YEREL AĞDA SADECE İSTEDİĞİN KİŞİLERE YAZICI VE DOSYA PAYLAŞT

Kodla Büyü

ayhangunes

Seçkin Üye
Seçkin Üye
1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

Hocam; teşekkürler ancak bu yöntemi uygulamak için pc lere sabit IP vermek lazım. Bu da bazen sıkıntıya yol açıyor. Kişisel laptoplar vs.. sistemde çakışma yapıyor sonra.

çok teşekkürler. eline sağlık. başka bir yöntemide ben aktarayım.

yazıcının yüklü olduğu bilgisayarda bulunan yazıcı simgesine sağ tıklayıp özelliklere oradan da güvenlik sekmesine geçerek. buradan da istediğimiz kişilere izin verebiliriz. Güvenlik sekmesini göremiyorsanız klasör seçeneklerinden basit dosya paylaşımını kullan kutucuğunun işaretini kaldırın. yazıcılar genelde everyone kullanıcısına yazdırma izini verir ki bu everyone herkes demektir. izinlerden bu kullanıcıyı kaldırıp istediğiniz gibi kullanıcı ekleyebilirsiniz...

Ben de tarzanca bir çözüm ekleyeyim;
İster klasör ister yazıcı paylaştırın paylaşım adının sonuna $ işareti koyun, örnek: yedek$ gibi paylaşıma acın
paylaşıma girmek istediginiz bilgisayarda paylaşım gözükmez ama adres satırına ismini yazınarsanız acılır örnek: \\anabilgisayar\yedek$ yazıp enter tuşlamanız yeterli.
kimse hangiismi verdiğinizi bilmeyecegi için deneme yanılma yolu ile bulamaz.
Not: bazı özel komut ve programlar paylaşımları gösterir. ama zaten o kadar bilen kişiye ne yapsan bir yolunu bulur.

Peki kullanıcı bilgisayarın güvenlik duvarını kapatırsa (resimleri almış olduğunuz bilgisayarda olduğu gibi :)

agahyildiz' Alıntı:
çok teşekkürler. eline sağlık. başka bir yöntemide ben aktarayım.

yazıcının yüklü olduğu bilgisayarda bulunan yazıcı simgesine sağ tıklayıp özelliklere oradan da güvenlik sekmesine geçerek. buradan da istediğimiz kişilere izin verebiliriz. Güvenlik sekmesini göremiyorsanız klasör seçeneklerinden basit dosya paylaşımını kullan kutucuğunun işaretini kaldırın. yazıcılar genelde everyone kullanıcısına yazdırma izini verir ki bu everyone herkes demektir. izinlerden bu kullanıcıyı kaldırıp istediğiniz gibi kullanıcı ekleyebilirsiniz...

İstediğimiz gibi derken hangi kullanıcıyı (veya kullanıcıları) ekliyoruz. Buraya başka bilgisayardaki bir kullanıcı adını mı eklemem gerekiyor ?
Halihazırdaki ADMINISTRATORS,BACKUP OPERATORS,DEBUGGER USERS vb. kullanıcılarından bahsetmiyorum.

Bir problem var! bu söylediklerinizin hepsini yaptım, paylaşımdan hatta everyone dedim ama hiçbir öğrenci bilgisayarı yazıcıyı görmüyor :shock:

çözüm güzel tebrikler,
ama adsl modem üzerinde mac adres bazli rezervasyon yapmak lazim.
izin verilen ip leri baska kullanicilar elle almaya calisabilir..
buna modem deki rezervasyon engel olabilirde olmayabilirde.. ? denemek lazım.
ama iyi konfig edlmiş pc üzerindeki dhcp servisi kesinlikle basarili olurdu. diye düsünüyorum.
aslinda kesin cozum,
Active Directory kurmak ve bu isleri ordan yapmak lazim.

Resimler gözükmüyor :( Yazılanlardan anladığım kadarıyla güvenik duvarından sabit ip ile bilgisayarları sınırlandırıyorsunuz

ozkancanan' Alıntı:
Bir problem var! bu söylediklerinizin hepsini yaptım, paylaşımdan hatta everyone dedim ama hiçbir öğrenci bilgisayarı yazıcıyı görmüyor :shock:

:) konu aslında başkaydı ama..

Arkadaşlar okulda 4 tane xp 1 tane win 7 idare bilgisayarı var . bunlar ağda birbirini görecek öğrenciler bunları görmeyecek veya akıllı tahtalar da idare bilgisayarlarını görmeyecek şekilde nasıl ayarlarız. xp de ağda bazı kişiler görecek şekilde diğerleri görmeyecek nasıl ayarlıyoruz.

07fethiyeli' Alıntı:
Arkadaşlar okulda 4 tane xp 1 tane win 7 idare bilgisayarı var . bunlar ağda birbirini görecek öğrenciler bunları görmeyecek veya akıllı tahtalar da idare bilgisayarlarını görmeyecek şekilde nasıl ayarlarız. xp de ağda bazı kişiler görecek şekilde diğerleri görmeyecek nasıl ayarlıyoruz.
evet merak ettiğim bir soru, açıklayabilen olursa güzel olur.

bt^' Alıntı:
07fethiyeli' Alıntı:
evet merak ettiğim bir soru, açıklayabilen olursa güzel olur.

Bu konu uzun vade de herkesin uğraşacağı bir duruma benziyor.Açıkcası bende
bilgisayar labını ayrı gruplandırmak...
Akıllı tahtalarınağını ayrı gruplandırmak...
Müdür ve müdür yardımcılarını ağ içerisinde ayrı gruplandırmakl istiyorum...
Ama sadece istiyorum.Bilgisi olan veya olanlar yardımcı olursa dualarımıza müşerref olur.

ftp://ftp.zyxel.com.tr/Teknik_Dokumanla ... fir%20SSID).pdf
adresindeki dökümanda kablosuz ağla ilgili sanal ağ oluşturup, çözüm aranmış. Ancak kablolu için benzer bir şey yapılabilir mi, bunu modemin ayarlarından kontrol etmek gerek. Zyxel marka modemlerde (4 portlu olanlarda) bu tür ayarların olduğunu görmüştüm. Bu konuyu araştırmak lazım.

Düzenleme: Dökümanda geçen LAN1, LAN2, LAN3, LAN4 modemin portları olabilir.

başka bir bilgisayara bağlı olan bir yazıcıdan çıktı almak istiyorum fakat alamıyorum :cry:

ben çözümü buldum arkadaşlar bırakıyorsunuz işleri olduğu gibi ertesi gün hiçbişey olmamış gibi oturuyorsunuz bilgisayarın başına sakin kafayla 2 dakikada yapıyorsunuz :))))))))))

Geri