Ygs sonucum / branş değiştirme

Kodla Büyü

ozlem22

Süper Üye
Süper Üye
15 yıldan sonra tekrar üni sınavına girmiştim 12 martta. tabi sıfır çalışma, laylaylom yaparak girdiğim bir sınav olmuştu:) aslında lys 5 dile de girip ingilizce öğretmenliği kazanır mıyım diye düşünceler oluşmuştu kafamda. ingilizce öğretmenliği için ygs3 puanı baz alınıyormuş ondan 318 aldım. dilden de hedefim 60 net filan.

tayin işleriyle uğraşmak da sıkıntı olucak bi yeri kazanırsam. tekirdağdaki ünide eğitim fakültesi yok, bu yüzden ingilizce öğretmenliği yerine ingiliz dili ve edebiyatı okusam yine alan değişikliği şansım olabilir mi ki, bilgisi olan var mı?

evet bana da bir kaç arkadaşım aynısı söyledi. zaten formasyona da gerek olmayabilir dediler. buralarda en azından bu yollardan geçmiş birileri var mıdır diye yazdım ama yok herhalde. anlaşılan 11 yılda bu branştan ölesiye soğuyan sadece benim :lol:

Diğer branşlar hiç ilgi çekici gelmiyor. :mrgreen:
Hep aynı şeyi yapıyorlar çok sıkıcı :p :lol:

bilseydim böyle bişey olduğunu bende girerdim sınava.
peki mezun olduktan sonra tekrar kpss ye girmek gerekiyormu?

yo tekrar kpssye girmek gerekmiyor diye biliyorum ben. alan değişikliği hakkı olur büyük ihtimalle.

erkna' Alıntı:

o da bir bakış açısı tabi ama ben değersizleştirilmekten çok çok sıkıldım.

Fırsat olsa İngilizce öğretmeni olmak isterdim. Bu yolda şansınızı sonuna kadar zorlayın derim.

Mesleki açıdan yaşadığınız zorluklar, bunları derecesi ve sayısı elbette bakış açımızı negatife çevirmemiz için itici güç oluyorlar. O kadar zamandan sonra kendinizde bu enerjiyi bir şekilde bulup sınava girmeniz takdir edilecek bir durum. Gördüğüm kadarıyla hiç de fena olmayan bir puan almışsınız. İngiliz dili ve edebiyatı taban puanlarına vakıf değilim ama hedefiniz için bir engel göremiyorum. Benim de bildiğim kadarıyla kpss şartı aranmıyor tekrar fakat emin olmak için yetkililere danışılabilir. Formasyon konusu da benzer şekilde. Umarım gönlünüzce olur...

Ben açıköğretim 3. sınıf öğrencisiyim hocam ama bu dönem kayıt yenilemedim. Bölüm okuduktan sonra formasyona gerek yok diye konuşuldu burada .

Edebiyata geçmeyi planlıyordum. Açıköğretim zorlaştırınca sınavları kayıt yenilemedim. Çocuk olunca evde ders çalışmak çok zor oluyor hatta imkansız bir de bayan ounca... Kitap bile okuyamıyorum.
Ama farklı şeylerle ilgilenmeye başlayınca branşımdan daha bir zevk almaya başladım. Evet haklısınız kesinlikle hak ettiğimiz değeri görmüyorz. Ama öğrencilerde böyle değil. En azından benim okulumda. Ortaokulda kodlama anlatıyorum. Arduino öğrenmeye çalışıyorum kendi çapımda. Daha sonra öğrencilerime anlatıcam.
İlkokul Öğrencileri Bilişimsiz Kalmasın isimli bir projem var. Birer saat 1-2-3-4. sınıflar ile ders işliyorum ve çok zevkli oluyor. Ders yoğunluğum olmadığı için farklı şeyler yapabiliyorum.
Dediğim gibi öğrenciler Bilişim dersinden mutlu koşarak geliyorlar dolayısı ile bu beni güdülüyor ve biraz olsun branşımızın sıkıntılarını hafifletiyor.

hocam candan tebrik ediyorum
konuyu güncel tutup bilgilendirirseniz sevinirim
neden ingilizce öğretmenliği

YGS pek önemli değil gibi hocam.. Asıl sorun Dildeki 80 sorudan en az 60-65 yapabilmek. Bu konuda nasılsınız bilmiyorum..
Velev ki İng. Öğretmenliğini bitirdiniz, o zaman MEB'in alan değişikliğini bekleyeceksiniz.. Ama yine de tebrikler. Cesaret edip bu işe girmişsiniz.

hocam bende geçen sene niğde ingilizce öğretmenliğini kazandım.Gitmedim. ingilizce öğretmenliği zevkli geldi bana aslında .Fakat daha ilerilere gitmek istedim.bu sene üniversiteye geçmek nasib oldu.Bende arkama bakmadan meb den uzaklaşdım. Tavsiye derim. :D

ben 2 sene önce bilgisayar mühendisliğinden mezun oldum ama hala onunla ilgili bir girişimde bulunamadım fırsatım olmadı, bir arkadaşım fen bilgisine geçti, bir diğer arkadaşımda avukat oldu kafana koyduysan yap hocam, nerede mutluysan oradan devam et. :)

vehbi86' Alıntı:
hocam bende geçen sene niğde ingilizce öğretmenliğini kazandım.Gitmedim. ingilizce öğretmenliği zevkli geldi bana aslında .Fakat daha ilerilere gitmek istedim.bu sene üniversiteye geçmek nasib oldu.Bende arkama bakmadan meb den uzaklaşdım. Tavsiye derim. :D

hangi üniversiteye geçtiniz hocam, arş . görevlisi olarak mı geçtiniz?

dengem' Alıntı:
YGS pek önemli değil gibi hocam.. Asıl sorun Dildeki 80 sorudan en az 60-65 yapabilmek. Bu konuda nasılsınız bilmiyorum..
Velev ki İng. Öğretmenliğini bitirdiniz, o zaman MEB'in alan değişikliğini bekleyeceksiniz.. Ama yine de tebrikler. Cesaret edip bu işe girmişsiniz.

Gecen seneki sorulari cozmustum. 60 tanesini yapmistim. Calisirsam 70 neden olmasin:)

ierkara' Alıntı:
ben 2 sene önce bilgisayar mühendisliğinden mezun oldum ama hala onunla ilgili bir girişimde bulunamadım fırsatım olmadı, bir arkadaşım fen bilgisine geçti, bir diğer arkadaşımda avukat oldu kafana koyduysan yap hocam, nerede mutluysan oradan devam et. :)

Etrafta boyle orneklerin olmasi guzel. Neden 11 yil bekledim diye kiziyorum iste kendime. Neyse gec olsun guc olmasin:)

H_M' Alıntı:
Ben açıköğretim 3. sınıf öğrencisiyim hocam ama bu dönem kayıt yenilemedim. Bölüm okuduktan sonra formasyona gerek yok diye konuşuldu burada .

Edebiyata geçmeyi planlıyordum. Açıköğretim zorlaştırınca sınavları kayıt yenilemedim. Çocuk olunca evde ders çalışmak çok zor oluyor hatta imkansız bir de bayan ounca... Kitap bile okuyamıyorum.
Ama farklı şeylerle ilgilenmeye başlayınca branşımdan daha bir zevk almaya başladım. Evet haklısınız kesinlikle hak ettiğimiz değeri görmüyorz. Ama öğrencilerde böyle değil. En azından benim okulumda. Ortaokulda kodlama anlatıyorum. Arduino öğrenmeye çalışıyorum kendi çapımda. Daha sonra öğrencilerime anlatıcam.
İlkokul Öğrencileri Bilişimsiz Kalmasın isimli bir projem var. Birer saat 1-2-3-4. sınıflar ile ders işliyorum ve çok zevkli oluyor. Ders yoğunluğum olmadığı için farklı şeyler yapabiliyorum.
Dediğim gibi öğrenciler Bilişim dersinden mutlu koşarak geliyorlar dolayısı ile bu beni güdülüyor ve biraz olsun branşımızın sıkıntılarını hafifletiyor.

Ben bekarim. Coluk cocuk derdim de yok su an. Meslegimde bi gelecek goremiyorum tukendim yani. Keyif almiyorum. Her sene norm sorunu yok kurs acamazsin yok bunu yapamazsin biktim yani. En azindan kacis yolu denicem. Olur ya da olmaz bilemiyorum. Ama en azindan denedim derim.

DaMieN' Alıntı:
Mesleki açıdan yaşadığınız zorluklar, bunları derecesi ve sayısı elbette bakış açımızı negatife çevirmemiz için itici güç oluyorlar. O kadar zamandan sonra kendinizde bu enerjiyi bir şekilde bulup sınava girmeniz takdir edilecek bir durum. Gördüğüm kadarıyla hiç de fena olmayan bir puan almışsınız. İngiliz dili ve edebiyatı taban puanlarına vakıf değilim ama hedefiniz için bir engel göremiyorum. Benim de bildiğim kadarıyla kpss şartı aranmıyor tekrar fakat emin olmak için yetkililere danışılabilir. Formasyon konusu da benzer şekilde. Umarım gönlünüzce olur...

Cok tesekkurler. Dil sinavindan 60 netin yukarisinda yaparsam gecen yilki taban puanlara gore birseyler olmasi mumkun gorunuyor. Ama kismet hersey:)

metemli' Alıntı:
hocam candan tebrik ediyorum
konuyu güncel tutup bilgilendirirseniz sevinirim
neden ingilizce öğretmenliği

Neden ingilizce ogretmenligi. Aslinda lisede ve unide sayisalim cok cok iyiydi ama bu sinavda gordum ki pek cok seyi unutmusum, sayisal calismaya halim ve istegim de yok. Lys sinavlari turkce-edebiyat, matematik, dil filan diye ayriliyor. Ingilizceyi seviyorum ee sinava oyle aman aman calismama da gerek olmayabilir. Soru kaliplarina filan bakarim. Acikcasi daha kolay geldi bana süreç. Ve okulda en cok ozendigim ogretmenlerin ingilizce ogretmenleri oldugunu farkettim. Eglenceli rengarenk resimli kitaplar, icerikler vs. Su an bu bransta cocuklara cok da faydam oldugunu dusunmuyorum. Onlari avutmak icin konulmus bir ders gibi. Neyse cok da duygusala baglamiyim:)

ozlem22' Alıntı:
erkna' Alıntı:

o da bir bakış açısı tabi ama ben değersizleştirilmekten çok çok sıkıldım.

Hocam işin şakası bir tarafa değersizleştirilmek gerçekten sıkıcı. Ama bu bizim branşa ait bir durum değil. Teog grubu değilseniz durum böyle. Ama bunu öğretmenler yapmıyor. Sistem bunu gerektiriyor. Teknoloji tasarımı, müziği, resimi, beden eğitimi... herkes aynı derdin ortağı. Çocuklara at yarışı muamelesi yapıp onların başarılı birer kalas olmalarını izliyoruz. Resim gerek yok, müzik gerek yok... Soru çözsün yeter. Soruyu kalıbın biraz dışına çıkart yine çözemezler...

eşim ingilizceci hayat size güzel diyor. Anlatıyoruz anlayan konuşan yok diyor bence ingilizce daha verimsiz bir ders. Ders sınavda çıkıyor ek ders kurs derseniz o baska.

sosyoloji 4.sınıf öğrencisiyim aöf de.bitirince hukuk fakültesi düşünüyorum inşallah öğretmenlikten sıkıldım iyice.

ozlem22' Alıntı:
H_M' Alıntı:

Ben bekarim. Coluk cocuk derdim de yok su an. Meslegimde bi gelecek goremiyorum tukendim yani. Keyif almiyorum. Her sene norm sorunu yok kurs acamazsin yok bunu yapamazsin biktim yani. En azindan kacis yolu denicem. Olur ya da olmaz bilemiyorum. Ama en azindan denedim derim.

Gönlünüze göre olur inşallah hocam.

ben de ilahiyat bitirip
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olayım diyorum
Formasyona da gerek yok galiba sonuçta Eğitim Fakültesi okuduk :D

Geri