yolluk sorunu, yardım...

Kodla Büyü

acer50

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar kısaca yazıyorum çok karıştırmadan;

Ben 2010 yılında normal tayinden A ilçesine atandım, eşim özür grubundan B ilçesine atanabildi. İkametgahımız A ilçesindeydi, eşim gidiş geliş yapıyordu.

Yarım dönem eşim çalıştıktan sonra özür grubundan A ilçesinin belediyelik C beldesine atandı (okul ayrı eğitim bölgesi). Biz o zaman ikemetgahımız A ilçesinde olduğu için yolluk alamayız diye çok üzerine gitmedik, ilçe mem den de alamazsınız deyip kestirip atmışlardı, uğraşmamıştık.

2 hafta önce A ilçesinde merkezde öğretmenlik yaparken, eşimin okuluna tayini çıkan 2 öğretmenin yolluk aldığını öğrendik.

Hemen dilekçeyle B ilçesi mem e yazı yazdım ve gelen cevapta, ikemetgahınız değişmediği için olmamıştı, zaten 6 aylık başvuru zamanını kaçırdınız, 6 aylık sürede başvursaydınız alabilirdiniz gibisinden bi cevap geldi.

Durumu anlatabildiysem anlayan arkadaşlar, şimdi ne yapmamız gerektiğini ve 6 aylık böyle bir zamanını olup olmadığını yazabilir mi, akıl verirseniz sevinirim.

Hocam yolluk alamazsınız evet. Sebep ikametinizin aynı yerde kalmasıdır. Fakat farklı milli eğitim müdürlükleri farklı uygulamalara imza atıyorlar. Normalde alamazsınız ama eğer aynı şartlarda alan var ise hakkınızı dilekçe ile arayabilirsiniz(silsileyi bozmadan). Resmi işlemlerde zaman aşımı 5 yıldır hocam. Hemen o red cevabı ile idare mahkemesine giderek hakkınızı arayabilirdiniz. Yalnız red cevabının üzerinden 60 gün geçtiği zaman "zaman aşımı" oluyor yine. Malumunuz aynı konuda dilekçe verme şansınız da bulunmuyor artık. Sendikanız var ise sendika avukatınız ile görüşün. Size daha iyi yardımcı olacaktır. Belki aynı şekil atamaya farklı uygulama konusunda bir girişim fikri verebilir. Yalnız sizin söylediğiniz eşinizle aynı durumda olup yolluk alan arkadaşların ikametgahları sizinle aynı durumda olmayabilir. Söylediğim gibi anlattığınız şekilde yolluk olayı saçma. Milli eğitim müdürlüğü onaylasa bile malmüdürlüğü onu onaylamaz.
Bol şanslar...

hocam bunun yollukla alakası yok. bizim de benzer durum oldu. müdürün işgüzarlığı yüzünden eşimi farklı bir ilçeye yolladılar. bunun için o zaman yolluk alamadık (büyükşehir sınırlarında diye)
her neyse sonra biz şikayette bulunduk müdür hakkında usülsüz bir şekilde eşimi norm fazlası durumda bıraktığı için. il mem den mfettişler görevlendirildi ve 6 ay sonra eşim eski görev yerine iade edild. ama bu sefer yolluk yapıldı. biz de bunun üstüne dilekçeyle eski okuluna başvurduk ve 6 ay öncesinin yolluğunu da aldık. bu arada ikamet adresim hiç değişmedi çünkü iki durumda da farklı bir ilde ikamet ediyordum (karışık oldu biraz galiba) :D

Eğer ikametgahın tayininin çıktığı belediyelikte ise yolluk alamazsın derler ve genelde vermezler. Ama yolluklarda yolluk vermenin amacı taşınıyorum demektir. Bunu da dilekçeyle şuradan tayinimin çıktığı yere taşınacağım diye belirttiğinizde vermek zorundalar. Beyan esastır.

Kanundaki karışıklık vardır. Bir yerde bir belediye sınırlarından diğer belediye sınırlarına tayini çıkması iki belde arasında adres değişikliği yapması gerek der.
Diğer bir hükümde ise memurun beyanı esastır der.

Kurum senin beyanından kıllandığında yolluğu ödeyip beyan doğruluğu için soruşturma açabilir.

benim de bir sorum olacak arkadaşlar...
malum atamalarla(eş durumu il içi özür) A ilçesinin B belediyeliğinde bulunan bir kurumdan A ilçesindeki bir kuruma tayinim çıktı.B belediyeliğine gidiş - geliş yapıyorum A ilçesinden ve A ilçesinde ikamet ediyorum.Yolluk olur mu?ilgili mevzuat konusunda yardımcı olabilir misiniz?Bu arada çalıştığım il büyükşehir kapsamında...

önemli olan görev yeridir. kimse hikaye anlatmasın sendikan varsa ver avukata dava açsın yoksa git türk eğitim sene üye ol onlar bu işi iyi bilir

Bu işi anlamış değilim. Sanki hergün işe gelip giderken yolluk veriyorlar da neymiş ikamet yeri değişmemişmiş söylerken utanır insan bunu. Akıl var fikir var.

yolluk vermemek için bahene yapıyorlar. büyük şehir içindeki değişiklikler haricinde her türlü yolluk alnır

tuncay_tuncez' Alıntı:
benim de bir sorum olacak arkadaşlar...
malum atamalarla(eş durumu il içi özür) A ilçesinin B belediyeliğinde bulunan bir kurumdan A ilçesindeki bir kuruma tayinim çıktı.B belediyeliğine gidiş - geliş yapıyorum A ilçesinden ve A ilçesinde ikamet ediyorum.Yolluk olur mu?ilgili mevzuat konusunda yardımcı olabilir misiniz?Bu arada çalıştığım il büyükşehir kapsamında...

Alamazsın hocam. İkametgahın demişmiyor.

adalim' Alıntı:
Eğer ikametgahın tayininin çıktığı belediyelikte ise yolluk alamazsın derler ve genelde vermezler. Ama yolluklarda yolluk vermenin amacı taşınıyorum demektir. Bunu da dilekçeyle şuradan tayinimin çıktığı yere taşınacağım diye belirttiğinizde vermek zorundalar. Beyan esastır.

Kanundaki karışıklık vardır. Bir yerde bir belediye sınırlarından diğer belediye sınırlarına tayini çıkması iki belde arasında adres değişikliği yapması gerek der.
Diğer bir hükümde ise memurun beyanı esastır der.

Kurum senin beyanından kıllandığında yolluğu ödeyip beyan doğruluğu için soruşturma açabilir.

Evet taşınıyorum demektir yolluğun amacı. Ama söz konusu arkadaş taşınmamış.

Arkadaşlar yolluklar 6245 sayılı harcırah kanununa göre ödeniyor. Hangi şartlarda yolluk alınacak hangisi alınmayacak açıkça belirtiliyor bu kanunda.
Bikaç farklı durumdan bahsedeyim. Benim kurumumda başka ilçeden geliş gidiş yapan kadrolu arkadaşlar var. Bu durumda yolluk ödemelimiyiz bu kişilere ? Hayır. Düz mantıkla bakıldığında geçici görev yolluğu almaları gerekiyor. Ama kanun uyarınca ödenmez. Ödenmemesi de gerekiyor zaten...
Aynı ilçe içinde kurum değiştiren arkadaşlar olabilir. Görev yeri değişti diye bu kişilere yolluk ödenmeli mi? Hayır.Ödenmemesi gerekiyor zaten.
A ilçesinde görev yapıyor iken B ilçesine tayini çıkanlar olabilir. Fakat ikameti hala A ilçesinde ise ve B ilçesine geliş gidiş yapıyor ise yolluk ödenmeli mi? Hayır. Ödenmez.
Zaten yolluk talep dilekçelerinde şu ibareyi yazıyorsunuz. "A ilçesinde çalışıyor iken B ilçesine atandığım. Taşınma giderlerimin ödenmesi hususunda..." Taşınma varsa yolluk vardır. Tabi aynı ilçede x mahallesinden y mahallesine değil :)
He harcırah kanununu okudunuz yine de tereddütünüz var ise sendika avukatınız size yardımcı olacaktır.

Hocam şahit olduğum bir şeyi anlatayım. Ayrılışımı yapıyordum biri geldi ilçe mem tanıdıkları var belli yolluk falan alabilirmiyiz muhabbet oldu mem görevli şunu sordu taşındığını belli eden bir belge var mı fatura falan ikametgahı falan önemli değil önemli olan senin masraf gösterebilmen galiba. Oradaki öğretmen arkadaş ta nakliyeci birini aradı 600 tl lik fatura kesebilirmisin falan iş halloldu. Yani iş uydurmak isteyince oluyor bence..

Hocam beyan önemli işte o durumda da. Nakliyecinin kestiği faturayı kabul eden mem görmedim ben. Dedim ya herkes kendi bildiğini okuyor. Ama o beyanın asıl olmadığı konusunda birşey çıkarsa afedersin öttürürler :)

Geri