Yolun Sonuna Gelmek

Kodla Büyü
nurhayat' Alıntı:
büyük konuşmayayım ama bırakmam arkadaş ne bırakacam..ben ne şartlar altında okudum.üniversite kazanabilmek için kendimden ne kadar ödün verdim...ailemi ne kadar sevindirdim..benim dersime önem vermezlerse vermesinler..çok da umrumda! diğer arkadaşların dediği gibi, hiç olmadı 2 gün derse girer maaş karşılığımı doldururum..sanki diğer branşlara çok önem veriyolar..bi ara okul öncesini şişirdiler şimdi ne durumda..sınıfçılar ne yapacak? çoğu norm fazlası..eşlerinin yanına bile atanamıyorlar..rehber öğretmenlerden başka rahat eden yok bu meb de...bi onlara bişey yapan yok nedense...

tek kelimeyle özeti budur.ben neden yıllardır bunun için uğraştığım, emek-zaman-para ne varsa tükettiğim birşeyi bir kaç kendini bilmez yüzünden bırakayım.hiç umurumda olmaz.tabiki herkesin çalışma şartları ortamı farklıdır.ancak bundan sonra ben değil bizi bu duruma düşürenler düşünmeli.15 saat ders=maaş=hiç bir şeye karışma=rahat.bundan sonra emekliliğe kadar böyle...

üniversiteyi yüksek puanla kazandım,pdr,mimarlık her türlü mühendislik, öğretmenlik kazanabiliyordum. Kpss den görece yüksek puan alarak atandım. Alesden yüksek puanım var dil puanım var. Ama umrumda değil formatör olmuşum olmamışım. Tamam mesleki tatminsizlik var ama bunu çözecek olan bizleriz. Başkalarını takarak ilerleyemeyiz arkadaşlar ayrıca kimseye derdimizi anlatmamıza da gerek yok. İstemediğiniz işi de yapmayın ne yapabilecekler ne öğretmenler görüyorum dünya umrumda değil, kimsenin sesi çıkmıyor müdürler önce onlarla uğraşsın.

hakand77' Alıntı:
nurhayat' Alıntı:
büyük konuşmayayım ama bırakmam arkadaş ne bırakacam..ben ne şartlar altında okudum.üniversite kazanabilmek için kendimden ne kadar ödün verdim...ailemi ne kadar sevindirdim..benim dersime önem vermezlerse vermesinler..çok da umrumda! diğer arkadaşların dediği gibi, hiç olmadı 2 gün derse girer maaş karşılığımı doldururum..sanki diğer branşlara çok önem veriyolar..bi ara okul öncesini şişirdiler şimdi ne durumda..sınıfçılar ne yapacak? çoğu norm fazlası..eşlerinin yanına bile atanamıyorlar..rehber öğretmenlerden başka rahat eden yok bu meb de...bi onlara bişey yapan yok nedense...

tek kelimeyle özeti budur.ben neden yıllardır bunun için uğraştığım, emek-zaman-para ne varsa tükettiğim birşeyi bir kaç kendini bilmez yüzünden bırakayım.hiç umurumda olmaz.tabiki herkesin çalışma şartları ortamı farklıdır.ancak bundan sonra ben değil bizi bu duruma düşürenler düşünmeli.15 saat ders=maaş=hiç bir şeye karışma=rahat.bundan sonra emekliliğe kadar böyle...

haklısınız.. ancak unutmamak gerekir ki bu iş buraya formatörlük yüzünden geldi... Formatörlük birileri için iyi bir kapı olabilir, ancak şu anda müdürlerin dersimizi seçmemelerinin, bizi her türlü PİS işe koşturmalarının esas sebebi bu formatörlüktür.. Bizim formatör bunu yapıyor diyen müdürün gazıyla okula gelen müdür kendi formatörü üstünde deneme yapıyor, ya tutarsa diye.. bir de tutarsa bu sefer 2.aşamaya geçiyor... Şu anda formatör olupta teknisyenin görevini yapmayan var mı? Hep söylemeye çalıştım biz öğretmeniz, teknisyen değil...

her-telden-f29/ilginc-bir-sari-zarf-t93925.html

bu arkadaşımız tebrik ederim öğretmen olduğunu unutmadığı için, bizlerde bu şekilde olsaydık, en azından sadece bt sınıfı ile uğraşsaydık, web sitesini güncelleseydik bu işler buraya gelmezdi..

hakand77' Alıntı:
nurhayat' Alıntı:

mesleğini severek isteyerek yapmassan mutlu olamazsın.istediğiniz kadar umrumda değil devlet ne yaparsa yapsın atanmışım diyorsan 2-3 okul gezip, seni adam yerine koymazlarsa umrumda olup olmayacağını o zaman anlarsın.öğretmenlik saygın bir iş olmalıdır.herkes sana değer vermelidir.eğer değerin yoksa öğretmenlik yapmaya da gerek yoktur.biz branşı yanlış seçmişiz zaten.millet takım elbise ile ders anlatırken ben okulda tornavida elimde kasa tamiri yapıyorum.o halde gören çocuklar "siz öğretmen değilmisiniz" diyor.ders anlatacam diyorum bilgisayarlar çalışmıyor.anlayacağınız bir yerler de hata yaptık acaba nerede?

mus82' Alıntı:
hakand77' Alıntı:
nurhayat' Alıntı:

mesleğini severek isteyerek yapmassan mutlu olamazsın.istediğiniz kadar umrumda değil devlet ne yaparsa yapsın atanmışım diyorsan 2-3 okul gezip, seni adam yerine koymazlarsa umrumda olup olmayacağını o zaman anlarsın.öğretmenlik saygın bir iş olmalıdır.herkes sana değer vermelidir.eğer değerin yoksa öğretmenlik yapmaya da gerek yoktur.biz branşı yanlış seçmişiz zaten.millet takım elbise ile ders anlatırken ben okulda tornavida elimde kasa tamiri yapıyorum.o halde gören çocuklar "siz öğretmen değilmisiniz" diyor.ders anlatacam diyorum bilgisayarlar çalışmıyor.anlayacağınız bir yerler de hata yaptık acaba nerede?

ben de okul okul gezerken her gün istifa etmeyi düşünüyordum. gerçekten okul bilişim eğitimi vermek için yeterli değilse insan kendini öğretmen gibi hissedemiyor ve hiç mutlu olamıyor.
daha sonra şimdiki okuluma geldim de birazcık rahat ettim. lab. ı en azından 2006 da kurulmuş, bişeyler gösterebiliyorum çocuklara ve istifa etmeyi şimdilik düşünmüyorum. inşallah hep güzel ortamlar olur da hiç düşünmeyiz.

konuyu açan arkadaşım bence sabret, daha iyi bir okula gelirsin belki..

Tam "artık kurtuluyorum" derken, fikrimizi çeldirttiniz. Muallakta kaldık. Yoksa henüz gelmedik mi yolun sonuna?

Paradan kıymetli bişey yoktur. Görevi sakın bırakmayın.

VAZGEÇMEYİN!!!!
Arkadaşlar 2004 te öğretmenliğe başladım 2008 de reklam şirketi kurup istifa ettim. Ohhh be dediğim günlerdi. Kendi işimin patronuydum çokta iyi kazanıyordum. Sonra bir anda elinizle yaptığınız herşey tepe taklak pluverdi. Belki ben beceremedim ama yeniden öğretmenliğe döndüm. 2 Yıllık evliyim eşimden ayrıyım özür grubu tayini çıkmadı. Hayata kötü tarafından bakarsanız biçoğunuzdan daha fazla sebebim var öğretmenliği bırakmak için ama ben mücadele etmeye karar verdim neden mi? Öyle öğrencilerim oldu ki hayattan nefret eden anne babası ayrı! 1. sınıfa gidip yatılı okulda kalan öğrenciler! gece altına yapıp dolabın içine saklanan öğrencilerim. Atatürkten nefret eden öğrencilerim. Ben yatılı okulda öğrendim öğretmneliğin ne olduğunu! İnanın bizden çok daha kötü durumda olanlar var! VAZGEÇMEYİN! vazgeçerseniz yenilmişsinizdir! Ben bir kere yenildim ve bir daha yenilmeyeceğim!!!

dnzlp' Alıntı:
VAZGEÇMEYİN!!!!
Arkadaşlar 2004 te öğretmenliğe başladım 2008 de reklam şirketi kurup istifa ettim. Ohhh be dediğim günlerdi. Kendi işimin patronuydum çokta iyi kazanıyordum. Sonra bir anda elinizle yaptığınız herşey tepe taklak pluverdi. Belki ben beceremedim ama yeniden öğretmenliğe döndüm. 2 Yıllık evliyim eşimden ayrıyım özür grubu tayini çıkmadı. Hayata kötü tarafından bakarsanız biçoğunuzdan daha fazla sebebim var öğretmenliği bırakmak için ama ben mücadele etmeye karar verdim neden mi? Öyle öğrencilerim oldu ki hayattan nefret eden anne babası ayrı! 1. sınıfa gidip yatılı okulda kalan öğrenciler! gece altına yapıp dolabın içine saklanan öğrencilerim. Atatürkten nefret eden öğrencilerim. Ben yatılı okulda öğrendim öğretmneliğin ne olduğunu! İnanın bizden çok daha kötü durumda olanlar var! VAZGEÇMEYİN! vazgeçerseniz yenilmişsinizdir! Ben bir kere yenildim ve bir daha yenilmeyeceğim!!!
Bencede öğretmenliği bırakmak yerine birbirimize destek olalım birlikte toplu hareket edelim.Biz düşünmeyelim onlar düşünsün

kaybettiklerimizin değerini hep sonradan anlarız! olacak hocam sancısız bir hayat görmedim! kime dokunsan ağlayacak! bizim müdür seni müdür yardımcısı yapaşım demişti geçen gün branş öğretmenlerinde müdür yard. kıtlığı varmış ben yok istemem demiştim ama sonradan çok mantıklı geldi. sanırım bu sene sınav yok seneye girecem inşallah! herşey çok belirsiz o yüzden bişe yapmadan önce kırk defa düşünmek ve iyi araştırmak lazım!

Malesefki branşımızın dezavantajları fazla, mesleği bırakmayı benim de çok ciddi şekilde düşündüğüm olmuştu. Ancak yolun sonuna bence var. Bir kez daha düşünün derim

Arkadaşlar bırakma işi benimde hergeçen aklıma geliyor. Kalitesiz insanları iki dudağı arasında görevlendirmelerimiz. Okulda 3 Bt sınıfı varken müdür bey sağolsun 2 sini kapattı. Derse girecek yer bulamaz oldum. Kötümser olmak istemem ama, Sağlıkta dönüşümle hastaneler özelleştiriliyor, sıra okullara gelecek. Bugün olmaz ise maalesef yarın olacak ve Topun ağzında olan ilk bizleriz.
Yüksek lisansa başladım gecen sene biterse ilk fırsatta herhangi bir kuruma geçecem. Alternatifiniz varsa bence değiştirin, yoksa oluşturmaya çalışın. Ben bu gidişin sonunu maalesef pek hayır görmüyorum.

beni düşünmeyeni ben hiç düşünmem. varsa ders girerim yoksa da her ay gider maaşımı alır yatarım. madem istedikleri bu bizde böyle yaparız bankamatik memuru oluruz.

(gerçi söylediklerine göre bu sene bana 27 çıkarmış ama ders programını görmeden inanmam)

Bakan bıraksın ben neden bırakacam. Başka bir bakanlığa mühendis veya uzman sıfatı ile geçiş hakkı verene kadar buradayım.

Yazılanlara sonuna kadar katılıyorum
şimdi hep beraber DERNEĞE ÜYE oluyor muyuz?

Merhaba arkadaşlar.

Diğer branşlarla branşımızı vicdanen karşılaştıralım. Diğer bıranşlar fen, matematik, vs. derslerde işlenen konular, insanlarımızın günlük hayatında ne kadar yer buluyor. Öğrencilerimiz sadece sınavlardan geçebilmek için geçiçi olarak bu bilgileri öğreniyor ya da hiç öğrenmeye gayret göstermiyor.

Peki asıl amaç bu mu? Yani sınavdan iyi not aldırmak mı? Sizinle bir anımı paylaşayım.

İlk atandığım okulda sene sonunda ilçe MEM müdürümüz, okulumuza gelmiş sene sonu oks(sbs) ile ilgili okulumuzun durumu hakkında öğretmenlerimize çok ciddi olarak çıkışmıştı. 1 sene sonra ilçe merkeze ilçe formatörü olarak görevlendirildim ve müdür bey'le biraz daha sık görüşmeye başladık.

Bir gün odasında Müdür Bey ile şöyle bir konuşmamız oldu.
- Müdür Bey hatırlıyor musunuz? Okulumuza gelmiş ve öğretmen arkadaşlarımıza çok ciddi çıkışmıştınız.
- Evet hatırladım.
- Neden bu kadar çok çıkıştınız. Yani ben haksızlık olduğunu düşünüyorum.
(Gülerek)
- Yok hoca gerçekten kızgınlığımdan değil, biliyorum canla başla çalışıyorlar ama yine de çalışmalarını eksik tutmasınlar daha çok gayret göstersinler diye böyle yaptım. öğrencilerin puanları çok iyi değildi.
- Size bir şey soracağım.
- Evet sor bakalım.
- Ülkemizde tüm öğrenciler, sbs'den 500 tam puan alırsa MEB, amacına ulaşmış olur mu?

Müdür Bey şöyle bir durdu, düşündü düşündü:
- Böyle bir şey imkansız olamaz. dedi.
- Varsayın ki oldu. Sizin gibi tüm MEM müdürleri okullara gittiler uyarılarını yaptılar ve tüm öğretmenler ve tüm öğrenciler çok üstün gayret göstererek hepsi de 500 tam puan aldı. Bundan sonraki süreç ne olur?
- Mutlaka öğrencilerin elendiği ya da başka türlü gruplandırıldığı başka ölçütler dikkate alınır ve yine bir elek sistemi oluşturulur.
- Peki hocam, illaki öğrenciler ne yaparlarsa yapsınlar, yine de elenmeye mahkumlarsa öğretmenlerin burada kabahati olur mu?
Hiç bir şey demedi, düşündü düşündü:
- Hocam ne olursa olsun en azından benim ilçemde başarı yüksek olsun.
- Peki hocam diğer ilçeler, bölgeler, okullar bizim değil mi? Onlar da bu ülkenin değil mi? Bu yıpranma niye? Bu gayret bu yarış niye?
- Haklısın dedi.

Şimdi MEM Müdürü'ne karşı bu cür'et, bize pek inandırıcı gelmedi diyebilirsiniz. Fakat bu cür'eti kendisi verdi. Kendisi çok anlayışlı ve kibar bir insandı. Bu konuşmamız da ağabey kardeş gibi bir konuşma oldu.

Demek istediğim ise kısaca şu: Başta sistemimiz, öğrencilerimizin gerçekten yetişmesi için iyi bir sistem değil. Şu an bu sistemin adı doldur - boşalt. Yani milyonlarca öğrencinin kontrol altında tutulması I.amaç. Meslek edindirme ve eğitim ise amaç sırasında en aşağılarda. Öğretmenler ise mevcut sistemde yararlı olamadıklarını düşünerek sürekli olarak vicdanen rahatsızlık hissedebiliyor. Ben de böyle öğretmenlere daima şunu diyorum. Bizim I.amacımız öğrencilerimize ahlak ve kişilik, tertip ve düzen, insan sevgisi ve sorumluluk alanında bir şeyler vermeye gayret gösteriyorsak önemli olan budur.

Bozuk bilgisayarı onaramamışız, ya da derslerde projeksiyon çalışmadığından dersimizi verememişiz bu sizi rahatsız etmesin. Başta sistem kendisi arızalı zaten.

Bakınız arkadaşlar, para pul, ya da meslek tabi ki önemlidir. Ama asıl önemli olan bu masumcuklara her an yararlı bir şeyler verebileceğimiz gerçeğidir.

Mesleği bırakmanız için 2 nedenden en az bir tanesi mutlaka olmalıdır:
1- Eğer kendi yerinize sizden daha iyi niyetli ve gayretli birisinin geleceğini düşünüyorsanız buyrun hemen bırakın. Ama bunu garanti edemiyorsanız, tekrar düşünün.
2- Bu meslekten gerçekten daha iyi olacağını düşündüğünüz bir mesleği elde etmişseniz bırakın. Fakat yeni mesleğiniz bundan daha iyi değilse tekrar düşünün.

Hayatta ne olursa olsun şu geçici ölümlü dünya'da mutlaka rızkımız hesap edilmiştir. Fakat hiç bir şey bizi umutsuzluğa ve asıl amacımızdan uzağa sürüklemesin. Asıl amacımız ne mi? Siz ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Geri