Yolun Sonuna Gelmek

Kodla Büyü

solobyte

Üye
Hiçbir kıymeti olmayan bir dersin öğretmeni olmak...
Notu olmayan, doğru düzgün bir programı olmayan, öğrencinin önemsemediği, Milli (!) Eğitimimizin değer vermediği, seçimlik, oyuncak gibi bir ders...
"Öğretme"nin ya da "öğretmeme"nin farketmediği bir ders...
14 eski makinenin anca sığdığı, gece farelerin gezdiği, toz-kir içinde bir BT sınıfı...
Makineleri sürekli ayakta tutabilmek için cepten harcanmış yüzlerce, hatta binlerce lira...
Sınıfı hazır halde tutabilmek için çalışılmış onlarca tatil günü...
Herkesin gönlünü yapabilmek için makine başında çalışılmış yüzlerce zaptiri zuptiri, sefil iş...
Öğretmenine nasıl davranılacağını öğrenememiş onlarca terbiyesiz öğrenci...
Fare, klavye, monitöre futbol topuna davrandığı gibi davranan öğrenciler...
Bilişim öğretmenini foto-kameraman, foto-muhabir zanneden yöneticiler ve öğretmenler...

Neticesinde uzun süren, sürekli tekrar eden bir depresyon ve anksiyete...
Ve bunlarla geçen 8 senenin sonunda dayanacak gücü kalmamak...

Görevi bırakmaya karar verdim...

evet yazdıklarının hepsinde haklısın belki ama bundan sonra ne yapacaksın. hakkında hayırlısı hocam.

hayırlı olsun hocam. gerçekten çok yıpranmışsnız sağlığınıza bile tesir etmiş.hiçbirşey sağlıktan önemli değildir diyecem ama insanın etkilenmemesi elinde değil. kafamda bırakmak kelimesi geçmiyor değil ama erkek çocuk olunca iş bırakmak okadar kolay olmuyor siz kendinize nasıl bir alternatif çıkardınız bundan sonraki hayatınız için

1-2 sene değil ki katlansam 25-30 sene bu iş yapılırmı.acaba 10 sene sonra bilgisayar olacak mı?

aynı muamele bizdede var her sene tamir et taşı yenile bu iş yaşlanınca yapılırmı bilmem müdür yardımcılığına geçecez bu gidişle

Hocam herkesin gönlünü hoş tutmak zorunda degilsin, hatta tutmazsan daha az maddi ve manevi olarak yorulursun. Hocanın biri Haziran ayında tuttu oğlunun notebookunu getirdi, format attım, tüm programları kudum. Tuttu bide oğlumu okula getireyim de ona da öğretin hocam dedi. Bende o ha(icimdem) dedim. Benim vaktim yok dedim, şimdi gördüğü yerde selam bile vermiyo. Ayy ben de ne üzüldüm ne üzüldüm(!) :p

evrim0626' Alıntı:
hayırlı olsun hocam. gerçekten çok yıpranmışsnız sağlığınıza bile tesir etmiş.hiçbirşey sağlıktan önemli değildir diyecem ama insanın etkilenmemesi elinde değil. kafamda bırakmak kelimesi geçmiyor değil ama erkek çocuk olunca iş bırakmak okadar kolay olmuyor siz kendinize nasıl bir alternatif çıkardınız bundan sonraki hayatınız için

Muhakkak yapılabilecek çok daha iyi birşeyler vardır. Hiçkimse anasından devlet memuru ya da öğretmen olarak doğmuyor. Bu mesleğe ya da branşa nikahımız da kıyılmadı. Allah başka kapılar açar, istemesini bilmek lazım. Benim derdimi kolaylaştıran mesele evli olmamam. Zaten BT öğretmenleri evlenmemeli.

solobyte' Alıntı:
Hiçbir kıymeti olmayan bir dersin öğretmeni olmak...
Notu olmayan, doğru düzgün bir programı olmayan, öğrencinin önemsemediği, Milli (!) Eğitimimizin değer vermediği, seçimlik, oyuncak gibi bir ders...
"Öğretme"nin ya da "öğretmeme"nin farketmediği bir ders...
14 eski makinenin anca sığdığı, gece farelerin gezdiği, toz-kir içinde bir BT sınıfı...
Makineleri sürekli ayakta tutabilmek için cepten harcanmış yüzlerce, hatta binlerce lira...
Sınıfı hazır halde tutabilmek için çalışılmış onlarca tatil günü...
Herkesin gönlünü yapabilmek için makine başında çalışılmış yüzlerce zaptiri zuptiri, sefil iş...
Öğretmenine nasıl davranılacağını öğrenememiş onlarca terbiyesiz öğrenci...
Fare, klavye, monitöre futbol topuna davrandığı gibi davranan öğrenciler...
Bilişim öğretmenini foto-kameraman, foto-muhabir zanneden yöneticiler ve öğretmenler...

Neticesinde uzun süren, sürekli tekrar eden bir depresyon ve anksiyete...
Ve bunlarla geçen 8 senenin sonunda dayanacak gücü kalmamak...

Görevi bırakmaya karar verdim...
Benim de kafamda projeler var hocam. Şu an için bana karışan eden yok ama okulda kukla gibi durmak canımı sıkıyor. Benim öğretmenliği bırakmam için art niyetli bi müdür, benle dalaşan 1-2 hoca olsa yeterli. Şimdilik herşey süt liman, o yüzden şimdilik sadece para biriktiriyorum ama öğretmenliği bırakacağım kesin.

bir bayan olarak ben de bu meslekten mutlu değilim ve bırakmayı da düşündüm, eşimle de paylaştım. gittiği yere kadar dedik.
ama erkek olmak durumu daha da zorlaştırıyor,
Allah kolaylık versin.

arkadaşlar gerçekten hani kalp kalbe karşıdırr derler ya. inanın bende günlerdir çok sıkıntıdaym.bilişimciler olarak çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. bi bayan olarak eşimde bana gittiği yere kadar diyor. ama bunun bayanı erkeği yok . verdiğimiz emekler yaptığımız fedakalrlıklar aynı. ama inanın günlerdir acaba bıraksam mı öğretmenliği diye sürekli kendimle savaşıyorum :(

Hocamın yazdıkları tam anlamıyla durumu özetlemiş. Genç ve dinamik bir öğretmen kitlesi olan bilişimcileri malesef bitirdiler. Şimdilik yapacak bi işim yok ama üniversiteler için canımı dişime takıyorum umarım birine geçerim birgün.

kelebeketkisi' Alıntı:
Hocam herkesin gönlünü hoş tutmak zorunda degilsin, hatta tutmazsan daha az maddi ve manevi olarak yorulursun. Hocanın biri Haziran ayında tuttu oğlunun notebookunu getirdi, format attım, tüm programları kudum. Tuttu bide oğlumu okula getireyim de ona da öğretin hocam dedi. Bende o ha(icimdem) dedim. Benim vaktim yok dedim, şimdi gördüğü yerde selam bile vermiyo. Ayy ben de ne üzüldüm ne üzüldüm(!) :p

Mesele format çekmek ya da format çekmeyi öğretmek değil. Mesele;
"...................... müziğini indirir misin?" ya da "...................... isimli videoyu indirir misin?"
Aradan zaman geçer veya başka biri gelir ve:
"...................... müziğini indirir misin?" ya da "...................... isimli videoyu indirir misin?"
Yine zaman geçer veya bir başkası gelir:

Mesele, Gauss Eliminasyonu ile n'inci dereceden denklem çözmeyi bilen, veya Ayrık Kosinüs Transformu (DCT) yapmayı bilen, ya da Elektromagnetik Spin Momentumu'ndan haberi olan, ya da bir yağ molekülünün bir molekül gliserin ve üç molekül yağ asidinden kurulu olduğunu bilen birinin yukarıdaki müzik ya da videoların içeriği ile uzaktan-yakından alakasının olmaması. Eğitim gören bireylerin de alakasının olmaması gerektiğini düşünmesi.

Biz de vaktinde az buçuk sefil bir eğitim aldık. Ama hiç bu kadar dejenere olduğunu, iğrençleştiğini hatırlamıyorum.

gerçekten gittiği yere kadar mantığı bende de var, yarın ne olacak diye düşünmek çok sıkıcı. kendimi öğretmn gibi hissedemiyorum, çünkü böyle bi muamele görmüyorum, öğretmen değilsem okulda işim ne? ayak elemanıysam o kadar emeği niye harcadım? kısacası mutsuzum mutsuzsun mutsuz...

solobyte' Alıntı:
kelebeketkisi' Alıntı:

Mesele format çekmek ya da format çekmeyi öğretmek değil. Mesele;
Aradan zaman geçer veya başka biri gelir ve:
Yine zaman geçer veya bir başkası gelir:

Mesele,düşünmesi.

Benim söylediğim küçücük bir ornek sadece, sizin yukarda yazdıklarınıza onlarca belki daha fazla şey ekleyebilirim. Mesele bunlarla mücadele etmek, herkese haddini bildirmek, onları kale almamak. Kafaya takmamak, mesleği bırakacak noktaya gelmemek...Kendinizi yıpratdıginizla kalırsınız. Size bunları yasattiran ve hissettiren hiçkimsenin de ruhu(yada başka bi tarafı) duymaz.

bende geldim sona ama malesef hemen bırakamıyorum. evliyim. bugün yeni kazandığım lisans bölümüne kaydım var. 4 sene dayanabilir miyim? Bekleyip göreceğim.

büyük konuşmayayım ama bırakmam arkadaş ne bırakacam..ben ne şartlar altında okudum.üniversite kazanabilmek için kendimden ne kadar ödün verdim...ailemi ne kadar sevindirdim..benim dersime önem vermezlerse vermesinler..çok da umrumda! diğer arkadaşların dediği gibi, hiç olmadı 2 gün derse girer maaş karşılığımı doldururum..sanki diğer branşlara çok önem veriyolar..bi ara okul öncesini şişirdiler şimdi ne durumda..sınıfçılar ne yapacak? çoğu norm fazlası..eşlerinin yanına bile atanamıyorlar..rehber öğretmenlerden başka rahat eden yok bu meb de...bi onlara bişey yapan yok nedense...

öğretmen arkadaşlarım bırakmamak savaşmak, dik durmak gerekir. atanmak,iş sahibi olmak için didinen arkadaşları görmek gerekir.pes etmek yok.dip noktadayız,olacaksa hareket yukarı olacaktır.saygılar

Arkadaşlar dik duralım. Yeter artık çektiklerimiz. Kimse bizi anlamıyor. Malesef birlikte olamıyoruz.

çok üzüldüm hocam. ankara'ya da yürüsek, eylem de yapsak, bir şey değişmeyecek. ben de 8 yıldır bu işteyim..çok şey gördüm geçirdim..keşke hizmetli olsaydım diyorum bazen. bizden daha değerliler!

geçen yıl ayrı kaldım mesleğimden, bu yıl başlıyorum. hiç özlemedim desem!
bu arada derneğe üye olacağım.
belki birlik olursak bişeyler değişir (bi umut!)

Bende bırakmak istiyorum benimde hayatımı derinden etkiliyor işimi sevmemek .Yaptığım işten huzur bulamıyorum aldığım parayı gönül rahatlığıyla harcayamıyorum.Keşke istanulda felan olsam diyorum başka bir iş bulur çalışırdım.Parası bile umrumda değil az parayada razıyım yeterki içim huzur bulsun.Ama küçük şehirlerde olmuyor.İçimdeki bu huzursuzlukla bu yaşıma kadar nasıl geldim bende anlamıyorum ama insan çok dayanıklı kolay kolay bitmiyoruz.Yaşamak için hiç bir amacım yok sadece günlerin geçmesini bekliyorum .

ücretsiz izin alın bir denemede bulunun başarırsanız öğretmenliğe dönmessiniz.

moatli' Alıntı:
öğretmen arkadaşlarım bırakmamak savaşmak, dik durmak gerekir. atanmak,iş sahibi olmak için didinen arkadaşları görmek gerekir.pes etmek yok.dip noktadayız,olacaksa hareket yukarı olacaktır.saygılar

"hareket yukarı olacaktır."

:alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

nurhayat' Alıntı:
büyük konuşmayayım ama bırakmam arkadaş ne bırakacam..ben ne şartlar altında okudum.üniversite kazanabilmek için kendimden ne kadar ödün verdim...ailemi ne kadar sevindirdim..benim dersime önem vermezlerse vermesinler..çok da umrumda! diğer arkadaşların dediği gibi, hiç olmadı 2 gün derse girer maaş karşılığımı doldururum..sanki diğer branşlara çok önem veriyolar..bi ara okul öncesini şişirdiler şimdi ne durumda..sınıfçılar ne yapacak? çoğu norm fazlası..eşlerinin yanına bile atanamıyorlar..rehber öğretmenlerden başka rahat eden yok bu meb de...bi onlara bişey yapan yok nedense...
kesinlikle katılıyorum nurhayat hocama
bende meslekte mutsuzum ve bu beni üzüyor ama
kendimizi de korumak zorundayız
yeni bir mesleği öğrenecek kadar enerjim yok
onlar bizi ne yapcaklarını düşünsün

Hocalarım sabretmek lazım bu devir böyle devam etmez iyi günler yakındır biz buralara kolay mı geldik çoğu öğretmenlikten yüksek puanlar aldık öss de. İsteklere boyun eğmeyin "Hocam şu müziği indiremedim diyene yolunu tarif ediyorum.Ben prensip olarak indirmiyorum hocam bi daha deneyin" diyorum bütün işleri biz yapmak zorunda değiliz.Tabi erkek hocaların işi bizden biraz daha zor bayan hocalara çok ısrar edemiyorlar. Kendimi bildim bileli öğretmen olmak istiyordum şimdi sevdiğim mesleğimi bir iki kendini bilmez yüzünden feda edemem bence sizde mesleğinize sahip çıkın.

Geri