yeni müfredat ve kademeli geçiş?

Kodla Büyü
Sevgili hocalarım, megep in sayfasında yayınlanan 2018-2019 yılında uygulanacak ders saatlerinde 9,10,11,12. sınıfları için 39,44,40,42 gözüküyor.
megep.PNG

Talim terbiye de ise 2018-2019 için 40,43,43,43 gözüküyor.
talimterbiye.PNG

Burdaki çelişki ile ilgili bilgisi olan var mı? Hangisini kabul etmeliyiz.
Talim terbiye için :http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_02/21173451_ort_ogrtm_hdc_2018.pdf (Sayfa 25)
Megep için : http://www.megep.meb.gov.tr/ (ana sayfa duyurular)

Hocam megep sitesindeki 10 11 ve 12 ler için ayrı ayrı çizelgelere bakacaksınız. Kademeli geçiş olduğu için tek bir çizelgeye göre işlem yapamazsınız. 10 ların cizelgesindeki 11. Sınıf sutunu 10. Sınıflar 11 e geçtiğinde yani 2019-2020 eğitim öğretim yılında uygulanacak.

Resimde çizili olan yere girip indirilen dosyadan 10 11 ve 12 lere ayrı ayrı bakılacak hocam
Çelişki yok yani

Ekli dosyalar

• 20180404_213938.png
    20180404_213938.png
    654.6 KB · Görüntüleme: 27
Hocam kademeli geçiş olduğu için 11 ler eski müfredat ile devam edecek. Bölüme basladiklarindaki program ile.
10. Sınıflar ise 2017 eylülünde değişen yeni müfredata tabi. Onlar da 11. Sınıf olduklarında yeni müfredattaki saatlere tabi olacaklar . O yüzden saatleri farklı olacak.

megep teki bilgi ile talim terbiyenin kararları farklı sanırım megep henüz güncellenmemiş 1 ay öncesinde talim terbiyenin net kararı var 2018-2019 da uygulanacak ders saatleri ile ilgili sene başındaki karara göre kademeli olacaktı ama yeni karara göre kademeli falan değil seneye 22 saat ders var. Kararda dikkat ederseniz "2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren tüm sınıf düzeylerinde ekli örneğine göre uygulanması," şeklinde bir ifade var, bakan imzalı karar bu bunu dikkate almak lazım

zaten 11. sınıf çizelgelerinde talim terbiye değişikliği uygulamış, megep kademeli olarak uygulamış. Çelişki burda zaten.

Hocam daha önce de söyledim. Bakanlığın programlar ve öğretim materyalleri daire baskanligini arayıp sorun. Megepteki şekilde uygulanacak. Talim terbiyenin tüm sınıflarda uygulanacak dediği kültür dersleri için geçerli. Meslek dersleri kademeli. Önümüzdeki yıl sadece 10. Sınıflar yeni çizelgeye göre ders alacak. 11 ve 12 ler eski çizelgelerine göre.
Bunu da bakanlığın sözünü ettiğin dairesindeki yetkililerden bizzat bilgi olarak aldık.

Megep.meb.gov.tr de 2018-2019 eğitim -öğretim yılında kullanılacak ders çizelgeleri linki kaldırılmış.

Arkadaşlar belki de dediginiz gibi hepsini kademesiz geçiş yaparlar. Ben çok fazla kademeli olacak dedim ama artık değişebileceğini de düşünmeye başladım. Bekleyip görelim artık. Son açıklama ne olursa ona göre yaparız eylülde. Eylüle kadar yorum yapmamak en iyisi.

Kafa karıştıran şey talim terbiyenin 56 ve 57 sayılı iki kararını tam anlamadan yorumlamaktan geçiyor. 56 nolu kararda Su ifade var" Uluslarararası Anadolu Imam hatip lisesi ile mesleki ve teknik anadolu lisesi" nde tüm siniflarda geçilecek diyor. Iste sorun burada sizin okulunuz uuslararasi mesleki teknik anadolu lisesi degil ki( urfada böyle bir okul var). Bazılari 57 sayılı kurul kararına bakmadan mesleki ve teknik ifadesini görünce şak yapıştırıyor tüm sınıflarda geçilecek diye.
Bizlerin okulu Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi onunda nasil olcağı 57 sayılı kurul kararında belirtilmiş. Kademeli olarak uygulanacak diyor.

Son düzenleme:
Geri