kaldırmakta ziyade katılmadığını yönleri söylersek daha yerinde olur bence
Kusura bakma hocam. Bi yazdığıma kızmışsın anlayamadım.
Hocam ben özür dilerim... Seni kırdıysam üzdüysem.. benim yüzünden sen niye moralini bozasın ki.
Benim demek istediğim bir kişiyi yok saymak yerine, mutlaka katıldığımız yönleri vardır... Katılmadığımız yönlerini söylemek daha doğru olur diye genel düşünmüştüm...

gelecek' Alıntı:
zilal' Alıntı:
bilişim4000' Alıntı:
necdet sarımı ? necdet sarıyı araştırdım tam bi böte düşmanı. bu adama mı inanıcaz :p :roll:

Fatih projesine bakmak lazım önce teknolojinin satın alınmayacağını kiralandığını bilmeyen biri büyük ihtimalle de bide utanmadan senkron ve asenkron arasındaki farkı soruyor. Senkron yazılım yazmayı bilgisayar mühendislerine veya otomasyon mühendislerine sorması gerektiğini bilmeyen biri. Kimsin ki sorguluyorsun. Cahile laf anlatmak zordur.

Eş zamanlı yazılım ile eş zamansız yazılım arasındaki farkı bilmek zorunda değliz. Nedir bunlar derseniz. Eğer bilgisayarda bir program yazarsak bu eş zamansız bir yazılımdır. Eş zamanlı yazılım ise robotlar için filan gerekir mesela araba fabrikasındaki robot kolu belli bir zamanda belli bir yere kaynak yapmak zorundadır. Bu nedenle program ile robot kolu eş zamanlı çalışmak zorundadır. Bilgisayar kastı kaynak yanlış yere yapıldı seçeneği yok yani. Ki ben bunu da üniversitede öğrenmedim. Öğretilmedi de. Öğretildiyse bilirdim.Çünkü üniversiteye gitmeden önce bu yazılımlar arasındaki farkı biliyordum. Ki Boteciye eş zamanlı yazılım öğretmek yanlıştır. İhtiyacımız olmayacak.

Ama bunun anlatmak istediği galiba Senkron(Eş zamanlı ) ve Asenkron(Eş zamansız) İletişim ki bu da üniversite de uzaktan eğitim dersinde gösterilmedi.

Aaa eş zamanlı yazılım ile eş zamanlı eğitim farklı kavramlarmış. Acaba hangisinden bahsediyor. İki kavram öğrenip sonra insanları bilmediği için itham etmek yanlıştır. Kafası çalışan zaten bişey bilmediğini bilir.

İllaha üniversite de gösterilmek zorunda mı hayır. Atam Türk Dil Kurumu'nu iyiki kurmuş. Yoksa senkron ve asenkron gibi fransızca kelimelerin ne olduğunu bilmek zorunda kalacaktık. Eş zamanlı ve eş zamansız ne güzel dediğin zaman anlıyorsun.

Sınıflara akıllı tahta kurup öğrencilere tablet dağıtarak teknolojiye sahip olunmayacağını bilmeyen eğitmenim siz eğitek de ne yapıyorsunuz merak ediyorum.

bilgilendirme için teşekkürler.
bir de necdet sarı ya yazarsanız daha iyi olur :lol:

zilal' Alıntı:
gelecek' Alıntı:
zilal' Alıntı:
bilişim4000' Alıntı:

bilgilendirme için teşekkürler.
bir de necdet sarı ya yazarsanız daha iyi olur :lol:

tebrik ederim ....mutlaka okuyordur.

ist_koord' Alıntı:
okyay' Alıntı:
Hocam eğer istanbulda iseniz
30 saat dersiniz varsa dilekçeyle illa BTR istiyorum deseniz bile (ki var öyle sevimliler) reddediliyor.
30 saat ders varsa bitmiştir. ders+nöbet
81 il adına konuşamam ama bildiğim illerin çoğunluğunda kaide budur.

özletme kendini hocam, senin tecrübelerine ve deneyimlere bence merkez teşkilatın fazlası ile ihtiyaçları var..

Necdet beyin koltuğu rahat gelsin bir birinden güzel öğretmen öğrenci ve idare ile iş yapsın bizim gibi sonra BÖTE neymiş daha iyi anlar bence... Yazık bu adamlar tabandan yetişmeyen adamları başımıza getiriyorlar...

Görevlendirme yazısını okuyunca moralim bozuldu. Günah keçisine döndük. Yorumlardaki endişeleri ben de taşıyor ve meslektaşlarıma gönülden katılıyorum.
Keşke %20-30 luk kesimimiz de yürekten çalışsa, sahiplense bölümümüze. Ancak her insan bir değil. Bu yüzden yegitek'in pireye kızıp yorgan yakması bariz yanlış.

Grevlendirme isteyeceğimi düşünmüyorum. Zaten yorulurken bir de görevlendirme istemeyenlerin okullarının yükünü de almak eriyip gitmek olacak diye düşünüyorum.

Necdet Sarı ismini ilk defa duydum. Bence başkaları değil kendi vicdanımızla mesleğimizi ilerletmeliyiz... Seviyeyi indirmemeli bence başkaları yüzünden. Devir birlik devri. Bunu herkes görmeli..

Arkadaşlar Görevlendirme yazısında;
Hem 8 şübe olmayan okullara öncelik verilmeyecek diyor, hem de kendi okulunda ihtiyaç varken başka okula görevlendirilmeyecek diyor. Benim okulum 7 şubeli ve proje kapsamındaysa ne olacak? Bu bir çelişki değil mi? :shock:

Ayrıca nöbet görevini BTR görevi olmadığımız zamanlarda tutarsak biz ne ara tahtalarla, sorunlarla ilgilenebiliriz (ki teneffüsler dışında tahtalarla, öğrencilerle netten mi ilgilenecegiz?) :shock:
Ayrıca anında görevine son verilen okuldaki BTR işlerini hangi hayırseveri bulup ta yaptıracaklar? Sadece dönem başı görevlendirme oluyorsa o okul boşta kalacak demek değil mi bu? :shock:
Ayrıca sadece tahtaları kurulup bırakılan okul 2. plandayken, kendi okulun öncelikken başka okula mı görevlendirme yapılıyor? :eek:
Eğer öyleyse eşit görev dağıtımı ile yine kendi okuluna gelmeyecek mi? ki :(

meptasarim' Alıntı:
Ayrıca nöbet görevini BTR görevi olmadığımız zamanlarda tutarsak biz ne ara tahtalarla, sorunlarla ilgilenebiliriz (ki teneffüsler dışında tahtalarla, öğrencilerle netten mi ilgilenecegiz?) :shock:
Ayrıca anında görevine son verilen okuldaki BTR işlerini hangi hayırseveri bulup ta yaptıracaklar? Sadece dönem başı görevlendirme oluyorsa o okul boşta kalacak demek değil mi bu? :shock:
Ayrıca sadece tahtaları kurulup bırakılan okul 2. plandayken, kendi okulun öncelikken başka okula mı görevlendirme yapılıyor? :eek:
Eğer öyleyse eşit görev dağıtımı ile yine kendi okuluna gelmeyecek mi? ki :(
Hocam öncelik kendi okuluna tabi sekiz derslikten az ise okulunuz olmuyormus

adam resmen böteye savaş açmış. sanırsın kendi boş zamanlarında atom parçalıyo.

Görevinde başarısız BÖTE ci varsa eğer sucu bizde değil alan sınavı getirmeden atama yapan meb'de aramalı yada 180 saatlik kurslarda bilgisayar açıp kapamayı öğretemediği yandaşları btr yapanlarda.

daha da BTR FTR ... açıkcası ORTALIK MALI OLUNMAZ. 180'lik yandaşların pes oynadığı caps leri twiter da fw leriz daha iyi.

Geri