Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Yok Öyle Yağma!

Konu, 'Fatih Projesi Eğitmenleri' kısmında MstX tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. MstX

  MstX Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar, ben bu sınavı kesinlikle kale almıyorum. "Eğitici Formatör" adayını, Comptia'nın teknisyenler için hazırladığı bir sınavla değerlendirmek, cidden çok büyük bir ayıp. Bunun sebebi de sanırım Eğitek'teki büyüklerimizin bilgisayar öğretmenliğinden "gelmiyor" olmaları. Ya bir düşünün, hangi "Eğitici" Formatör, Berg ile Molex'i ya da OSI katmanlarını anlatacak öğretmenlere? Asıl anlatılacak konular üzerinden sorular sorulsun da ondan sonra Eğitici Formatörler ha bire hizmetiçi kurslara gönderilmesin. Soruların tamamını yapan birisi Flash'tan, Dreamweaver'dan, Office'ten (yok öyle kuru kuru ofis VBA'yı da bileceksin) anlamayacak başımıza Eğitici Formatör olacak. Bizim dişimizle, tırnağımızla öğrendiklerimize Yalova'da Mersin'de kurslarda hazıra konacak ama yine de öğrenemeyecek! Yok öyle yağma! :x

  (Bu mesajı aslında, bir başka konuya cevap olarak yazmıştım ama sonradan bir konu olması daha doğru olur diye düşündüm -admin kusura bakmasın-)
   
 2. oktogram

  oktogram Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Ekim 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğeni:
  0
  Bir daha böyle bir sınav olursa Egitek e öneride bulunalım herkese bildiği (uzmanı olduğu) konulardan sorsun

  Yani herbiri 100 sorudan oluşan Aşağıdaki konulardan 2900 soru sorsun.

  Linux
  MacOSx
  Windows XP
  Windows Vista
  DOS
  Windows 98
  Windows 2000 Server
  Windows Server 2003
  MS Office 2003
  MS Office 2007
  (Hatta Word bilen için ayrı, excel bilen için ayrı vs.)
  Dreamweaver
  Flash
  Fireworks
  Autocad
  Solidworks
  Maya
  Photoshop
  Frontpage
  Donanım
  C# .Net
  VisualBasic .Net
  ASP.Net
  C++
  Java
  Delphi.Net
  Oracle
  MS SQL (2000 - 2005 ayrı ayrı)
  MySql


  Daha bilmem ne....

  Nasıl iyi olmaz mı?

  Tabi ki Herkesin daha iyi bildiği, ilgi duyduğu alan farklı.

  TC Devletinin yaptığı sınavların tamamı sıralama sınavıdır.

  Bu Yaşın insanısınız.Eğer bu kadar girdiğiniz sınavlardan sonra daha bunu anlayamadıysanız size diyebileceğim hiç bir şey yok...
   
 3. MstX

  MstX Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  0
  Sayın Oktogram yazılım öğretecek bir insana donanım sorup sonra da yazılım öğretmenin mantığını bana açıklar mısınız?
   
 4. emily_deu

  emily_deu Site Gezgini

  Kayıt:
  15 Eylül 2007
  Mesajlar:
  54
  Beğeni:
  0
  haklısın hocam ama sınav belli bir kesimin kadrlaşması için hazırlanmış bir senaryo gibi ne yazık buna uygun bi çözüm yok bu ülkede... :(
   
 5. oktogram

  oktogram Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Ekim 2007
  Mesajlar:
  38
  Beğeni:
  0
  A+ sınavı bilişim sektöründe giriş seviyesinde bir sınavdır. İşlemcinin, anakartın. ram in vs. nasıl çalıştığını, verileri nasıl işlediğini bilmeden, mantığını kavramadan web tasarımı yapmak, program yazmak ne kadar mantıklı. Yaptığımız işlerin ürettiğimiz şeylerin bilgisayarda ne gibi işlemlerden geçtiğini bilmenin bilgisayarla uğraşan birisi için gerekli olduğunu düşünüyorum. Nede olsa eğitimin bilişim tarafındayız.
   
 6. ewrim

  ewrim Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar yazdıklarınıza kısmen katılıyorum Donanım sorusu olmalı da bir teknisyen yada mühendis muamelesi de yapılmamalı.Özelikle Hizmetiçi eğitimlerde vereceğimiz konular olanMacromedia ve office progrmlarından soru gelmeliydi.Web programcılığıda dahil..
   
 7. MstX

  MstX Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  0
  Nedense benim karşılaştığım Eğitici Formatörler sizin bahsettiğiniz gibi değil bir öğleden sonra 365 öğleden sonrada bile öğrenemiyorlar.
  Hani bilgisayarı bilmeyenler şöyle der ya: "Abi adam bilgisayarı nasıl söküp, parçalıyor bi bilsen, adam manyak ya", acaba bizimkiler de böyle mi düşünüyor?
  Sayın Oktogram Eğitici Formatör, öğretmenlere derslerinde bilişimi kullanması için gerekli altyapı programlarının eğitimini verir. Bu tür yazılımlar da altyapı olarak Ram, işlemci, Berg, Molex'ten ziyade bir Nesne Tabanlı Programlama mantığı , ya da en önemlisi dünya bilişim teknolojisini takip edebilecek "İngilizce" gerektirir. Düşünün ilinizin Fen Bilgisi öğretmenleri sizden deneylerini hem interaktif hem de görsel olarak hazırlamak için gerekli eğitimi vermenizi isteyecekler, siz de ya dur ben bi kursa gideyim sonra size anlatırım, bak sorun bana OSI katmanlarını, ya da getirin bana bozuk bilgisayarlarınızı mı diyeceksiniz? Ben donanımdan bir teknisyen kadar anlamam, zaten donanım eğitimi de görmedim, ama gördüğüm programlama mantığı ve bildiğim İngilizce cimenwd'in bahsettiği gibi yeni programlara kısa zamanda adapte olmamı sağlıyor. Çok sıkışırsam oturup kendim gerekli programı yazabilirim, yazamazsam İngilizce forumlardan kısa sürede destek alabilirim. Elinizi vicdanınıza koyarak cevap verin, lütfen.
   
 8. denizlerb

  denizlerb Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.754
  Beğeni:
  0
  bazı arkadaslar kafalarına göre bişeyler savurmuş ortaya. yok bilgisayarın calışma mantığını bilmeyen adam kendini geliştiremezmiş vs. ne alakası var kardesim!!!??? bilgisayar dediğin büyük bir deniz. her yönünü öğrenmek imkansız. bir yada birkaç konunun uzamanı olabilirsin. Berg'i, molex'i yada osi katmanlarını bilmekle yazarlık dillerini bilmenin ne alakası var acıklarmısınız? ben ne insanlar gördüm macromedyanın tüm yazılımlarını yaalamış yutmuş ama gel gelelimki ram takmayı bilmiyorlar. Bu kişilerden eğitici olmazmı yani bu durumda...


  BU SINAVIN BANA GÖRE KESİNLİKLE GECERLİLİĞİ YOK. DONANIMI EZBERLEYENLER EĞİTİCİ OLSUNLAR. YOK ÖYLE YAĞMA. FLOPPYNİN GÜÇ KABLOSUNUN ADI UMRUMDA DEĞİL. :? :? :? :? :?
   
 9. kazuo

  kazuo Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  485
  Beğeni:
  8
  Ben de MstX ile aynı fikirdeyim. Görüşümü burada açıklamıştım.
   
 10. .Kaf-Kef.

  .Kaf-Kef. Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.094
  Beğeni:
  18
  Hocam şunu anlamıyorum . Bir alan vardır ve yoğunlaşır. Asp php veya jsp ...
  Sen hepsini bilmeyi beklemeyemezsin .
  MstX hocam size bir seçme sınavı yaparmısınız deselerde inanıyorum ki sınav için açılan forumdaki başlık sayısı 3 kat olurdu . Aynısı benim içinde geçerli . Oracleda trigger yada php ile kullanılan class yada jsp ile yazılmış bir servlet yada vs vs gibi sorular mı sorarız.
  Ben evet sorarım çıkış birimi değildir gibi bir soru sormayız . Cevap karmaşası dışında bence sınav gerçekten bizlere ne olduğumuzu ve ne durumlara geleceğimizi gayet iyi gösterdi .Ayrıca donanımda size gittip size parmak okumalı koruma nasıl yapılır diye sormadılar. Düşünsenize size hdd gelecek scsi boomba diye karakola götür. Donanım temeldir ve bence gerekli bir şeydir.
   
 11. MstX

  MstX Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  0
  Donanım ve yazılım zaten bilgisayar biliminin iki ayrı ana kolu. Eğitim hangi tarafta, sormaya gerek var mı? Bana kalsa ben sınav yapmam, proje isterim, İngilizce Kpds isterim. Ve ısrarla altını çizdiğim bir konuyu atlıyorsunuz, mesele yazılımın donanıma üstünlüğü değil, mesele Eğitici Formatörlere dünyasının parasını harcayıp, kurslar, yolluklar vermeleri. Seçin bu konuda uzmanları! Yoksa elbette bir çok dal var yazılımda, benim kastettiğim "BUGÜN" eğitimcilere gerekli yazılımlar. Flash'ı vb programları öylesine söylemedim. Bakın benim birçok kez başıma geldi, öğretmenin isteğini karşılamak için ona VBA'yı, Flash'ı öğrettim ya da kendim yaptım. Bakın diyelim ki zaman geldi tüm BTS'lere Linux türevleri yüklendi, şimdi hangisi mantıklı olur, yetişmiş elinin altındaki hazır elemanı almak mı yoksa sırf "elemek" mantığıyla hareket edilip toplanan donanımcıları eğitmek mi? :?: Konu çok ciddi bir konu, görüşlerimizi haset çerçevesinde ele almayalım, bilgisayar öğretmeni ya da formatör olan bizleriz, bu işin içinde toza toprağa karışan bizleriz, yukarıdan dayatmalara ses çıkarmazsak bu HİÇ değişmez.
   
 12. yagmurumsu

  yagmurumsu Site Gezgini

  Kayıt:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  48
  Beğeni:
  0
  Bilmediğini ortaya koyan sınav iyi sınavdır hoca. Hadi ilk 100 soruyu geçelim eğitim bilimlerinden de çuvalladık çoğumuz(7 doğrum var). Şikayet edemeyizki. Devlet bu soruları bileni formatör yaparım diyor. Seçen değil seçileniz biz. Öte yandan geçmişte bu işte yetkiinliği olmayaların da formatör olduklarına şahidiz ama toplumda bıraktıkları intiba ortada. Bu sınavda ben de barajı geçemedim fakat en azından bu sınavda ancak işi bilenler başarılı olur diyebilirim. Hem çalışmak için yeterli zaman da vardı.
   
 13. .Kaf-Kef.

  .Kaf-Kef. Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.094
  Beğeni:
  18
  hocam bakın yeterlilik cok ayrı bir konu tutumlar yaklaşımlar tabiki bence bir cok eğitici ve formatör için yetersiz. sizi canı gönülden kutlarım yapıtklarınız için ama durum şu bu adam bi sınav yaptı geçerli olan bu . Öss gibi düşünün kimse yök'e itiraz edemez şuunnu bunu sordun diye. Siz ayrıca vba ve flash diyorsunuz tamam yapalım boyle bir sınav tutarlımı yada geçerli olacak mı. Yüzde 4-5 oynar seçilenlerde.
   
 14. ercinc98

  ercinc98 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.843
  Beğeni:
  13
  MstX ve denizlerb ve exemcli katılıyorum.

  Yalnız bu sınav sadece seçme amaçlı, ÖSS'de de gidecekleri bölümle ilgili soru yok. bizde kazandıktan sonra öğrendik.

  Bence sınava temel oluşturacak konular mesela ; eğitim yılı başında açıklanmalıydı. :+1:
   
 15. .Kaf-Kef.

  .Kaf-Kef. Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.094
  Beğeni:
  18
 16. ayesiloglu

  ayesiloglu Site Gezgini

  Kayıt:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  73
  Beğeni:
  0

  VAY BE BİZİM SINAV KONULARI DEĞİL Mİ BUNLAR???
   
 17. MstX

  MstX Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  0
  Sayın Hocam verdiğiniz linkteki dosyayı inceledim, bu konu ile ilgili bir kitabı forumda paylaşmıştım http://bilgisayarbilisim.net/a__hazirlik_kitabi__ingilizce_-t9659.html. Hatta Şubat tatilinde kitabın önemli kısımlarını Türkçe'ye çevirip paylaşmak istedim ama ilk 50 sayfadan sonra sıkıldım. Bakın ben günümün büyük bir kısmınıi bilgisayar başında geçiririm, en çok da yabancı forumları takip eder, ebookları okur, alıştırmalarını yaparım, donanımı sevmiyorum, bu yüzden, dediğim gibi sıkıldım, bu sınav haricinde bana yardımı da dokunmayacak bir bilgiyi de zorla ezberlemek istemem. Ve şunu da söyliyeyim ki sınavda başarısız olmadım, derdim kendim değil, çok başarılı bilgisayar öğretmeni arkadaşlarım bu sınavdan sonra çok üzüldüler ve ben neden dedim, neden?
  Bu arada Comptia A+'ın kime hitap ettiği aynı sitede yazılı: "CompTIA A+ certification validates the latest skills needed by today’s computer support professionals. It is an international, vendor-neutral certification recognized by major hardware and software vendors, distributors and resellers. CompTIA A+ confirms a technician's ability to perform tasks such as installation, configuration, diagnosing, preventive maintenance and basic networking. The exams also cover domains such as security, safety and environmental issues and communication and professionalism."[/url]
   
 18. Hacker

  Hacker Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeni:
  1
  İşin Türkçesi Ek-DErs= Ücret= PARA

  yoksa emin olun kimse sevdiğinden ilgisinden eğitici olmuyor. Biriside çıkıp bana h. içi egitmleri için demesin çok gülerim. h. içi egitimde kim ne öğrendiyse gelsin bana ben ona orda 1 ayda öğrendigini kendi gayreti ile sessiz bir ortamda bilgisayarının başında google amca ile omuz omuza 1 haftada öğrenebileceğini göstereyim.

  Kendi şahsıma söyleyeyim şu anda okul formatörüyüm ve emin olun okulda geçen süreyi branşımda uzmanlaşma adına hayatımdan kayıp olarak görüyorum.

  Bi çogunuz formatörsünüz soruyorum sizlere cevap verin kendi kendinize;

  -Okulda oturup bir yazılım çalışabiliyormusun?
  -Okulda oturup bir program yada bir proje yapabiliyormusunuz?

  Ben kendi adıma hayır diyorum. çocuk gürültüsünden birilerinin sordugu sorulara cevap yetiştirmekten, yazıcıdan çıktı almasını bilmeyen vatandaşlarla uğraşmadan, messenger açılmıyor hocam napalım sorularından orada kendimi gereksiz adam ilan ediyorum çünkü öyle hissediyorum.

  Benim gördüğüm şu; kimse kendini geliştirmiyor hep hazıra konma heveslisi. kadro ve devlet memurlugu mantıgı. Aman bu iş biterse yenisi verilir mantıgı. Herkes kendine yetecek kadar word excel bilse formatöre gerek kalmaz. laboratuarın işletilmesi işini geçin bi kere o başlı başına saçmalık bence.

  Kısaca bu işi yapmak isteyen herkes para için yapmak istiyor diye düşünüyorum çünkü ben para için yapıyorum.

  yoksa bilgisayarı çok seviyorum. çalışmayıda çok seviyorum. evde oturup 1 saat sql php sayfalar hazırladıgımda çok mutlu oluyorum günümden zevk alıyorum.

  Şimdi ben eğitici olsam millete laf yetiştirmekten angarya işlerden kendime zaman ayırabilecekmiyim...? tabiki ayıramayacagım.

  Rabbim beni çok muhtaç etmediği sürece (şu anda muhtacım evimi kurmaya çalışıyorum düzenim kurulsun) ücret için formatörlük tırpatörlük yapmamayı düşünüyorum.

  Şu anda bile 18 saat ücret yerine 10 saat ücret alabilecegğim dersim olsa dersime girerim. okulumda 6 saat ders var yapacak bişey yok...

  Uzun lafın kısası Bilgisayarı ve öğretmenliği seven insan, gönül veren insan ücreti düşünmez kendi kendine çalışır ve öğrendiğini öğrencileriyle paylaşır.

  İnşallah bu görevlendirmelerinde gereksiz olduğu bir gün farkedilecek ve herkes hak ettiği yerde görevini layıkıyla yapacak.
   
 19. MstX

  MstX Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  0
  Para elbette önemli, ama birşeyler öğrettiğin bir öğretmenin bunu derste uyguladığını görmek mesela bir matematik öğretmeniyle beraber geometri dersini BTS'de interaktif işledikten sonra öğrencilerin ve öğretmenin yüzündeki ifadeyi görmek de güzel! Tabii keşke "Tamirci, grafiker, daktilograf" yerine konmasak ve zamanımızı hep bilgisayarla diğer dersleri birleştirmek olan asıl amacımıza uygun çalışabilsek ama sanırım bu da zamanla olacaktır.
   
 20. Hacker

  Hacker Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeni:
  1
  hocam işte o matematik öğretmeni mesleğini seviyorsa kendisi kendisini geliştirsin. Formatörün kendisine yardımcı olabileceği kadar bilgiyi kendisi öğrensin.

  Şimdi ben bilgisayar öğretmeniyim matematik bilmiyormuyum?

  Bilgisayar dersinin içerisinde geçecek olan matematiksel bir konu için matematik öğretmenini de benim başıma formatör diye mi koysunlar... sanırım bu örnek üzerine formatörlüğün gereksizliğini daha iyi idrak ettik.

  Yani herkesin bilgisayar uzmanı olmasına gerek yok ki formatör olarak görevlendirilenleri de bi çogumuz görüyoruz kendilerine hayırları yokken başkalarına nasıl yararlı olurlar.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal